Wiara a poglądy

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: sądzony » 2023-03-18, 13:52

Andej pisze: 2023-03-18, 13:29 Sumienie, poglądy ... zupełnie różne pojęcia. Jeśli są rozbieżne, to jest to znakiem jakiejś aberracji.
Co więc różni "sumienie" od "poglądu" skoro nie mogą być rozbieżne.
Zauważ, że sumienie wynika z wnętrza, pogląd natomiast z zewnątrz.
Co więc dopasowuje się do czego?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6225
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-18, 14:31

@sądzony , oczywiście że poglądy wpływają na wiarę, ale jak być człowiekiem, i nie mieć poglądów? Niektóre owszem osłabiają wiarę, ale co zrobić? Przecież nie będę sobie wmawiać, że Bóg jest sprawiedliwy, choć uważam że jest i na bank wszystko ma większy sens, ale to nie wpływa na moją wiarę , nie podciąga mnie do góry, bo widzę co się dzieje na świecie, i nie widzę tego, żeby Bóg ludziom pomagał jakoś specjalnie. Dlaczego na przykład, mam o to, że trudno pogodzić mi wizję Boga z wizją świata i złem, oskarżać siebie i swoje poglądy? Albo sobie to wyrzucać? Jestem człowiekiem i takie są moje wnioski, ludzkie wnioski. Może to Bóg powinien przemyśleć swoje zachowanie, i przyjść już z tym Sądem Ostatecznym szybciej, żeby każdemu już było lżej. Czemu zwleka? Pytanie retoryczne.
Albo mam pogląd, że Objawienie nie może kłócić się z nauką. Gdyż uważam, że nauka to także Objawienie Boga.


Wracając do tematu:Poglady też mogą wiarę zwiększyć. Np. ja mam pogląd, że świat nie mógł zaistnieć sam, dlatego doprowadziło mnie to do wiary. W pierwszej kolejności to, i mało tego, ten pogląd mnie mocnymi lejcami przy wierze także trzyma. Poza piekłem.
Uważam piekło za totalnie chybiony pomysł.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wiara a poglądy

Post autor: Andej » 2023-03-18, 17:18

sądzony pisze: 2023-03-18, 13:52 Co więc różni "sumienie" od "poglądu" skoro nie mogą być rozbieżne.
Pójdę na łatwiznę i wykręcę się sianem, czyli SJP PWN:
1. sumienie - świadomość odpowiedzialności moralnej za swoje czyny; zdolność oceny własnego postępowania,
2. pogląd - wyobrażenie na jakiś temat; sąd o czymś; opinia.
Sumienie wynika z wiary. Podglądy też wynikają z wiary. Jeśli sumienie podpowiada A, a poglądy na się B lub co gorsza NIEA, to jest to aberracja.
sądzony pisze: 2023-03-18, 13:52 Zauważ, że sumienie wynika z wnętrza, pogląd natomiast z zewnątrz.
Jedno i drugie "wypływa z wnętrza". Sumienie dotyczy naszych czynów, a poglądy moga dotyczyć szerszego spektrum, także tego, co obserwujemy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ