dekret KEP

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

dekret KEP

Post autor: pom » 2023-04-20, 21:04

Abstrahując od wszystkich forumowiczów chciałbym poddać pod dyskusję poniższy dekret KEP określający zasady występowania duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego i niektórych wiernych świeckich w mediach - punkt po punkcie. Proszę, by w dyskusji nie było dociekań dotyczących stanu forumowiczów. Tylko analiza dekretu.

https://m.niedziela.pl/artykul/90272/Ep ... kreslajacy

Dokument dzisiaj wszedł w życie.
Ostatnio zmieniony 2023-04-20, 21:41 przez pom, łącznie zmieniany 3 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6283
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: dekret KEP

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-20, 21:09

Oczywiście pom pomku:P
Śmiech na sali. Jeszcze gdyby było: Episkopat musi głosić Ewangelię, a nie swoje poglądy, to by były propsy. A to zwykły straszak żeby zamknać usta ksieżom, którym nie pasuje Episkopat. Typowe w Polsce.

Dodano po 6 minutach 5 sekundach:
I oczywiście wierni zaraz będą wypominać księżom że mają swoje poglądy, np. na... ocenę walki Kościoła w PL z pedofilią. Bo wg EP jest lepiej, wg niektórych ksieży nie, więc to ich pogląd. Są niestety wierni, którzy hołdują zasadzie że jak biskup albo ksiądz powie, to tak powinno być. Ja do nich nie należę, nic nie ślubowałam, a jeśli mnie Kościół nie chce, i chce mnie wywalić na kopach, bo nie będę słuchać biskupów jeśli to się kłóci z moim poczuciem sensu, no to trudno:)
Ten sam komunikat mam dla wiernych zdziwionych moją postawą. Tyle.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: dekret KEP

Post autor: Andej » 2023-04-20, 21:20

Zanim o dokumencie, to o tym, czego tam brak.
Mianowicie brak ujednolicania stanowisk. Uważam za szkodliwe to, gdy różni internetowi kaznodzieje wypowiadają różna zdania na jakiś temat. Nie zawsze. Dopóki różnią się między sobą samym spojrzeniem to ok. Ale gdy głoszą przeciwne zdania, to już kiepsko. A nawet zupełnie źle.
O ile różnice zdań występujące między osobami niekonsekrowanymi są ich prywatnymi zdaniami, o tyle wypowiedzi osób konsekrowanych często wielu z nas odczytuje jako stanowisko Kościoła. A Kościół nie może się wypowiadać różnie na jeden temat. Mt 12.25 ... Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi.
Tego postanowienia zabrakło mi w tym dokumencie. Jednak zdaję sobie sprawę, że respektowanie tego, byłoby zadaniem niezwykle trudnym, jeśli w ogóle wykonalnym.
-----------------------------
Ogólnie: Dokument potrzebny. Jednak do każdego z punktów mam jakieś uwagi. Czy słuszne? To inna sprawa. Ale dura lex, sed lex.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5402
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: dekret KEP

Post autor: abi » 2023-04-20, 22:38

12. "Profile i konta w mediach społecznościowych powinny jednoznacznie wskazywać, że należą one do duchownego, osoby konsekrowanej lub członka stowarzyszenia życia apostolskiego np. przez umieszczenie właściwego określenia w nazwie konta, fotografii w stroju duchownym lub zakonnym w tzw. zdjęciu profilowym, czy wyraźnej informacji w opisie konta."

to znaczy koniec z prywatnym kontem ksiedza czy zakonnicy?
nie moga sie wypowiadac w swoim imieniu, tylko jako kosciol?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-04-21, 00:36

Ostatnio zmieniony 2023-04-21, 00:36 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-04-21, 06:59

Czy nam katolikom wolno analizować ten dokument?
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6283
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: dekret KEP

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-21, 07:58

@pom ? A jak uważasz?

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 82 times
Been thanked: 49 times

Re: dekret KEP

Post autor: Arletta Bolesta » 2023-04-21, 08:42

Być może się przyda:
https://deon.pl/kosciol/ksieza-komentuj ... ie,2477660
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: dekret KEP

Post autor: Andej » 2023-04-21, 09:18

pom pisze: 2023-04-21, 06:59 Czy nam katolikom wolno analizować ten dokument?
Nie wiem, czy wolno. Uważam, że mają obowiązek. Tak jak każdy inny dokument Kościoła podany do wiadomości publicznej.
Arletta Bolesta pisze: 2023-04-21, 08:42 Być może się przyda:
Ale ciekawy jestem jakie jest Twoje zdanie, jako osoby mającej znacznie szerszy kontakt z księżmi, hierarchami jak też znasz KPK w stopniu niepomiernie większym, niż ktoś z pozostałych forumowiczów.

=============================Ad rem. ============ Punkt pierwszy:
1. Jedynie wypowiedzi tych duchownych, osób konsekrowanych i członków stowarzyszeń życia apostolskiego, którzy działają z wyraźnego upoważnienia własnego przełożonego, zgodnie z kan. 831 § 1 i 832 KPK, można uznawać za stanowisko instytucji kościelnej, w imieniu której się wypowiadają.
Ten punkt skierowany jest do nas. Do całego społeczeństwa. W szczególności do każdego, kto się uważa za katolika. A do kogo dotrze? Pom słusznie zwrócił uwagę na to, aby się nad tym dokumentem pochylić.
Zatem zastanówmy się jak odbieramy, jak odbieraliśmy do tej pory i czy cos się zmieni w naszym odbiorze medialnych wypowiedzi osób konsekrowanych. Czy nie było tak, że bez zastanowienie traktowaliśmy wszystkie takie wypowiedzi, jako prezentujące stanowisko Kościoła? Czy mieliśmy świadomość, kto z nich wypowiada się w imieniu Kościoła, a kto jedynie we własnym imieniu? Czy nie dziwiły nas niektóre wypowiedzi ludzi Kościoła, zwłaszcza te pojawiające się z okazji różnych świąt lub wydarzeń medialnych, w mediach nieprzychylnych, także skrajnie wrogich Kościołowi (i Polsce)? Wypowiedzi, w których spłaszczano znaczenie świąt, wydarzeń lub przedstawiano je jako ciekawostki.

Do zacytowanego punktu mam pytanie: W jaki sposób mam odróżnić, czy dana osoba duchowna posiada wyraźne upoważnienie własnego przełożonego, zgodnie z kan. 831 § 1 i 832 KPK? Jak odróżnić jej wypowiedź od wypowiedzi osób nie posiadające takiej zgody? Czy będzie to jakiś komunikat, znak?
Punkt ten sugeruje możliwość dwóch równoległych form wypowiedzi publicznych. Jak rozpoznać, która jest którą?
Za jakiś czas, jeśli wywiąże się jakaś dyskusja, dojdziemy do punktu 8, który w jakiś sposób jest kontynuacja pierwszego punktu. Ale o tem, potem. (Rymnęło się.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: dekret KEP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-21, 09:34

Przeczytałem dekret i nie znalazłem w nim nic zdrożnego. A wy coś takiego widzicie?

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-04-21, 09:46

Czy wykładnia osoby konsekrowanej jest wg Vita Consecrata, czy dekretu?
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: dekret KEP

Post autor: Andej » 2023-04-21, 10:04

pom pisze: 2023-04-21, 09:46 Czy wykładnia osoby konsekrowanej jest wg Vita Consecrata, czy dekretu?
Nie zauważyłem, aby Dekret definiował tę kwestię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-04-21, 10:08

określa podstawowe normy występowania w mediach osób duchownych, członków instytutów życia konsekrowanego oraz stowarzyszeń życia apostolskiego, zarówno męskich, jak i żeńskich, zwanych dalej osobami konsekrowanymi i członkami stowarzyszeń życia apostolskiego.
Możliwe, że wszyscy są wymienieni.

Nadto czy zwykły `szary` katolik może zacytować wykładnię teologiczną?



Obrazek

Ja nie ogarniam wszystkiego i się także pytam.

Dodano po 23 minutach 43 sekundach:
DEKRET PROMULGACJI

https://episkopat.pl/wp-content/uploads ... _03_30.pdf

Dodano po 2 minutach 58 sekundach:
„VITA CONSECRATA”

https://www.vatican.va/content/john-pau ... crata.html
Ostatnio zmieniony 2023-04-21, 11:18 przez pom, łącznie zmieniany 9 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-04-21, 13:15

To dzisiaj przeczytałem w Vita Consecrata :)
Vita Consecrata pisze:Dla misji wiernych świeckich, którzy mają „szukać Królestwa Bożego, zajmując się sprawami świeckimi i kierując nimi po myśli Bożej”#p60">60, odpowiednim fundamentem jest konsekracja przez chrzest i bierzmowanie, wspólna wszystkim członkom Ludu Bożego.
Pięknie.
Vita Consecrata pisze: W ten sposób życie konsekrowane nieustannie przypomina Ludowi Bożemu o potrzebie odpowiadania świętością życia na miłość Bożą, rozlaną w sercach przez Ducha Świętego (por. Rz 5, 5), i wyrażania swoim postępowaniem sakramentalnej konsekracji, dokonanej przez Boga w chrzcie, bierzmowaniu lub w sakramencie święceń. Trzeba bowiem, aby świętość udzielona w sakramentach prowadziła do świętości życia codziennego. Życie konsekrowane przez samo swoje istnienie w Kościele służy konsekracji życia każdego wiernego — świeckiego i duchownego.
Z tego by wynikało, że wszyscy katolicy jesteśmy konsekrowani Bogu przez Chrzest, Bierzmowanie. Czy to nie piękne. :x
Ostatnio zmieniony 2023-04-21, 14:00 przez pom, łącznie zmieniany 5 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5402
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: dekret KEP

Post autor: abi » 2023-04-21, 13:18

a rozne grupy modlitewne np o pio, cudownego medalika itp to gdzie sa na tym diagramie @pom?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ