Jak wyglądała droga krzyżowa JEZUSA?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Jak wyglądała droga krzyżowa JEZUSA?

Post autor: Dezerter » 2023-04-10, 21:23

Mamy oktawę więc dobry czas by przejść się z przewodnikiem po Jerozolimie drogą Jezusa na Golgotę ja idę , kto ze mną - przewodnikiem jest profesor Marcin Majewski
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak wyglądała droga krzyżowa JEZUSA?

Post autor: Andej » 2023-04-10, 21:30

Tego dokładnie nie wiemy. Ale ta, którą znamy powszechnie, niezbyt pokrywa się z Biblia.

Jeśli ktoś jest ciekawy, poniżej podaję zestawienie nowych i starych stacji tych dwóch wersji drogi krzyżowej:
• Stacja I – Agonia Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (zamiast: Jezus skazany na śmierć);
• Stacja II – Zdrada Judasza (zamiast: Jezus bierze swój krzyż na ramiona
• Stacja III – Jezus skazany na śmierć przez Sanhedryn (zamiast: Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem);
• Stacja IV – Trzykrotne wyparcie się Jezusa przez Piotra (zamiast: Jezus spotyka swoją Matkę);
• Stacja V – Jezus osądzony przez Poncjusza Piłata (zamiast: Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi);
• Stacja VI – Ukoronowanie koroną cierniową (zamiast: Weronika ociera twarz Jezusowi);
• Stacja VII – Jezus bierze na ramiona krzyż (zamiast: Jezus po raz drugi upada pod krzyżem);
• Stacja VIII – Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi (zamiast: Jezus spotyka kobiety);
• Stacja IX – Jezus spotyka kobiety (zamiast: Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem);
• Stacja X – Ukrzyżowanie Jezusa (zamiast: odarcie Jezusa z szat);
• Stacja XI – Jezus obiecuje Raj dobremu łotrowi (zamiast: przybicie Jezusa do krzyża);
• Stacja XII – Spotkanie Jezusa z Matką, stojącą pod krzyżem (zamiast: śmierć Jezusa na krzyżu);
• Stacja XIII – Śmierć Jezusa na krzyżu (zamiast: zdjęcie z krzyża);
• Stacja XIV – Złożenie Jezusa do grobu (bez zmian).


Jakoś nie bardzo pasuje mi ta pierwsza stacja. Wszak "agonia" to stan poprzedzający śmierć. Ale to nie ja wymyśliłem, tylko Benedykt XVI.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Jak wyglądała droga krzyżowa JEZUSA?

Post autor: Dezerter » 2023-04-10, 22:42

Andeju jestem prawie pewny, że ktoś źle przetłumaczył Benedykta
Majewski w 34 minucie mówi o tym i nazywa tą stację za JP II i Benedyktem zatwierdzone w 2007 roku
1. Jezus modli się w ogrodzie Getsemani

Dodano po 33 minutach 41 sekundach:
Obrazek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak wyglądała droga krzyżowa JEZUSA?

Post autor: Andej » 2023-04-11, 13:19

Dziękuję za sprostowanie. Tak jest OK. Logicznie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”