Kto może być świętym?

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Kto może być świętym?

Post autor: JaPa » 2023-03-24, 08:57

Jak wiecie, już 10 września będzie beatyfikowana nieochrzczona. A nawet nieurodzona . Dzieci zamordowane przed urodzeniem zyskają patrona. B3z imienia? Beż płci? Jak to możliwe?)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: Nenderen » 2023-03-24, 09:29

Płeć jest od momentu poczęcia. Chyba raczej bez "znanej płci".
Odnośnie beatyfikacji dziecka nienarodzonego - to chyba na podobnej zasadzie co chrzest udzielany niezdolnym do teologicznej refleksji noworodkom. Jest to rodzaj pewnej duchowej łaski uprzedzającej (inną łaską uprzedzającą było poczęcie Maryi jako wolnej od grzechu pierworodnego ze względu na przyszłą ofiarę Jezusa) w sumie zresztą można by rzec że przy tej beatyfikacji Kościół proroczo w Duchu Bożym przepowiada, że gdyby to dziecko się urodziło i byłoby wychowane w religijnej atmosferze to zostało by święte zdobywając swymi czynami moralne zasługi.
Ogólnie ta beatyfikacja to świetna promocja postaw pro life.
Ostatnio zmieniony 2023-03-24, 09:34 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: Andej » 2023-03-24, 10:11

Nenderen pisze: 2023-03-24, 09:29 chyba na podobnej zasadzie co chrzest udzielany niezdolnym do teologicznej refleksji noworodkom.
Chyba tak. Bardziej wydaje mi się, że to także coś w rodzaju chrztu pragnienia. To znaczy pragnienie rodziców, aby dziecko było ochrzczone. Sądzę, że to może rzeczywiście uświęcać. Ale z chęcią poczytałbym jakieś oficjalne wypowiedzi Kościoła na ten temat.
Nenderen pisze: 2023-03-24, 09:29 Ogólnie ta beatyfikacja to świetna promocja postaw pro life.
Tak, doskonała.
Tylko jak się zwracać do tego beatyfikowanego nieurodzonego dziecka?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-03-24, 10:42 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: Nenderen » 2023-03-24, 11:22

Rety, jaka smutna grafika. :(
Jednocześnie bardzo wymowny komentarz do Czarnych marszy i "czarnych parasolek".
Ja bym zwracał się do tego dziecka słowami "błogosławione nienarodzone dziecko" - klarownie i zarazem z wiarą.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: Andej » 2023-03-24, 11:50

To ochrona. Parasol ochronny nad dzieckiem. Tym parasolem i to wyłącznym do czasu urodzenie jest matka. Pępowina się urywa, ale nie nasza opieka. Parasol ochronny pozostaje. A właściwie, to ta pępowina nie urywa się nigdy. Gdy dziecko na 60 kat, to wciąż jest dla swoich rodziców kochanym dzieckiem. Od poczęcie, aż do śmierci jesteśmy nierozerwalnie połączeni. Rodzice z dziećmi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: Nenderen » 2023-03-24, 12:41

Moja interpretacja była taka że parasol to kobiecość a pępowina to symbol więzi między matką a dzieckiem nienarodzonym. Kiedy kobieta opowiada się za aborcją zrywa więź z nienarodzoną ofiarą jej decyzji.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: Andej » 2023-03-24, 13:12

Każda interpretacja jest dobra, jeśli prowadzi do dobra.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: JaPa » 2023-03-24, 13:32

Chodziło mi o rodzinę Ulmow. Dziś radiu dużo o nich mówią.
Przecież każdy święty ma jakieś imię. Ciekawa jestem, jak to zostanie podane.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: Andej » 2023-03-24, 13:35

Tak, mówią o Ulmach w PR24 i Wnet. Ale o tym, czy nadadzą imię? Jakim prawem? CO z płcią? Gdzieś słyszałem, to morderstwa dokonano w czasie porodu. Ale nic więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

JaPa
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kto może być świętym?

Post autor: JaPa » 2023-03-24, 13:36

O to mi chodzi. Chyba trzeba czekać.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”