Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-03, 15:14

Witam, przychodzę z takim pytaniem, a mianowicie
Mamy dwie pary jedną czeka z zamieszkaniem ze sobą i wspołżyciem do ślubu, ale druga Para żyje bez ślubu, ale planują go, chodzą do kościoła, ale nie chodzą do spowiedzi, bo ich poprawa musiała by polegać na osobnym mieszkaniu, ale po słubie planują zacząć życie zgodne z wiarą.
i teraz pytanie - czym się różnią obie pary? Oboje w dniu ślubu będą czyści, czy popełniają wykroczenie przeciwko Duchowi Świętemu? Czy taka postawa teraz nagrzesze, a kiedyś się wyspowiadam i będę już żył zgodnie z wiarą prowadzi do wiecznego potępienia?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-03-03, 15:26

Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 15:14 Witam, przychodzę z takim pytaniem, a mianowicie
Mamy dwie pary jedną czeka z zamieszkaniem ze sobą i wspołżyciem do ślubu, ale druga Para żyje bez ślubu, ale planują go, chodzą do kościoła, ale nie chodzą do spowiedzi, bo ich poprawa musiała by polegać na osobnym mieszkaniu, ale po słubie planują zacząć życie zgodne z wiarą.
i teraz pytanie - czym się różnią obie pary? Oboje w dniu ślubu będą czyści, czy popełniają wykroczenie przeciwko duchowi świętemu? Czy taka postawa teraz nagrzesze, a kiedyś się wyspowiadam i będę już żył zgodnie z wiarą prowadzi do wiecznego potępienia?
Może do tego prowadzić, że człowiek poprzez grzech tak się oddali od Boga że już nie będzie się wcale chciał z grzechu wyjść.
Każdy grzech rodzi przywiązanie do niego, stepia sumienie I oddała od Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-03-03, 15:26 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-03, 19:22

lambda pisze: 2023-03-03, 15:26
Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 15:14 Witam, przychodzę z takim pytaniem, a mianowicie
Mamy dwie pary jedną czeka z zamieszkaniem ze sobą i wspołżyciem do ślubu, ale druga Para żyje bez ślubu, ale planują go, chodzą do kościoła, ale nie chodzą do spowiedzi, bo ich poprawa musiała by polegać na osobnym mieszkaniu, ale po słubie planują zacząć życie zgodne z wiarą.
i teraz pytanie - czym się różnią obie pary? Oboje w dniu ślubu będą czyści, czy popełniają wykroczenie przeciwko duchowi świętemu? Czy taka postawa teraz nagrzesze, a kiedyś się wyspowiadam i będę już żył zgodnie z wiarą prowadzi do wiecznego potępienia?
Może do tego prowadzić, że człowiek poprzez grzech tak się oddali od Boga że już nie będzie się wcale chciał z grzechu wyjść.
Każdy grzech rodzi przywiązanie do niego, stepia sumienie I oddała od Boga.
Ale myślenie, że teraz nagrzesze kiedyś się wyspowiadam to nie grzech przeciwko Duchowi Świętemu?
Ostatnio zmieniony 2023-03-03, 19:42 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: sądzony » 2023-03-03, 19:27

Z pewnością jest to postawa będąca objawem głębokiej niedojrzałości duchowej, a może i duchowej patologii.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-03-03, 20:38

Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 15:14 czym się różnią obie pary?
Różnią się tym, co napisałeś. Wiarą. Wiarą prawdziwą i udawaniem wiary.
Jest dwóch ludzi. Obaj chcieliby posiadać pewnie towar, który jest w sklepie.
Czym różni się ten, kto w sklepie chciałby coś ukraść, ale ma w sumieniu VII przykazanie i się powstrzymuje, od tego, który mówi, że jest katolikiem, ale kradnie tę rzecz? Czy jednego i drugiego uważasz za uczciwego? Czy obu uważasz za złodziei? Czy może jednego tak, a drugiego inaczej?
Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 15:14 Oboje w dniu ślubu będą czyści, czy popełniają wykroczenie przeciwko Duchowi Świętemu?
Oboje postępujący z zgodnie z dekalogiem, szanujący VI przykazanie pozostaną czyści. Tych drugich dwoje żyje w stanie grzechu śmiertelnego, w stanie świadomego odrzucenia praw Bożych, a zatem i samego Boga.
Kacper1298 pisze: 2023-03-03, 15:14 Czy taka postawa teraz nagrzesze, a kiedyś się wyspowiadam i będę już żył zgodnie z wiarą prowadzi do wiecznego potępienia?
Bóg wie, czy prowadzi. Ale może doprowadzić. Bo taka postawa jest też grzechem ciężkim. Jest zuchwalstwem wobec Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-03, 22:14

trzeba mieć na uwadze, że może się zdarzyć śmierć po drodze... i może nie doczekają do ślubu a umrą w grzechu ciężkim...

a nawet po ludzku patrząc - mieszkanie ze sobą przed ślubem jest czynnikiem zwiększającym (statystycznie) szanse rozpadu związku później - o ile w ogóle do niego dojdzie, bo większość par mieszkających ze sobą nigdy nie wchodzi w małżeństwo...
więc różnica będzie taka, że ta para buduje sobie kłopoty na przyszłość, a para żyjąca w czystości buduje sobie przyszłość :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18966
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-04, 00:24

Mam wrażenie, że w pytaniu czai się gdzieś cień Grzechu Pierworodnego, który polegał na braku zaufania do Boga.
Dążenie do zbawienia jest chwalebne, ale jeśli unikamy grzechu tylko dlatego, że obawiamy się potępienia, to ujawniamy korzeń grzechu - brak zaufania do Boga, że dał przykazania nie dlatego, że "miał takie kaprycho", ale dlatego, że nie ma nic lepszego dla człowieka, niż wypełnianie przykazań Bożych. Stąd cwaniactwo typu "nagrzeszę i się wyspowiadam, z co zrobiłem, to moje" nie działa - grzech zawsze rani grzesznika.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Abstract » 2023-03-04, 08:54

Znam takie sytuacje, natomiast było jeszcze dziecko, wszystko sprowadza się do kwestii zachowania czystości.
Po drugie jest tu problem odgrywania ról społecznych, rzadko biegnie się odrazu przed ołtarz i bierze ślub w grupie 10 osób. Wizja hucznego wesela odciąga datę ślubu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Tek de Cart » 2023-03-04, 15:35

jeśli dla kogoś Bóg jest ważny - to weźmie ślub i już. Będzie mógł korzystać spokojnie z sakramentów i rozwijać swoje małżeństwo z pomocą Bożej łaski.
Wesele można sobie zrobić później :) chociażby na 5tą rocznicę ślubu zrobić uroczyste odnowienie przyrzeczeń i imprezę później :)
my świętowaliśmy 10 rocznicę robią małą imprezkę dla znajomych, potem 15 rocznicę robiąc potańcówkę dla wspólnoty, a teraz 22 rocznicę robiąc u nas w domu nasiadówkę na którą zaprosiliśmy naszych weselnych gości :) ciekawie było jak niektórzy się widzieli po raz pierwszy po 22 latach :)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18966
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-04, 15:50

Abstract pisze: 2023-03-04, 08:54 Znam takie sytuacje, natomiast było jeszcze dziecko, wszystko sprowadza się do kwestii zachowania czystości.
No więc właśnie nie wszystko. Wspólne mieszkanie, nawet z zachowaniem czystości (co jest często dosłownie proszeniem się o pokusę grzechu) jest już pewną niewłaściwością (sytuacje są różne, więc nie chcę tu operować pojęciem grzechu).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-03-04, 19:20

Abstract pisze: 2023-03-04, 08:54 Znam takie sytuacje, natomiast było jeszcze dziecko, wszystko sprowadza się do kwestii zachowania czystości.
Po drugie jest tu problem odgrywania ról społecznych, rzadko biegnie się odrazu przed ołtarz i bierze ślub w grupie 10 osób. Wizja hucznego wesela odciąga datę ślubu.
Ano nie. Jest kwestia grzechu zgorszenia. Niezależnie od tego czy współżyją seksualnie, to postronni obserwatorzy uważają, że tak. A to może innych, młodszych skłonić do naśladownictwa. A to będzie kolejnym grzechem.

A wesele nie jest warunkiem koniecznym ślubu. Ani biała suknia z długim welonem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Abstract » 2023-03-04, 19:31

Mój komentarz raczej nie wymaga moralizowania, napisałem przypadki z życia wzięte. Cała idea hucznego wesele powoduje akceptację otoczenia (najbliższej rodziny) do realnego odraczania daty ślubu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: zdrogi » 2023-03-04, 19:55

Najważniejsze, żeby autentycznie się kochali i szanowali, bo wtedy będą tworzyć związek małżeński aż do śmierci, dla Boga nieważne jest jak ten związek zaczęli, ale jak go przeżyli.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-03-04, 21:22

Abstract pisze: 2023-03-04, 19:31 powoduje akceptację otoczenia (najbliższej rodziny) do ...
... życia w grzechu.
Fajna to rodzinka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Mieszkanie ze sobą przed ślubem

Post autor: Kacper1298 » 2023-03-04, 21:29

Tek de Cart pisze: 2023-03-04, 15:35 jeśli dla kogoś Bóg jest ważny - to weźmie ślub i już. Będzie mógł korzystać spokojnie z sakramentów i rozwijać swoje małżeństwo z pomocą Bożej łaski.
Wesele można sobie zrobić później :) chociażby na 5tą rocznicę ślubu zrobić uroczyste odnowienie przyrzeczeń i imprezę później :)
my świętowaliśmy 10 rocznicę robią małą imprezkę dla znajomych, potem 15 rocznicę robiąc potańcówkę dla wspólnoty, a teraz 22 rocznicę robiąc u nas w domu nasiadówkę na którą zaprosiliśmy naszych weselnych gości :) ciekawie było jak niektórzy się widzieli po raz pierwszy po 22 latach :)
No dobra, a jest ta para co żyje bez ślubu, mieszkają razem, nie spowiadają się bo będą musieli postanowić poprawę, ale planują spowiedź po slubie albo przed nim to popełniają grzech przeciwko duchowi sw?
Zerknijcie co pisze na stronce poniżej, tylko nie potrafię zweryfikować wiarygonosci tych informacji
https://mateusz.pl/pow/011206.htm
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

ODPOWIEDZ