Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-21, 18:01

Drogi faraonie. Zrobiłam Ci coś? Nawet z tobą nie gadam przecież.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: faraon » 2023-04-21, 18:04

A czy czejekolwiek wpisy musza odnosic sie do osoby?
To chyba raczej bylo by niezgodne z regulaminem. ;)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-21, 18:06

Pytam się, czy Ci coś zrobiłam?

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Drwal » 2023-04-21, 18:22

Chodzenie do Kościoła jest ważne, ale pomoc bliźniemu też, według mnie jeślibyśmy to należy potrzebującemu pomóc. Po co miłość do Boga jak nie ma miłości do bliźniego
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-21, 18:49

faraon pisze: 2023-04-21, 15:45 przede wszystkim Bog nie zabil swojego Syna tylko czlowiek Go zabil.
Tak. Zabili Go ludzie. Ale czy Jezus nie wypełniał Woli Bożej umierając na krzyżu?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-21, 18:52

Nie sądzę aby Bóg chciał śmierci Syna.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-21, 18:57

Ja również nie sądzę. Wierzę, że Bóg chce miłości. Ale jak wiemy zabijanie w obronie rodziny nie jest grzechem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-21, 19:01

Oczywiście. Ale Bóg nie pisze planu aby kogoś zabić, bo tak sobie umyślił. To nie byłaby żadna obrona a zabicie z premedytacją. Bóg nie może złamać swojego własnego przykazania.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: AdamS. » 2023-04-21, 19:02

CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 13:39 Wydaje mi się że nie będziemy sądzeni ile godzin byliśmy Mszach, albo ile się modliliśmy, a z podobieństwa do Jezusa. (...) Nie ma już ofiar, a miłosierdzie.
Myślę, że podstawowym błędem bywa dziś przeciwstawianie sobie tych pojęć: Mszy i Miłości - Ofiary i Miłosierdzia. Przecież miłość jest możliwa tylko wtedy, gdy człowiek wejdzie w głęboką relację z Bogiem. Często jest to Bóg nienazwany - i tu masz absolutną rację, że w tym "nienazwaniu" możliwe jest też zbawienie ateistów lub wyznawców innych religii. Jednak bagatelizowanie duchowej relacji (Mszy i modlitwy) na rzecz czynienia dobrych uczynków kończy się zawsze mizernie - w rezultacie mamy całe rzesze wyznawców nowej religii "róbta co chceta".

Żywa relacja z Jezusem jest jak chleb, po który sięgamy, by mieć siły do wszelkiej aktywności. A przecież ktoś mógłby powiedzieć: "lepiej czynić dobro, niż tracić czas na jedzenie". Podobnie jest z przeciwstawianiem miłości i ofiary. Mamy dziś w społeczeństwach zachodnich wielu pacyfistów i konformistów. Czy jednak oni byliby zdolni obronić bezbronnych w chwili napaści barbarzyńców? Czy gotowość do poniesienia ofiary nie jest nieodłącznym warunkiem prawdziwej miłości?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-21, 19:09

CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 19:01 Oczywiście. Ale Bóg nie pisze planu aby kogoś zabić, bo tak sobie umyślił. To nie byłaby żadna obrona a zabicie z premedytacją. Bóg nie może złamać swojego własnego przykazania.
Wydaje mi się, że nie możemy ogarnąć perspektywy Boga. To co dzieje się w Nim i przez Niego wymyka się temu co możemy nazwać.
Dlatego, choć wierzę w to, że Bóg jest Miłością i tak Go "doświadczam", nie potrafię stwierdzić czy jest w stanie zabić.
Ostatnio zmieniony 2023-04-21, 19:12 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-21, 19:27

@AdamS. ja wiem ze Eucharystia stoi w centrum wiary. Ale jak mam do wyboru:ratować człowieka czy iść na Mszę, wybieram to pierwsze, bo uważam to za ważniejsze,co nie oznacza, że tamto nieważne. Jak już napisałam, ja hołduję prymatowi dobra innego człowieka ponad swoje praktykowanie wiary. Co to oznacza w praktyce?Odpowiadam : pomoc człowiekowi nawet jeśli ominę Mszę,stawanie w obronie słabszych, nawet jeśli nauka katolicka uważa ich za wyjątkowych grzeszników itd itp. Tak wyniosłam z domu i koniec kropka. Ale ja nie mówię że ktoś tak musi robić. Robię jak czuje i staram się łączyć wiarę z humanizmem. Ale fajnie ze inni potrafią robić wszystko zgodnie z wiarą jak w zegarku. Ja chce mieć wybór jak postąpię, i samemu się później z tego rozliczyć.

Dodano po 3 minutach 58 sekundach:
Nie uważam że modlitwa jest skuteczniejsza niż zakasanie rękawów i robienie dobra.
Jak mam wybór pomodlić się o zupę dla bezdomnego, to wolę ją zrobić. Modlenie się o zupę, kiedy nie chce jej zrobić, a mogę, uważam za rzecz bez wartości.

Dodano po 3 minutach 10 sekundach:
sądzony pisze: 2023-04-21, 19:09
CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 19:01 Oczywiście. Ale Bóg nie pisze planu aby kogoś zabić, bo tak sobie umyślił. To nie byłaby żadna obrona a zabicie z premedytacją. Bóg nie może złamać swojego własnego przykazania.
Wydaje mi się, że nie możemy ogarnąć perspektywy Boga. To co dzieje się w Nim i przez Niego wymyka się temu co możemy nazwać.
Dlatego, choć wierzę w to, że Bóg jest Miłością i tak Go "doświadczam", nie potrafię stwierdzić czy jest w stanie zabić.
Nie musisz tego rozkminiac na poziomie akademickim. Przykazanie nie zabijaj z premedytacją jest jasne.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: AdamS. » 2023-04-21, 19:39

CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 19:31 Jak mam wybór pomodlić się o zupę dla bezdomnego, to wolę ją zrobić. Modlenie się o zupę, kiedy nie chce jej zrobić, a mogę, uważam za rzecz bez wartości.
A nie zauważasz, że w każdej wypowiedzi próbujesz przeciwstawiać modlitwę uczynkom? Ofiarę - miłości? Wiarę - dobru?.. Właśnie w tym dostrzegam niebezpieczny błąd. Nie w tym, że opuścisz Mszę dla ratowania człowieka (bo to akurat wyważanie otwartych drzwi - nikt z tu obecnych nie zrobiłby inaczej).

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-21, 19:51

Modlitwa vs. Uczynki?Inaczej:modlitwa prośby vs uczynki - tak, wygrywa uczynek. Modlitwa jako rozmowa, albo dziękczynna - jest potrzebna człowiekowi. A nie uważasz, że za dużo się modlimy, pompejanki, inne, a takie, a owakie, a jak najdłuższe, zamiast wyjść to dobro zrobić?A tak usypiamy sumienie modlitwą, do przesady.

Dodano po 50 sekundach:
Wiara bez uczynków jest martwa.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: pom » 2023-04-21, 21:39

Jak wypełnimy czas na modlitwę, rodzinę, obowiązki, ewangelizację to nie będzie czasu na grzeszenie. Tak bardzo łatwo pokonać nałogi. Odpoczynek też jest wskazany, ale przy takim postępowaniu tu i pokus poważniejszych nie ma.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 09:14

CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 19:35 Nie musisz tego rozkminiac na poziomie akademickim. Przykazanie nie zabijaj z premedytacją jest jasne.
Czy zabijanie na wojnie w imię Boga, ojczyzny, "wolności" jest zabójstwem w afekcie ... niektórzy chrześcijanie uważają również karę śmierci za "właściwą" ...
Jeżeli Bóg "dopuszcza" takie zachowanie.

Ale to nie ten wątek.
Poza tym masz rację. Nie muszę rozkminiać.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ