Problem związany z Marią

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Problem związany z Marią

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-03-17, 22:47

Dzień dobry.
Mam pewien dylemat związany z wiarą.
Nie wiem czy zasadnie, ale zakładam, że każdy człowiek ma pewną możliwość decydowania o
swoich wyborach oraz od urodzenia jest skażonych grzechem pierworodnym ( skłonnością do zła ),
czyli popełnił winę wobec bytu najwyższego, której nie może zadośćuczynić. Nasuwa mi się pewna
nieścisłość dotycząca Matki Boskiej. Maria była zrodzona bez grzechu pierworodnego, ale z możliwością
dokonywania wyborów ( czyli m.in. grzeszenia ). I tak, jeżeli Maria nie przyjęłaby propozycji Boga
dotyczącej bycia bogurodzicielką, oznaczałoby to że w przyszłości żyłaby ciągle bez skłonności do zła,
I teraz pytanie, czy to byłoby sprawiedliwe wobec wszystkich ludzi ? Idąc dalej - gdyby Maria zgrzeszyła
po narodzinach Zbawiciela - czy to nie oznaczałoby, że narodzenie Jezusa było niegodne ? Czyli niejako Maria nie
mogłaby zgrzeszyć, bo jeżeliby zgrzeszyła to Bóg dokonałby czegoś nienajlepszego, czyli kończąc Bóg byłby niewszechwiedzący.
Sumując - czy Maria po przyjęciu woli bożej mogła grzeszyć ?

Jestem dopiero w szkole podstawowej, więc jeżeli moje pytanie zawiera błędy teologiczne to proszę wybaczyć. Proszę też skorygować te błędy . Pozdrawiam.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Albertus » 2023-03-17, 23:12

lotnikującylotnik pisze: 2023-03-17, 22:47 Dzień dobry.
Mam pewien dylemat związany z wiarą.
Nie wiem czy zasadnie, ale zakładam, że każdy człowiek ma pewną możliwość decydowania o
swoich wyborach oraz od urodzenia jest skażonych grzechem pierworodnym ( skłonnością do zła ),
czyli popełnił winę wobec bytu najwyższego, której nie może zadośćuczynić. Nasuwa mi się pewna
nieścisłość dotycząca Matki Boskiej. Maria była zrodzona bez grzechu pierworodnego, ale z możliwością
dokonywania wyborów ( czyli m.in. grzeszenia ). I tak, jeżeli Maria nie przyjęłaby propozycji Boga
dotyczącej bycia bogurodzicielką, oznaczałoby to że w przyszłości żyłaby ciągle bez skłonności do zła,
I teraz pytanie, czy to byłoby sprawiedliwe wobec wszystkich ludzi ? Idąc dalej - gdyby Maria zgrzeszyła
po narodzinach Zbawiciela - czy to nie oznaczałoby, że narodzenie Jezusa było niegodne ? Czyli niejako Maria nie
mogłaby zgrzeszyć, bo jeżeliby zgrzeszyła to Bóg dokonałby czegoś nienajlepszego, czyli kończąc Bóg byłby niewszechwiedzący.
Sumując - czy Maria po przyjęciu woli bożej mogła grzeszyć ?

Jestem dopiero w szkole podstawowej, więc jeżeli moje pytanie zawiera błędy teologiczne to proszę wybaczyć. Proszę też skorygować te błędy . Pozdrawiam.
Nie ma bardzo sensu zastanawiać się nad tym co by było gdyby bo i tak tego nie będziemy wiedzieć.

Było tak jak było i jest jak jest.

A to że Maryja była wolna od grzechu pierworodnego nie oznacza że nie miała wolnej woli i że nie mogłaby zgrzeszyć gdyby chciała.

Ewa przed grzechem też nie miała grzechu pierworodnego ani skłonności do grzechu wynikającej ze skażonej natury a jednak uległa pokusie.

Z tego właśnie, między innymi, wynika wielkość i zasługa Maryi jako Nowej Ewy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Dezerter » 2023-03-17, 23:17

Niezłe rozważania teologiczne jak na podstawówkę - jestem pod wrażeniem
lotnikującylotnik pisze: 2023-03-17, 22:47 Dzień dobry.
Mam pewien dylemat związany z wiarą.
Nie wiem czy zasadnie, ale zakładam, że każdy człowiek ma pewną możliwość decydowania o
swoich wyborach oraz od urodzenia jest skażonych grzechem pierworodnym ( skłonnością do zła ),
Do tej pory wszystko ok
czyli popełnił winę wobec bytu najwyższego, której nie może zadośćuczynić.

Ani ja ani ty nie zawiniliśmy wobec Boga - zawinili pierwsi rodzice skażając całą naturę ludzką a my od poczęcia dziedziczymy tą skażoną grzeszną naturę
Nasuwa mi się pewna nieścisłość dotycząca Matki Boskiej. Maria była zrodzona bez grzechu pierworodnego, ale z możliwością dokonywania wyborów ( czyli m.in. grzeszenia ).
Zgoda, miała na pewno wolną wolę
I tak, jeżeli Maria nie przyjęłaby propozycji Boga dotyczącej bycia bogurodzicielką, oznaczałoby to że w przyszłości żyłaby ciągle bez skłonności do zła,
I teraz pytanie, czy to byłoby sprawiedliwe wobec wszystkich ludzi ?

A co w tym niesprawiedliwego? Sprawiedliwość kojarzy się z sądem
komu więcej dano, od tego więcej się żąda, wymaga
Idąc dalej - gdyby Maria zgrzeszyła
po narodzinach Zbawiciela - czy to nie oznaczałoby, że narodzenie Jezusa było niegodne ?
Jezus wcielił się w nasza ludzką niegodną grzeszną naturę i przez to wcielenie ją przebustwił, uświęcił
A po co to gdybanie o grzechu Maryi?
dla mnie osobiście gdyby nawet Maria zgrzeszyła, to w niczym ani jej ani Jezusowi by to nie umniejszyło, uchybiło
Czyli niejako Maria nie mogłaby zgrzeszyć, bo jeżeliby zgrzeszyła to Bóg dokonałby czegoś nienajlepszego, czyli kończąc Bóg byłby niewszechwiedzący.
Chyba się nie zgodzę, bo wybitni filozofowie i teolodzy uważają, że nasz świat jest najlepszy z możliwych jakie Bóg mógł stworzyć zachowując wolną wolę - a sam już widzisz, że jest jaki jest dość kiepski ;)
Sumując - czy Maria po przyjęciu woli bożej mogła grzeszyć ?
Moim zdaniem mogła, bo miała wolną wolę
Jestem dopiero w szkole podstawowej, więc jeżeli moje pytanie zawiera błędy teologiczne to proszę wybaczyć. Proszę też skorygować te błędy . Pozdrawiam.
Uwierz mi, że bardzo wielu forumowiczów bardzo raduje fakt, że człowiek z podstawówki zgłębia sprawy Boże :ymhug: B-)
Pisz śmiało, pytaj dyskutuj
kochaj i rób co chcesz
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Problem związany z Marią

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-03-18, 00:14

Dobrze, no to pójdźmy jeszcze dalej. Moją hipotezą jest , że Maria nie mogła odrzucić woli Boga odnośnie zostabia Matką Zbawiciela. Była wolna od grzechu jako jedyny człowiek w historii ( zakładam, że Adam i Ewa to postacie mityczne ) .Jeżeli Maria odrzuciłaby wolę Boga, i przyjmiemy że niebyłby to grzech,to Maria byłaby ciągle jedyną osobą bez skłonności do grzechu - co oznaczałoby że Bóg mógł "tworzyć" takich ludzi na naszym świecie, niezależnie od grzechu pierworodnego. A jeżeli nie mógł to znaczy, że los Marii był nierozerwalnie rozwiązany z historią zbawienia - czyli nie mogłaby odmówić. I teraz jeżeli przyjmiemy iż odrzucenie propozycji Boga odnośnie rodzicielstwa byłoby grzechem to wychodzi że niejako Bóg dokonał szantażu(?) czego nie może dokonać. Pozdrawiam

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Albertus » 2023-03-18, 08:47

lotnikującylotnik pisze: 2023-03-18, 00:14 Dobrze, no to pójdźmy jeszcze dalej. Moją hipotezą jest , że Maria nie mogła odrzucić woli Boga odnośnie zostabia Matką Zbawiciela. Była wolna od grzechu jako jedyny człowiek w historii ( zakładam, że Adam i Ewa to postacie mityczne ) .Jeżeli Maria odrzuciłaby wolę Boga, i przyjmiemy że niebyłby to grzech,to Maria byłaby ciągle jedyną osobą bez skłonności do grzechu - co oznaczałoby że Bóg mógł "tworzyć" takich ludzi na naszym świecie, niezależnie od grzechu pierworodnego. A jeżeli nie mógł to znaczy, że los Marii był nierozerwalnie rozwiązany z historią zbawienia - czyli nie mogłaby odmówić. I teraz jeżeli przyjmiemy iż odrzucenie propozycji Boga odnośnie rodzicielstwa byłoby grzechem to wychodzi że niejako Bóg dokonał szantażu(?) czego nie może dokonać. Pozdrawiam
A niby dlaczego zakładasz że Adam i Ewa to postacie mityczne?

To niezgodne z nauczaniem Kościoła.

Wszyscy pochodzimy od jednej pary ludzi.

https://biblia.wiara.pl/doc/423146.ENCY ... NI-GENERIS

Cytat:
Jeśli zaś chodzi o inna hipotezę, mianowicie poligenizm, to synowie Kościoła wcale już nie mają podobnej wolności. Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Andej » 2023-03-18, 08:56

lotnikującylotnik pisze: 2023-03-17, 22:47 każdy człowiek ma pewną możliwość decydowania o swoich wyborach
Wg mnie, pełną. Bóg dał wolność wyboru: rozum i wolną wolę.
lotnikującylotnik pisze: 2023-03-17, 22:47 każdy człowiek ... od urodzenia jest skażonych grzechem pierworodnym ( skłonnością do zła ), czyli popełnił winę wobec bytu najwyższego, której nie może zadośćuczynić.
Nie popełnił winy. Otrzymał w spadku skażenie, ale uważam nie ponosi winy. Uważam też, że życie zgodne z wola Bożą jest zadośćuczynieniem.
lotnikującylotnik pisze: 2023-03-17, 22:47 Maria była zrodzona bez grzechu pierworodnego, ale z możliwością
dokonywania wyborów ( czyli m.in. grzeszenia ).
Tak jak każdy człowiek miała rozum i wolną wolę.
lotnikującylotnik pisze: 2023-03-17, 22:47 I tak, jeżeli Maria nie przyjęłaby ...
gdyby Maria zgrzeszyła ...
czy Maria po przyjęciu woli bożej mogła grzeszyć ?
Gdyby... Gdyby tak, to Bóg nie wybrałby Jej na Matkę Syna swego.
A brak grzechu pierworodnego, wydaje mi się, wyklucza skłonność do grzechu. Co nie znaczy, że wyklucza możliwość kuszenia.

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
lotnikującylotnik pisze: 2023-03-18, 00:14 los Marii był nierozerwalnie rozwiązany z historią zbawienia
Tak uważam. Bóg znając przeszłość i przyszłość wybrał tę, która najlepiej wypełni Jego wolę. Maryja miała prawo i możliwość odmówić. Ale Bóg Ją znał, zanim się poczęła. Sądzę nawet, że od samego początku była wybrana i przeznaczona do tej roli, którą wypełniła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Dezerter » 2023-03-18, 09:04

Jadę zaraz na warsztaty więc na razie polecę ci wątek w którym rozważamy takie tematy
viewtopic.php?t=8713
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Problem związany z Marią

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-03-18, 09:17

Chciałbym postawić nacisk na zdanie, że Bóg nie mógłby stworzyć świata, w którym jedyna kobieta poczęta bez grzechu pierworodnego odmawia woli bożej. I moje pytanie, czy to zabiera wolną wolę Marii.


Jeżeli Maria odrzuciłaby wolę Boga, i przyjmiemy że niebyłby to grzech,to Maria byłaby ciągle jedyną osobą bez skłonności do grzechu - co oznaczałoby że Bóg mógł "tworzyć" takich ludzi na naszym świecie, niezależnie od grzechu pierworodnego.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Abstract » 2023-03-18, 09:34

lotnikującylotnik pisze: 2023-03-18, 09:17 Chciałbym postawić nacisk na zdanie, że Bóg nie mógłby stworzyć świata, w którym jedyna kobieta poczęta bez grzechu pierworodnego odmawia woli bożej. I moje pytanie, czy to zabiera wolną wolę Marii.


Jeżeli Maria odrzuciłaby wolę Boga, i przyjmiemy że niebyłby to grzech,to Maria byłaby ciągle jedyną osobą bez skłonności do grzechu - co oznaczałoby że Bóg mógł "tworzyć" takich ludzi na naszym świecie, niezależnie od grzechu pierworodnego.
A zastanawiałeś się nad tym, że dlatego że urodziła się bez grzechu pierworodnego jej odmowa była sprzeczna z jej czystością? Tak jak istnieje sprzeczność z tym, że Bóg może czynić zło. Bóg ma wolną wolę ale nigdy nie wybierze zła, ponieważ byłoby to sprzeczne z tym co On stanowi, kim jest.
Człowiek pochodzi od Boga, jego drogą/jedynym paliwem sensu jest dobro, aby Bóg nie był koniecznością możemy wybrać stan braku dobra, a więc zło.
Ale gdy dokonamy już finalnie wyboru w niebie zachowamy wolną wolę, ale nie będziemy wybierać już zła, ponieważ będzie to sprzeczne z tym kim będziemy. Matka Boska w zasadzie miała już podobny stan jaki my będziemy mieć w niebie tu na ziemi.

Wybór w ramach wolnej woli realizuje się tu na ziemi pomiędzy dobrem a złem, abyśmy mogli dokonać wyboru, dobrem a dobrem oraz złem i złem.
W niebie wolna wola będzie operować pomiędzy dobrem a innym dobrem, ponieważ zło będzie sprzeczne z naszym stanem tam, tak jak zło z Bogiem od zawsze.
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 09:40 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Nenderen » 2023-03-18, 09:38

lotnikującylotnik pisze: 2023-03-18, 00:14 Była wolna od grzechu jako jedyny człowiek w historii
Jako pierwszy człowiek chronologicznie, ale nie jedyny. Po poczęciu ludzkiej natury Jezusa pojawił się drugi zawsze bezgrzeszny człowiek.
A właściwie to dlaczego piszesz wciąż "Maria" a nie Maryja? To bynajmniej nie jakiś zarzut, poprostu pytam z ciekawości. Pozdrawiam.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: faraon » 2023-03-18, 09:57

Nenderen pisze: 2023-03-18, 09:38
lotnikującylotnik pisze: 2023-03-18, 00:14 Była wolna od grzechu jako jedyny człowiek w historii
Jako pierwszy człowiek chronologicznie, ale nie jedyny. Po poczęciu ludzkiej natury Jezusa pojawił się drugi zawsze bezgrzeszny człowiek.
A dlaczego sie pojawil?
Dlaczego Maryja poczela sie bez grzechu pierworodnego?
tych "dlaczego" jest wiele.

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Problem związany z Marią

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-03-18, 10:26

Abstrakct
Teraz mam parę pytań :
Wydaję mi się, że Maria, ale także ludzie zbawieni nie mogą dokonywać zła, nawet mimo tego że jest to sprzeczne z ich naturą. No bo co wtedy by się stało z Marią ( byłaby ciągle jedyną bez grzechu) i z ludźmi zbawionymi ? Tu chodzi mi bardziej o logiczne skutki odrzucenia woli bożej. I teraz pytanie czy jeżeli coś ma określoną naturę, czy to oznacza że jest pozbawione możliwości dokonywania wyborów. Bo Bóg w przeciwieństwie do jakiegokolwiek innego bytu jest wszechrzeczą - czyli zawsze był, i z Niego wynika wszystko inne. On nie istnieje w czasie, więc zawsze musi trzymać się tej jedynej opcji. Natomiast reszta bytów nie musi - zresztą z tego co wiem to szatan też był aniołem a upadł.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
Nenderen
Ten temat mnie naglił, a nie byłem pewien odmiany słowa Maryja, więc zdecydowałem się pisać Maria .
Pozdrawiam

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Albertus » 2023-03-18, 10:33

lotnikującylotnik pisze: 2023-03-18, 10:28 Abstrakct
Teraz mam parę pytań :
Wydaję mi się, że Maria, ale także ludzie zbawieni nie mogą dokonywać zła, nawet mimo tego że jest to sprzeczne z ich naturą. No bo co wtedy by się stało z Marią ( byłaby ciągle jedyną bez grzechu) i z ludźmi zbawionymi ? Tu chodzi mi bardziej o logiczne skutki odrzucenia woli bożej. I teraz pytanie czy jeżeli coś ma określoną naturę, czy to oznacza że jest pozbawione możliwości dokonywania wyborów. Bo Bóg w przeciwieństwie do jakiegokolwiek innego bytu jest wszechrzeczą - czyli zawsze był, i z Niego wynika wszystko inne. On nie istnieje w czasie, więc zawsze musi trzymać się tej jedynej opcji. Natomiast reszta bytów nie musi - zresztą z tego co wiem to szatan też był aniołem a upadł.
Ewa zanim nie zgrzeszyła była bez grzechu i miała nieskażoną naturę a jak zgrzeszyła to nie była już bez grzechu i jej natura nie była już nieskażona.

Jeśli Ewę uznamy za postać mityczną to i grzech pierworodny to mit a więc wolność Maryi od grzechu pierworodnego to kompletna abstrakcja i nie ma w zasadzie o czym dyskutować.

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Problem związany z Marią

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-03-18, 10:46

Nie rozumiem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Problem związany z Marią

Post autor: Albertus » 2023-03-18, 10:49

lotnikującylotnik pisze: 2023-03-18, 10:46 Nie rozumiem.
Czego nie rozumiesz?

ODPOWIEDZ