Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-19, 16:56

Witam, jak zwykle co jakiś czas mnie przechodzą pewnie refleksje, bo ogólnie sobie zacząłem mówić różaniec, tam niby pomaga, chodzę czasami do spowiedzi ale tak ogólnie ja lubię wiedzieć w co wierze, nowy testament w miarę znam, ale zacząłem sobie czytać stary i tam się nic nie trzyma kupy. Bo ogólnie przeczytałem dzisiaj, że Jezus gdy przyszedł na ziemie powiedział: „Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach”, więc uznawał Stary Testament, odpalam sobie księgę Rodzaju i czytam:

14 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; 15 aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I stało się tak. 16 Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy.

Aha czyli według Starego Testamentu, Bóg najpierw stworzył ziemię i potem słońce i księżyc, nie było istotne, że wszechświat istniał ileś tam miliardów lat przed ziemią. Dalej na początku był Eden a w nim Adam i Ewa, no ale jest naukowo udowodnione, że były dinozaury i jacyś tam przodkowie ludzi australopitki itp, co dalej, Bóg dał człowiekowi wolną wole, a potem stwierdził ach zabije tych ludzi potopem bo nie spełniają mojej woli, to równie dobrze mógł tak zrobić w czasie II wojny światowej. Ja nie czytam Starego Testamentu całego bo to są według mnie takie bzdury, że głowa mała, ale potem przychodzi Pan Jezus i jest zmiana o 360 stopni, zupełnie inny obraz Boga, Bóg jest miłością, w Starym Testamencie Bóg się o wiele nie różni od diabła, a potem jest już normalny i miłosierny. Jeżeli judaizm jest oparty na Starym Testamencie, to fajny mają fundament wiary.
Ja przytoczyłem tylko parę przykładów, bo nie chce mi się całego Starego Testamentu czytać ale niech ktoś mądry mi wytłumaczy to.

A i jeszcze coś dodam bo na początku mówiłem, że odmawiam różaniec, w Nowym Testamencie jest napisane jak mamy się modlić żeby nie być gadatliwi jak poganie: Ojcze Nasz.....,
a np: Zdrowaś Maryjo, powstało bodajże w 15 wieku coś takiego.
Ostatnio zmieniony 2023-03-19, 18:49 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-20, 07:48

Zapraszam:
Na temat tego, o co pytasz a propos Księgi Rodzaju http://analizy.biz/marek1962/objawienie.pdf , rozdział "Czy Pismo Święte zawiera błędy" (strony 2-15)
Na temat Różańca http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf od strony 89.
Moja rada - rozważaj jedną wątpliwość naraz. Nie bierz się do innej, dopóki dogłębnie nie wyjaśnisz pierwszej. W ten sposób, po kolei, dojdziesz do celu (piszę z własnego doświadczenia).
pozdrawiam

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-20, 15:10

Ok, poczytam :).

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-20, 22:58

No powiem, tak przeczytałem pierwsze 15 stron i tak, no niby jest coś wytłumaczone, ale to tak. Każdy może to interpretować na swój sposób tak naprawdę.
Ostatnio zmieniony 2023-03-20, 22:58 przez Dążący do zbawienia., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-20, 22:59

Wal, jeśli masz wątpliwości. Ale po jednym temacie.

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-20, 23:31

No nie umiem sprecyzować pytania ponieważ musze to sobie jeszcze raz na spokojnie przeczytać ale teraz czytam Ewangelie Marka, FARYZEUSZE I ICH TRADYCJE, i tam jest napisane, że żydzi czepiają się uczniów Jezusa dlatego, że jedzą, brudnymi rękoma a potem zbluzgał Faryzeuszy i przytoczył słowa Mojżesza: Czcij Ojca Swego i Matkę Twoją. Oraz : Kto by złorzeczył ojcu albo matce, śmiercią niech będzie ukarany śmiercią czyli, Pan Jezus miłosierny popiera Prawo Mojżesza i grozi śmiercią temu kto ni czci matki i ojca, znowu nic nie rozumiem.

Mam majątek ziemski pod Perugii, szlachcic i przyjęli was na ordynansa, znowu nic nie rozumiem, panowie nic a nic nie rozumiem, a taki żarcik z CK Dezerterów.

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-21, 06:27

Jeszcze coś dodam, bo wczoraj myślałem:

1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch 2 Boży unosił się nad wodami.

No ale tak zastanawiając się nad tym, no to nie ma w tym nieprawdy bo, jak by powiedział żydom, że jest kosmos to to jakaś abstrakcja by była bo oni nie znali takiego pojęcia, może wszechświat już był, a początki księgi rodzaju, opisują powstanie ziemi i układu słonecznego, czyli stworzenie przez Boga warunków do życia dla człowieka.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 06:44 przez Dążący do zbawienia., łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-21, 07:09

Trzymając się zasady: jedna rzecz na raz, na który post odpowiedzieć: pierwszy czy drugi?

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3306
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-21, 07:54

A jak sformulowac dla prostego pasterskiego ludu opis stworzenia? Przecież jakby im podać co ty napisałeś to zrozumieliby? Wątpię.

A ten fragment o wielomówstwie przy modlitwie to nie jes przypadkiem połączony z fragmentem ze Ojciec Niebieski wie lepiej co nam potrzeba? Zeby nie mówić mu ze potrzebujemy tego i tego bo to troche pycha jedzie z naszej strony .Ze my niby lepsi od Niego jesteśmy ? Boga Wszchmocnego Wszechwiedzacego ?
Tyle wyjaśnień.
A jeśli ktoś będzie sugerowal ze Bog Starego Testamentu jest inny to przypomnę ze Jezus modlil sie głownie lodami Starego Testamentu.( np przykazanie miłości to przecez Starego Testamentu cytaty. ☺

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-21, 16:12

Ja przepraszam bo byłem w pracy, naprawdę za dużo przytoczyłem Marku, przytoczę jeszcze jedną rzecz i prosił bym, żebyś mi te 3 rzeczy w jednym poście opisał a później jak będę miał jakąś niejasność, opisze ją pojedynczo, przepraszam bo ja bardzo eee lubie :D Pana Jezusa był moim autorytetem i świat mi się załamał jak zobaczyłem, że w Nowym Testamencie cytuje Stary, trzecia sprawa to:

16 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».

No to znowu nie rozumiem, to była kara za zjedzenie zakazanego owoca, Bóg chciał żeby ludzie się rozmnażali i teraz co okazuje się, że tak ukarał miliony kobiet, albo szatan kusił człowieka, a Bóg zemścił się na wężu a co mają zwierzęta za winę. Prosił bym cię Marku abyś opisał mi to co ja napisałem a później będę przytaczał po jednym fragmencie, chyba, że jeden post to jedna sprawa.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 16:17 przez Dążący do zbawienia., łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3306
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-21, 19:03

Tak faktycznie to odkrywasz ze miałeś pewien obraz chrześcijaństwa.
Napisałbyś kim na ten moment jest dla Ciebie Jezus Chrystus? Za kogo Go uważasz?

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-21, 19:20

Dla mnie Jezus Chrystus był i jest nadal kimś kogo kocham, i jest dla mnie wzorem do naśladowania, jestem człowiekiem grzesznym i nie potrafię spełniać całej Jego woli, był sprawiedliwy, miłosierny, uzdrawiał wszystkich ja też bym chciał taki być i zasiąść po jego prawicy w niebie. Bardzo lubię oglądać film Pasja no ale to tylko film niestety, niby aktorzy którzy grali w tym filmie dostali objawienia. Ale jak czytam Nowy Testament w który wierze, Jezus odwołuje się do cytatów ze Starego Testamentu, który jest pisany przez jakiegoś żyda na kolanie.

No samo to wąż jako zwierzę będzie ukarany, bo szatan wszedł we węża, ale Bóg mści się na stworzeniu zwanym wężem a co jest winien wąż, wąż to wąż, równie dobrze mógł by być to mamut i co jak by w mamuta wstąpił szatan to by kazał też mu na brzuchu pełzać.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 19:42 przez Dążący do zbawienia., łącznie zmieniany 5 razy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3306
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-03-21, 19:49

Po pierwsze Księga rodzaju to symbolika głównie.
Po drugie to to czy wierzysz Jezusowi w to co mówił o Sobie samym

Dążący do zbawienia.
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 17 kwie 2021
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Dążący do zbawienia. » 2023-03-21, 19:57

No wierze, ale co z tego jak człowiek nigdy do końca nie będzie pewny czy jak zamknie oczy nie będzie nic, mnie zawsze ratuje jeszcze myśl, że kosmos musiała stworzyć istota doskonała tyle planet, galaktyk, i nasz układ słoneczny który akurat przypadkiem nadaje się do życia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania dotyczące Starego Testamentu.

Post autor: Andej » 2023-03-21, 20:55

Dążący do zbawienia. pisze: 2023-03-21, 19:57 No wierze, ale co z tego jak człowiek nigdy do końca nie będzie pewny czy jak zamknie oczy nie będzie nic, mnie zawsze ratuje jeszcze myśl, że kosmos musiała stworzyć istota doskonała tyle planet, galaktyk, i nasz układ słoneczny który akurat przypadkiem nadaje się do życia.
Obecny papież też wyraził niepewność albo pokorę w książce
Obrazek
kardynał Bergoglio jak i rabin Skórka zgadzają sie co to tego, że tylko człowiek arogancki i zadufany w sobie może powiedzieć, że wie, że Bóg jest. Natomiast człowiek wierzący, wierzy, że Bóg jest. Oni obaj wierzą w (istnienie) Boga i wierzą Bogu. Tak jak to sformułowano w Wyznaniu wiary: Wierzę w Boga.

Dlatego nie martw sie tym, że masz wątpliwości, że masz zbyt małą wiarę. Tacy jesteśmy. Pomimo tego braku tupeciarskiej pewności wierzymy Mu i idziemy (właściwie staramy się) iść wyznaczona przez Niego droga. Do celu, jakim jest zbawienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”