Obgadywanie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Chrześcijanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 14 lut 2023
Has thanked: 38 times
Been thanked: 2 times

Obgadywanie

Post autor: Chrześcijanin » 2023-03-11, 10:00

Witam
Mianowicie rozmawiałem z koleżanką o moim koledze. Powiedziałem jej że jest trochę fałszywy, jest to prawdą.
Ona uważała go za fajnego, ale po tym co jej powiedziałem chyba zmieniła o nim zdanie. Czy jest to grzech?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Obgadywanie

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 10:30

Chrześcijanin pisze: 2023-03-11, 10:00 Witam
Mianowicie rozmawiałem z koleżanką o moim koledze. Powiedziałem jej że jest trochę fałszywy, jest to prawdą.
Ona uważała go za fajnego, ale po tym co jej powiedziałem chyba zmieniła o nim zdanie. Czy jest to grzech?
Ale na czym ta "fałszywość" kolegi polega?

Czy ten pogląd wynika z czegoś konkretnego czy to tylko twoje odczucie?

Chrześcijanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 14 lut 2023
Has thanked: 38 times
Been thanked: 2 times

Re: Obgadywanie

Post autor: Chrześcijanin » 2023-03-11, 11:28

Ale na czym ta "fałszywość" kolegi polega?

Czy ten pogląd wynika z czegoś konkretnego czy to tylko twoje odczucie?
Chodzi o to że kłamie nieraz ludzi. Mnie kilka razy też okłamał, ale to nie tylko mnie.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 11:31 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Obgadywanie

Post autor: AdamS. » 2023-03-11, 19:09

Chrześcijanin pisze: 2023-03-11, 11:28 Chodzi o to że kłamie nieraz ludzi. Mnie kilka razy też okłamał, ale to nie tylko mnie.
Lepiej w takiej sytuacji mówić o faktach, niż o własnych osądach. Co innego jest powiedzieć, że zostałem przez kogoś okłamany (stwierdzam wtedy fakt, co nie może być grzechem), a co innego nazwać kogoś oszustem czy fałszywcem. Chrześcijanin powinien unikać takich generalizujących osądów.

Chrześcijanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 14 lut 2023
Has thanked: 38 times
Been thanked: 2 times

Re: Obgadywanie

Post autor: Chrześcijanin » 2023-03-11, 19:33

Lepiej w takiej sytuacji mówić o faktach, niż o własnych osądach. Co innego jest powiedzieć, że zostałem przez kogoś okłamany (stwierdzam wtedy fakt, co nie może być grzechem), a co innego nazwać kogoś oszustem czy fałszywcem. Chrześcijanin powinien unikać takich generalizujących osądów.
Czyli mam grzech? Jeśli tak to czy mam przeprosić kolegę?
Ostatnio zmieniony 2023-03-16, 17:19 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Obgadywanie

Post autor: Drwal » 2023-03-11, 19:54

Jeżeli chciałaś ją ostrzec przed nim to nie byłby to grzech. Ale jeśli bez potrzeby wyciągasz jakieś jego słabości to byłby to grzech.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Obgadywanie

Post autor: AdamS. » 2023-03-11, 21:16

Chrześcijanin pisze: 2023-03-11, 19:33 Czyli mam grzech? Jeśli tak to czy mam przeprosić kolegę?
Tego nie powiedziałem. Grzech zależy od wielu czynników - np. od świadomości popełnianego zła, czy od jego skutków. Jeśli sumienie Ci go wyrzuca, lepiej wyznać - jeśli nie, nie warto się tym zadręczać. Nasze sumienie przechodzi proces dojrzewania, wobec czego pewne zachowania stają się grzechem dopiero wtedy, gdy potrafimy w nich dostrzegać zło.

Dodano po 1 minucie 40 sekundach:
Drwal pisze: 2023-03-11, 19:54 Jeżeli chciałaś ją ostrzec przed nim to nie byłby to grzech. Ale jeśli bez potrzeby wyciągasz jakieś jego słabości to byłby to grzech.
W tym przypadku Drwal to ujął najtrafniej i najkrócej zarazem, żeby zanadto nie komplikować sprawy. :)

Chrześcijanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 14 lut 2023
Has thanked: 38 times
Been thanked: 2 times

Odmowa/obgadywanie

Post autor: Chrześcijanin » 2023-03-16, 15:39

Dzisiaj w szkole miałem taką sytuację, że kolega zrobił przykrość mojemu drugiemu koledze. Chciałem stanąć w obronie poszkodowanego i powiedziałem wprost do sprawcy(kolegi, który go obraził przed koleżankami), że jest zboczony (ten "żart" dotyczył właśnie zboczonej rzeczy) miałem rację mówiąc to, bo nie tylko ja dostrzegam, że taki jest. Później dopytałem się tej koleżanki o co dokładnie chodziło jaki to był "żart" i jej też powiedziałem, że jest zboczony. Nie było go przy tym. Czy to była obmowa bądź obgadywanie? Jeśli tak to czy mam grzech? Pewnie będę musiał go przeprosić, że powiedziałem bez potrzeby jego wadę? Wydaje mi się, że ona już to wiedziała.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Obmowa/obgadywanie

Post autor: Andej » 2023-03-16, 21:07

Twój żal Cię usprawiedliwia. Idź i nie grzesz więcej. A o tej sytuacji zapomnij.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

niesztampowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times

Re: Obgadywanie

Post autor: niesztampowa » 2023-03-16, 21:08

Powiedzieć o kimś „zboczony” to obrazliwe określenie.
Jeśli mogę mieć radę: nie przypominaj nikomu „łatek” pochopnie. Ludzie popełniają błędy, a potem zmieniają swoje zachowanie i nikt nie chciałby być wiecznie naznaczony jako „zboczony” czy „fałszywy”.
Możesz znaleźć wątek na tym forum, gdzie sobie rozmawialiśmy o tym, aby zawsze oddzielać człowieka od jego postaw i zachowań (chyba przedwczoraj to było). Blizniego zawsze miłujemy.
A to, ze stanales w obronie ofiary tego żartu - na pewno super.
Najważniejsze - potępić czyn, a nie człowieka.

Chrześcijanin
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 14 lut 2023
Has thanked: 38 times
Been thanked: 2 times

Re: Obgadywanie

Post autor: Chrześcijanin » 2023-03-16, 21:36

niesztampowa pisze: 2023-03-16, 21:08 Powiedzieć o kimś „zboczony” to obrazliwe określenie.
Jeśli mogę mieć radę: nie przypominaj nikomu „łatek” pochopnie. Ludzie popełniają błędy, a potem zmieniają swoje zachowanie i nikt nie chciałby być wiecznie naznaczony jako „zboczony” czy „fałszywy”.
Możesz znaleźć wątek na tym forum, gdzie sobie rozmawialiśmy o tym, aby zawsze oddzielać człowieka od jego postaw i zachowań (chyba przedwczoraj to było). Blizniego zawsze miłujemy.
A to, ze stanales w obronie ofiary tego żartu - na pewno super.
Najważniejsze - potępić czyn, a nie człowieka.
Dobrze. Tylko teraz pytanie czy mam przeprosić kolegę, którego tak nazwałem?

niesztampowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times

Re: Obgadywanie

Post autor: niesztampowa » 2023-03-16, 22:59

Ja bym przeprosiła. Ale może lepiej zrobić to nie wprost ?
Pomysl, w jaki sposób mozna to naprawić. Jak to zrobić - zależy od okoliczności.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Obgadywanie

Post autor: Andej » 2023-03-17, 09:54

niesztampowa pisze: 2023-03-16, 22:59 Pomysl, w jaki sposób mozna to naprawić. Jak to zrobić - zależy od okoliczności.
I z tym całkowicie się zgadzam.

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
Ale jeszcze a propos obgadywania: Otóż mam ochotę obgadać niesztampową. I to niesztampowo. Uważam ja za bardzo cenny nabytek naszego Forum. Jawi mi się w samych zaletach. Delikatna, inteligentna, mądra. I wierząca. Cóz więcej potrzeba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ