Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6271
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 710 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-14, 20:41

@sądzony , to nie było nawet w 1 procencie do Ciebie. Nie Ty to zacząłeś.

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
@Dezerter ,[(...) odpowiedz najpierw na moje pytania i przykłady i ... nie zniechęcaj do dalszej rozmowy - Dezerter]
Ostatnio zmieniony 2023-03-14, 21:10 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: sądzony » 2023-03-14, 20:45

Andej pisze: 2023-03-14, 20:41 Dobrze i słusznie, gdy rozważasz. Jednak primum non nocere. Czy przypadkiem ktoś nie bierze Twoich rozważań, jako argumenty w wątpliwej kwestii?
Poniekąd.
Ale równie dobrze mógłbym czasem napisać "vive versa".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Andej » 2023-03-14, 20:56

I bardzo dobrze. Bo w ten sposób udzielasz wsparcia. Nie w podbudowywaniu ego, ale w dążeniu do dobra i prawdy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Dezerter » 2023-03-14, 21:04

CiekawaXO pisze: 2023-03-14, 20:35 Nie porównujcie transseksualistów,(czy inne problemy z identyfikacją) z kotami i nie bawcie sie taką formą. Mogą być na tym forum i to czytać, raczej nie będzie im miło. Są jakieś granice takich porównań.
Ja pisałem o ładnej młodej dziewczynie z widocznym pod bluzką (było lato) biustem a nie o jakimś transeksualiście
jak ty chcesz zaprzeczać swoim zmysłom i rozumowi, to masz prawo, ale ja nie widzę do tego powodu
Czy ty aby nie chcesz obrazić człowieka kota, czy ty go nie poniżasz i nie uważasz za gorszego, czy to nie jest zachowanie ksenofobiczne i przemocowe?
@Dezerter Na takie porównania nie odpowiadam. Transseksualizm jest dla mnie chorobą i tyle. Mogła być przed operacją usuniecie biustu. Mówienie do niej tak, nie było zbyt wrażliwe. Chyba że, transeksualistów uważasz za grzeszników.
:-o
JA uważam ją za ładną młodą i bardzo sympatyczną dziewczynę, spędziliśmy bardzo mile czas - o czym ty gadasz?
Rozumiem, że wymiękasz w dyskusji i poddajesz się nie chcąc odpowiedzieć ? Zabrakło rozumowych i racjonalnych argumentów.

Kiedyś w pracy spotkałem osobę, której płci nie potrafiłem określić, też młoda i ładną, a że w protokole musiałem podać imię, więc podszedłem i po prostu się spytałem - jak masz na imię i żadnego problemy z odpowiedzią nie miałem bo i Krzyś i Krzysia pasowało - moje zmysły i rozum nie protestowały.
Jeśli porzucimy kierowanie się zmysłami i tym co nam jednoznacznie rozum mówi przestaniemy być homo sapiens - tak uważam
Ostatnio zmieniony 2023-03-14, 21:31 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Albertus » 2023-03-14, 21:30

sądzony pisze: 2023-03-14, 18:18
Albertus pisze: 2023-03-14, 18:12 Ależ nasza wiara określa to co jest dobre a co złe.
Czasem mam wrażenie, że również i przekonania.
No jasne że tak!

Po to Bóg dał nam swoje Objawienie aby kształtować nasze poglądy, przekonania i w ogóle nasz sposób myślenia.

A chrześcijanin powinien się pozwolić Bogu kształtować.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6271
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 874 times
Been thanked: 710 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-15, 05:04

@Dezerter
Jeżeli stosujesz do mnie, jako do swojego dyskutanta, teksty w stylu : wymiękasz, które są kłamstwem, bo nie wymiękam, dyskutuję, to nie mam zamiaru dalej tego robić. Nie ma sensu jeśli już zaczynają lecieć nerwy i takie teksty. To szkodzi dyskusji i prowokuje do kłótni. EOT.
Ostatnio zmieniony 2023-03-15, 05:09 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Dezerter » 2023-03-15, 07:00

No nie denerwuj się, tylko kieruj rozumem a nie tym co ktoś durnego mówi o sobie
Jak chłopak wejdzie ci pod przebieralnie na basenie i powie, że uważa się za Krysię, to też będzie wszystko ok? i uszanujesz jego wybór i będziesz tolerancyjna?
A jak wejdzie do szatni, przebieralni, ubikacji z twoją córką to też?
To nie są teoretyczne przypadki takie rzeczy dzieją się w USA i nie tylko!
Ja bym nie chciał by do męskiej ubikacji jak sikam przy pisuarze wchodziła młoda ładna dziewczyna, która uważa się za chłopaka
...ale ja to chyba jakiś dziwny jestem...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-15, 08:11

@CiekawaXO czy pomyślałaś, żeby traktować innych dyskutantów w sposób podobny, jaki deklarujesz w stosunku choćby do homoseksualistów?
A w dyskusji wymagać od siebie tyle samo, ile wymagasz od adwersarzy (np. w tym wypadku @Dezertera)?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: sądzony » 2023-03-15, 09:32

Albertus pisze: 2023-03-14, 21:30
sądzony pisze: 2023-03-14, 18:18
Albertus pisze: 2023-03-14, 18:12 Ależ nasza wiara określa to co jest dobre a co złe.
Czasem mam wrażenie, że również i przekonania.
No jasne że tak!
Po to Bóg dał nam swoje Objawienie aby kształtować nasze poglądy, przekonania i w ogóle nasz sposób myślenia.
A chrześcijanin powinien się pozwolić Bogu kształtować.
Wierzę, że Bóg Objawił się nam po coś dużo więcej niż poglądy, przekonania i sposób myślenia. Przecież one same w sobie mają taką wartość jak faryzejskie gadanie.

"W przeprowadzonej analizie staraliśmy się wykazać, że wiara przekazywana na zasadzie ludzkiego autorytetu kształtuje się raczej jako przekonanie o Bogu. Zwróciliśmy uwagę na to, że to przekonanie nie jest traktowane jako wiążące, jeśli idzie o postępowanie. Tymczasem trzeba zawsze mieć na uwadze, że wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie... także i złe duchy wierzą i drżą (Jk 2,17.19). Wiara, którą na wstępie naszych rozważań określiliśmy jako naturalną, zawierza ludzkiemu autorytetowi. Okazuje się, że wiedza o Bogu może być przekazana w podobny sposób, jak inne skarby wiedzy i kultury. Może być przyjęta w oparciu o tę samą motywację, co wiedza dotycząca wszystkich innych spraw ludzkich. W takim jednak wypadku należałoby mówić raczej właśnie o przekonaniach o Bogu niż o wierze, choć w doświadczeniu wewnętrznym to przekonanie o Bogu przeżywane jest zapewne jako wiara i w taki sposób deklarowane. Powiedział ktoś, że najgroźniejszą formą laicyzacji jest stan, w którym człowiek ma przeświadczenie, że wierzy, a życie jego nie różni się od życia ludzi niewierzących. Życie religijne wyraża się w wówczas wyłącznie w wierności pewnemu zespołowi praktyk religijnych, hierarchia wartości jednak dotycząca życia i kształtująca konkretne wybory nie ma związku z deklarowaną wiarą. Bardzo delikatnym i czułym wskaźnikiem tego stanu są np. poglądy na człowieka w ogóle, na życie, jego sens i wartość, na rzeczywistość seksualną."

O. K. Meisser OSB
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Albertus » 2023-03-15, 16:02

sądzony pisze: 2023-03-15, 09:32
Albertus pisze: 2023-03-14, 21:30
sądzony pisze: 2023-03-14, 18:18
Albertus pisze: 2023-03-14, 18:12 Ależ nasza wiara określa to co jest dobre a co złe.
Czasem mam wrażenie, że również i przekonania.
No jasne że tak!
Po to Bóg dał nam swoje Objawienie aby kształtować nasze poglądy, przekonania i w ogóle nasz sposób myślenia.
A chrześcijanin powinien się pozwolić Bogu kształtować.
Wierzę, że Bóg Objawił się nam po coś dużo więcej niż poglądy, przekonania i sposób myślenia. Przecież one same w sobie mają taką wartość jak faryzejskie gadanie.

"W przeprowadzonej analizie staraliśmy się wykazać, że wiara przekazywana na zasadzie ludzkiego autorytetu kształtuje się raczej jako przekonanie o Bogu. Zwróciliśmy uwagę na to, że to przekonanie nie jest traktowane jako wiążące, jeśli idzie o postępowanie. Tymczasem trzeba zawsze mieć na uwadze, że wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie... także i złe duchy wierzą i drżą (Jk 2,17.19). Wiara, którą na wstępie naszych rozważań określiliśmy jako naturalną, zawierza ludzkiemu autorytetowi. Okazuje się, że wiedza o Bogu może być przekazana w podobny sposób, jak inne skarby wiedzy i kultury. Może być przyjęta w oparciu o tę samą motywację, co wiedza dotycząca wszystkich innych spraw ludzkich. W takim jednak wypadku należałoby mówić raczej właśnie o przekonaniach o Bogu niż o wierze, choć w doświadczeniu wewnętrznym to przekonanie o Bogu przeżywane jest zapewne jako wiara i w taki sposób deklarowane. Powiedział ktoś, że najgroźniejszą formą laicyzacji jest stan, w którym człowiek ma przeświadczenie, że wierzy, a życie jego nie różni się od życia ludzi niewierzących. Życie religijne wyraża się w wówczas wyłącznie w wierności pewnemu zespołowi praktyk religijnych, hierarchia wartości jednak dotycząca życia i kształtująca konkretne wybory nie ma związku z deklarowaną wiarą. Bardzo delikatnym i czułym wskaźnikiem tego stanu są np. poglądy na człowieka w ogóle, na życie, jego sens i wartość, na rzeczywistość seksualną."

O. K. Meisser OSB
Mylisz wewnętrzne poglądy człowieka z zewnętrznymi tylko wyrazami religijności i praktykami religijnymi.

O.K. Meisser pisze właśnie o tej drugiej sytuacji gdy praktyki religijne i ewentualnie deklarowany system i hierarchia wartości stoją w sprzeczności z prawdziwą , wewnętrzną hierarchią i systemem wartości jakie ma człowiek.

Takie udawanie to oczywiście faryzeizm i obłuda.

O ile może być sytuacja kiedy człowiek który tak naprawdę nie wierzy deklaruje że wierzy i deklaruje że jego system i hierarchia wartości jest chrześcijańska i zgodna z Ewangelią podczas gdy wewnętrznie ma inne przekonania, to nie jest możliwa na dłuższą metę sytuacja odwrotna.

Człowiek który naprawdę wierzy i pozwala się kształtować Chrystusowi poprzez Jego Ewangelię nie może mieć innych poglądów niż zgodnych z Ewangelią i nauczaniem apostołów i oczywiście nie może tym samym deklarować innych poglądów niż zgodnych z Ewangelią.
Ostatnio zmieniony 2023-03-15, 16:03 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: sądzony » 2023-03-15, 16:28

Albertus pisze: 2023-03-15, 16:02 Mylisz wewnętrzne poglądy człowieka z zewnętrznymi tylko wyrazami religijności i praktykami religijnymi.

O.K. Meisser pisze właśnie o tej drugiej sytuacji gdy praktyki religijne i ewentualnie deklarowany system i hierarchia wartości stoją w sprzeczności z prawdziwą , wewnętrzną hierarchią i systemem wartości jakie ma człowiek.

Takie udawanie to oczywiście faryzeizm i obłuda.

O ile może być sytuacja kiedy człowiek który tak naprawdę nie wierzy deklaruje że wierzy i deklaruje że jego system i hierarchia wartości jest chrześcijańska i zgodna z Ewangelią podczas gdy wewnętrznie ma inne przekonania, to nie jest możliwa na dłuższą metę sytuacja odwrotna.

Człowiek który naprawdę wierzy i pozwala się kształtować Chrystusowi poprzez Jego Ewangelię nie może mieć innych poglądów niż zgodnych z Ewangelią i nauczaniem apostołów i oczywiście nie może tym samym deklarować innych poglądów niż zgodnych z Ewangelią.
Pisze o 3 stopniach:

"Widać więc, że są jak gdyby trzy stopnie wiary:
1. Wiara naturalna wsparta na autorytecie nauczyciela czy wychowawcy, a dotycząca wiedzy o człowieku i świecie.
2. Wiara religijna co do treści, przyjmowana jednak na mocy ludzkiego autorytetu nauczyciela, podobnie jak inne prawdy, które przyjmujemy w procesie uczenia się. Ta wiara odpowiada raczej temu, co wyżej określone zostało mianem przekonania o Bogu 5
3. Wiara religijna dojrzała (nazywana też boską czyli w ścisłym sensie nadprzyrodzona) wsparta na motywie nadprzyrodzonym, mianowicie na autorytecie Boga objawiającego się, na którego nauczyciel wskazuje, do którego nauczyciel jako świadek wiary prowadzi. Ta wiara jest z jednej strony darem łaski, a z drugiej strony jest też często wynikiem jakiegoś procesu rozwoju motywacji wiary, czyli jakichś kolejnych nawróceń, jak to określa język teologii życia wewnętrznego."


"Tymczasem I Sobór Watykański w swej Konstytucji o wierze stwierdza, że wierzymy w prawdziwość rzeczy objawionych przez Boga nie dla ich prawdziwości wewnętrznej, poznanej naturalnym światłem rozumu, lecz z powodu autorytetu samego Boga objawiającego, który się nie myli ani nikogo mylić nie może 6. Słowem, motywem wiary winien być autorytet Boga objawiającego się, a w żadnym wypadku ludzki autorytet nauczyciela. Zatem między wiarą dziecka zbudowaną na autorytecie rodziców i wychowawców, a wiarą wyrażającą zaufanie do autorytetu objawiającego się Boga jest jakaś przestrzeń, żeby nie powiedzieć przepaść, przez którą trzeba przejść. Akt wiary winien stawać się coraz dojrzalszy. Proces rozwoju aktu wiary omawia teologia życia wewnętrznego, która dostrzega konieczność jakichś kolejnych nawróceń, stopniowego oczyszczenia, jakiegoś przechodzenia przez ciemności i noce. Wydaje się, że ten opisywany przez teologię mistyczną proces dotyczy właśnie przekształcania motywu wiary."

http://mateusz.pl/okarol/wiara.htm

Naprawdę uważasz, że wiara to posiadanie poglądów czy modlitwa, wypełnianie Jego Woli, miłość i miłosierdzie i czynienie dobra?
Po co komu poglądy skoro żyje w Chrystusie?

Nie wiem, może się mylę, ale poglądy ważne są w zasadzie jedynie dla ego, by mogło "błysnąć".
:-?

Chyba, że błądzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Albertus » 2023-03-15, 18:54

sądzony pisze: 2023-03-15, 16:28 Naprawdę uważasz, że wiara to posiadanie poglądów czy modlitwa, wypełnianie Jego woli, miłość i miłosierdzie i czynienie dobra?
Po co komu poglądy skoro żyje w Chrystusie?

Nie wiem, może się mylę, ale poglądy ważne są w zasadzie jedynie dla ego, by mogło "błysnąć".
:-?

Chyba, że błądzę.
Oczywiście że błądzisz.

Nie uważam że wiara to posiadanie poglądów czy modlitwa, wypełnianie Jego Woli, miłość i miłosierdzie i czynienie dobra i nic takiego w moich wypowiedziach na to nie wskazuje i z nich nie wynika.

Posiadanie poglądów zgodnych z Ewangelią, modlitwa, wypełnianie Jego Woli, miłość i miłosierdzie i czynienie dobra wynikają z wiary jeśli jest to wiara o jakiej mówił Jezus Chrystus i z tego że człowiek pozwala się kształtować Bożemu Objawieniu jakie dał nam Bóg.

Poglądy zgodne z Ewangelia wynikają z wiary i przyjęcia Ewangelii i nauczania apostołów.

Jeśli ktoś twierdzi że wierzy albo nawet wydaje mu się że wierzy ale jego poglądy są sprzeczne Ewangelia i nauczaniem apostołów to albo kłamie, ewentualnie sam siebie oszukuje albo nie pozwolił jeszcze na to aby Chrystus go kształtował i w tym zawiera się również kształtowanie jego poglądów.

Może być też tak że nie jest to kwestia czasu tylko istnieje jakaś wewnętrzna blokada i opór który sprawia że człowiek nie ;pozwala na to aby Chrystus go kształtował( a w tym oczywiście jego poglądy) poprzez Boże Objawienie.
Po co komu poglądy skoro żyje w Chrystusie?
Poglądy zgodne z Ewangelią nie są "po coś". Poglądy pojawiają się w każdym myślącym człowieku w sposób naturalny i nieunikniony. A poglądy zgodne z Ewangelią są naturalnym efektem przyjęcia poprzez wiarę Ewangelii.
Ostatnio zmieniony 2023-03-15, 18:59 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: sądzony » 2023-03-15, 19:03

Albertus pisze: 2023-03-15, 18:54 Jeśli ktoś twierdzi że wierzy albo nawet wydaje mu się że wierzy ale jego poglądy są sprzeczne Ewangelia i nauczaniem apostołów to albo kłamie, ewentualnie sam siebie oszukuje albo nie pozwolił jeszcze na to aby Chrystus go kształtował i w tym zawiera się również kształtowanie jego poglądów.
Chyba się nie rozumiemy. Można mieć poglądy, a czynić wbrew nim.
Poglądy nie świadczą o wierze, a (i tu postawiłem kontrę, nie dopełnienie jak zrozumiałeś) moim zdaniem, modlitwa, miłość, miłosierdzie, relacja z Bogiem, czynienie Jego woli, otwarcie na Łaskę, ...
... nie Twój pogląd stanowi o tym kim jesteś, a szeroko pojęte, postępowanie ...

Moim poglądem jest, że palenie jest szkodliwe i dla mnie i dla otoczenia, mimo to palę.
Moim poglądem jest, by wybaczać, jednak egoizm często mi na to nie pozwala.
Moim poględem jest, by żyć w łasce, jednak odwlekam sakrament spowiedzi.
Moim poglądem jest, by nie oceniać, a wciąż to robię.
Moim poglądem jest, by nie krzywdzić, a nadal mi się to zdarza ...

mógłbym tak bez końca ...

Same poglądy są nic nie warte bez Łaski i nawrócenia.
Ostatnio zmieniony 2023-03-15, 19:05 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: Albertus » 2023-03-15, 19:19

sądzony pisze: 2023-03-15, 19:03
Albertus pisze: 2023-03-15, 18:54 Jeśli ktoś twierdzi że wierzy albo nawet wydaje mu się że wierzy ale jego poglądy są sprzeczne Ewangelia i nauczaniem apostołów to albo kłamie, ewentualnie sam siebie oszukuje albo nie pozwolił jeszcze na to aby Chrystus go kształtował i w tym zawiera się również kształtowanie jego poglądów.
Chyba się nie rozumiemy. Można mieć poglądy, a czynić wbrew nim.
Poglądy nie świadczą o wierze, a (i tu postawiłem kontrę, nie dopełnienie jak zrozumiałeś) moim zdaniem, modlitwa, miłość, miłosierdzie, relacja z Bogiem, czynienie Jego woli, otwarcie na Łaskę, ...
... nie Twój pogląd stanowi o tym kim jesteś, a szeroko pojęte, postępowanie ...

Moim poglądem jest, że palenie jest szkodliwe i dla mnie i dla otoczenia, mimo to palę.
Moim poglądem jest, by wybaczać, jednak egoizm często mi na to nie pozwala.
Moim poględem jest, by żyć w łasce, jednak odwlekam sakrament spowiedzi.
Moim poglądem jest, by nie oceniać, a wciąż to robię.
Moim poglądem jest, by nie krzywdzić, a nadal mi się to zdarza ...

mógłbym tak bez końca ...

Same poglądy są nic nie warte bez Łaski i nawrócenia.
Ale ty w ogóle czytasz to co ja piszę?

Przecież to już wyjaśniałem.

Deklarowane poglądy jeszcze nie świadczą o wierze.I o tym pisałem.Nawet szczere poglądy które są tylko efektem przekonania na poziomie intelektualny nie muszą jeszcze świadczyć o wierze.

Ale też czynienie wbrew poglądom nie musi świadczyć o niewierze tylko o słabości i grzeszności.

Natomiast poglądy zgodne z Ewangelią są naturalnym efektem wiary i kształtowania człowieka przez Ewangelię.

Nie może człowiek wierzący na przykład mieć poglądu że morderstwo jest dobre, że cudzołóstwo jest dobre, że kradzież jest dobra, że stosunki homoseksualne są dobre, że rozwód jest dobry, że oglądanie pornografii jest dobre, że masturbacja jest dobra itp, itp.

Bo albo tak naprawdę nie wierzy albo nie pozwala się kształtować Chrystusowi poprzez Objawienie jakie nam dał.

A jeszcze tak z ciekawości zapytam:

Masz w ogóle jakieś poglądy? Czy uważasz że ich nie masz w ogóle?
Ostatnio zmieniony 2023-03-15, 19:43 przez Albertus, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy na forum "gasimy Ducha" niektórych ?

Post autor: sądzony » 2023-03-15, 19:43

Albertus pisze: 2023-03-15, 19:19 Nie może człowiek wierzący na przykład mieć poglądu że morderstwo jest dobre, że cudzołóstwo jest dobre, że kradzież jest dobra, że stosunki homoseksualne są dobre, że rozwód jest dobry, że oglądanie pornografii jest dobre, że masturbacja jest dobra itp, itp.
Dlaczego więc tyle różnic w "poglądach" wśród wierzących?

Dla mnie jednak ważniejsze jest, by nie cudzołożyć, niż uważać to za dobre czy złe.
Ewangelia to "treść", dla której Prawo jest jedynie "ramą".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”