Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Nenderen » 2023-04-06, 18:33

Czy Wcielenie czyli przyjęcie przez Osobę z Trójcy Świętej ludzkiej natury dokonało się tylko raz w kontekście Jezusa i więcej się na pewno nie powtórzy? Czy Kościół wypowiedział się na ten temat? Czy gdyby powstał inny gatunek świadomych istot z duszą w których dziejach nastąpiłby upadek pierwszej pary i pojawił się grzech pierworodny to czy Syn Boży lub np. Duch Święty mógłby stać się członkiem tego gatunku by go zbawić? W przypadku Syna Bożego wyjaśnienie byłoby takie że poprzez bilokację w innym niż potocznym jej znaczeniu Syn Boży miałby zarówno organizm ludzki jak i też później powstały organizm z innego gatunku świadomych istot z duszą. Co o tym myślicie?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: abi » 2023-04-06, 19:38

#-o po co to rozkminiasz na litosc boska...dobry Bóg jesli zechce zbawi facetow z marsa i kobiety z wenus, bez wcielania sie nawet
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Abstract » 2023-04-06, 20:05

@Nenderen do dzisiaj na naszej ziemi żyją osoby które nie słyszały o Chrystusie, nie musisz rozkminiać bilokacji.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Nenderen » 2023-04-09, 15:39

Może jednak ktoś odpowie czy Kościół zajął w tej kwestii stanowisko?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14931
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Dezerter » 2023-04-10, 18:38

Syn Boży lub np. Duch Święty mógłby stać się
Na 100% mógłby
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Albertus » 2023-04-10, 19:12

Nenderen pisze: 2023-04-06, 18:33 Czy Wcielenie czyli przyjęcie przez Osobę z Trójcy Świętej ludzkiej natury dokonało się tylko raz w kontekście Jezusa i więcej się na pewno nie powtórzy? Czy Kościół wypowiedział się na ten temat? Czy gdyby powstał inny gatunek świadomych istot z duszą w których dziejach nastąpiłby upadek pierwszej pary i pojawił się grzech pierworodny to czy Syn Boży lub np. Duch Święty mógłby stać się członkiem tego gatunku by go zbawić? W przypadku Syna Bożego wyjaśnienie byłoby takie że poprzez bilokację w innym niż potocznym jej znaczeniu Syn Boży miałby zarówno organizm ludzki jak i też później powstały organizm z innego gatunku świadomych istot z duszą. Co o tym myślicie?
Wcielenie Boga to nie jest przyjęcie jakiegoś awatara ale jest przyjęciem natury ludzkiej przez Boga na wieczność. Bóg stał się człowiekiem i będzie człowiekiem na zawsze.

A zastanawianie się nad kwestią zbawienia innego świadomych istot gatunku ma na razie tyle samo sensu co zastanawianie się nad zbawieniem na przykład centaurów albo syren...


Twoje pytanie , jak rozumiem, wynika z wiary w istnienie cywilizacji pozaziemskich?
Nawet hipotetycznie przyjmując że spotkalibyśmy takie istoty które przejawiałyby rozum, zdolności konstrukcyjne i techniczne, wiedzę itp to jeszcze nie znaczy że byłyby świadomymi istotami podobnymi do człowieka.

Mamy przecież na ziemi istoty które wykazują zadziwiająco wysoką inteligencję społeczną, organizacyjną i konstrukcyjną - na przykład mrówki i termity a jednak trudno mówić o nich jako o świadomych istotach na podobieństwo ludzi.

Tym bardziej nie byłoby to oczywiste w odniesieniu do jakichś istot spoza naszego świata.

Dodano po 2 minutach 26 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-04-10, 18:38
Syn Boży lub np. Duch Święty mógłby stać się
Na 100% mógłby
Na tej zasadzie że Bóg jest wszechmocny i może wszystko to tak.

Tylko że nic z tego nie wynika w odniesieniu do tak hipotetycznej sytuacji.
Ostatnio zmieniony 2023-04-10, 19:16 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: abi » 2023-04-10, 19:22

wlasnie zaczelam sie zastanawiac po czym poznalibysmy ze to swiadome istoty z duszą
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Albertus » 2023-04-10, 19:26

A centaury i syreny są świadome i mają dusze?
Ostatnio zmieniony 2023-04-10, 19:37 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Albertus » 2023-04-10, 20:37

abi pisze: 2023-04-10, 19:22 wlasnie zaczelam sie zastanawiac po czym poznalibysmy ze to swiadome istoty z duszą
Dobre pytanie.

Bo skoro dzisiaj coraz trudniej rozpoznać czy rozmawia się z komputerem czy z człowiekiem to jak rozeznać takie rzeczy o których piszesz w tej hipotetycznej sytuacji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Andej » 2023-04-10, 21:32

Nenderen pisze: 2023-04-09, 15:39 Może jednak ktoś odpowie czy Kościół zajął w tej kwestii stanowisko?
Kościół nie zajmuje się taką tematyką.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 20:40

abi pisze: 2023-04-10, 19:22 wlasnie zaczelam sie zastanawiac po czym poznalibysmy ze to swiadome istoty z duszą
Może podobnie jak odróżniamy człowieka "dusznego" od "bezdusznego".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Andy72 » 2023-05-05, 08:41

Tak, jednorazowe, Wcielenie to nie reinkarnacja.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: AdamS. » 2023-05-05, 09:30

Albertus pisze: 2023-04-10, 19:15 Wcielenie Boga to nie jest przyjęcie jakiegoś awatara ale jest przyjęciem natury ludzkiej przez Boga na wieczność. Bóg stał się człowiekiem i będzie człowiekiem na zawsze.
Własnie - Albertus uchwycił tu chyba podstawowy sens trynitaryzmu. Często jego przeciwnicy kojarzą każdą osobę w kategoriach oddzielności i jakiejś konkurencyjności względem Boga-Ojca - albo też specjalnej "akcji transmisyjnej" (na wzór wysłania swego obrazu z głosem). Przyznam, że i ja przez długi czas miałem ten problem. Dopiero gdy odczytałem przyjście Chrystusa w kontekście powyższych słów, byłem w stanie przyjąć tę prawdę całym sercem. Potem doszło jeszcze odczytanie istoty Ducha Świętego - jako tego samego Boga, który staje się duchowym Łącznikiem. Nie wysłańca - choć tak często mówimy o "zesłaniu", "wylaniu", "otrzymaniu" Ducha - co wynika ze skierowania uwagi na SKUTKI Jego obecności, bo w Duchu Świętym Bóg staje się jakby przezroczysty nawet dla duchowych oczu człowieka. Czujemy Jego obecność, przyjmujemy jego łaskę i dary, ale sam Darczyńca jakby się przed nami ukrywał.

Przepraszam, że się rozpisałem w przedstawianiu mojego osobistego widzenia tych spraw, bo Autorowi postu zależało bardziej na poznaniu stanowiska Kościoła. Ale myślę, że moje słowa są zbieżne z nauczaniem Katechizmu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy Wcielenie Osoby z Trójcy Świętej jest jednorazowe?

Post autor: Andej » 2023-05-05, 09:50

Nenderen pisze: 2023-04-06, 18:33 Czy Wcielenie czyli przyjęcie przez Osobę z Trójcy Świętej ludzkiej natury dokonało się tylko raz w kontekście Jezusa i więcej się na pewno nie powtórzy?
Jakie to ma znaczenie dla Twojego życia i zbawienia? Czy informacja ta wpłynie na to, ze będziesz godniej żył? Że lepiej wypełnisz wolę Bożą? Czy jak otrzymasz odpowiedź będziesz pełniej kochał Boga, bliźniego i siebie samego?

Jeśli nie, to szukaj odpowiedzi na to pytanie, tylko na odczytywanie woli Bożej skierowanej do Ciebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ