Psycholog konsultacja?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Psycholog konsultacja?

Post autor: posz65 » 2023-04-13, 12:08

W innym wątku powiedziałem co mi dolega i powoli dojrzewam aby iść do psychologa na pierwszą wizytę.Odwiedzilem stronę znany-lekarz i kierując się opiniami mam wstępnie na oku specjalistę...Wychodzę z założenia że skoro się źle czuje to idę z tym tak samo jak gdy boli brzuch czy głowa to nikt nie mówi "więcej się módl" zamierzam oczywiście modlić się dalej i do sakramentów przystępować i równocześnie spróbować z psychologiem? Co myślicie? Często się spotyka opinie że katolikowi niewypada itp.Czytalem że bp Dajczak ma depresję i się leczy...

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: Lwica » 2023-04-13, 12:46

Psycholog to takie minimum, nie wybierała bym tego specjalisty na Twoim miejscu, pamiętaj, że to nie jest lekarz (czyli recepty oczywiście nie wypisze, nie oceni zaburzeń, a jeśli podejrzewasz u siebie depresję, to w ogóle odpada). Psychiatra to lekarz, psychoterapeuta poprowadzi psychoterapię (różne sa te "terapie" dobierane do problemu).
Możesz zacząć od psychoterapeuty, albo od razu od psychiatry, z tym, że często on nie da magicznej pigułki, tylko oceni najpierw, ewentualnie coś poda, ale np będzie trzeba również udać się na terapię.
Pierwsze słyszę, żeby "nie wypadało" pójść do psychologa (tym bardziej tutaj). Do dentysty też nie wypada?
Modlitwa nie zastąpi Ci nauki funkcjonowania mózgu, jeśli do tej pory nie pomogła, to idź do lekarza/psychoterapeuty. Bóg może zesłać rozwiązania, ale Ty musisz coś zrobić i tak. A jeśli jesteś zablokowany psychicznie, to tego nie zrobisz - proste.
Nie wiem czy lepszy psychiatra czy psychoterapeuta w Twoim przypadku. Ten drugi musi bardzo Tobie podpasować żebyś się otworzył. Czasami dobrego specjalisty szuka się długo. A czasami pyknie za pierwszym razem.
Ostatnio zmieniony 2023-04-13, 12:47 przez Lwica, łącznie zmieniany 1 raz.

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: posz65 » 2023-04-13, 13:51

Czyli jak podejrzewam depresja to szukać raczej psychiatry?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: Andej » 2023-04-13, 14:08

posz65 pisze: 2023-04-13, 12:08 Często się spotyka opinie że katolikowi niewypada itp.
Ale co nie wypada? I skąd nie wypada?
Jeśli chodzi o leczenie, zarówno psychiki jak tez ciała, to katolik ma obowiązek leczenia się. Modlitwa, ani nie wyklucza leczenia, ani nie zwalnia z leczenia. Choć bywa skuteczna. Jednak zaniechanie leczenia uważam za grzech.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4453
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-04-13, 14:16

posz65 pisze: 2023-04-13, 13:51 Czyli jak podejrzewam depresja to szukać raczej psychiatry?
Najlepiej idź i do psychiatry, i do psychologa. Jeśli depresja, to wtedy potrzebny lekarz. Psychiatra jest lekarzem i może Cię leczyć. Psycholog (psychoterapeuta) tylko prowadzi terapię, nie jest lekarzem i raczej nie zdiagnozuje Cię. Jeśli chcesz diagnozy, badań itd. to wtedy lepiej do psychiatry. On będzie mógł też zastanowić się nad tym, czy nie ma innych problemów zdrowotnych, zlecić odpowiednie badania, przepisać leki. Jeśli ktoś ma jakieś poważniejsze problemy psychiczne, to w takich przypadkach zawsze doradzam na początek psychiatrę. A to dlatego, że tak jest chyba najrozsądniej, bo psychiatra ma większe kompetencje i uprawnienia, może stwierdzić, co Ci jest. Można go też podczas wizyty zapytać, czy powinieneś pójść też na terapię do psychologa. W ten sposób otrzymasz pomoc medyczną, może też poleci Ci jakiegoś psychologa. A gdybyś poszedł od razu tylko do psychologa, to wtedy może być trochę gorzej z tym - terapia trwa zwykle długo, a jeśli potrzebujesz też leków, to psycholog Ci ich nie zaleci, bo nie jest lekarzem, nie ma do tego prawa. Istnieje wtedy ryzyko, że będziesz chodził tylko na terapię, a Twoje ewentualne problemy zdrowotne zostaną zaniedbane. Dobrze, że chcesz iść do psychologa i to bardzo dobry pomysł, ale radziłabym jednak zacząć od psychiatry.
Ostatnio zmieniony 2023-04-13, 14:24 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 4 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: posz65 » 2023-04-13, 14:46

Faktycznie chyba zacznę od psychiatry...powiem o stanach depresyjnych,lękach itp to co mam I zobaczymy co dalej.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5402
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: abi » 2023-04-13, 14:57

lekarz czyli psychiatra ustawi odpowiednie leki, psycholog czy tam psychoterapeuta ustawi terapie
i po jakims czasie powinno byc ok
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: sądzony » 2023-04-13, 16:07

Żaden rozsądny psychoterapeuta nie porywa się z motyką na słońce. Odpowiada za życie klienta.
Z drugiej strony, wydaje mi się, iż nadal istnieją psychiatrzy traktujący pacjentów przedmiotowo.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4453
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-04-13, 17:03

sądzony pisze: 2023-04-13, 16:07 Z drugiej strony, wydaje mi się, iż nadal istnieją psychiatrzy traktujący pacjentów przedmiotowo.
Bardzo możliwe. Jeśli się trafi na złego specjaliste, to wtedy najlepiej zmienić na innego. Psychiatrów i psychologów jest wielu, więc jeśli któryś bardzo zawiódł, to wtedy warto poszukać lepszego, na pewno się taki znajdzie.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: posz65 » 2023-04-13, 19:39

Idę chyba do psychiatry i zobaczę co dalej

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14998
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: Dezerter » 2023-04-13, 22:12

Ja bym radził na początek psychoterapeutę, a ten jeśli trzeba to skieruje do psychiatry
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5402
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: abi » 2023-04-13, 22:42

do psychologa trzeba miec skierowanie a do psychiatry nie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: posz65 » 2023-04-13, 22:45

Już sam nie wiem teraz...niektórzy mówią żeby zaczynać od psychiatry inni zaś że od psychoterapeuty....

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: Drwal » 2023-04-13, 22:54

Dlaczego Katolikowi nie wypada chodzić do psychologa?
Pierwsze słyszę, ale jeśli ci się z psychologiem nie uda, to możesz też porozmawiać z kapłanem , jeśli to dotyczy problemu duchowego lub dotyczy sprawy duchowej (nie czytałem Twojego poprzedniego wątku, to nie wiem o co chodzi).
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

posz65
Bywalec
Bywalec
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

Re: Psycholog konsultacja?

Post autor: posz65 » 2023-04-13, 23:01

Czytałem gdzieś że psychiatra to raczej w przypadku ciężkich chorób psychicznych i raczej wtedy farmakoterapia a jeśli mam problemy typu lekkiej depresji,problem z relacjami i lęki jakieś to raczej psychoterapia..już sam nie wiem do jakiego specjalisty iść psycholog czy psychiatra

ODPOWIEDZ