Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: PawelKrakow » 2023-03-18, 20:07

Spotkałem się z takim pytaniem wśród ateistów: Skoro wcielenie się w człowieka nie jest żadnym problemem dla Boga (czego dowodem jest Jezus Chrystus), to dlaczego w człowieka nie wcielił się sam Bóg Ojciec? Stawiają oni zarzut że w ten sposób Bóg Ojciec zachował się tchórzliwie, bo całe cierpienie zrzucił na swojego Syna.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: AdamS. » 2023-03-18, 20:20

PawelKrakow pisze: 2023-03-18, 20:07 Spotkałem się z takim pytaniem wśród ateistów: Skoro wcielenie się w człowieka nie jest żadnym problemem dla Boga (czego dowodem jest Jezus Chrystus), to dlaczego w człowieka nie wcielił się sam Bóg Ojciec? Stawiają oni zarzut że w ten sposób Bóg Ojciec zachował się tchórzliwie, bo całe cierpienie zrzucił na swojego Syna.
Taki zarzut wynika z kompletnego niezrozumienia, kim jest Syn w wymiarze teologicznym - i z naiwnej antropomorfizacji Boga. Po pierwsze Ojciec, Syn i Duch tworzą jedno, więc ukrzyżowanie Syna dotyczy w równym stopniu Ojca i Ducha Świętego. Między nimi nie ma żadnej separacji, która pozwalałaby na "przyglądanie się z boku". Syn jest pełnym przejawem Boga w CZŁOWIEKU, tak jak Duch Święty jest pełnym przejawem Boga w RELACJI Bóg-człowiek i człowiek-człowiek. Tego samego Boga.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Nenderen » 2023-03-18, 20:22

W sensie osobowym Ojciec i Syn są różni ale w sensie istotowym to jeden i ten sam Byt. Odpowiedź Adamas jest więc jak najbardziej słuszna.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

PawelKrakow
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2021
Has thanked: 29 times
Been thanked: 5 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: PawelKrakow » 2023-03-18, 20:52

AdamS. pisze: 2023-03-18, 20:20
PawelKrakow pisze: 2023-03-18, 20:07 Spotkałem się z takim pytaniem wśród ateistów: Skoro wcielenie się w człowieka nie jest żadnym problemem dla Boga (czego dowodem jest Jezus Chrystus), to dlaczego w człowieka nie wcielił się sam Bóg Ojciec? Stawiają oni zarzut że w ten sposób Bóg Ojciec zachował się tchórzliwie, bo całe cierpienie zrzucił na swojego Syna.
Taki zarzut wynika z kompletnego niezrozumienia, kim jest Syn w wymiarze teologicznym - i z naiwnej antropomorfizacji Boga. Po pierwsze Ojciec, Syn i Duch tworzą jedno, więc ukrzyżowanie Syna dotyczy w równym stopniu Ojca i Ducha Świętego. Między nimi nie ma żadnej separacji, która pozwalałaby na "przyglądanie się z boku". Syn jest pełnym przejawem Boga w CZŁOWIEKU, tak jak Duch Święty jest pełnym przejawem Boga w RELACJI Bóg-człowiek i człowiek-człowiek. Tego samego Boga.
Dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Abstract » 2023-03-18, 21:10

Nawet jeśli nie byłoby Trójcy jako jedności. Niejeden ojciec zamieniłby się z pozycji widza widowiska na ofiarę, żeby uratować syna.
Jeśli człowiek - ojciec jest do tego zdolny to sam Bóg by nie był?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Nenderen » 2023-03-19, 00:31

Może dla świata w którym ziemscy, pogańscy synowie nieraz porzucali swych podstarzałych ojców w lesie Syn Boży w porozumieniu z Ojcem pragnął dać przykład miłości synowskiej gotowej posunąć się aż po poniesienie śmierci?
Ostatnio zmieniony 2023-03-19, 00:32 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Andej » 2023-03-19, 09:30

A może zamiast bezowocnie zajmować się scholastyka (i to w tym pejoratywnym sensie) byście odwrócili pytanie i zasyanowili się na tym:

Jak Ofiara Chrystusa wpływa na Twoje życie?

Sadzę, że odpowiadając na nie zbliżycie się do omawianej kwestii, ale w sposób, jakiego oczekuje od nas Bóg (tak mniemam).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Elbrus
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Elbrus » 2023-03-19, 10:29

AdamS. pisze: 2023-03-18, 20:20 Taki zarzut wynika z kompletnego niezrozumienia, kim jest Syn w wymiarze teologicznym - i z naiwnej antropomorfizacji Boga.
Z tym się zgodzę.
AdamS. pisze: 2023-03-18, 20:20 Po pierwsze Ojciec, Syn i Duch tworzą jedno, więc ukrzyżowanie Syna dotyczy w równym stopniu Ojca i Ducha Świętego.
Kościół uznał, że patrypasjanizm to herezja - można mówić, że Syn cierpiał, ale nie można mówić, że Ojciec cierpiał.
AdamS. pisze: 2023-03-18, 20:20 Między nimi nie ma żadnej separacji, która pozwalałaby na "przyglądanie się z boku".
Ale to Syn bezpośrednio dokonywał zbawczej misji na ziemi - Ojciec się nim posługiwał.
Podobnie ujmuje się prawdę o stworzeniu - Bóg stworzył świat przez swój Logos.

"Przyglądanie się z boku" to z jednej strony, znowu, błąd antropomorfizacji, ale z drugiej podejście do stale powracającego problemu z wynaśnieniem znaczenia słów Boże mój, Boże mój, czemu mnie opuściłeś?!
AdamS. pisze: 2023-03-18, 20:20Syn jest pełnym przejawem Boga w CZŁOWIEKU,
Deklaratywnie tak można powiedzieć, ale inkarnacja dotyczy tylko Syna, z dziewicy zrodzony został Syn, Imię Jezusa dotyczy tylko Syna, unia hipostatyczna opisuje tylko Syna, a nie Boga Trójcę.
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)(NJB)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: AdamS. » 2023-03-19, 11:41

Elbrus pisze: 2023-03-19, 10:29 można mówić, że Syn cierpiał, ale nie można mówić, że Ojciec cierpiał.
(...) to Syn bezpośrednio dokonywał zbawczej misji na ziemi - Ojciec się nim posługiwał.
W pierwszym stwierdzeniu jest ucieczka przed antropomorfizacją, podczas gdy w drugim już w nią wchodzimy dwiema nogami. ;) Tak, drogi Elbrusie, w takich dywagacjach zawsze widzę nieprzezwyciężone zmaganie w celu zrozumienia czegoś, co ze swej natury jest dla człowieka niepojęte (przyznam, że ja również temu ulegam). Przypisujemy wtedy Bogu jakieś przymioty, które stają się jedynie naszymi wyobrażeniami. Budujemy na tym naszą "wiedzę". A jaką możemy mieć o Bogu wiedzę? Myślę, że jedyne, co możemy, to otwierać się na Jego działanie, budować relacje na Jego miłości i dzielić się z innymi osobistym świadectwem jej doświadczania.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Andej » 2023-03-19, 12:42

AdamS. pisze: 2023-03-19, 11:41 W pierwszym stwierdzeniu jest ucieczka przed antropomorfizacją,
Tak na prawdę nie da się całkowicie uciec przed tym. Taki mamy zasób pojęć i możliwości rozumowania. Wszystko przekładamy na nasze słowa, które przecież znacznie upraszczają, nawet dyskryminują nasze myśli. A nasze myśli, wręcz uprymitywniają wszelkie pojęcie odnoszące się do Boga.

Jednak wydaje mi się uzasadnione określenie współcierpienie. Jakkolwiek wygląda jedność Ojca i Syna to relacja ta sprawia wspólność działania. Czu można mówić o uczuciach, odczuciach, bólu? Jeśli Stwórca jest wszechmocny, to dlaczego nie miałby móc odczuwać ludzkich emocji? A także cierpień. W szczególności Syna. Ale na czym to może polegać, to nie mam najmniejszego pojęcia.
Nie pojmę tego. Ani nikt. Dlatego wolę się skupiać na tym, co z tego wszystkiego wynika dla mnie. Jakie mam wyciągać wskazówki? Czym kierować się w życiu.
Znów uprymitywnię: Prosty żołnierz nie musi znać całych planów marszałka. Wystarczy, że wykonuje jak najlepiej swoje zadania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Abstract » 2023-03-21, 09:13

AdamS. pisze: 2023-03-19, 11:41 W pierwszym stwierdzeniu jest ucieczka przed antropomorfizacją, podczas gdy w drugim już w nią wchodzimy dwiema nogami. ;) Tak, drogi Elbrusie, w takich dywagacjach zawsze widzę nieprzezwyciężone zmaganie w celu zrozumienia czegoś, co ze swej natury jest dla człowieka niepojęte (przyznam, że ja również temu ulegam). Przypisujemy wtedy Bogu jakieś przymioty, które stają się jedynie naszymi wyobrażeniami. Budujemy na tym naszą "wiedzę". A jaką możemy mieć o Bogu wiedzę? Myślę, że jedyne, co możemy, to otwierać się na Jego działanie, budować relacje na Jego miłości i dzielić się z innymi osobistym świadectwem jej doświadczania.
Mamy ograniczenie jakie mieliśmy mieć. Bóg wiedział że będziemy antropomorfizować. Dał nam nogi więc spodziewał się że będziemy chodzić.
Jeśli nie mamy innego punktu odniesienia, tylko naszą naturę ludzką to będzie to rodzić takie a nie inne owoce.
Tajemnica zawsze generuje wyobrażenia, a dlaczego, DAR WYOBRAŹNI.

Pozostaje tutaj ciągle sugerowana kwestia, czy Bóg się wstydzi swojego dzieła?
Wstydzić się możemy jedynie my, naszego grzechu. Bóg poza czasem nie jest zaskakiwany, nie czeka na niewiadome, wiedział co będzie rodzić tajemnica oraz coś co jest naturalne dla stworzenia, że nie pojmie swojego Twórcy. Z drugiej strony nie mamy pojęcia gdzie wyznaczył granicę poznania siebie.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 09:21 przez Abstract, łącznie zmieniany 4 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13769
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: sądzony » 2023-03-21, 10:30

Abstract pisze: 2023-03-21, 09:13 Jeśli nie mamy innego punktu odniesienia, tylko naszą naturę ludzką to będzie to rodzić takie a nie inne owoce.
Mamy już wszystko, a nie jedynie "punkt odniesienia".
Syn Boży umierający na krzyżu z miłości. Z ludzkiej perspektywy, wydaje mi się, nic więcej nie jest potrzebne.
To wszystko co jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.
Abstract pisze: 2023-03-21, 09:13 Tajemnica zawsze generuje wyobrażenia, a dlaczego, DAR WYOBRAŹNI.
Chyba, że ją przyjmiemy, pogodzimy się z nią i zintegrujemy.
Tak jak przyjęcie cierpienia pozwala nam je znosić, tak integracja tajemnicy uwalnia od konieczności ukojenia rozumu odpowiedzią.
Abstract pisze: 2023-03-21, 09:13 Z drugiej strony nie mamy pojęcia gdzie wyznaczył granicę poznania siebie.
To dość proste. W Chrystusie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: Andej » 2023-03-21, 11:04

Abstract pisze: 2023-03-21, 09:13 Tajemnica zawsze generuje wyobrażenia,
Zdecydowanie tak. Tajemnice intrygują. Pobudzają wyobraźnię. Pobudzają na miarę naszej wyobraźni, która jest graniczona tym, co widzimy wokół nas. A to determinuje wszelkie wyobrażenia Boga. Po prostu nie mamy innego odniesienia.
Zwracam na to uwagę w wizjach mistyków. To co zobaczyli Bóg skonstruował tak, aby byli w stanie zrozumieć zasadniczy przekaz. Na miarę możliwości ich percepcji i na miarę ich wyobrażeń. I te wizje zostały kolejny raz uproszczone przez tychże wizjonerów. Ograniczone możliwości ich języka. używanych pojęć. A wszystko to na fundamencie wyobraźni, którą mieli przed otrzymaniem wizji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: konserwa » 2023-03-21, 14:30

Wydaje mi sie, ze napisze cos, co bedzie maslem maslnym w sosie konserwowym... ale: wedlug mnie Bog wyslal sam siebie , gdyz jest tak samo BOGIEM w Jezusie, , jak i w Duchu Swietym, totez ... przyszedl i zbawil ludzkosc BOG.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13769
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Dlaczego Bóg Ojciec wysłał swojego Syna zamiast przyjść samemu?

Post autor: sądzony » 2023-03-21, 14:33

Poniekąd właśnie to pytanie nie ma sensu :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”