Czy przy spowiedzi trzeba dokładnie to opisywać?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Czy przy spowiedzi trzeba dokładnie to opisywać?

Post autor: Gojandek » 2023-03-17, 22:58

Ogólnie, czy przy grzechach lekkich wystarczy powiedzieć np. powiedziałem bardzo nieodpowiedni żart, czy muszę dokładnie powiedzieć, jaka była treść tego żartu, o czym była? Albo czy wystarczy, że powiem ,,kłamałem", ,,byłem leniwy ", czy muszę dokładnie wszystko omawiać, powiedzieć, jak to dokładnie wszystko było? Póki co zawsze mówiłem przy grzechach lekkich ogólnie, że np. bylem leniwy i nie mówiłem dokładnie szczegółów, albo, że czasami zdarzyło mi się jakieś lekkie kłamstwo. Czy będzie to formalnie grzech wyznany?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1412
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 780 times

Re: Czy przy spowiedzi trzeba dokładnie to opisywać?

Post autor: AdamS. » 2023-03-18, 11:12

Gojandek pisze: 2023-03-17, 22:58 Ogólnie, czy przy grzechach lekkich wystarczy powiedzieć np. powiedziałem bardzo nieodpowiedni żart, czy muszę dokładnie powiedzieć, jaka była treść tego żartu, o czym była? Albo czy wystarczy, że powiem ,,kłamałem", ,,byłem leniwy ", czy muszę dokładnie wszystko omawiać, powiedzieć, jak to dokładnie wszystko było? Póki co zawsze mówiłem przy grzechach lekkich ogólnie, że np. bylem leniwy i nie mówiłem dokładnie szczegółów, albo, że czasami zdarzyło mi się jakieś lekkie kłamstwo. Czy będzie to formalnie grzech wyznany?
Myślę, że dokładne opowiadanie o swoim grzechu byłoby nawet niestosowne. Oczywiście staram się nazywać grzech po imieniu, np. "marnowałem czas", "ulegałem duchowemu lenistwu" - ale dokładne i sytuacyjne sprecyzowanie rozwijam po ewentualnym zagadnięciu spowiednika. Gdybyśmy rozwijali każdy grzech w szczegółach, zamęczylibyśmy tym kapłana, a przecież w spowiedzi nie chodzi o szczegółową sprawozdawczość.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy przy spowiedzi trzeba dokładnie to opisywać?

Post autor: Gojandek » 2023-03-18, 11:52

AdamS. pisze: 2023-03-18, 11:12
Gojandek pisze: 2023-03-17, 22:58 Ogólnie, czy przy grzechach lekkich wystarczy powiedzieć np. powiedziałem bardzo nieodpowiedni żart, czy muszę dokładnie powiedzieć, jaka była treść tego żartu, o czym była? Albo czy wystarczy, że powiem ,,kłamałem", ,,byłem leniwy ", czy muszę dokładnie wszystko omawiać, powiedzieć, jak to dokładnie wszystko było? Póki co zawsze mówiłem przy grzechach lekkich ogólnie, że np. bylem leniwy i nie mówiłem dokładnie szczegółów, albo, że czasami zdarzyło mi się jakieś lekkie kłamstwo. Czy będzie to formalnie grzech wyznany?
Myślę, że dokładne opowiadanie o swoim grzechu byłoby nawet niestosowne. Oczywiście staram się nazywać grzech po imieniu, np. "marnowałem czas", "ulegałem duchowemu lenistwu" - ale dokładne i sytuacyjne sprecyzowanie rozwijam po ewentualnym zagadnięciu spowiednika. Gdybyśmy rozwijali każdy grzech w szczegółach, zamęczylibyśmy tym kapłana, a przecież w spowiedzi nie chodzi o szczegółową sprawozdawczość.
Więc wł. ciebie wystarczy powiedzieć, że np. powiedziałem bardzo nieodpowiedni żart, zamiast dokładnie precyzować, o co w nim chodziło itd.?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1412
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 780 times

Re: Czy przy spowiedzi trzeba dokładnie to opisywać?

Post autor: AdamS. » 2023-03-18, 12:20

Gojandek pisze: 2023-03-18, 11:52 wystarczy powiedzieć, że np. powiedziałem bardzo nieodpowiedni żart, zamiast dokładnie precyzować, o co w nim chodziło itd.?
Dokładnie tak.

ODPOWIEDZ