Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

ODPOWIEDZ
Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 32 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Przeemek » 2023-03-31, 09:31

konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 Jejku ... ja bardzo prosze o wybaczenie, nie chce ani ponizac, ani obrazac.
Ale ja nie czuję się obrażony w żaden sposób, ustalamy tylko fakty.
konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 Przemku - tyle paradoksow w stylu "Zenona z Elei" zamiesciles, ze ... dwoja z egzaminu na 100 % masz wpisana do dziennika.
Ale z jakiego przedmiotu? Bo z religii dostałbym co najmniej 5, moje wypowiedzi opierają się na Biblii i przygotowałem się z niej nawet na 6+......

Ty za to byś dostał 6-kę z poezji i przerabiania wielkich epopei na baśnie i legendy.....
konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 1) Bog jest Stworca, a swiadkiem stwarzania moze byc tylko inna osoba/obserwator. Mowa w tym wypadku tyczy ludzi, ktorzy nie byli przy stwarzaniu, i dlatego nie sa bo nie moga byc swiadkami.
A budowlaniec, który postawił mi dom nie może być świadkiem, że mi zbudował dom? Tylko sąsiedzi co to obserwowali się liczą?

Poza tym Biblia nam pokazuje, że Bóg też jest osobą(Oprócz innych przymiotów) i tak jest traktowany już od Księgi Rodzaju:
Rdz1:26: "I rzekł Bóg: Uczynimy człowieka na obraz nasz, podobnego nam..."
Rdz1:26: "Wtedy usłyszeli kroki Pana Boga przechadzającego się po ogrodzie o wietrze..."
Rdz1:26: "I rozmawiał Pan z Mojżeszem twarzą w twarz, jak mówi człowiek do swego przyjaciela..."

Cytować więcej? Bo jeszcze daleko do Nowego Testamentu, ale można sobie wyobrazić......

Nie wiem za kogo uważasz Boga chrześcijańskiego, ale skoro nie można mu wierzyć w kwestiach powstania świata, to czemu mamy wierzyć w Wierzę Babel, Potop, Abrahama i wiele innych historii? To same baśnie?
konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 2) ludzie spisali Biblie, a nie biblia stworzyla ludzi
Ale ludzie ci byli natchnieni Bożym Duchem, dlatego Biblia zawiera Boże prawdy. Znowu, wygląda na to, że Biblia to jakaś dobra prehistoryczna książka, nie wiele różniąca się od takiej np. Iliady Homera dla Ciebie? Dla chrześcijanina Biblia niesie przede wszystkim "prawdę", niezależnie czy pisze o prorokach, księgach mądrościowych czy w całym Pięcioksięgu o prawdziwej historii narodów i Ziemi....

Bądź konsekwentny... czym jest dla Ciebie prawda zawarta w Biblii i dlaczego?
konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 3) wszelkie opisy w Biblii sa jedynie ilustracja zjawisk wedlug stanu wiedzy na owczesne czasy. Jesli byl potop to byl, i nie ma to zadnego wplywu na inne elementy. Ba, sam potop to znacznik ewolucyjny - czylizmiany stanu geologicznego w czasie przed i po potopie ( na biezaco klimat ewooluuje w skali geologicznej )
Znacznik ewolucyjny? A co ewolucja mówi o Potopie? Jak go opisuje lub definiuje? Jak wskazuje na jego ślady i co one dowodzą? Biblia Zawiera tyle szczegółow, wysokość poziomu wody, cały rozmiar Arki z matematycznymi szczegółami...i wiele, wiele innych..... po co to? Dla znaczników? Jakimi kryteriami tak sobie dowolnie dobierasz prawdy Biblijne?

Ewolucja zaprzecza że był Potop, ewolucjoniści twierdzą, że nie ma na to dowodów.... A jeśli był, to winniśmy jakieś dowody znaleźć, czy nie?
Jaka Ilustracja? Termin "Potop" 4 tyś lat temu oznaczał "prysznic" dla tych ludzi? A prawda Boża:
"(17) A potop trwał na ziemi czterdzieści dni i wody wezbrały, i podniosły arkę, i unosiła się nad ziemią. " - Liczba 40 to jakaś inna miara dla tych ludzi niż dla nas?
(19) I wody bardzo się wzmogły nad ziemią, i zakryły wszystkie wysokie góry, które były pod całym niebem. - A my nie mamy rozumieć, że woda z Potopu zakryła wszystkie góry pod niebem? To jakaś metafora?
"(5) Tego bowiem umyślnie nie chcą wiedzieć, że niebiosa były od dawna i ziemia z wody, i w wodzie stanęła przez słowo Boże; (6) Przez które ówczesny świat, zalany wodą, zginął." (2P3)
itd.itp.

Jak Ty dowolnie, bo nie wiadomo jakie kryteria, z Biblii robisz ilustracje, gdzie Ci się żywnie podoba, to rzeczywiście - możesz do Biblii przypisać każdą historię lub zrobić z niej nawet mitologię, kwestia twojej wyobraźni...... Tylko nie wiem, jak można takiej książce ufać i wyciągać z niej "prawdy" Boże.......
konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 4) regeneracja ( materii ozywionej ) jest wlasnie czynnikiem ewolucyjnym.
Ewolucja to zmiany w genetyce populacji i gatunków na przestrzeni pokoleń. Ewolucja zachodzi przez doborowe przetrwanie pewnych cech genetycznych, które zapewniają przystosowanie organizmów do środowiska, a te zmiany prowadzą do powstania nowych gatunków. Regeneracja natomiast to proces naprawczy, który nie prowadzi do trwałych zmian w genetyce organizmu lub nowych gatunków, regeneracja sama w sobie nie jest procesem ewolucyjnym........ Rożnica może i jest subtelna, ale błędnie przypisujesz ten proces ewolucji, przez co ludzie mylą się co do jej znaczenia......

Poza tym termin ewolucja nawet nie istniał, kiedy już widziano i wiedziano o regeneracji, nie musimy jej wcale przypisywać lub nawet używać....
konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 5) wsystkie odkrycia i wynalazki naukowe ( rowniez te teoretyczne wynikajace z badan ) mozliwe sa wlasnie dlatego, ze to Bog jest tym, dzieki ktoremu one istnieja. Tak wiec jedynym i najdoskonalszym naukowcem jest wlasnie Bog - bo On jest Stworca wszystkiego, a ludzkosc odkrywa jedynie pewne okruchy.
Dlatego się dziwię, że Bóg mógłby być twórcą mechanizmu, który buduje życie ze śmierci, na miliardach trupów. Że rozwój inteligencji i umysłu, aby przeprowadzać te badania, to mechaniczny i fizyczny dobór naturalny, poprzez przypadkowe procesy biologiczne i ślepa losowość... a nie dlatego, że Bóg obdarzył nas rozumem, nie dlatego że zostaliśmy stworzeni na Boga podobieństwo... Nie wynika z Biblii, że Bóg uznaje mechanizm, który polega na walce o przetrwanie, wygrywa silniejszy...... O nie, Bóg miał inne zamiary dla tego świata, troszczył się o ludzi, a nie kazał im walczyć o zasoby, kiedy go tworzył. Ptaki do dzisiaj mają co jeść, dzięki Bogu, że jeszcze podtrzymuje ten świat swoim Słowem, a nie ewolucja, która daje rozwój tylko tym co sa lepiej przystosowani do środowiska.......To nie jest Boży mechanizm.... Bóg nawet nie sprowadził grzechu, który przyniósł śmierć wszystkiego, tylko zrobił to człowiek......
konserwa pisze: 2023-03-31, 00:01 Przemku - koncowe twe wnioski bardzo mocno pokazuja, ze nie rozumiesz Boga. Cytat biblijny, ktory podales to zas daleko posunieta demagogia ...
Mnie demagogia nie interesuje , mnie interesuje PRAWDA. Bog jest Prawda.
Musiałbyś podać więcej szczegółów? Co jest dokładnie tą demagogią?

Bo dla mnie widać to samo w twoim tekście..... mógłbym też tak powiedzieć...... filozofujesz nie bazując na Biblii, czyli posługiwanie się filozofią wymyśloną przez omylnego człowieka, a nie sugerowanie się i próba zrozumienia, jak ktoś nie rozumie za pierwszym razem - słowa i prawdy nieomylnego Boga i Stwórcy.....

Dodano po 32 minutach 44 sekundach:
Andej pisze: 2023-03-31, 06:41 Nie widzę żadnej sprzeczności w posługiwaniu się przez Boga ewolucją. Wręcz przeciwnie, uważam, że jest Jego dziełem.
Są wprawdzie fragmenty Pisma, z których da się wyciągnąć wnioski, że przez grzech przyszła śmierć. I sa takie, ż których inne wnioski.
To znaczy, że te wnioski:
" z których da się wyciągnąć wnioski, że przez grzech przyszła śmierć." - to do kosza? Albo przymrużamy oko na tą Bożą prawdę? Która jest w zasadzie rdzeniem całej Biblii, przez którą historia upadku człowieka się zaczęła..... i Planu Zbawienia?

A te wnioski:
" I sa takie, ż których inne wnioski." - wynosimy ponad inne, które są "ważniejsze" od innych prawd Bożych?

Tak się interpretuje wnioski z Biblii? Bo nie rozumiem, jak możesz to godzić?
Andej pisze: 2023-03-31, 06:41 Osobiści uważam, że przez grzech przyszła śmierć, ale nie biologiczna, ale polegająca na odwróceniu się od Boga. Na świadome życie w grzechu. Bóg stworzył człowieka nieśmiertelnego. I ja jestem nieśmiertelny, bo choć moje ciało umrze, to ja nadal żyć będę. Bóg stworzył mnie w procesie stwarzania świata i osadził fizycznie w połowie ub. wieku. Osadził na jakiś czas. Ale moje istnienie nie jest ograniczone do czasu. Wierzę w kolejny etap, bezczasowy, w niebie.
Jak nie biologiczna? To jest pierwszy obserwowalny skutek i następstwo grzechu..... który z teologicznego punktu widzenia ma nam już dać wile do myślenia.....że bez naprawy, druga śmieć duchowa - będzie kolejnym skutkiem tego grzechu.......to raz....

Mało tego... nie tylko biologiczna śmierć, ale i geologiczna, cały świat niszczeje przez następstwo grzechu........ metale krodują, skały ulegają erozji.... stworznie cierpi:
"Bo stworzenie zostało poddane marności, nie z własnej woli, lecz przez tego, kto je poddał, z nadzieją, że i samo stworzenie zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych" (List do Rzymian 8:19-21).

Ks.Rdz:
" (17) Do Adama zaś powiedział: Ponieważ usłuchałeś głosu swojej żony i zjadłeś z drzewa, o którym ci przykazałem, mówiąc: Nie będziesz z niego jadł - przeklęta będzie ziemia z twego powodu, ...."
Chyba rozumiesz co to znaczy jak Bóg kogoś przeklnie?
"....Bo jesteś prochem i w proch się obrócisz. "
Nawet chwastów nie było wcześniej - przed grzechem:
" (18) Ona będzie ci rodzić ciernie i oset i będziesz spożywał rośliny polne."
A człwiek wynosił owoce z każdej pracy, a nie w pocie czoła -- praca satał się ciężka:
" (19) W pocie czoła będziesz......(23) PAN Bóg wydalił go więc z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, ....

Implikacje grzechu który wszedł na świat są potężne, skutkują jego zniszczeniem.....a nie budową czy rozwojem, jak implikuje ewolucja.....:

Paweł:
"Rzymian 5:12, apostoł Paweł pisze: "Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć,"
Piotr:
" (7) A obecne niebiosa i ziemia przez to samo słowo są utrzymane i zachowane dla ognia na dzień sądu i zatracenia
"(10) A jak złodziej w nocy przyjdzie dzień Pana, w którym niebiosa z wielkim hukiem przeminą, żywioły rozpalone ogniem stopią się, a ziemia i dzieła, które są na niej, spłoną."
"(12) Oczekując i spiesząc się na przyjście dnia Boga, w którym płonące niebiosa rozpuszczą się, a rozpalone żywioły się roztopią.

Andej pisze: 2023-03-31, 06:41 Ewolucja ma się nijak do mojej wieczności. Tak, jak śmierć biologiczna nie przeczy Bogu. Zwłaszcza obumieranie istot, które nie posiadają nieśmiertelnego pierwiastka, jakim jest dusza.
Mylisz pojęcia.
Sama w sobie śmierć biologiczna nie przeczy Bogu...... owszem...... Ale powód tej śmierci jest zaprzeczeniem słów Boga... ewolucja mówi, że to naturalny i przypadkowy proces, który do tego buduje i powoduje rozwój, dzięki śmierci się w zasadzie rozwijasz, idziesz do przodu......dzięki śmierci świat się rozwija, ludzie powstali i całe bioróżnorodność, itd. A Bóg mówi, że śmierć nie jest naturalna, jest winą człowieka, który sprowadził ten grzech na świat, ale nie było to zamierzeniem Stwórcy.....

Drugie kłamstwo ewolucji wskazuje, że ostatecznie człowiek wyewoluował z małpy, Bóg mówi nam, że jesteśmy stworzeni na Boga podobieństwo....do tego ktoś może implikować, że skoro ewolucja jest prawdziwa, to Bóg też musi być podobny do małpy..... Szatan nieźle nabija się z Boga wprowadzając kłamstwo ewolucji do tego świata.......
Andej pisze: 2023-03-31, 06:41 Nie było śmierci, oznacza nie było grzechu. Idealna harmonia.
Owszem, taki jest nasz Bóg, nie chce śmierci... a bez śmierci nie ma biologicznej ewolucji.....
Andej pisze: 2023-03-31, 06:41 Ale załóżmy, że się mylę. To jakby wyglądał świat w którym populacja zwierząt i ludzi nie mogła się pomieścić? Jestem przekonany, że w zamyśle stworzenia, od początku istniał/ został stworzony, mechanizm samoregulacji. Dzięki śmieci biologicznej.
Śmierć (biologiczna) jest wspaniałym darem Bożym. Bez niej życie straciłoby sens.
To tak jakbyś implikował, że śmierć jest zamierzeniem Boga? Na prawdę? Czytałeś Biblię?

Bóg od początku chciał dla nas życie wieczne a nie śmierć.... mało tego śmieć przyszła na cały świat, cały pomysł Boga i jego całe stworzenie musi teraz umrzeć przez to - zostać zniszczone przez grzech...... śmieć jest przeciwieństwem Boga.......
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 10:15 przez Przeemek, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Andej » 2023-03-31, 10:10

Śmierć biologiczna nie jest dziełem przypadku. Jest darem Bożym. Dzięki niej mamy nadzieję. Jest od początku zaplanowana i dziękuję za to Bogu z całego serca.
A małpiszon, jest prochem ziemi, któremu Bóg mógł udzielić swoich przymiotów niektórych, czynią z niego w ten sposób, na swój obraz i podobieństwo, człowieka
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 32 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Przeemek » 2023-03-31, 10:24

Andej pisze: 2023-03-31, 10:10 Śmierć biologiczna nie jest dziełem przypadku. Jest darem Bożym. Dzięki niej mamy nadzieję. Jest od początku zaplanowana i dziękuję za to Bogu z całego serca.
To właśnie postuluje, że nie jest przypadkiem, jak twierdzi ewolucja - więc ewolucja kłamie, a nie Bóg...

A kwestia daru.....sorry, ale jak śmierć jest darem od Boga..... to potem chrześcijanie nie potrafia wyjaśnić, dlaczego Bóg pozwala umierać niemowlętom? Pozwala na wypadki w których giną dzieci? Pozwala na morderstwa i tortury? Przecież to wielki dar Boży ta śmierć......

Nie, to nie jest dar Boga, tylko wina człowieka......następsto grzechu, którego Bóg nie chciał, który jest przeciwieństwem Boga..... światłość nie ma nic wspólnego z ciemnością....
Andej pisze: 2023-03-31, 10:10 A małpiszon, jest prochem ziemi, któremu Bóg mógł udzielić swoich przymiotów niektórych, czynią z niego w ten sposób, na swój obraz i podobieństwo, człowieka
Na szczęście nie musimy opierać się na gdybologii i naukach ludzkich jak ewolucja, tylko możemy zajrzeć jaka jest prawda do Biblii, Bóg stworzył tylko człowieka na swoje podobieństwo, nie małpy....... chyba, że przeoczyłem to czytając Biblię?
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 10:50 przez Przeemek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Andej » 2023-03-31, 10:53

Przeemek pisze: 2023-03-31, 10:24 jak śmierć jest darem od Boga
Jeśli uważasz śmierć za cos strasznego, jeśli się jej boisz, to czy w ogóle wierzysz Bogu?
Przeemek pisze: 2023-03-31, 10:24 Bóg stworzył tylko człowieka na swoje podobieństwo
Widzisz, aby czytać Biblię, nie wystarczy umieć składać literki w słowa, a słowa w zdania. Trzeba jeszcze myśleć.
Antropomorfizacja Boga jest kardynalnym błędem. Gdzie wyczytałeś, że Bóg stworzył człowieka na podobieństwo swojego Ciała? Naoglądałeś się obrazów, rzeźb "przedstawiających" Boga Ojca i ten widok przysłania Ci treść Biblii.
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 10:57 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 32 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Przeemek » 2023-03-31, 11:28

Andej pisze: 2023-03-31, 10:53 Jeśli uważasz śmierć za cos strasznego, jeśli się jej boisz, to czy w ogóle wierzysz Bogu?
Znowu odchodzisz od kontekstu moich wypowiedzi i stwierdzeń. Śmierć jest czymś strasznym nie tylko biologiczna, ale to poboczna kwestia, wskazująca tylko, że nie mogła być dziełem Boga.

Sednem jest to temat "ewolcuja", że śmierć przyniósł grzech po stworzeniu człwieka. A ewolucja twierdzi, że najpierw była śmierć, aby dopiero później powstał z niej człowiek..... to jest kłamstwo ewolucji......
Andej pisze: 2023-03-31, 10:53 Widzisz, aby czytać Biblię, nie wystarczy umieć składać literki w słowa, a słowa w zdania. Trzeba jeszcze myśleć.
Antropomorfizacja Boga jest kardynalnym błędem. Gdzie wyczytałeś, że Bóg stworzył człowieka na podobieństwo swojego Ciała?
Ale ja nie mówię tylko o podobieństwach antropomorficznych......

- Rozum: Człowiek posiada wyższy poziom inteligencji i zdolności abstrakcyjnego myślenia niż małpy. Oznacza to, że ludzie są w stanie myśleć o przyszłości, rozumieć zasady moralne, planować i podejmować decyzje oparte na rozumowaniu.

- Wolna wola: Człowiek ma wolną wolę, co oznacza, że może samodzielnie wybierać między dobrem a złem. Ta zdolność do wyboru jest ważnym aspektem bycia na obraz Boży, ponieważ Bóg również posiada wolną wolę.

- Język: Człowiek ma zdolność do używania złożonego języka, który pozwala na komunikację, przekazywanie wiedzy i wyrażanie emocji. Język jest unikatowy dla ludzi i nie został zaobserwowany w tak złożonej formie wśród małp.

- Kultura: Ludzie tworzą i przekazują kulturę, która obejmuje sztukę, religię, naukę, technologię i tradycje. Małpy wykazują pewne zachowania kulturowe, ale nie na takim poziomie złożoności jak ludzie.

- Moralność: Człowiek ma bardziej rozbudowane poczucie moralności niż małpy. Chociaż małpy wykazują pewne podstawowe zrozumienie sprawiedliwości i empatii, ludzie mają zdolność do analizowania swoich działań z perspektywy zasad moralnych i etycznych.

- Duchowość: Duchowość i poszukiwanie wyższych wartości są unikatowe dla ludzi. Chociaż małpy wykazują pewne zachowania społeczne i emocjonalne, nie mają one zrozumienia duchowości ani związku z boskością.

- Twórczość: Ludzie mają unikatową zdolność do twórczego i innowacyjnego myślenia, która przyczynia się do rozwoju nauki, technologii i sztuki. Małpy wykazują pewne umiejętności rozwiązywania problemów, ale nie na takim poziomie, jak ludzie.

Żaden inny gatunk który istniał kiedykolwiek na Ziemi, nie posiadał takich cech/zdolności, więc nie może to być wynik wielkiego zrządzenia losu, drogą ślepych procesów dostosowawczych do środowiska, w wyniku walki o przetrwanie.....itd. czyli nie może to być proces ewolucji ( z definicji).....
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 11:46 przez Przeemek, łącznie zmieniany 5 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: konserwa » 2023-03-31, 11:33

Dyskusja bez sensu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: faraon » 2023-03-31, 12:32

Konserwa i Andej, czy wy nie widzicie i nie rozumiecie o czym pisze Przemek?
Nie zauwazacie ze w ewolucji kolejnosc niesmiertelnosci stworzenia do smiertelnosci po grzechu jest odwrotna niz w opisie stworzenia w Pismach.
Przed grzechem nie bylo ani smierci fizycznej ani duchowej, a ewolucja wprowadza odwrotna kolejnosc ze pierw przed grzechem byla smierc fizyczna.
Nie wspominajac juz o pochodzeniu i podobienstwie do malpy, a nie do Boga.
Neswiadoma malpa nie mogla zgrzeszyc, co najwyzej teoretycznie mogla by po uzyskaniu swiadomosci, a problem w tym ze smierc wedlug ewolucji byla od zawsze na ziemi, a nie dopiero po uzyskaniu przez malpe swiadomosci. Czyli kompletnie inna i odwrotna sytuacja niz to opisuja Pisma. Czy to az takie trudne do zrozumienia?

A poza tym to ewolucja fizycznie jest niemozliwa, bo genetyka jej zaprzecza. Oczywiscie trzeba znac i rozumiec genetyke by to zauwazyc, a nie slepo podazac mysleniem za imaginacjami naukowcow.
To fascynacja wykopaliskami i wyobraznia czlowieka stworzyla teorie ewolucji, ale nie ma naukowo weryfikowalnych dowodow na jej potwierdzenie, poza ta wspomniana fascynacja i wyobraznia.
To od czego zaczal swoje teorie Darwin to roznorodnosc wygladu malego ptaka, Zieby.
Ta roznorodnosc wygladu nie ma nic wspolnego z ewolucja, tylko aktywacja od zawsze istniejacych i mozliwych dla danego gatunku cech w DNA danego gatunku. Roznorodnosc ta wynika nie tylko ze srodowiska i jego warunkow, ale takze z pozywienia i zawartych w nim roznych skladnikow.
Gdy te warunki sie zmienia, co mozna doswiadczalnie sprawdzic przenoszac takie ptaki do innego srodowiska, warunkow i pozywienia, ptaki te stopniowo wroca do wyglady ich kuzynow zyjacych w tym danym srodowisku. Poza tym, ptaki te moga sie krzyzowac, a w krzyzowkach pokaza sie takze inne mozliwe i zakodowane w ich DNA cechy, ktorych wczesniej nie bylo widac. Jest to zwykle i proste dzialanie genetyki, na bazie informacji od zawsze zawartych w DNA. Na tym tez polega hodowla nowych ras, najczesciej poprzez krzyzowanie osobnikow blisko spokrewnionych, tzw. chow wsobny.
Chow wsobny powoduje cos co kiedys nazywalo sie "rozszczepieniem genow", choc dzis pewnie ma to inna definicje. Tak czy innaczej jest to ujawnienie sie wielu wczesniej nie ujawnionych cech, wsrod osobnikow jednego pokolenia, pochodzacych od jednej pary rodzicow, a cechy te sa w DNA i hodowca po prostu wybiera osobniki o cechach ktore chcialby utrwalic jako cechy nowej rasy ktora chcialby uzyskac.
Cala hodowla polega na tym by ciagle selekcjonowac te konkretne cechy i do dalszego rozmnazania uzywac osobniki je posiadajace.
Trwa to zwykle wiele lat, 10, 20 i wiecej. W tym czasie cechy te zostaja utrwalone, a to utrwalenie polega na przesunieciu, wylaczeniu aktywnosci innych cech w czesci nieaktywnej DNA i wtedy mozna mowic o nowej rasie. Jednak by nie doszlo do ujawnienia sie-aktywacji tych nieaktywnych cech, potrzebna jest mimo wszystko dalsza selekcja, dla utrzymania tzw. czystosci rasy. U psow, taki brak czystosci rasy nazywa sie skundleniem.
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 13:11 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Andej » 2023-03-31, 12:59

faraon pisze: 2023-03-31, 12:32 Nie zauwazacie ze w ewolucji kolejnosc niesmiertelnosci stworzenia do smiertelnosci po grzechu jest odwrotna niz w opisie stworzenia w Pismach.
Czy możesz powołać się na odpowiedni fragment Biblii, w którym jest napisane, że Be Bóg stworzył biologicznie nieśmiertelne organizmy, które moga się rozmnażać w sposób nieograniczony?
Być może skłonisz mnie do zmiany zdania. Jak na razie wierzę, że nieśmiertelna jest dusza, a nie biologiczny organizm. Więcej, uważam, że możliwość reprodukcji bez śmiertelności jest bez sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: faraon » 2023-03-31, 13:23

Fragmentow ci nie podam, tylko zapytam, kiedy smierc weszla na swiat? i kto ja zwyciezyl?
Dlaczego po grzechu czlowiek musial pracowac w pocie czola? Czy to aby nie oznacza ze w Raju nie musial pracowac w pocie czola?
Czym byl Raj, czyzby byl on ewolucja? Walka o przetrwanie? Z ktorej Bog czlowieka wygnal?
Przyjzyj sie kolejnosciom w ewolucji, i kolejnosciom w Pismach, to moze zauwazysz o co chodzi, w czym jest blad ewolucjonistow.
Poza tym doczytaj moj poprzedni wpis o hodowli nowych ras, ktorych nie dalo by sie w ogole przeprowadzac, jesli ewolucja byla by prawda, a czlowiek wychodowal tysiace ras zwierzat. Gdyby nie fakt ze te wszystkie cechy nowych ras sa wDNA od zawsze, to na nowe rasy trzeba by czekac miliony lat jak twierdzi teoria ewolucji.
Zobacz w linku, mamy juz 354 rasy samych psow, a rasa to ciagle ten sam gatunek i nie sa to jakies ewolucyjne mutacje, tylko cechy zawarte w DNA kazdego psa, te inne cechy sa uspione w nieaktywnej czesci ich DNA.
Od poczatku Bog wyposarzyl kazdy gatunek w roznorodne cechy ktorych wiekszosc jest uspiona w nieaktywnej czesci DNA.
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 13:30 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Andej » 2023-03-31, 13:58

Śmierć biologiczna w momencie stworzenia życia.
Śmierć w grzechu, w momencie pierwszego sprzeciwu.
Śmierć zostanie zwyciężana, jako ostatni przeciwnik.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: faraon » 2023-03-31, 14:11

A jak wygladalo zycie w Raju, wedlug opisu z Pism?
Czy byla to walka o przetrwanie?
Jesli nie, to znaczy ze walka o przetrwanie zaczela sie po wygnaniu czlowieka z Raju, a tym samym, czlowiek byl od poczatku zycia smiertelnego na ziemi. Czyli nawet jeszcze w czasach dinozaurow, skoro one tez umieraly.

Poza tym, postaraj sie zrozumiec temat od strony genetyki, jak podalem w opisie hodowli nowych ras, bo to jest podstawoowy problem z ewolucja, a nie wiara w Boga. Po prostu ewolucja jest naukowo niemozliwa i nie musimy czegokolwiek przystawiac do wiary w Boga, by widziec ze ewolucja nie ma zadnego sensu i podstaw naukowych.
Jak zauwazylem, to niektorzy ludzie ciagle sciagaja dyskusje o ewolucji na temat religijny, probujac tlumaczyc ewolucje poprzez religie w sposob naukowy, a tym sposobem zamiast bronic wiary w Boga i religii, religia bronia bzdurnej ewolucji.
Dla mnie jest to bez sensu, naciagac religie do bzdurnych teori, nie udowodnionych naukowo.
Wystarczy sie zastanowic jak bedzie wygladala religia i wiara w Boga, jak w koncu wyjdzie na wierzch ze teoria ewolucji to bzdura. Kto bedzie w stanie te wszystkie rzekomo teologiczne wyjasnienia odkrecic?
Czy ktokolwiek wtedy bedzie w stanie uwierzyc w Boga? Taka obrona ewolucji religia to niedzwiedzia przysluga dla wiary w Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 15:35 przez faraon, łącznie zmieniany 4 razy.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 32 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Przeemek » 2023-03-31, 14:21

Andej pisze: 2023-03-31, 13:58 Śmierć biologiczna w momencie stworzenia życia.
W Księdze Rodzaju opisane jest stworzenie Adama i Ewy oraz umieszczenie ich w ogrodzie Eden. Bóg nakazał im jedynie nie jeść owocu ze drzewa poznania dobra i zła, ostrzegając ich, że w dniu, w którym zjedzą ten owoc, na pewno umrą (Rdz 2:17). Przed zjedzeniem owocu z tego drzewa, śmierci biologicznej na tak stworzonym świecie nie było. Po naruszeniu tego nakazu przez Adama i Ewę, Bóg ukarał ich wygnaniem z ogrodu i narzucił im trudną i ciężką pracę oraz ból porodu (Rdz 3:16-19). Nie ma w tekście Biblii wzmianki o śmierci biologicznej w momencie stworzenia życia, śmierć(zarówno duchowa jak i cielesna) jest tylko i wyłącznie następstwem grzechu.
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 14:22 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: faraon » 2023-03-31, 14:40

A to potwierdzaja slowa Boga, "niech bedzie przekleta ziemia z twojego powodu", ktore umieszczaja czlowieka u samego poczatku walki o przetrwanie, czyli rzekomej ewolucji, co jest takze jej zaprzeczeniem, bo poczatkiem wedlug ewolucji bylo powstanie pierwszych organizmow, bakterii itp. zanim jeszcze jakiekolwiek zwierzeta sie rozwinely. ;)

Dodano po 17 minutach 8 sekundach:
Andej pisze: 2023-03-31, 12:59
faraon pisze: 2023-03-31, 12:32 Nie zauwazacie ze w ewolucji kolejnosc niesmiertelnosci stworzenia do smiertelnosci po grzechu jest odwrotna niz w opisie stworzenia w Pismach.
Czy możesz powołać się na odpowiedni fragment Biblii, w którym jest napisane, że Be Bóg stworzył biologicznie nieśmiertelne organizmy, które moga się rozmnażać w sposób nieograniczony?
Być może skłonisz mnie do zmiany zdania. Jak na razie wierzę, że nieśmiertelna jest dusza, a nie biologiczny organizm. Więcej, uważam, że możliwość reprodukcji bez śmiertelności jest bez sensu.
Bez smiertelnosci jest mozliwe, a raczej bylo w Raju, tak samo w Niebie jest mozliwe by pomiescili sie wszyscy ktorzy dotychczas zyli na ziemi, nie liczac zastepow Aniolow., ktore sa Duchami a czlowiek bedzie mial cialo. Nowe, ale jednak cialo.
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 15:00 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: konserwa » 2023-03-31, 16:10

ojejku ...
Opis w Biblii jest opisem czegos, co sie wydarzylo grubo przed narodzeniem sie pisarzy biblijnych. Dlatego jest to opis wtorny, a nie opis rzeczywuisty.
Faraon (z calym szacunkiem ) i Przemek ( klaniam sie ) NIE UWZGLEDNIAJA TEGO FAKTU ... I DLATEGO MAJA PROBLEM Z OKRESLENIEM; CZYM I O CZYM JEST BIBLIA ... stad wlasne i nawet czesto niebiblijne wyobrazenia o Biblii myla z Bozym Objawieniem.
I na tym warto byloby zakonczyc ten jalowy spor.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: faraon » 2023-03-31, 16:14

Masz racje ze spor w ktorym nieudowodnione teorie przystawia sie do wiary by je wiara i Pismami udowadniac jest jalowy.
Naukowe teorie udowadnia sie nauka, a nie wiara i Pismami.
Dopuki teoria ewolucji nie zostanie udowodniona naukowo, wszelkie dyskusje porownujace ja do wiary beda nie tylko jalowe, ale beda totalnym idiotyzmem.
Ostatnio zmieniony 2023-03-31, 16:15 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ