dekret KEP

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-04-21, 13:29

Vita Consecrata pisze:Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakim bogactwem jest dla wspólnoty kościelnej dar życia konsekrowanego w całej różnorodności jego charyzmatów i instytucji. Razem dziękujemy Bogu za Zakony i Instytuty zakonne, kontemplacyjne lub prowadzące dzieła apostolskie, oraz za Stowarzyszenia życia apostolskiego, za Instytuty świeckie i za inne grupy osób konsekrowanych, jak również za tych wszystkich, którzy w ukryciu swego serca oddają się Bogu poprzez szczególną konsekrację.
Chyba ten cytat jest tu odpowiedzią. :ymblushing: Jak myślicie?

Tylko osoby żyjące w świecie często nie mają swoich przełożonych duchowych, więc chyba podlegają dekretowi tylko częściowo (bo nie mają kogo pytać o zgodę). Czy mam rację?

Dodano po 50 minutach 32 sekundach:
Kodeks Prawa Kanonicznego Kan. 822-832
http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P20.HTM
Ostatnio zmieniony 2023-04-21, 14:25 przez pom, łącznie zmieniany 3 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: dekret KEP

Post autor: Andej » 2023-04-21, 16:52

Dekret odnosi się do tych osób konsekrowanych, które są duchownymi, członków instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego oraz niektórych wiernych świeckich. Ta ostatnia grupa jest niedoprecyzowana. Uważam, że odnosi się do osób, które z jakichś względów moga być uznane za oficjalnych reprezentantów Kościoła wzgl. Nauki Kościoła. Sądzę, że do tej grupy należą, np. cywilni naukowcy bibliści czy osoby których działalność publiczna jest powiązana z hierarchami wzgl. instytucjami kościelnymi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: dekret KEP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-22, 12:00

Trochę odeszliśmy od sedna, skupiając się na kwestii szczegółowej.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-07-02, 08:42

Andej pisze: 2023-04-20, 21:20 Zanim o dokumencie, to o tym, czego tam brak.
Mianowicie brak ujednolicania stanowisk. Uważam za szkodliwe to, gdy różni internetowi kaznodzieje wypowiadają różna zdania na jakiś temat. Nie zawsze. Dopóki różnią się między sobą samym spojrzeniem to ok. Ale gdy głoszą przeciwne zdania, to już kiepsko. A nawet zupełnie źle.
O ile różnice zdań występujące między osobami niekonsekrowanymi są ich prywatnymi zdaniami, o tyle wypowiedzi osób konsekrowanych często wielu z nas odczytuje jako stanowisko Kościoła. A Kościół nie może się wypowiadać różnie na jeden temat. Mt 12.25 ... Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, się nie ostoi.
Tego postanowienia zabrakło mi w tym dokumencie. Jednak zdaję sobie sprawę, że respektowanie tego, byłoby zadaniem niezwykle trudnym, jeśli w ogóle wykonalnym.
-----------------------------
Ogólnie: Dokument potrzebny. Jednak do każdego z punktów mam jakieś uwagi. Czy słuszne? To inna sprawa. Ale dura lex, sed lex.
Ja czuję się osobą konsekrowaną Bogu, ale nie jestem osobą duchowną, jeżeli ktoś tak to odebrał to przepraszam.
Ostatnio zmieniony 2023-07-02, 08:51 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: dekret KEP

Post autor: Andej » 2023-07-02, 09:13

pom pisze: 2023-07-02, 08:42 Ja czuję się osobą konsekrowaną Bogu, ale nie jestem osobą duchowną, jeżeli ktoś tak to odebrał to przepraszam.
To troche niezrozumiałe w świetle tego, co SJP wyjasnia na temat konsekracji;
SJP konsekracja:
1. główna część mszy, w czasie której odbywa się misterium przemiany chleba i wina w ciało i krew Chrystusa; przeistoczenie;
2. udzielenie prezbiterowi święceń biskupich, wyświęcenie na biskupa;
3. uroczyste poświęcenie czegoś, np. kościoła, ołtarza itp.

Ale nie napisałeś, że jesteś konsekrowany, tylko, że się takim czujesz. Zatem mamy do czynienia z wewnętrznym przekonaniem wzgl. stanem.
Wydaje mi się, że każdy z nas jest w jakimś stopniu poświęcony Bogu. Ale co z tego wynika? Czy chodzi o to poczucie? Czy o to, co z tego wynika? Jak to się przekłada na życie? Na codzienne funkcjonowanie?

Wracając do tematu: Czy czując się konsekrowanym mam jednolite podejście do tajemnic wiary z konsekrowanymi duchownymi? Wszak oni mają różne zdania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: dekret KEP

Post autor: pom » 2023-07-02, 09:15

@Andej pełniej o osobach konsekrowanych jest w Vita Consecrata św. Jana Pawła II i jest tam uwzględniona także moja i Twoja osoba.

https://www.vatican.va/content/john-pau ... crata.html

Uważam za szkodliwe to, gdy różni internetowi kaznodzieje wypowiadają różna zdania na jakiś temat. Nie zawsze. Dopóki różnią się między sobą samym spojrzeniem to ok. Ale gdy głoszą przeciwne zdania, to już kiepsko. A nawet zupełnie źle.
Proponuję kontrowersyjne wypowiedzi konfrontować przed publikacją z teologia.pl .
Ostatnio zmieniony 2023-07-02, 09:39 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: dekret KEP

Post autor: Andej » 2023-07-02, 09:39

pom pisze: 2023-07-02, 09:15 Proponuję kontrowersyjne wypowiedzi konfrontować przed publikacją z teologia.pl .
Propozycja dobra i słuszna. Ale dla kogo? Dla besserwisserów i megalomanów?
A poza tym wskazany portal nie udziela odpowiedzi na wiele pytań i problemów.

Może warto byłoby nawiązać bliższą współpracę niniejszego Forum z portalem teologia.pl?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ