Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Viridiana » 2023-03-17, 22:05

Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!» - Mt 19, 10-12

Jak sądzicie, na czym właściwie polega ta niezdatność do małżeństwa, o której Jezus tutaj mówi? Szczególnie zastanawiający jest przypadek tych, których "ludzie takimi uczynili" - co to tak właściwie znaczy? Nie mamy w końcu termometru do uczuć, który zmierzyłby poziom "straumatyzowania" danej osoby i wykazał "Tak, ciebie rodzice skrzywdzili na tyle, że nie jesteś zdolny do małżeństwa" albo "Nie no, ty jeszcze nie przekroczyłeś limitu dozwolonej ilości trudnych doświadczeń w życiu, możesz się żenić". Co myślicie na ten temat?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Albertus » 2023-03-17, 22:26

Viridiana pisze: 2023-03-17, 22:05 Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!» - Mt 19, 10-12

Jak sądzicie, na czym właściwie polega ta niezdatność do małżeństwa, o której Jezus tutaj mówi? Szczególnie zastanawiający jest przypadek tych, których "ludzie takimi uczynili" - co to tak właściwie znaczy? Nie mamy w końcu termometru do uczuć, który zmierzyłby poziom "straumatyzowania" danej osoby i wykazał "Tak, ciebie rodzice skrzywdzili na tyle, że nie jesteś zdolny do małżeństwa" albo "Nie no, ty jeszcze nie przekroczyłeś limitu dozwolonej ilości trudnych doświadczeń w życiu, możesz się żenić". Co myślicie na ten temat?
Chodzi po prostu o kastrację która była stosowana w stosunku do niewolników, choć nie tylko.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Andej » 2023-03-18, 08:45

Viridiana pisze: 2023-03-17, 22:05 Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!» - Mt 19, 10-12

Jak sądzicie, na czym właściwie polega ta niezdatność do małżeństwa, o której Jezus tutaj mówi? Szczególnie zastanawiający jest przypadek tych, których "ludzie takimi uczynili" - co to tak właściwie znaczy? Nie mamy w końcu termometru do uczuć, który zmierzyłby poziom "straumatyzowania" danej osoby i wykazał "Tak, ciebie rodzice skrzywdzili na tyle, że nie jesteś zdolny do małżeństwa" albo "Nie no, ty jeszcze nie przekroczyłeś limitu dozwolonej ilości trudnych doświadczeń w życiu, możesz się żenić". Co myślicie na ten temat?
Najpierw kij w mrowisko. A co ze sprawą człowieka z żoną? Z tego wynika, że człowieka, to kto? A żona to kto? Czy nie jest to wyraz dyskryminacji płciowej, w dzisiejszym tego słowa znaczeniu?

A ci, których ludzie takimi uczynili, sądzę że odnosi się to wszelkich wpływów zewnętrznych. Zarówno fizycznych, jak też psychicznych. Na przykład amputacja jakichś organów. Ale też ukształtowanie psychiczne, np. mizandria czy mizoginia.

Natomiast nie widzę żadnego związku z uczuciami. Uczucia są przemijające. Chwilowe. Co nie znaczy, że wykluczam istnienie obsesji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Dezerter » 2023-03-18, 08:52

Albertus jak zawsze dobrze odpowiada👍
Ale jako doradca życia rodzinnego muszę dopowiedzieć, że lista jest dużo dłuższa ale już nie biblijna tylko wynikająca z życia i mądrości Kościoła.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Abstract » 2023-03-18, 09:14

Małżeństwa mają tak szerokie spektrum scenariuszy, że do tych gorszych nie nadaje się nikt, jest to jedno wielkie pasmo nieszczęść, chyba że premiujemy masochizm. Przykłady niektórych wpisów tutaj z forum. A później zaczyna się batalia tych którym w małżeństwach jest łatwiej, mieli więcej szczęścia, z tymi którzy chwytają się brzytwy, aby dalej w nim trwać. Inna grupa to teoretycy, którzy piszą jak powinno być.
Z małżeństwem jest jak ze dobrym stanem zdrowia, albo się je ma i się nim cieszy, albo się go nie ma i jedyna droga to ofiarowanie cierpienia w jakiejś intencji, bo nic innego już nie pozostaje.
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 09:46 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Albertus » 2023-03-18, 10:27

Takim człowiekiem niezdatnym do małżeństwa którego ludzie takim uczynili był na przykład Etiop którego nawrócił św Filip z Dz8:27.

Z nieznanych przyczyn współczesne tłumaczenia katolickie to pomijają ale jeszcze w tłumaczeniu Jakuba Wujka można to przeczytać.

Nie rozumiem dlaczego współcześnie się to pomija bo to wydaje mi się istotne że jednym z pierwszych pogan którzy przyjęli Ewangelię był właśnie człowiek - eunuch którego ludzie w tak straszny sposób okaleczyli czyniąc go niezdatnym do małżeństwa.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: sądzony » 2023-03-18, 11:46

Viridiana pisze: 2023-03-17, 22:05 Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!» - Mt 19, 10-12

Jak sądzicie, na czym właściwie polega ta niezdatność do małżeństwa, o której Jezus tutaj mówi? Szczególnie zastanawiający jest przypadek tych, których "ludzie takimi uczynili" - co to tak właściwie znaczy? Nie mamy w końcu termometru do uczuć, który zmierzyłby poziom "straumatyzowania" danej osoby i wykazał "Tak, ciebie rodzice skrzywdzili na tyle, że nie jesteś zdolny do małżeństwa" albo "Nie no, ty jeszcze nie przekroczyłeś limitu dozwolonej ilości trudnych doświadczeń w życiu, możesz się żenić". Co myślicie na ten temat?
Z wypowiedzi wynika więc, iż "termometr" istnieje.
Jesteś płodna - zdatna, na prawo.
Jesteś niepłodna - niezdatna, na lewo.

Przykro mi, ale taka puenta mi się nasuwa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Albertus » 2023-03-18, 13:13

sądzony pisze: 2023-03-18, 11:46
Viridiana pisze: 2023-03-17, 22:05 Rzekli Mu uczniowie: «Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić». Lecz On im odpowiedział: «Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje!» - Mt 19, 10-12

Jak sądzicie, na czym właściwie polega ta niezdatność do małżeństwa, o której Jezus tutaj mówi? Szczególnie zastanawiający jest przypadek tych, których "ludzie takimi uczynili" - co to tak właściwie znaczy? Nie mamy w końcu termometru do uczuć, który zmierzyłby poziom "straumatyzowania" danej osoby i wykazał "Tak, ciebie rodzice skrzywdzili na tyle, że nie jesteś zdolny do małżeństwa" albo "Nie no, ty jeszcze nie przekroczyłeś limitu dozwolonej ilości trudnych doświadczeń w życiu, możesz się żenić". Co myślicie na ten temat?
Z wypowiedzi wynika więc, iż "termometr" istnieje.
Jesteś płodna - zdatna, na prawo.
Jesteś niepłodna - niezdatna, na lewo.

Przykro mi, ale taka puenta mi się nasuwa.
Ale czy w tej kwestii ma jakieś znaczenie to czy jest nam przykro czy nie?
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 13:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: sądzony » 2023-03-18, 13:26

Albertus pisze: 2023-03-18, 13:13 Ale czy w tej kwestii ma jakieś znaczenie to czy jest nam przykro czynie?
A skąd ja mam wiedzieć czy w tej kwestii ma jakieś znaczenie czy jest Wam przykro czy nie :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Albertus » 2023-03-18, 13:28

sądzony pisze: 2023-03-18, 13:26
Albertus pisze: 2023-03-18, 13:13 Ale czy w tej kwestii ma jakieś znaczenie to czy jest nam przykro czynie?
A skąd ja mam wiedzieć czy w tej kwestii ma jakieś znaczenie czy jest Wam przykro czy nie :-?
Bo mi też jest przykro że ludzie czynili i dzisiaj też czasem czynią innych niezdatnymi do małżeństwa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: Andej » 2023-03-18, 13:34

sądzony pisze: 2023-03-18, 11:46 Jesteś niepłodna - niezdatna, na lewo.
Skąd taki pomysł? Nie wydaje mi się, aby w KPK było takie stanowisko.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kiedy człowiek jest niezdatny do małżeństwa?

Post autor: sądzony » 2023-03-18, 13:38

Albertus pisze: 2023-03-18, 13:28 Bo mi też jest przykro że ludzie czynili i dzisiaj też czasem czynią innych niezdatnymi do małżeństwa.
Tak czy owak trudno mi wypowiadać się za Ciebie.

Dodano po 5 minutach 28 sekundach:
Andej pisze: 2023-03-18, 13:34
sądzony pisze: 2023-03-18, 11:46 Jesteś niepłodna - niezdatna, na lewo.
Skąd taki pomysł? Nie wydaje mi się, aby w KPK było takie stanowisko.
sądzony pisze: 2023-03-18, 11:46 Z wypowiedzi wynika ...

... taka puenta mi się nasuwa.
Jak napisałem taka puenta w mojej głowie zrodziła się po przeczytaniu wypowiedzi.
A więc pomysł wynika z właściwej lub błędnej interpretacji w moim umyśle.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”