Próżność

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 765
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 87 times

Próżność

Post autor: pom » 2023-03-22, 18:34

Co możecie z własnego doświadczenia powiedzieć o próżności? I jak pomóc innym w zwalczaniu próżności?
Czy ja dobrze pojmuję próżność, czy powinienem do tego podchodzić encyklopedycznie?

Wg KKK 2481
Próżność lub samochwalstwo stanowią grzech przeciw prawdzie. To samo dotyczy ironii, która zmierza do poniżenia kogoś przez ośmieszanie w sposób nieprzychylny pewnego aspektu jego postępowania.
Czym zatem jest unikanie okazji do grzechu?

Dla mnie wypełnienie dnia w różne czynności spowodowało, że nie ma miejsca (czasu) na trwanie w nałogach.
Naturalnie zawsze jest coś do poprawy i daleko mi do ideału.
Ostatnio zmieniony 2023-03-22, 19:17 przez pom, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Próżność

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-03-22, 18:55

pom pisze: 2023-03-22, 18:34 Co możecie z własnego doświadczenia powiedzieć o próżności?
Czasem jestem w jakiejś sprawie/dziedzinie przesadnie z siebie zadowolona. Sposób na to jest u mnie dość prosty (choć nie stosuję go celowo). Wystarczy, że pomyślę chwilę ogólnie nad sobą (w oderwaniu od tej dziedziny, która mnie zadowala) i już jestem sobą przerażona. Ale chyba nie polecam tego sposobu.

Dodano po 18 minutach 40 sekundach:
Aha, teraz jak edytowałeś post, to już rozumiem, że Tobie chodzi o trochę inne znaczenie. To, że jesteś świadomy, że Ci się coś udaje, to chyba nie jest próżność. O tym świadczą Twoje własne słowa:
pom pisze: 2023-03-22, 18:34 Naturalnie zawsze jest coś do poprawy i daleko mi do ideału.

pom pisze: 2023-03-22, 18:34 Czy ja dobrze pojmuję próżność, czy powinienem do tego podchodzić encyklopedycznie?
A jak pojmujesz?
Ostatnio zmieniony 2023-03-22, 19:15 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Próżność

Post autor: Albertus » 2023-03-22, 19:21

pom pisze: 2023-03-22, 18:34 Co możecie z własnego doświadczenia powiedzieć o próżności? I jak pomóc innym w zwalczaniu próżności?
Czy ja dobrze pojmuję próżność, czy powinienem do tego podchodzić encyklopedycznie?

Wg KKK 2481
Próżność lub samochwalstwo stanowią grzech przeciw prawdzie. To samo dotyczy ironii, która zmierza do poniżenia kogoś przez ośmieszanie w sposób nieprzychylny pewnego aspektu jego postępowania.
Czym zatem jest unikanie okazji do grzechu?

Dla mnie wypełnienie dnia w różne czynności spowodowało, że nie ma miejsca (czasu) na trwanie w nałogach.
Naturalnie zawsze jest coś do poprawy i daleko mi do ideału.

Myślę że definicja próżności z Katechizmu KK jest bardzo dobra i wyjaśnia istotę rzeczy.

Jest to grzech przeciwko prawdzie.

Przeciwko prawdzie o sobie samym.

A prawdę o sobie samym można zobaczyć w świetle Słowa Bożego w którym możemy się przeglądać jak w zwierciadle.

Poznanie prawdy o sobie i innych w świetle Słowa Bożego to najlepsze lekarstwo na grzech próżności.

Jeśli nachodzą nas myśli że jesteśmy lepsi od innych to czytajmy Biblię! :D

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Próżność

Post autor: Praktyk » 2023-03-22, 19:24

Ja z natury jestem mocno próżny. Uwielbiam jak mnie żona pochwali za wkręcenie żarówki. Uwielbiam mieć rację i lajki od ludzi :)
No i kwestia co z tym zrobić.
Ano uświadomić sobie, że każdy talent w nas, każda prawda to dar od Boga i zobowiązanie. Nie nasza chwała.
No i ubijać codziennie w zarodku te uczucia, bo tak do końca to znikną pewnie w stanie świętości.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 765
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 87 times

Re: Próżność

Post autor: pom » 2023-03-22, 19:40

Czy próżność to także, jak `czas przechodzi przez palce`, i człowiek ma wiele okazji do grzechu?

Stąd osoby duchowne mają brewiarz i czas wypełniony na maxa uwzględniający naturalnie także wypoczynek.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Próżność

Post autor: Praktyk » 2023-03-22, 19:57

Czas przenikający przez palce to próżniactwo :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6166
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 870 times
Been thanked: 704 times

Re: Próżność

Post autor: CiekawaXO » 2023-03-22, 20:11

"Uwielbiam mieć lajki od ludzi" -padłam:D
Zadowolenie z siebie i satysfakcja, to nie zawsze próżność. To nawet chwalebne, że Bóg stworzył takie możliwości człowiekowi, że może być np. genialny w jakiejś dziedzinie, więc to też chwałą Boga, a umniejszanie sobie może spowodować że będzie się bardzo niepewnym siebie, a to w niektórych sytuacjach nie pomaga i może być zagrożeniem nawet życia. Trzeba mieć świadomośc swoich mocnych stron. Więc nie uważam , aby dołowanie siebie specjalnie było zdrowe dla głowy. Zresztą satysfakcja to nagroda w mózgu za trud, coś naturalnego. Uważam że warto być z siebie zadowolonym, że jest to zdrowe, a nie grzeszne.
Gorzej właśnie gdy jest to nadmierne, no jak wszystko. Bo wtedy może się to przerodzić w pychę, później w zawiść lub nienawiść. Jeśli uważamy, że nie ma lepszych od nas, i mamy z tym problem, że są lepsi od nas, to już jest lampka alarmowa, że jest to przekroczenie granicy próżności.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Próżność

Post autor: Abstract » 2023-03-22, 22:16

Próżność to delikatny temat. Złe podejście i wyważenie próżności u ludzi o niskiej samoocenie lub skrupulatów może sprowadzić w często poważne problemy psychiczne.

To jest jak z księgą Koheleta, w odpowiednich rękach sprowadzi na ziemie, w innych przypadkach odbiera ostatnie opary chęci do działania, do czegokolwiek.
Ostatnio zmieniony 2023-03-22, 22:27 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Próżność

Post autor: Dezerter » 2023-03-22, 23:05

Wg KKK 2481

Próżność lub samochwalstwo stanowią grzech przeciw prawdzie. To samo dotyczy ironii, która zmierza do poniżenia kogoś przez ośmieszanie w sposób nieprzychylny pewnego aspektu jego postępowania
.
No ok ale próżnością nie jest gdy się sami chwalimy czymś co zrobiliśmy zgodnie z prawda, czyli próżność to kłamstwo jeśli dobrze rozumiem, bo kompletnie nie znam i nie czuję pojęcia próżność
co innego ironia ... tą niestety za często się posługuję na forum, za co osoby zainteresowane przepraszam :ymblushing:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Próżność

Post autor: Nenderen » 2023-03-23, 08:24

Ciekawaxd bardzo dobrze napisała.
Ja bywałem próżny jako dziecko uważając się za bardziej "mądre" i "życiowe" od innych, uważałem też, że jestem "lepszy" bo więcej cierpiałem w dzieciństwie (np. choroby) niż niejedno dziecko.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Próżność

Post autor: Abstract » 2023-03-23, 09:38

Ironia to we właściwych rękach narzędzie które nieraz sprowadza na ziemie ludzi z głupich i naiwnych zachowań. Gdzie inne komunikaty kompletnie nie trafiają do odbiorcy.

Odnośnie próżności. Można być próżnym w podkreślaniu świadomości próżności u siebie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Próżność

Post autor: faraon » 2023-03-23, 09:54

proznosc to nie tylko chwalenie siebie, to przede wszystkim nic nie robienie, lub robienie czegos co do niczego nikomu nie jest potrzebne.
Np. gadanie, plotkowanie, wymyslanie glupich prac, przesadne strojenie sie, czy nawet zabawa jedzeniem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Próżność

Post autor: sądzony » 2023-03-23, 10:37

faraon pisze: 2023-03-23, 09:54 proznosc to nie tylko chwalenie siebie, to przede wszystkim nic nie robienie, lub robienie czegos co do niczego nikomu nie jest potrzebne.
Np. gadanie, plotkowanie, wymyslanie glupich prac, przesadne strojenie sie, czy nawet zabawa jedzeniem.
Pisał już o tym:
Praktyk pisze: 2023-03-22, 19:57 Czas przenikający przez palce to próżniactwo :)
To próżnowanie.

Bycie pokornym to nie to samo co samo-upokarzającym się.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 765
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 87 times

Re: Próżność

Post autor: pom » 2023-03-23, 12:07

A czym Waszym zdaniem jest `fałszywa pokora`?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Próżność

Post autor: sądzony » 2023-03-23, 13:48

Ja nie wiem więc cytuję:

Cechuje ją skłonność do podporządkowania się innym, uzależniania od nich, do przypodobania się (K. Horney). Osoba z zaniżonym poczuciem własnej wartości żyje z chronicznym uczuciem przegranej, przekonana, że nie umie sprostać stawianym sobie wymaganiom, z czego rodzi się poczucie winy i pogardy dla własnej osoby. […] Identyfikuje się ze swym pokonanym i stłumionym „ja”. Czuje się jak pasażer na gapę – wyzuta z wszelkich uprawnień (K. Horney).

Osoba deprecjonująca siebie potrafi dramatyzować swe potrzeby oraz własną bezradność i błagać o ratunek, ale pragnie go uzyskać w formie, która jej odpowiada. Spodziewa się skrycie kuracji poprzez „miłość” (K. Horney).

Czuje się wtedy zagubiona, jak gdyby odcięta od życia. […] Potrzeba towarzystwa jest tak silna, że samotność staje się dla takiego człowieka dowodem, że nikt go nie chce i nikt nie lubi, staje się hańbą, którą należy taić (K. Horney).

https://jezuici.pl/2022/03/imiona-pychy ... wa-pokora/
Ostatnio zmieniony 2023-03-23, 13:49 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ