Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-21, 21:53

No może i ma pan racje, po to jest wiara, bo co to by była za wiara jak by wszystko było podane na tacy.

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-23, 18:30

Ja muszę coś wam opowiedzieć, wczoraj oglądałem film Pasja, idę dzisiaj rano do pracy, patrzę latają mewy bo mieszkam w takiej miejscowości gdzie jest dużo jezior, ja mówię Panie Jezu weź mi chociaż pokaż gołębia bo taki lekko załamany byłem, obróciłem głowę w lewo, to był ułamek sekundy i zobaczyłem gołębia na dachu, nie wiem czy zwariowałem ale aż mnie ciarki przeszły po plecach, to nie była taka sytuacja, że ja tego gołębia szukałem ileś tam czasu bo i tak bym znalazł, ale w tym momencie co wypowiedziałem te słowa, zobaczyłem go po obrocie głowy w lewo.
Ostatnio zmieniony 2023-03-23, 18:50 przez Dążący do zbawienia., łącznie zmieniany 4 razy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-24, 15:00

Dążący do zbawienia. pisze: 2023-03-23, 18:30 Ja muszę coś wam opowiedzieć, wczoraj oglądałem film Pasja, idę dzisiaj rano do pracy, patrzę latają mewy bo mieszkam w takiej miejscowości gdzie jest dużo jezior, ja mówię Panie Jezu weź mi chociaż pokaż gołębia bo taki lekko załamany byłem, obróciłem głowę w lewo, to był ułamek sekundy i zobaczyłem gołębia na dachu, nie wiem czy zwariowałem ale aż mnie ciarki przeszły po plecach, to nie była taka sytuacja, że ja tego gołębia szukałem ileś tam czasu bo i tak bym znalazł, ale w tym momencie co wypowiedziałem te słowa, zobaczyłem go po obrocie głowy w lewo.
Szach mat " ateisto" 😉

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-24, 19:43

Ja nie jestem ateistą, kto ci to powiedział :D.
Ostatnio zmieniony 2023-03-25, 07:26 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-03-25, 07:25

Dążący do zbawienia. pisze: 2023-03-24, 19:43 Ja nie jestem ateistą, kto ci to powiedział :D.
To się chyba nie tyczyło Ciebie. Zdaje się, że to jakieś powiedzenie, które oznacza, że wydarzyło się coś nadprzyrodzonego, czego ateista nie obali tak łatwo. Tak zrozumiałam tamten post.
Ostatnio zmieniony 2023-03-25, 07:26 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-25, 18:56

No ja to przyjąłem jako żart.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-03-25, 20:03

Dążący do zbawienia. pisze: 2023-03-25, 18:56 No ja to przyjąłem jako żart.
Bardzo możliwe, że to był żart. A ja dorobiłam do tego mylną interpretację. W każdym razie, z pewnością post Grzesznika Upadającego miał dość życzliwy przekaz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-26, 21:58

To z Monty Pythona . oznacza zaistnienie czegos co wykracza poza nasze rozumowanie.
Choć potrafia byc jeszcze wieksze zdziwienia dla jeszcze wiekszych niedowiarków.

recki
Bywalec
Bywalec
Posty: 193
Rejestracja: 11 kwie 2023
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 122 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: recki » 2023-04-20, 12:13

Dążący do zbawienia. pisze: 2023-03-19, 16:56 Aha czyli według Starego Testamentu, Bóg najpierw stworzył ziemię i potem słońce i księżyc, nie było istotne, że wszechświat istniał ileś tam miliardów lat przed ziemią. Dalej na początku był Eden a w nim Adam i Ewa, no ale jest naukowo udowodnione, że były dinozaury i jacyś tam przodkowie ludzi australopitki itp, co dalej, Bóg dał człowiekowi wolną wole, a potem stwierdził ach zabije tych ludzi potopem bo nie spełniają mojej woli, to równie dobrze mógł tak zrobić w czasie II wojny światowej. Ja nie czytam Starego Testamentu całego bo to są według mnie takie bzdury, że głowa mała
Odpowiadając jednym (może więcej) zdaniem - niewłaściwie podchodzisz do tej lektury. Stary Testament nie jest podręcznikiem geografii, geologii, biologii, ani nie jest relacją dziennikarską jak z wiadomości w telewizorze. Jesteśmy w dzisiejszych czasach przyzwyczajeni od małego do takiego sposobu odbioru przekazu, czyli szkolnego, informacyjnego, faktograficznego - a tymczasem księgi starego testamentu nie stanowią tego rodzaju przekazu.

Stary Testament zawsze czyta się i wyjaśnia w perspektywie Nowego Testamentu, czyli całości Objawienia. Jeśli zacznie się wyrywać pojedyńcze zdania, i pomijać cały kontekst nauczania Jezusa, to można sobie wszystko udowodnić i stawiać sprzeczne ze sobą tezy.

Upraszczając i bardzo skracając ten złożony temat, można powiedzieć że Objawienie narodowi wybranemu dojrzewało w tym narodzie, Pan Bóg objawiał się stopniowo na tyle na ile tamten człowiek mógł zrozumieć. Zapisy starotestamentalne nie są dosłownymi słowami Pana Boga, lecz bardziej wynikiem rozumienia natchnienia które Bóg przekazywał autorom starego testamentu. To nie Bóg się zmieniał (że w ST był groźny i gniewny, a w NT ukazał się jako Bóg pełny miłości oddając życie za wszystkich), tylko zmieniało się i poszerzało rozumienie natchnienia i objawienia przez człowieka - autora pism ST. To rozumienie udoskonalało się coraz bardziej od dawnych czasów (widać np. przejawy genialnych zapowiedzi prorockich jak u Izajasza), Pan Bóg też dostosowywał poznanie do możliwości ludzkich danego czasu, ale cała pełnia poznania objawiła się dopiero w Jezusie. Na pewno znasz fragment, w którym Jezus mówi o dwóch przykazaniach miłości i dodaje że w nich wypełnia się, czy opera się na nich całe prawo i prorocy. To jest perspektywa z której patrzy się na ST. Mówię to w bardzo, bardzo dużym skrócie, abyś zrozumiał sens tego, dlaczego ST tak "szokuje" tematami które są nim zapisane. To jest historia poznawania Boga przez ludzi, ale zarazem nie faktografia i nie podręcznik do biologii.

Przykładowo, jeśli czytasz fragment o stworzeniu świata i ludzi, to z niego należy odczytywać nie dosłowny zapis, jak byśmy oglądali film w kinie, tylko ducha tego co Bóg przez to przekazuje - a mianowicie to, że On jest przyczyną i Panem całego stworzenia, że wszystko się dzieje z Jego woli, że wszystko co Bóg tworzy ma swój ustalony porządek, jest zamierzone przez Boga, a w końcu że jest efektem niepojętej mądrości i potęgi Boga oraz że to co stwarza - jest dobre, a koroną stworzenia staje się człowiek, w którego nozdrza Bóg daje tchnienie życia rozumnego i wiecznego, odróżniając człowieka wyraźnie od zwierzęcia. To jest, pokrótce, sens biblijnego opisu stworzenia - nie jest natomiast ten opis, i nigdy nie pretenduje by być, podręcznikiem astronomii czy kosmologii ;) ST jak i NT ma - przez natchnienie Boga - różne warstwy znaczeniowe i z tych samych zapisów można odkrywać to co Bóg przekazuje, nie tylko dosłowny i nie tylko jedyny sens. Zawsze jednak interpretacje muszą być zgodne z całością Objawienia, nie odrywane od kontekstu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: faraon » 2023-04-20, 16:34

glowny problem w takim rozumieniu Objawilenia jest taki ze to nie Bog uczynil swiat takim jakim czlowiek ten swiat widzi.
Mozna by powiedziec ze to czlowiek swoja wola i mysleniem takim ten swiat kreuje i widzi.
To co rzeczywiscie mowi nam Bog w Objawieniu to bysmy zmienili nasze postrzeganie tej materialnej r,eczywistosci.
Wtedy zobaczymy ja jaka naprawde jest.
Zreszta o tym, choc nie doslownie pisalem w jednym z tematow o silniku magnetycznym PM. Dlaczego mi zadzialal, choc nie powinien wedlug nauki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”