Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-06, 21:34

Andej pisze: 2023-03-06, 21:33 Waga jest ciężka. Już w kombinowaniu. Realizacja jest grzechem śmiertelnym. Mt 5.28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Sparafrazowałbym: 28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto kombinuje, jak posiąść kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
Znowu się nie rozumiemy, bo ja nie kombinuje jak ja posiąść, chce żyć w czystości, ale jak ona nie będzie chciała? To będę musiał zrobić kompromis
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-03-06, 21:43

Nie będziesz musiał. Nie powinieneś. Przeciwnie, powinieneś się uzbroić w argumenty, jak przekonać do życia w czystości. Zamiast motać, szukaj argumentów jak uniknąć grzechu i jak ochronić przed grzechem tę kobietę.
Mt 5.27-30 Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Jeśli będzie tak nastawała, przymuszała do grzechu, to od niej odejdź. Bóg jest ważniejszy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-06, 21:45

Andej pisze: 2023-03-06, 21:43 Nie będziesz musiał. Nie powinieneś. Przeciwnie, powinieneś się uzbroić w argumenty, jak przekonać do życia w czystości. Zamiast motać, szukaj argumentów jak uniknąć grzechu i jak ochronić przed grzechem tę kobietę.
Mt 5.27-30 Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Jeśli będzie tak nastawała, przymuszała do grzechu, to od niej odejdź. Bóg jest ważniejszy.
Bóg jest ważniejszy, nie chce go skrzywdzić, ale ta druga osobę też będę kochał i będę chciał z nią być, jeżeli przed spowiedzią miałem nastawienie że nie chce grzechu, nie robię nic aby go popełnić, ale wiem że jak będę zmuszony to go popełnię i to co pisalem wczesniej to spowiedz była nieważna?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-06, 21:57

Skąd wiesz, że "popełnisz"? I jak niby miałbyś być "zmuszony"?
Człowieku, chcesz żeby CIę uspokoić że wszystko jest cacy, a zakładasz czynienie grzechu.
Sam jesteś obłudny względem samego siebie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-03-06, 21:59

Jeśli przystawi Ci pistolet do głowy i zagrozi, ze zabije, jeśli nie spełnisz żądania, to będziesz usprawiedliwiony. Niewolnik nie ponosi winy.
Jeśli jednak dobrowolnie wybierzesz grzech, to będzie to grzech śmiertelny.
Nie jestem spowiednikiem. A nawet, gdybym był, nie mógłbym via Internet udzielić wiążącej odpowiedzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Dezerter » 2023-03-06, 22:53

Kacperku, czemu dzielisz skórę na niedźwiedziu?
Chłopaku daj se spokój z gdybaniem co będzie a żyj tu i teraz
słuchaj spowiednika
wybierz tego lepszego z tych co masz i spowiadaj się u jednego
powiedz, że masz skrupuły i poproś o kierownictwo duchowe
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Michał91 » 2023-03-07, 05:57

A ciekawe co myślicie o tym żeby po ślubie mieszkać osobno /:)

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-07, 09:04

a dlaczego? :) rozumiem jeśli jedna strona wyjedzie na kontrakt za granicę, ale w innym przypadku?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 235
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Michał91 » 2023-03-07, 12:52

Tek de Cart pisze: 2023-03-07, 09:04 a dlaczego? :) rozumiem jeśli jedna strona wyjedzie na kontrakt za granicę, ale w innym przypadku?
A co to za problem jak małżeństwo mieszka osobno przez różne okresy życia, według mnie nic w tym dziwnego.
Ostatnio zmieniony 2023-03-07, 12:54 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

recki
Bywalec
Bywalec
Posty: 193
Rejestracja: 11 kwie 2023
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 122 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: recki » 2023-04-12, 13:35

Kacper1298 pisze: 2023-03-06, 21:32 A czy to jest planowanie?
Wiem, że to złe
Nie chce tego, ale nie mam też STANOWCZEGO NIE
Nie mam decyzji czy to kiedyś zrobię
Nie staram się usprawiedliwiać, tylko chce wiedzieć jaka jest waga tego przewinienia
I właśnie- jak nadarzy się okazja (do której nie dążę) to raczej (nie na 100%) zrobię to
Dopuszczam możliwość wystąpienia tego grzechu, jednak do niego nie dążę
Masz myślę problem z oceną swoich decyzji, postaw - to o czym myślisz (czy wytrwasz w czystości z dziewczyną przed ślubem) to nie musi być od razu planowanie czegoś złego, tylko jeszcze niedojrzałość do dorosłości, strach że nie podołasz zadaniu. Jesteś teraz nastolatkiem tak? (czy nie jesteś?) Zostaw to na razie i się tym nie zadręczaj. Nie jest to moim zdaniem w ogóle żaden temat na spowiedź (obecne myślenie o tym co zrobisz lub czego nie zrobisz z przyszłą dziewczyną, której na razie nie masz). Jeśli masz tych kilkanaście lat, to daj sobie czas, aby dojrzeć - psychicznie, fizycznie, społecznie. Wiele rzeczy się zmienia, gdy się ma tych 20-kilka lat, a dopiero wtedy będziesz myślał realnie o zakładaniu rodziny.

Jak będziesz miał dziewczynę, którą będziesz szanował i wobec której nie będziesz nalegał na współżycie, to zobaczysz że jej taka postawa też może imponować, że jesteś inny niż większość chłopaków wokół, że jesteś troskliwy, opiekuńczy a nie tylko myślący o jednym. Jeśli znajdziesz dziewczynę w duszpasterstwie na studiach, we wspólnocie, to jest większa szansa, że ona nie będzie naciskać na przekraczanie zasad moralnych.

Gdyby wydarzyło się to czego się boisz, to nie jest od razu bilet do piekła - od tego mamy spowiedź, aby grzechy zostawiać Panu Jezusowi. Ty masz jedynie starać się żyć w czystości, na tyle na ile umiesz to zrealizować, nie zadręczać się tym, że coś nie wyszło. A potknięcia po drodze będą, nawet jeśli ich nie planujemy - i nie jest to temat do rozmyślań co będzie jeśli tak się stanie. Co więcej, najprawdopodobniej nigdy nie osiągniesz doskonałości w tym wymiarze - sfera seksualności jest piękna ale jest też trudna i całe życie, czy to nastolatka, czy to osoby młodej (singla), czy w związku, narzeczeństwie, czy małżeństwie - trzeba się z tą sferą troszkę zmagać (nie "walczyć" ale uczyć się jej, uczyć się z nią współpracować). To jest zawsze łaska od Pana Boga, kiedy trzymamy się przy Nim, że grzechu w naszym życiu jest mniej. Dlatego kierunek patrzenia ma być zawsze w stronę Pana Jezusa, a nie w stronę "lęku z powodu grzechu". Jak stracisz chwilowo Pana Jezusa z oczu, to wracaj do Niego i takie miej podejście do wszystkich grzechów. Staranie się o miłość do Pana Jezusa powinno być na pierwszym miejscu.

marcin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 105 times
Been thanked: 54 times

Re: Dziecko przed ślubem, i co dalej?

Post autor: marcin » 2024-03-20, 04:14

Mt 18. 9 jest chyba tu bardziej adekwatne.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 971
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Dziecko przed ślubem, i co dalej?

Post autor: Repart » 2024-03-20, 08:00

JaPa pisze: 2024-03-16, 20:49
recki pisze: 2024-03-14, 19:55
Jeśli ktoś z boku zakłada, że para w mieszkaniu obok współżyje, to zalecałbym najpierw przyjrzeć się własnemu sumieniu, jeśli w taki sposób ocenia kogoś, kogo nie zna.
A ja bym zalecała przeczytanie Mt 18.6.
Mieszkanie razem jest grzechem zgorszenia publicznego. Tym gorzej, gdy dotyczy tych już mających coś więcej na sumieniu.
Jest zgorszeniem publicznym dla tych, którzy nie widzą belki w swoim oku a pierwsi sięgają po kamienie.

Dla mnie zgorszenie narodowe Polaków to właśnie to ocenianie życia innych. To jest tak powszechne, jak tlen w powietrzu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Dziecko przed ślubem, i co dalej?

Post autor: konserwa » 2024-03-20, 08:19

To jest zgorszenie miedzynarodowe ( internacjonalistyczne ).
I wielojezyczne ... i miedzykontynentalne ...

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 971
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 264 times

Re: Dziecko przed ślubem, i co dalej?

Post autor: Repart » 2024-03-20, 08:24

konserwa pisze: 2024-03-20, 08:19 To jest zgorszenie miedzynarodowe ( internacjonalistyczne ).
I wielojezyczne ... i miedzykontynentalne ...
Może i tak, ale nikt tak nie "lubi" swojego somsiada jak typowy Polaczek.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Dziecko przed ślubem, i co dalej?

Post autor: konserwa » 2024-03-20, 08:40

Nieprawda.

ODPOWIEDZ