Środek Biblii

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Środek Biblii

Post autor: Nenderen » 2023-03-18, 15:32

Kiedyś natknąłem się na artykuł o rzekomym środku Biblii ale zawierająca go strona była protestancka nie wliczając np. Ksiąg Machabejskich do kanonu.
Jaki jest środek Biblii według kanonu rzymskokatolickiego?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Środek Biblii

Post autor: Elbrus » 2023-03-18, 16:18

Nenderen pisze: 2023-03-18, 15:32 Kiedyś natknąłem się na artykuł o rzekomym środku Biblii
Według protestanckich kanonów środek Biblii wypadnie gdzieś w Księdze Psalmów:
https://www.gotquestions.org/middle-ver ... Bible.html
Nenderen pisze: 2023-03-18, 15:32Jaki jest środek Biblii według kanonu rzymskokatolicoiego?
Kościół rzymskokatolicki nie kanonizował podziału na rozdziały i wersety:
https://catholicexchange.com/the-script ... the-bible/

więc licząc w ten sposób (środkowy werset, środkowy rozdział) nie znajdzie się środka.
To samo z liczeniem środkowego słowa czy środkowej litery. Masz przecież różne tłumaczenia i w każdym wyjdzie inny środek.

Więcej - Kościół rzymskokatolicki nie kanonizował nawet ani krytycznej/oficjalnej edycji Biblii Hebrajskiej/Septuaginty, ani krytycznej/oficjalnej edycji greckiego Nowego Testamentu, więc w ten sposób obliczenie środka też jest niemożliwe.

Jedyną kanonizację Biblii, jakiej dokonał Kościół, było uznanie Łacińskiej Wulgaty za świętą i bez błędu (Sobór Trydencki), która od co najmniej kilkudziesięciu lat jest spychana i marginalizowana na rzecz wydań z języków oryginalnych.
Tylko że przy niej też jest problem - też nie istnieje jedno oficjalne wydanie (masz niezgodne ze sobą kodeksy starożytne i średniowieczne, masz Wulgatę Sykstyńską, Wulgatę Klementyńską, Neo-Wulgatę z 1979 - wydanie I, Neo-Wulgatę z 1986 - wydanie II).

Zależnie więc od przyjęcia jednego z wielu układów odniesienia (edycji krytycznej) uzyskasz różne rezultaty.
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 16:26 przez Elbrus, łącznie zmieniany 3 razy.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Środek Biblii

Post autor: Nenderen » 2023-03-18, 17:00

A jakim kodeksem Wulgaty posługiwano się na Soborze Trydenckim który uznał łacińską Wulgatę - jak twierdzisz - za świętą i bezbłędną? Sykstyńskim? Klementyńskim?
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 17:01 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Środek Biblii

Post autor: Elbrus » 2023-03-18, 17:57

Nenderen pisze: 2023-03-18, 17:00 (...) jak twierdzisz
Skoro nie słyszałeś o tym wcześniej, to doczytaj odpowiednie dekrety soborowe, a nie hipotetyzujesz opierając się na twierdzeniach internautów, które "dyskretnie" dyskredytujesz.

https://web.archive.org/web/20140905121 ... l/code-21/
Tutaj interesuje cię sesja 4 (za Pawła III, czwartek 8 kwietnia 1546 roku)

Ojcowie soborowi wiedzieli, że są różnice w kodeksach, więc dlatego właśnie później zlecono opracowanie jednej edycji krytycznej.

Tutaj skrótowo o tych pracach, które prowadzono po soborze:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wulgata_sykstyńska

Nie wiem dokładnie, na jakich dokładnie kodeksach opierano się w czasach Soboru Trydenckiego, ale wiem, że Sobór Laterański IV cytuje dłuższą wersję z 1 Jana 5:7-8 (tzw. Comma Johanneum) dodając, że wspominają ją niektóre dostępne wtedy kodeksy.
Ostatnio zmieniony 2023-03-18, 18:08 przez Elbrus, łącznie zmieniany 1 raz.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Środek Biblii

Post autor: Nenderen » 2023-03-18, 18:20

Nie miałem takich intencji... Bardziej chodziło mi o to, że twierdzisz coś dla mnie nowego.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”