Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: pom » 2023-07-29, 13:46

W którym roku poniższy Cud Boży wypadł w tym samym czasie co zbiegły się Święta w Kościołach Prawosławnym i Katolickim?
Wybaczcie składnię gramatyczną bo chcę uniknąć szczegółów dotyczących tych Świąt, by była forma zagadki.
Ostatnio zmieniony 2023-07-29, 13:58 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: pom » 2023-08-31, 00:35

Jest to "cud świętego ognia", który w 2011 roku odbył się w tym samym czasie dla chrześcijan różnych wyznań. Teraz jak sprawdzam to jest w tym samym czasie. Więc chyba w 2011 roku w Kościele Katolickim I Prawosławnym była w tym samym czasie Wielka Sobota.
Prawosławna ceremonia była tego dnia największą atrakcją dla chrześcijan różnych obrządków oraz turystów, którzy chcieli zobaczyć, jak w świątyni zapalają się tysiące świec, budząc ogromne emocje wiernych.

"Święty ogień" pojawił się bowiem w sposób odczytywany przez wiernych jako cudowny. Po samotnej modlitwie w Kaplicy Grobu patriarcha wyszedł, trzymając w ręku płonące niebieskawym ogniem świece. Duchowni twierdzą, że "święty płomień" samoistnie powstaje na płycie Grobu Pańskiego, obwieszczając zmartwychwstanie Chrystusa.

Pojawienie się ognia uważane jest za znak, że w najbliższym roku Bóg będzie miłosierny, a koniec świata nie nastąpi. Wierni są przekonani, że płomienie mają uzdrawiającą moc. Przekazuje się je kolejno najpierw wiernym obecnym w bazylice, a potem także tym, którzy godzinami czekali ze świecami na okolicznych uliczkach, poprzegradzanych barierkami. Ludzie dotykają płomieni dłońmi i symbolicznie "przemywają" nimi twarze. Dosłownie w ciągu paru minut naręcza powiązanych świec zapłonęły już wszędzie w okolicach bazyliki, niczym pochodnie; wszędzie czuć było dym.
Dla ścisłości historycznej trzeba powiedzieć, że liturgia „świętego ognia” była praktykowana także w kościele katolickim. Papież Grzegorz IX w 1238 r., nie zaliczając jej do zjawisk cudownych, nakazał jej zniesienie.
Obrazek

https://www.gosc.pl/doc/844106.Jerozoli ... tego-ognia

Dodano po 8 minutach :
Patriarcha trzykrotnie obchodzi kaplicę Grobu Chrystusa. Izraelscy żołnierze rewidują go, sprawdzając, czy nie ma przy sobie zapałek. Wchodzi do pozbawionego światła wnętrza. Po chwili dobywają się stamtąd płomienie ognia.
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... /Cud-ognia

Dodano po 46 minutach 34 sekundach:
Mimo że cud wielokrotnie próbowano sfilmować, jest to bardzo trudne. Moment zapalenia świec w kaplicy jest niewidoczny dla osób pozostających na zewnątrz, zaś jeśli chodzi o świece same zapalające się w kościele, nikt przecież nie wie, na którą z setek świeczek skierować obiektyw. Nie jest to zresztą najważniejsze. „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” – jak powiedział Jezus do Tomasza.
Udało się natomiast zmierzyć temperaturę płomienia. Wyniki okazały się zdumiewające: w pierwszej chwili wynosi ona zaledwie 42°C, a dopiero po kwadransie osiąga 320°C. Trudno naukowo wytłumaczyć przyczynę tego zjawiska. Wierni jej nie dochodzą, radośnie „obmywając” sobie dłonie i twarze płomieniami, które nie palą ani nie parzą.
Zapewne też wynikiem nieporozumień jest dystans większości katolików. Chociaż Kościół katolicki oficjalnie ani nie potwierdził, ani też nie zaprzeczył cudowności tego wydarzenia, wspomina się o nim niezwykle rzadko. Zdarza się też, że przełożeni niektórych klasztorów zakazują swoim członkom biernego nawet uczestniczenia w prawosławnych obrzędach Wielkiej Soboty w Jerozolimie. Takie praktyki należy jednak uznać za lustrzane odbicie wyżej wspomnianego błędu niektórych prawosławnych. Jeśli cud świętego ognia jest prawdziwy – a wiele na to wskazuje – katolik nie ma powodu się go obawiać. Może być jego naocznym świadkiem, a nawet może dać się ponieść entuzjazmowi zgromadzenia.
https://www.przewodnik-katolicki.pl/Arc ... /Cud-ognia

Dodano po 19 minutach 22 sekundach:
Prawosławna Wielkanoc w poprzednich latach

https://pl.religiousopinions.com/orthodox-easter-dates
Ostatnio zmieniony 2023-08-31, 01:52 przez pom, łącznie zmieniany 9 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: piotruniog » 2023-09-07, 15:42

1. Ja od dłuższego czasu mam problem w zagadnieniu pomiędzy wolą Bożą a dopustem Bożym, a naszą wolną wolą.
Gdzie i kiedy jest (widzieć) działanie Boga w naszym życiu ? Boje się infantylizacji wiary. Znam dziewczynę, która ma problem, ale wyjdzie słońce zza chmur i ona to interpretuje, że to Bóg jej mówi że będzie dobrze. Albo na pogrzebie pada deszcz - O Bóg płacze. Być może tak jest łatwiej żyć, ale czy tak rzeczywiście jest ? Ja mam z kolei tendencję w drugą stronę. Czym miałbym opisać działanie Boga w moim życiu ? No np. tym, że w pewnym momencie mojego życia pojawił się temat wiary i osoba Jezusa Chrystusa mnie zafascynowała. Natomiast tak na co dzień ... Tak jak piszę wyżej.
Wiem też, że w ST interpretowano, że wszystko co się dzieje to Wola Boga. Zaraza - Bóg tak chciał. Koniec zarazy - Bóg tak chciał. Zabić innych - Bóg tak chciał. No, ale czy faktycznie tak chciał ?
I ostatnio ktoś napisał właśnie mądry artykuł na ten temat:
Ja od dłuższego czasu mam problem w zagadnieniu pomiędzy wolą Bożą a dopustem Bożym, a naszą wolną wolą.
Gdzie i kiedy jest (widzieć) działanie Boga w naszym życiu ? Boje się infantylizacji wiary. Znam dziewczynę, która ma problem, ale wyjdzie słońce zza chmur i ona to interpretuje, że to Bóg jej mówi że będzie dobrze. Albo na pogrzebie pada deszcz - O Bóg płacze. Być może tak jest łatwiej żyć, ale czy tak rzeczywiście jest ? Ja mam z kolei tendencję w drugą stronę. Czym miałbym opisać działanie Boga w moim życiu ? No np. tym, że w pewnym momencie mojego życia pojawił się temat wiary i osoba Jezusa Chrystusa mnie zafascynowała. Natomiast tak na co dzień ... Tak jak piszę wyżej.
Wiem też, że w ST interpretowano, że wszystko co się dzieje to Wola Boga. Zaraza - Bóg tak chciał. Koniec zarazy - Bóg tak chciał. Zabić innych - Bóg tak chciał. No, ale czy faktycznie tak chciał ?
I ostatnio ktoś napisał właśnie mądry artykuł na ten temat:
https://eremmaryi.blogspot.com/2014/08/ ... Eu-doWJR0Q

2. Co byście odpisali komuś kto twierdzi: Jak komuś odrośnie ręka, noga albo inny narząd to uwierzę w cuda.
Ponoć kiedyś wydarzył się jeden taki cud - Cud w Calandy, ale wątpiący twierdzą, że słabo udokumentowany, tym bardziej że było to wieku temu, a czasami wiadomo jak ludzie potrafią koloryzować. No i że nawet jeśli miał miejsce to dlaczego tak mało tego typu uzdrowień ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 16:04

W ten cud "swiętego ognia" już nawet oni sami coraz rzadziej wierzą - patriarcha Teofilos III kazał usunąć słowo "cud" z oficjalnej strony internetowej Patriarchatu w dniu 23 czerwca 2018 r.
Arcybiskup "Strażnik naczyń" z Patriarchatu Jerozolimy przyznał, że używa tzw "bezsennej świecy". Jego poprzednik przyznał, że używał zapałek. Arcybiskup Gerason Theofanis stwierdza, że ​​Święty Ogień nie zapala się w cudowny sposób, ale w sposób naturalny, a następnie zostaje pobłogosławiony przez Patriarchę (ubolewał nad oszustwem).Również metropolita Kornilios z Petras, zastępca Patriarchy Jerozolimskiego w 2001 roku potwierdził, że zapalił ogień w sposób naturalny.
Jeden z Ormian niosących pochodnie (zadanie, które zwykle przekazywane jest z ojca na syna), przyznał, że jego ojciec ujawnił mu prawdę, że źródło ognia jest starożytne i symboliczne, ale nie cud. Powiedział: „Greccy kapłani przynoszą lampę - taką, która paliła się od 1500 lat - aby rozpalić Święty Ogień. Dla pełnych wiary pielgrzymów, którzy przybywają z zagranicy, jest to ogień z Nieba, prawdziwy cud. Ale nie dla nas."

Więcej o tych matactwach https://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Fire ... QDb1prCOiI

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: pom » 2023-09-19, 18:48

Nowa zagadka
W którym Cudzie Eucharystycznym cząstki zakrzepłej Krwi różnej wielkości ważyły dokładnie tyle, co wszystkie razem wzięte?
Ten Cud Eucharystyczny trwa do dnia dzisiejszego.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-19, 18:58

pom pisze: 2023-09-19, 18:48 Nowa zagadka
W którym Cudzie Eucharystycznym cząstki zakrzepłej Krwi różnej wielkości ważyły dokładnie tyle, co wszystkie razem wzięte?
Ten Cud Eucharystyczny trwa do dnia dzisiejszego.
"cząstka" - co to za jednostka miary?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: pom » 2023-09-19, 19:02

Wg PWN
1. «jeden z elementów, na które dzieli się jakaś całość, pewna ilość z całości»
2. «przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości»
https://sjp.pwn.pl/slowniki/cz%C4%85stka.html
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-09-19, 19:06

pom pisze: 2023-09-19, 19:02 Wg PWN
1. «jeden z elementów, na które dzieli się jakaś całość, pewna ilość z całości»
2. «przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości»
https://sjp.pwn.pl/slowniki/cz%C4%85stka.html
aha, czyli potoczne znaczenie. Myślałem, że w liturgii ma to jakieś konkretne znaczenie
ok.zobaczmy zatem co to za zagadka? 😉
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Cuda Boże - a jest ich ogrom - zagadki

Post autor: pom » 2023-10-24, 14:00

pom pisze: 2023-09-19, 18:48 Nowa zagadka
W którym Cudzie Eucharystycznym cząstki zakrzepłej Krwi różnej wielkości ważyły dokładnie tyle, co wszystkie razem wzięte?
Ten Cud Eucharystyczny trwa do dnia dzisiejszego.
Chodzi o Cud Eucharystyczny w Lanciano.


Ciało pozostało nienaruszone, ale Krew w kielichu wkrótce zmieniła się w pięć
nierównych i nieregularnych bryłek. Zakonnicy postanowili je zważyć. Okazało
się, że jedna bryłka ważyła tyle samo co wszystkie razem, ciężar dwóch równy
był ciężarowi trzech, a ciężar najmniejszej równał się ciężarowi największej. W
1574 roku prałat Rodrigues, w asyście wiarygodnych świadków potwierdził, że
wspólny ciężar pięciu bryłek skrzepniętej krwi równał się wadze każdej
poszczególnej bryłki.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”