Syndrom wielkopostny

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Syndrom wielkopostny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-21, 22:53

Kolejny rok, kolejny raz obserwuję na forum (nie tylko tym) to zjawisko: w specjalnych okresach (Wielki Post, Adwent) dzieją się rzeczy, które normalnie też się zdarzają, ale nie w takim nasileniu: negowanie dogmatów Kościoła, personalne wycieczki i ataki, lansowanie z wielkim zaangażowaniem "odleciałych" koncepcji w sprawie wiary, wrogość, fałszywe twierdzenia bronione do upadłego, choćby kosztem konfliktu. Często w wykonaniu ludzi, którzy już tu byli, nabroili, i wrócili z nowym nickiem - niestety nie zmieniając swojego nastawienia.
Niektórzy twierdzą, że tak miesza Przeciwnik.
Nie wiem - ale wyraźnie widzę, że nie jest to czas do mojej aktywności. Po prostu nie ma sensu, bym tu w tym czasie był.
Nie wiem, być może w ten sposób oddaję pole ludziom wypisującym różnorakie androny, może też daję im satysfakcję, łatwiznę zaatakowania mnie pod moją nieobecność - ale, w gruncie rzeczy, co z tego?
Teraz jest podobnie, tyle, że jeszcze chcąc nie chcąc jestem w to wciągnięty.
Nie chce mi się.
Do zobaczenia (być może, zobaczymy, muszę to przemyśleć) po świętach.
Zatem życzę Wam Bożych Świąt Wielkanocnych.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 22:55 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-21, 23:04

Baaaajooooooo:) Wesołych Świąt.

niesztampowa
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: niesztampowa » 2023-03-21, 23:20

Sorry, ale się włączę : najpierw Pani nie przyjęła logicznego argumentu, który Marek przedstawił w innym wątku. Następnie zaatakowała personalnie Marka.
Kiedy ten postanowił sobie zrobić przerwę - to, co Pani napisała wyżej jest brakiem nawet elementarnej kultury. Nie wspomnę o chrześcijańskim etosie.
Bardzo zle się czuję, ze w takim miejscu, jak to forum widzę tak nieprzyjemne zachowanie.
Nie mogę uwierzyć, ze może być Pani z siebie zadowolona.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: Abstract » 2023-03-21, 23:33

Marek jesteś forumowym wyjadaczem. Wystarczy nie pisać w danym temacie i olać personalne wycieczki.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 23:34 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-21, 23:37

Ale czemu dyskusja teologiczna ma być stawiana na ostrzu noża?
Jeśli MArek nie chce ze mną gadać, to niech nie gada. Przecież ja go nie zmuszam. A jak zaczyna ze mną gadać, to ma pretensje, ze ze mną gada i ja nie rozumiem. Może jestem głupia i dlatego nie rozumiem?:) To nie grzech. Jeśli MArek nie ma dystansu do dyskusji, to nie jest to moja wina. Przecież nie złamałam regulaminu. Jak kłótnia zaczęla się rozkręcać, ucięłam ją, aby nie zaśmiecać wątku. I co MArek oczekuje , że będzie głosowanie? Ciekawa albo ja? Wiadomo kto wygra, ale uważam że na tym forum jest miejsca dla nas obojga. A nazywanie mnie Przeciwnikiem, w domyśle Szatanem? jest poniżej pasa.
A nie widzi Pani , że Pan Marek jest także człowiekiem oceniającym i momentami, bardzo niemilym? Czy dlatego że jestem staro nowa, mam mieć straconą pozycję? To nie forum Marka, a Boga słyszałam. Więc proszę traktować wszystkich równo, bo nie sądzę abym była jakimś Przeciwnikiem, mimo ze się z Markiem nie zgadzamy:) Jeżeli faktycznie zostałaś oburzona tym, że nie przyjmuję argumentów Marka, tylko śmiem je podważać, albo że żegnam się z nim jak się żegna, to sorry:P Każdy może dyskutować i się nie zgadzać.

Dodano po 54 sekundach:
Abstract pisze: 2023-03-21, 23:33 Marek jesteś forumowym wyjadaczem. Wystarczy nie pisać w danym temacie i olać personalne wycieczki.
Przecież on te personalne wycieczki sam robi...

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
No dobrze, @Dezerter jeśli chcesz abym odeszła z forum, bo MArek może przeze mnie(Przeciwnika jak to określił) odejść, to mogę to zrobić.
Ostatnio zmieniony 2023-03-21, 23:51 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: faraon » 2023-03-22, 00:31

Marek, mysle ze to reakcja alergiczna ludzi ktorzy w jakis sposob obrazili sie na Kosciol.
Kiedys ci pisalem ze twoje ksiazki sa szczegolnie dla takich ludzi przeznaczone.
Moze sprobuj wlasnie w tym kontekscie prowadzic dyskusje i zamiast zwalczac wszystkie bledy, cierpliwie koryguj je tym ktorzy naleza do tej grupy obrazonych na Kosciol i by twoje wypowiedzi byly wlasnie na ten tor skierowane.
Uwazam ze w tym bylbys lepszy niz ktokolwiek inny, a przy tym konflikty na forum spadly by znacznie.
Sam czesto prosisz dyskutantow by pisali po jednym temacie na raz, a to tez przydalo by sie tobie, ale w dzialaniu na jeden konkretny front obrony wiary nie na wszystkie na raz, bo wtedy nie tylko tracisz efektywnosc, ale i rodzi to konflikty.
Innaczej mowiac, nie zajmuj sie wszystkimi, a tylko tymi dla ktorych twoja wiedza zawarta w twoich ksiazkach bedzie najbardziej przydatna i najbardziej efektywna.
Ja tez chcialbym wielu osobom pomoc i wiem ze nie dam rady, a gdy o to zapytalem, dostalem odpowiedz, ze "bedzie jeszcze 10-ciu innych".
Jak bedziesz sam chcial wszystko naprawiac, to nie naprawisz nic, wszedzie beda jakies niedokonczone fragmenty.
Nie potrafisz uwierzyc ze np. ja posiadam 16 zawodow ktore wykonuje zawodowo na codzien, choc robie to sam, bez udzialu innych z ktorymi moglbym miec jakiekolwiek konflikty, a sam probujesz wykonywac wiele roznorodnych zadan, ktore w pewnym momencie jesli nawet cie nie przerastaja, to przekraczaja granice twojej cierpliwosci wobec innych.
Nie porywaj sie z motyka na ksiezyc, jesli nie dostales rakiety ktora cie tam zaniesie.

Kilka przeblyskow swiatla nie stanowi dnia, ani kilka chwil pocmurnych nie sanowwi noocy.
Ostatnio zmieniony 2023-03-22, 08:00 przez Morkej, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: Andej » 2023-03-22, 09:15

A ja uważam, że przerost ego. Imperatyw wymuszenia na innych przyjęcie głoszonego zdania. No i podejście wojownika. Przymus dążenia do zwycięstwa. A takze odruch traktowania każdego odmiennego zdania, jako ataku na osobę, autora albo na głoszoną najświętszą prawdę. I tu zataczamy koło, czyli wracamy do przerostu ego.

Zastanawia mnie to, że wiele osób nie potrafi odróżnić głoszenia prawdy od wyrażania swojego zdania. Albo brak odróżniania wątpliwości od tez.
Arogancka forma wypowiedzi, też nie sprzyja zrozumieniu. Apodyktyczność przekazywania własnych przekonań nie sprzyja porozumieniu.

No teraz sobie nagrabiłem. Zapewne zostanę zaatakowany zarówno przez niemal wszystkich. Niezależnie od tego, czy wyżej wspomniane cechy dotyczą ich samych, czy też ich interlokutorów. Przyjmę ze zrozumieniem, tego niezrozumienia. Zauważyłem, że każdy przepuszcza treści przez filtr. Osoby agresywne zauważą agresję. Osoby odnoszące się do innych z niechęcia, dostrzegą w tym co piszę niechęć. Ale są też osoby podchodzące do wszystkiego po katolicku, z miłością, i one zauważą krytykę cech, a nie ludzi. Uznają to za biblijne upominanie brata. Jak też to, że wszystkie uwagi odnoszę takze do samego siebie. Bo nie jestem wolny od tych wad. W różnym stopniu je mam. Walczę z nimi. Ostatnio nauczyłem się odpuszczania. Przerywania beznadziejnych dyskusji. Oddawania satysfakcji posiadania ostatniego słowa. Ale jeszcze wiele do nauki przede mną.

Syndromu nie zauważyłem. Nie sądzę, aby dało się wykazać. Ale, być może, po prostu jestem ślepy. Albo zbyt lekceważący zagrożenia.
Zapytano ślepego dżokeja, czy weźmie udział w Wielkiej Pardubickiej. Na co ten odpowiedział „Nie widzę przeszkód.”
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-22, 15:02

@Andej ja cię atakować nie zamierzam, bo i po co. Każdy ma charakter jaki ma , a jak się zetną dwa charakterki, to jest jak jest. Po co lamentować.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: Praktyk » 2023-03-22, 17:37

CiekawaXO pisze: 2023-03-22, 15:02 @Andej ja cię atakować nie zamierzam, bo i po co. Każdy ma charakter jaki ma , a jak się zetną dwa charakterki, to jest jak jest. Po co lamentować.
Charakterki trzeba uczyć pokory. ( własne )
Kochamy w końcu tego bliźniego czy nie?

Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
5 nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
6 nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
7 Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-22, 18:31

@Praktyk Własne. Tak. Ale nie wiem czy o własnych jest post:)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: Praktyk » 2023-03-22, 19:15

CiekawaXO pisze: 2023-03-22, 18:31 @Praktyk Własne. Tak. Ale nie wiem czy o własnych jest post:)
A są jakieś nie własne?:)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-22, 19:35

To Ty napisałeś, że własne:) No są jeszcze charakterki cudze.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: Praktyk » 2023-03-22, 19:41

CiekawaXO pisze: 2023-03-22, 19:35 To Ty napisałeś, że własne:) No są jeszcze charakterki cudze.
Cudze też własne. Każdy ma właściciela i każdy może nad nim pracować. A o czyich jest post… nie do końca istotne.
I nie powinno być to wymówką żeby nie patrzeć na siebie :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5927
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-22, 19:56

Jestem za.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Syndrom wielkopostny

Post autor: Zuben Ninja » 2023-03-23, 19:22

@Marek_Piotrowski - zadziwiają mnie Twoje podwójne standardy. Na tym forum narzekasz, jakie tutaj niby panuje chamstwo ale z jakichś niewyjaśnionych przyczyn na konkurencyjnym forum katolickim, na którym również jesteś zarejestrowany nie przeszkadza Ci już toksyczne zachowanie Twoich kolegów - pingwina z młotkiem oraz Jokera (nick celowo przekręcony), którzy z pogardą traktują użytkowników i zwracają się do nich gorzej niż do zwierząt (szczególnie góruje w tym Joker). Jakoś na tamtym forum nie masz problemu z chamstwem Twoich toksycznych kolegów i tylko na tym forum widzisz problem pod tym względem. Niestety ale jest to hipokryzja z Twojej strony.

@CiekawaXO - czy to przypadkiem nie z Tobą kłóciłem się kiedyś o "molestowanie po udzie" i wróciłaś pod nowym nickiem?
Ostatnio zmieniony 2023-03-23, 20:06 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 8 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Zablokowany