A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: Abstract » 2023-03-12, 09:08

sądzony pisze: 2023-03-12, 08:44 Wyobrażanie sobie Boga nie jest nam do niczego potrzebne. Wyobrażanie potrzebne jest człowiekowi do zrozumienia, zamknięcia, zmniejszenia poczucia lęku. Boga jednak nie musimy się obawiać.
Sądzony sprowadziłeś finalnie wyobraźnie do lęku, a później sam sobie odpisałeś.
sądzony pisze: 2023-03-12, 08:44 Wyobrażać możesz sobie chwile z kochanką, z żoną po prostu jesteś.
Co to ma wspólnego z tematem?
sądzony pisze: 2023-03-12, 08:44 Bóg już wszystko powiedział, pokazał, wszystko już wiemy co jest dla nas do zrozumienia.
Reszta to bycie z Nim.
No tak, czas zamknąć forum :D

przecież mamy obecnie na świecie 8 mld chrześcijan ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: sądzony » 2023-03-12, 10:00

Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08
sądzony pisze: 2023-03-12, 08:44 Wyobrażanie sobie Boga nie jest nam do niczego potrzebne. Wyobrażanie potrzebne jest człowiekowi do zrozumienia, zamknięcia, zmniejszenia poczucia lęku. Boga jednak nie musimy się obawiać.
Sądzony sprowadziłeś finalnie wyobraźnie do lęku, a później sam sobie odpisałeś.
Tego to nie rozumiem.
Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08
sądzony pisze: 2023-03-12, 08:44 Wyobrażać możesz sobie chwile z kochanką, z żoną po prostu jesteś.
Co to ma wspólnego z tematem?
To, że Bóg przejawia się w postawie ciągłej relacji. W procesie bycia, dziania się, nie zaś rozumienia i formułowania opisów.
Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08
sądzony pisze: 2023-03-12, 08:44 Bóg już wszystko powiedział, pokazał, wszystko już wiemy co jest dla nas do zrozumienia.
Reszta to bycie z Nim.
No tak, czas zamknąć forum :D
:-? ... zamykać chyba nie, ale rozkminiać jak wygląda Bóg ... Po ludzku wygląda On jak opuszczony, zmasakrowany 33-latek kończący swój żywot na krzyżu w towarzystwie dwóch opryszków.
Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08 przecież mamy obecnie na świecie 8 mld chrześcijan ;)
i?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: Abstract » 2023-03-12, 10:19

sądzony pisze: 2023-03-12, 10:00 Tego to nie rozumiem.
Wyobraźnia niczego nie zamyka a otwiera, stawia pytajniki, jest katalizatorem działania, rozwoju. Nadałeś jej znamiona strachu, a później sam odpowiedziałeś sobie na ten negatywny ładunek.
sądzony pisze: 2023-03-12, 10:00 To, że Bóg przejawia się w postawie ciągłej relacji. W procesie bycia, dziania się, nie zaś rozumienia i formułowania opisów.
ale przecież to co napisałeś jest rozumieniem i ma formę opisową, opisujesz i rozumujesz relacje i nie ma w tym nic złego
sądzony pisze: 2023-03-12, 10:00
Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08
sądzony pisze: 2023-03-12, 08:44 Bóg już wszystko powiedział, pokazał, wszystko już wiemy co jest dla nas do zrozumienia.
Reszta to bycie z Nim.
No tak, czas zamknąć forum :D
:-? ... zamykać chyba nie, ale rozkminiać jak wygląda Bóg ... Po ludzku wygląda On jak opuszczony, zmasakrowany 33-latek kończący swój żywot na krzyżu w towarzystwie dwóch opryszków.
kto tu na forum skupia się na Jego wyglądzie?
sądzony pisze: 2023-03-12, 10:00
Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08 przecież mamy obecnie na świecie 8 mld chrześcijan ;)
i?
Jeśli powiedział wszystko i pokazał wszystko to nie wszystkim. Ponieważ nadal jesteśmy w punkcie "należy mieć nadzieje na zbawienie ludzi poza Kościołem"
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: sądzony » 2023-03-12, 10:38

Abstract pisze: 2023-03-12, 10:19 Wyobraźnia niczego nie zamyka a otwiera, stawia pytajniki, jest katalizatorem działania, rozwoju. Nadałeś jej znamiona strachu, a później sam odpowiedziałeś sobie na ten negatywny ładunek.
Można tak to zrozumieć. Ja jednak nie zastanawiam się zbyt wiele nad Bogiem. Godzę się z Tajemnicą. Wiara zastępuje rozum. Przynajmniej w kwestiach transcendentnych.
Abstract pisze: 2023-03-12, 10:19 ale przecież to co napisałeś jest rozumieniem i ma formę opisową, opisujesz i rozumujesz relacje i nie ma w tym nic złego
Nie do końca. Miłość, bycie nie jest kwestią rozumienia. Przynajmniej nie w mistyce. Miłość zastępuje wolę, np. chęć pojęcia.
Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08 kto tu na forum skupia się na Jego wyglądzie?
Nie wiem na czym kto się skupia. Jednakże myślimy za pomocą słów. One są zaś symbolami rzeczy, działań lub przywar. Używając ich tworzysz "obraz".
Abstract pisze: 2023-03-12, 09:08 Jeśli powiedział wszystko i pokazał wszystko to nie wszystkim. Ponieważ nadal jesteśmy w punkcie "należy mieć nadzieje na zbawienie ludzi poza Kościołem"
Zgadza się. Lecz jedyny "obraz", który jesteśmy w stanie ogarnąć to martwy Syn Boży w Człowieku na krzyżu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: Abstract » 2023-03-12, 10:47

@sądzony

A skąd pochodzi wniosek o zastępowaniu woli chęci pojęcia przez miłość jak nie z takiego a nie innego rozumowania.
Nie wszyscy myślą za pomocą słów. Głuchoniemi od dziecka nie rozumują słowami.
Jeśli rozumowanie tworzy obrazy, to obracasz się w tych obrazach od dziecka i w nich pozostaniesz, widać tak chciał Bóg. Bóg dał nam rozumowanie. Nie ma samoświadomości bez rozumowania.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: Andej » 2023-03-12, 10:59

Abstract pisze: 2023-03-12, 10:47 Nie wszyscy myślą za pomocą słów. Głuchoniemi od dziecka nie rozumują słowami.
To lapsus. Ludzie myśla przede wszystkim pojęciami. Często niewerbalnymi. A nawet niemożliwymi do wyartykułowanie. Co nie znaczy, że nie ubieraja mysliw w słowa. A czynić to moga i głuchoniemi. Ta ułomność nie czyni ich idiotami. Tak samo jak ludzie s=zdrowi operują słowami i to takimi samymi słowami. Jeno nie zawsze wypowiadanymi, a częściej pisanymi.
Abstract pisze: 2023-03-12, 10:47 Nie ma samoświadomości bez rozumowania.
To prawda, Bez rozumu nie ma świadomości. Konieczne myślenie i świadomość własnej odrębności. Własnego istnienia. Oraz istnienie innych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: sądzony » 2023-03-12, 11:00

Abstract pisze: 2023-03-12, 10:47 @sądzony
A skąd pochodzi wniosek o zastępowaniu woli chęci pojęcia przez miłość jak nie z takiego a nie innego rozumowania.
Od św. Jana od Krzyża.
Abstract pisze: 2023-03-12, 10:47 Nie wszyscy myślą za pomocą słów. Głuchoniemi od dziecka nie rozumują słowami.
Też. Za pomocą symboli, znaków oznaczających słowa.

Abstract pisze: 2023-03-12, 10:47 Jeśli rozumowanie tworzy obrazy, to obracasz się w tych obrazach od dziecka i w nich pozostaniesz, widać tak chciał Bóg. Bóg dał nam rozumowanie. Nie ma samoświadomości bez rozumowania.
Zapominasz o świecie i ciele, które nie są czysta.
Zapominasz o starym i nowym człowieku.

Dodano po 6 minutach 35 sekundach:
Andej pisze: 2023-03-12, 10:59 To lapsus. Ludzie myśla przede wszystkim pojęciami. Często niewerbalnymi.
Jeżeli potrafisz "myśleć" o Bogu pozawerbalnie to jesteś blisko kontemplacji :)
Wkraczasz w modlitwę niedyskursywną. A w zasadzie jesteś gdzieś pomiędzy :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: Abstract » 2023-03-12, 11:10

Andej pisze: 2023-03-12, 10:59 To lapsus. Ludzie myśla przede wszystkim pojęciami. Często niewerbalnymi. A nawet niemożliwymi do wyartykułowanie. Co nie znaczy, że nie ubieraja mysliw w słowa. A czynić to moga i głuchoniemi. Ta ułomność nie czyni ich idiotami. Tak samo jak ludzie s=zdrowi operują słowami i to takimi samymi słowami. Jeno nie zawsze wypowiadanymi, a częściej pisanymi.
Andej nie wnioskowałem że czyni ich to idiotami.
Osoba niesłysząca odbiera świat za pomocą wzroku (którym kompensuje sobie brak słuchu), dotyku wibracji, smaku, zapachu, za pomocą obrazów, emocji związanych z daną sytuacją. Nie myśli słowami, lecz obrazami, znakami. Tak samo postępują małe dzieci słyszące, które w swoich doświadczeniach wykorzystują słuch, ale myślą też obrazami. Różnica polega na tym, że myślenie osób z wadą słuchu w początkowym okresie rozwoju jest bardziej konkretne, mniej abstrakcyjne, i że czasem ich spostrzeżenia mogą być niepełne, nieadekwatne, co może prowadzić do niezrozumienia sytuacji.
https://www.focus.pl/artykul/w-jakim-je ... -urodzenia
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: sądzony » 2023-03-12, 11:16

Abstract pisze: 2023-03-12, 11:10
Osoba niesłysząca odbiera świat za pomocą wzroku (którym kompensuje sobie brak słuchu), dotyku wibracji, smaku, zapachu, za pomocą obrazów, emocji związanych z daną sytuacją. Nie myśli słowami, lecz obrazami, znakami. Tak samo postępują małe dzieci słyszące, które w swoich doświadczeniach wykorzystują słuch, ale myślą też obrazami. Różnica polega na tym, że myślenie osób z wadą słuchu w początkowym okresie rozwoju jest bardziej konkretne, mniej abstrakcyjne, i że czasem ich spostrzeżenia mogą być niepełne, nieadekwatne, co może prowadzić do niezrozumienia sytuacji.
Zgadzam się. Może nie do końca właściwie się wyraziłem.
Napisałem również, że znakami, symbolami.
Słowo również jest znakiem, symbolem, obrazem.

Gdy mówię "krzesło", Ty widzisz krzesło. Gdy migowo pokazujesz głuchoniememu "krzesło" on również je widzi. Moim zdaniem myśli bardzo podobnie. Fakt świat postrzega dużo inaczej. Więcej widzi i czuje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: Andej » 2023-03-12, 11:41

Abstract pisze: 2023-03-12, 11:10 Andej nie wnioskowałem że czyni ich to idiotami.
Wiem, to wniosek wynikający z zaprzeczenia możności tych osób. Bo oni są tacy sami jak my, poza tym, że lnie słyszę i/lub nie mówią. Ale operują słowem i myślą tak jak my.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: A ponieważ wzmoże się nieprawość, oziębnie miłość wielu...

Post autor: Ate » 2023-03-14, 10:22

Ależ temat zabrnął w niezbadane meandry. A odnośnie tytułowego oziębnięcia miłości wielu, tu ks. Sławomir Kostrzewa porusza tę kwestię - jak zachować miłość i nadzieję w zderzeniu z postępującymi podziałami i kłótniami:


ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”