"intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18897
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2605 times
Been thanked: 4604 times
Kontakt:

"intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-09, 16:53

Zwrócono mi dziś - poważnie! - uwagę na filmik, sugerujący, jakoby papież intronizował... Lucyfera:


Jak się śpiewa po łacinie to tekst o niosącym światło (tj. Chrystusie) to jest fonetycznie tak samo jak Lucyfer (bo określenie to jest - sprawdźcie - w Iz 14,12 odniesione do szatana, zaś w Ap 22,16, 2Ptr 1,19 i Hioba 11,17 do Jezusa).
Dlatego własnie we wczesnym chrześcijaństwie nie stroniono od imienia "Lucyfer" https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyfer_z_Cagliari
Tekst modlitwy ("ten, który zmartwychwstał" itd) jasno wskazuje, że chodzi o Jezusa.
Te zarzuty jedyne co pokazują, to niedouczenie zarzucających.
Ostatnio zmieniony 2023-03-09, 16:54 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: "intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

Post autor: Albertus » 2023-03-09, 17:37

Jest to przykład obrazujący żenujący poziom i jakość antykatolickiej propagandy niektórych środowisk protestanckich.

A tekst na którym opiera się ta kłamliwa propaganda pochodzi z starożytnego chrześcijańskiego hymnu paschalnego, prawdopodobnie z 4 wieku, - Exultet, niezwykle zresztą pięknego i natchnionego:

https://opoka.org.pl/biblioteka/M/ME/exsultet_pl-lat


Słowa te pojawiają się pod koniec hymnu:

Tak więc ta rzekoma intronizacja lucifera odbywa się od grubo ponad tysiąca lat podczas każdej Wielkanocy a tylko paranoiczni antykatolicy zauważyli to dopiero w 2014 roku... :D

Słowo lucifer w tym tekście oznacza po prostu gwiazdę poranną która pierwsza rozświeca ciemności nocy poprzedzając nadejście pełnego blsku słońca.
Ostatnio zmieniony 2023-03-09, 17:46 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: "intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

Post autor: sądzony » 2023-03-09, 18:46

Lucyfer to planeta Wenus.

<<W nomenklaturze chrześcijańskiej imię to pojawiło się najprawdopodobniej po raz pierwszy w Wulgacie, łacińskim przekładzie Biblii dokonanym pod koniec IV w. n.e. przez Hieronima ze Strydonu. Znajduje się ono w:

Księdze Izajasza 14,12. W oryginalnym tekście hebrajskim występuje ono jako helel ben-szachar (הילל בן שחר po hebrajsku). Helel oznacza planetę Wenus, zaś ben-szachar to świetlisty syn poranka.
2. List Piotra 1:19: „I mamy mocniejszą mowę prorocką, której pilnując jako świecy w ciemnem miejscu świecącej, dobrze czynicie, ażby dzień oświtnął, i jutrzenka (lucyfer) weszła w sercach waszych.”>>


https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyfer
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: "intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

Post autor: Dezerter » 2023-03-09, 22:53

Ja z tym się spotkałem naście lat temu i już wtedy łatwo było znaleźć wytłumaczenie
ale od tamtej pory tępię nazywanie Szatana Lucyferem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: "intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

Post autor: faraon » 2023-03-09, 23:02

Jeden niosacy swiatlo sprzeniewierzyl sie Bogu, a drugi przyniosl swiatlo Boga na ziemie i dla czlowieka.
Niosacy swiatlo to cos w rodzaju funkcji.
Jesli jeden dyrektor firmy jat skorumpowany, to zostaje wyrzucony z pracy a na jego miejsce wybrany nowy.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

Post autor: Hildegarda » 2023-03-10, 03:07

Albertus pisze: 2023-03-09, 17:37 Jest to przykład obrazujący żenujący poziom i jakość antykatolickiej propagandy niektórych środowisk protestanckich.
Tu się muszę z Tobą zgodzić, czasami można się naczytać takich bzdur, że ręce opadają

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: "intronizacja Lucyfera" - z cyklu najgłupsze zarzuty wobec Kościoła

Post autor: konserwa » 2023-03-10, 10:04

Lucyfer ( ten Lucyfer, najwiekszy i najpiekniejszy z aniolow ) stal sie szatanem. Szatan to buntownik i sprzeniewierzeniec. jest jeszcze wiele innych znaczen, ale te wydaja sie w tym aspekcie najwlasciwsze ( wedlug konserwy i sosu konserwowego ).

ODPOWIEDZ