Co lepiej wybrać, Katolicki Komentarz biblijny, czy Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Co lepiej wybrać, Katolicki Komentarz biblijny, czy Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego?

Post autor: Gojandek » 2023-03-25, 18:28

Czy ma ktoś jeden z tych komentarzy? Który lepiej wybrać? Chcę dokonać dobrego wyboru, gdyż obie książki są drogie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Co lepiej wybrać, Katolicki Komentarz biblijny, czy Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego?

Post autor: konserwa » 2023-03-25, 19:31

Kazdy komenterz to rowniez okreslona interpretacja. ja bym zaczal od katolickiego, bo przynajmniej w glowie nie namiesza, i nie wcisnie pseudoapostolskiego kitu.
Ostatnio zmieniony 2023-03-25, 19:32 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 331
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 23 times

Re: Co lepiej wybrać, Katolicki Komentarz biblijny, czy Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego?

Post autor: Gojandek » 2023-03-25, 22:22

konserwa pisze: 2023-03-25, 19:31 Kazdy komenterz to rowniez okreslona interpretacja. ja bym zaczal od katolickiego, bo przynajmniej w glowie nie namiesza, i nie wcisnie pseudoapostolskiego kitu.
Oba są katolickie, choć w opisie tego drugiego, międzynarodowego pisze, że jest to ekumeniczny komentarz i ma on komentarz do trzeciej księgi machabejskiej. Mogę ci wysłać jego cały pdf, jeżeli chcesz sobie go porównać, zobaczyć, jakie są komentarze do poszczególnych wersetów.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Co lepiej wybrać, Katolicki Komentarz biblijny, czy Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego?

Post autor: konserwa » 2023-03-25, 22:35

dziekuje, ale nie mam czasu na rozgryzanie tego. czytanie to tylko papierowe - komputer mnkie meczy i nie przyswajam z ekranu
uwazam, ze ekumeniczny to taka "ciepla woda w kranie" ...
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18884
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Co lepiej wybrać, Katolicki Komentarz biblijny, czy Międzynarodowy Komentarz do Pisma Świętego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-13, 08:23

Bardzo polecam komentarz konferencji biskupów USA https://bible.usccb.org/bible (jest po angielsku, ale google sobie znakomicie radzi z tłumaczeniem on-line. Jest tekst Biblii i komentarze
Ostatnio zmieniony 2024-02-13, 08:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ