Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: ArtFunky » 2024-01-25, 21:51

Tak sobie rozkminiam jeszcze modlitwę "Ojcze nasz" - w sumie jest to modlitwa próśb. Ale czy ta modlitwa, jako wzorcowa, dla katolików jest "skuteczna" tj. do końca "pełna", bo w moim mniemaniu, nie jest do końca modlitwą "w imieniu Jezusa".
Tzn. chodzi mi o to, że w świetle słów np. z
J 15:16 by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam
oraz
J 16:23 O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam.
czy nienależałoby zatem kończyć ją słowami: "ale nas zbaw ode złego w imieniu Jezusa, amen"

albo po słowach: "Ojcze nasz! prosimy w imieniu Jezusa, niech się święci imię Twoje... itd. itp."

Czy znacie jakichś "biblijnych sześcijan", którzy tak się modlą? Ja jak będę kiedyś zakładał swój zbór sześcijański :ymblushing:, to będę kładł nacisk na tę prawdę, że jestem "najprawdziwiej dokładnie biblijny" od innych, bo oni nie zanoszą modlitw do Ojca "w imię Jezusa". Chyba będę miał rację, nie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Andej » 2024-01-25, 22:08

Poprawiać Jezusa?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6017
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Albertus » 2024-01-25, 22:26

ArtFunky pisze: 2024-01-25, 21:51 Tak sobie rozkminiam jeszcze modlitwę "Ojcze nasz" - w sumie jest to modlitwa próśb. Ale czy ta modlitwa, jako wzorcowa, dla katolików jest "skuteczna" tj. do końca "pełna", bo w moim mniemaniu, nie jest do końca modlitwą "w imieniu Jezusa".
Tzn. chodzi mi o to, że w świetle słów np. z
J 15:16 by to, o cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, dał wam
oraz
J 16:23 O cokolwiek byście prosili Ojca w imieniu moim, da wam.
czy nienależałoby zatem kończyć ją słowami: "ale nas zbaw ode złego w imieniu Jezusa, amen"

albo po słowach: "Ojcze nasz! prosimy w imieniu Jezusa, niech się święci imię Twoje... itd. itp."

Czy znacie jakichś "biblijnych sześcijan", którzy tak się modlą? Ja jak będę kiedyś zakładał swój zbór sześcijański :ymblushing:, to będę kładł nacisk na tę prawdę, że jestem "najprawdziwiej dokładnie biblijny" od innych, bo oni nie zanoszą modlitw do Ojca "w imię Jezusa". Chyba będę miał rację, nie?
Robić coś albo prosić o coś w Imieniu Jezusa nie oznacza stosowania wszędzie formuły - "robię to w Imieniu Jezusa" albo "Proszę w Imieniu Jezusa"

Na przykład:

Mt18:5 I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.

Nie oznacza że ktoś przy przyjmowaniu jakiegoś dziecka wypowiada formułę - "Przyjmuję to dziecko w Imię Jezusa".

A jak nie to przyjęcie w Imię Jezusa nieważne... ;)

To chodzi o zrobienie czegoś ze względu na Jezusa i dla Jezusa.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: kazik95 » 2024-01-25, 22:35

W modlitwie nie ma zaklęć.
"w imię Jezusa" to nie jest żaden ENTER wysyłający modlitwę.

Czy rozpoczniesz, czy też zakończysz to jakimiś rytualnymi słowami to dla istoty modlitwy nie ma to żadnego znaczenia.

Liczy się szczerość.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: ArtFunky » 2024-01-26, 21:45

Ok, nie ma zaklęć, spotkałem wiele denominacji (tu głównie jehowici brylują), że taką formułkę typu: "a swoje modlitwy zanosimy w imię Jezusa, amen" - dość często stosują.
I żeby wszystkie nauki Jezusa "zusamen do kupy" połączyć, pomyślałem sobie, że skoro tak, to należałoby dopełnić tę modlitwę wzorcową o tę formułkę.
Ale jednak @Albertus zwrócił uwagę na ten tekst z Mk 18:5 - no i to w innym świetle stawia być może słowa Jezusa, co to oznacza "w imię moje" itp.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-27, 13:12

Można się modlić w Imię Jezusa, ale trzeba być IMHO wówczas pewnym, że treść modlitwy jest Jego wolą.
A może nie mam racji? Co myślicie? Jestem szczególnie ciekawy Twojego, @Dezerter , zdania.
Ostatnio zmieniony 2024-01-27, 13:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 21:14

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:12 Można się modlić w Imię Jezusa, ale trzeba być IMHO wówczas pewnym, że treść modlitwy jest Jego wolą.
A może nie mam racji? Co myślicie? Jestem szczególnie ciekawy Twojego, @Dezerter , zdania.
Najpierw ogólnie napisze jak ja się modlę tak generalnie, bo są wyjątki
do Ojca , przez Syna , w Duchu św.
bardzo często kończę moją spontaniczna modlitwę taką formułką- "przez zasługi Jezusa Chrystusa Pana mojego"
Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-27, 13:12 Można się modlić w Imię Jezusa, ale trzeba być IMHO wówczas pewnym, że treść modlitwy jest Jego wolą.
A może nie mam racji? Co myślicie? Jestem szczególnie ciekawy Twojego, @Dezerter , zdania.
Nie wiem Marku co znaczy w Imię Jezusa - w imię Jezusa to rzeczywiście trzeba być pewny czegoś, ale to nie mój sposób modlitwy

Kazik mądry post napisał, z którym się całkowicie zgadzam

ArtFunky
- katolicy przed Ojcze nasz mówią "formułki uzupełniające " takie jak sugerujesz, oto kilka przykładów
- módlmy się wspólnie do Boga tak , nas nauczył nasz Zbawiciel Jezus Chrystus:
- pouczeni przez Zbawiciela i posłuszni jego słowom ośmielamy się mówić:
- módlmy się jak na nauczył Jezus Chrystus
- wezwani zbawiennym nakazem i oświeceni pouczeniem Bożym ośmielamy się mówić
- Bóg nas tak umiłował, że zesłał nam swojego Syna, jako Zbawiciela dlatego ośmielamy się mówić (w czasie adwentu)
- Syn Boży stał się człowiekiem abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi, dlatego pełni wdzięczności ośmielamy się mówić (w czasie Bożego Narodzenia)
- Prośmy ojca Niebieskiego, aby odpuścił nam grzechy i zachował nas od złego (w wielkim poście)
- Nazywamy się dziećmi Bożymi i nimi jesteśmy, dlatego ośmielamy się mówić (w czasie wielkanocnym)
- Otrzymaliśmy Ducha Świętego, który nas uczynił dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić, albo:
Ostatnio zmieniony 2024-01-28, 21:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-28, 21:49

Dezerter pisze: 2024-01-28, 21:14 Nie wiem Marku co znaczy w Imię Jezusa - w imię Jezusa to rzeczywiście trzeba być pewny czegoś, ale to nie mój sposób modlitwy
Mam na myśli coś takiego:
"Nie mam srebra ani złota - powiedział Piotr - ale co mam, to ci daję: W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!"/Dz 3,6/
"to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka - którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy."/Dz 4,10/

Natomiast mam wrażenie - może się mylę? - że to jest nieco inna rzecz, niż to:
"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię."/J 14,14/

Wydaje mi się, że to pierwsze jest jakby "w imieniu Jezusa", zaś to drugie odpowiada temu, co napisałeś:
Sezerter pisze:bardzo często kończę moją spontaniczna modlitwę taką formułką- "przez zasługi Jezusa Chrystusa Pana mojego"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Dezerter » 2024-01-28, 22:32

Tak myślałem, więc dzięki za upewnienie mnie
więc tak jak pisałem jeśli miałbym silne duchowe przynaglenie by coś zrobić w Imię Jezusa, to bym zapewne się nie zawahał i był pewny tego co mówię - wierzę, że zgodnie z Psalmem 119, 31 Przylgnąłem, PANIE, do Twoich pouczeń, spraw, bym z tego powodu nie doznał wstydu!. Jeszcze nigdy Pan mnie w takiej sytuacji nie postawił, chyba, że stchórzyłem i później wyparłem to z pamięci.
czemu pytasz ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-29, 08:47

Dezerter pisze: 2024-01-28, 22:32 czemu pytasz ?
Bo, choć się spieramy, wiesz, że cenię to, co piszesz.
Zresztą właśnie dlatego się spieramy :)

ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: ArtFunky » 2024-02-04, 00:29

Dezerter pisze: 2024-01-28, 21:14 ArtFunky[/b] - katolicy przed Ojcze nasz mówią "formułki uzupełniające " takie jak sugerujesz, oto kilka przykładów
- módlmy się wspólnie do Boga tak , nas nauczył nasz Zbawiciel Jezus Chrystus:
- pouczeni przez Zbawiciela i posłuszni jego słowom ośmielamy się mówić:
- módlmy się jak na nauczył Jezus Chrystus
- wezwani zbawiennym nakazem i oświeceni pouczeniem Bożym ośmielamy się mówić
- Bóg nas tak umiłował, że zesłał nam swojego Syna, jako Zbawiciela dlatego ośmielamy się mówić (w czasie adwentu)
- Syn Boży stał się człowiekiem abyśmy mogli stać się dziećmi Bożymi, dlatego pełni wdzięczności ośmielamy się mówić (w czasie Bożego Narodzenia)
- Prośmy ojca Niebieskiego, aby odpuścił nam grzechy i zachował nas od złego (w wielkim poście)
- Nazywamy się dziećmi Bożymi i nimi jesteśmy, dlatego ośmielamy się mówić (w czasie wielkanocnym)
- Otrzymaliśmy Ducha Świętego, który nas uczynił dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić, albo:
Gdzieś słyszałem, ale tego nie sprawdzałem, że właśnie w liturgicznej modlitwie Kościoła (msza, brewiarz itp. ale nie litanie) zdecydowana większość modlitw (czy to kolekta, czy inna modlitwa "podsumowująca"), sformułowana jest tak, że kierowana jest z reguły do Boga-Ojca, np.
  • Wszechmogący Boże spraw/daj itd.,
  • Boże, nasz Ojcze itp.
  • Panie, nasz Boże itd.
  • Miłosierny Ojcze itp. itd.
i zawsze kończy się: Przez Chrystusa, Pana naszego albo Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków
a bardzo rzadko modlitwy, czy to po Komunii, czy inne np. kolekty bezpośrednio kierowane są do Jezusa.

Innymi słowy - generalnie, bardzo rzadko modlitwa - tu mogę się mylić - kierowana jest do Jezusa - czy to prawda? (Ciekawe, jak jest u prawosławnych).

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Modlitwa Pańska - Ojcze Nasz

Post autor: Arek » 2024-02-04, 02:15

kazik95 pisze: 2024-01-25, 22:35 W modlitwie nie ma zaklęć.
"w imię Jezusa" to nie jest żaden ENTER wysyłający modlitwę.

Czy rozpoczniesz, czy też zakończysz to jakimiś rytualnymi słowami to dla istoty modlitwy nie ma to żadnego znaczenia.

Liczy się szczerość.
..."szczerość", ufność i wiara.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ