Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Andej » 2023-04-22, 09:27

faraon pisze: 2023-04-21, 18:04 A czy czejekolwiek wpisy musza odnosic sie do osoby?
Nie powinny odnosić się do osób, ale do tematów prowadzonych dyskusji. Nie tylko nie muszą, ale też nie powinny.
Oczywiście z wyjątkiem sytuacji, w których ktoś oczekuje wsparcia. Uważam, że wtedy można odnosić się do osoby, ale też w związku z tematem.
Ale, wciąż są osoby potrzebujące wzajemnej adoracji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 09:45

CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 19:35 @AdamS. ja wiem ze Eucharystia stoi w centrum wiary.
A ja uważam za abp. Rysiem:

„Wiara to jest osobiste spotkanie z Bogiem objawionym w osobie Jezusa Chrystusa.”

Gdzie spotkać Jezusa:

„Jest w Piśmie, jest w Kościele, jest w Eucharystii, jest w człowieku ubogim.”

_https://www.youtube.com/watch?v=QBHjRihCf8A

i z drugiej strony:

"Nie musisz wychodzić na zewnątrz więzienia, żeby spotkać Jezusa, bo On jest tam gdzie Ty jesteś. Jest w twojej celi, jest w środku tego więzienia. Tak naprawdę gdybyśmy szli dalej to musielibyśmy powiedzieć: <jest najgłębiej w tobie>"

_https://www.youtube.com/watch?v=cXnII6b4jHY


----------------------------------------
A odnośnie tematu. Nie byłoby tematu gdyby powiedziała "spieszę się na basen". Tu nie chodzi o to, że ona szła akurat na mszę. To tylko wymówka. To psycho-socjologiczne zachowanie braku odpowiedzialności z drugiego człowieka.

Dwa tygodnie po pierwszej wzmiance o wydarzeniu w kronice policyjnej, The New York Times opublikował na jego temat reportaż, według którego 37–38 świadków było świadomych toczącej się pod ich oknami zbrodni, i nie zareagowało ani nie wezwało policji[2][3]. Tekst rozpoczął dochodzenie w sprawie psychologicznego fenomenu tej sytuacji, która została nazwana efektem widza lub „syndromem Genovese”[4]. Jest to przykład dyfuzji odpowiedzialności. W późniejszym czasie sprostowano niektóre z informacji podanych w oryginalnym artykule – atak rozwijał się na przestrzeni kilku różnych miejsc w dłuższym czasie, a pewni mieszkańcy sąsiedztwa zareagowali w rzeczywistości na wołania o pomoc, między innymi wzywając policję, bagatelizując przy tym jednak zajście[5].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kitty_Genovese

Tacy też jesteśmy i my.

Dodano po 4 minutach 45 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 19:52 Modlitwa vs. Uczynki?Inaczej:modlitwa prośby vs uczynki - tak, wygrywa uczynek. Modlitwa jako rozmowa, albo dziękczynna - jest potrzebna człowiekowi. A nie uważasz, że za dużo się modlimy, pompejanki, inne, a takie, a owakie, a jak najdłuższe, zamiast wyjść to dobro zrobić?A tak usypiamy sumienie modlitwą, do przesady.

Dodano po 50 sekundach:
Wiara bez uczynków jest martwa.
Uczynek rodzi się z miłości, którą czerpiemy z relacji z Ojcem na modlitwie, rozmowie, wspólnym byciu.
Innej drogi nie ma. Śmiem zaryzykować stwierdzenie, iż dobry uczynek jest Łaską, którą otrzymójesz.
Nie ja jestem jego autorem, a narzędziem, którym jest czyniony.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Andej » 2023-04-22, 10:26

sądzony pisze: 2023-04-22, 09:49 Nie ja jestem jego autorem, a narzędziem, którym jest czyniony.
Jeśli jesteś bezwolny, to tak. To tylko łaska determinuje. Jednak dla większości ludzi łaska jest otwarciem się na dobro. Na umiejętność świadomego reagowania. I możliwość świadomego wyboru.

Uważam, że każdy z nas jest w różnej mierze autorem jak i narzędzie. Narzędziem Boga, które może być wykorzystywane tylko wtedy, gdy wyrazimy taką wolę. Zatem jesteśmy współautorami. Świadomymi narzędziem. Bóg daje impuls, ukazuje wybór. Decyzja i działanie należy do nas.

Ale czy krytykowanie czyichś postaw prowadzi do czegoś dobrego? Zastanówmy się, jak jest nasza reakcja, odpowiedź, na tę krytykę. Czy wyciągamy wnioski. I czy te wnioski przekładają się na nasze życie. Jeśli tak, to krytyka jest uzasadniona i konstruktywne. Jeśli nie, jest destruktywna. Na dodatek jest narzekaniem, biadoleniem. A może myślowym wywyższaniem się.
Jeśli oceniamy czyjeś zachowanie, także anonimowego człowieka, to czy tę ocenę odnosimy do siebie? Czy daje to nam kopa do lepszego postąpowania?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 10:47

Nie wiem @Andej. Ja uważam, że dobro (o ile jakiekolwiek czynię) jest wynikiem Łaski. To Bóg jest jego autorem, to On jest jego przyczyną. Piszesz o woli. Możliwe, że mówimy o jednym i tym samym. Ja uważam, że jeżeli działam zgodnie z własną wolą czynię zło. Jeżeli czynię zgodnie z wolą Bożą, czynię dobro. Ty nazywasz to współpracą z Łaską, ja "zaparciem się siebie". I poniekąd efekt jest ten sam. Symbolicznie jednak, ja nie pozostawiam w sobie miejsca dla mnie samego (tego, który jest ego), a staram się robić miejsce Bogu.

I może to głupie, ale ja naprawdę wierzę, że to że nie piję, nie masturbuję się, staram się żyć po katolicku, nie żyję w grzechu śmiertelnym, codziennie czytam Ewangelię czy spacerując z psem rozmawiam z Bogiem to nie jest moją, a Bożą wolą.

Z drugiej strony, ja decyduję o tym, by np. palić fajki, pracować w niedzielę, kłócić się z żoną czy poświęcać zbyt mało czasu córce.

Dla mnie to proste.

....................................

Krytyka, przed którą nie nie stoi miłość prawie nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.
Trzeba mieć naprawdę spory dystans do samego siebie, by przyjąć krytykę własnego zachowania czy postawy nie odnosząc jej bezpośrednio do samego siebie. Przecież to właśnie z tym, swoimi zachowaniami i postawami się identyfikujemy. Zwykle to nas upokarza.

Oczywiście można być ponad tym.
Nie można przecież upokorzyć człowieka pokornego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: zdrogi » 2023-04-22, 11:42

Post autor: Andej » 2023-04-21, 17:43

zdrogi pisze: ↑2023-04-21, 17:37
TVN24 jest taka stacja informacyjna, ale biorąc pod uwagę, że to niemiecko/amerykańsko języczna stacja pewnie wzięli pozoranta ten położył się na chodniku, zapłacili dwóm małolatom, wynajęli strażaków przebierańców, no i jakąś kobitkę ze strajku kobiet wzięli co udawała cnotliwą babcie i reportaż gotowy.

Poza tym, że nie informacyjna, ale czysto propagandowa, to zgadzam się z powyższym. No, ale w końcu propaganda to też informacja, ino że specyficznie ukierunkowana. Bo dezinformacja to też informacja.
Jednak główną misją, nie tylko taj stacji, jest szczucie. A celami szczucia wspomnianej stacji jest głownie Kościół i Polska. A i jeszcze jedna z partii. Ale są media, które starają się być przeciwwagą. Nie zostały wspomniane. I bardzo dobrze.
Generalnie to patrzę na świat i otaczających mnie ludzi społeczność z optymizmem, ale czytając ten post właśnie straciłem nadzieję na to, że w naszym społeczeństwie jest jeszcze odrobina krytycyzmu spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, przez pryzmat tego co widzimy czujemy i w czym uczestniczymy, a nie tylko przez to co nam mówią. Dlatego już mnie całkowicie nie dziwi odpowiedź jaką udzieliła ta kobieta chłopcom, zrozumiałem ten stan w jakim jest część naszego społeczeństwa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Andej » 2023-04-22, 11:57

zdrogi pisze: 2023-04-22, 11:42 Dlatego już mnie całkowicie nie dziwi odpowiedź jaką udzieliła ta kobieta chłopcom, zrozumiałem ten stan w jakim jest część naszego społeczeństwa.
Taki był cel akcji.
Szkoda, że nie czytałeś tego, co napisał Sądzony. O tym jak łaska Boże motywuje go do działania. Jak wpływa na jego życiowe wybory.
Ale całkowicie Ciebie rozumiem. Mam w otoczeniu wiele osób, które w ten sposób traktują TVN. Jako ostateczną wyrocznię i sama prawdę. Propagandyści, nie tylko nasi, od wielu dziesięciu lat tak kształtują ludzkie umysły, aby same nie analizowały. Aby nie patrzyły krytycznie. Mają przyjmować przetrawiona papkę informacyjną.
Homo sapiens powinien analizować, wyciągać wnioski i je wdrażać swoim postepowaniem. Nie pouczać innych, ani moralizować. Ale poprawiać, doskonalić swoje postepowanie.
To nie oni uczynili źle, to my czynimy dobrze lub źle. To od nas zależy, jaki będzie świat. To my mamy postępować właściwie, a nie jacyś oni.
Rozumiem, że zgodnie z polityczna poprawnością czujesz się zobowiązany do wytykania, krytykowania. Zwłaszcza tego, co zawiązane z Kościołem i wiarą. Szkoda ze nie chcesz sam poczuć się odpowiedzialnym za świat. I zamiast oburzać się, po prostu czynić dobro. Nie na pokaz. Nie przed kamerami telewizyjnymi. Ale codziennie, po cichu i systematycznie.

Nie narzekać na innych, ale pokazywać swoimi czynami lepszą drogę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-22, 12:03

CiekawaXO pisze: 2023-04-21, 19:35 Przykazanie nie zabijaj z premedytacją jest jasne.
Sęk w tym, że to fałszywe tłumaczenie funkcjonuje już tak długo, że czasem nawet pojawia się w oficjalnych dokumentach.
Nie ma przykazania "nie zabijaj". I nigdy nie było.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-22, 12:27

Nie morduj.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 14:59

Czyli co? Wniosek taki, że Bóg jest zdolny zabić?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-22, 15:44

No nie. Ale dopuścić musi.

Dodano po 29 sekundach:
Chodzi o terminologię.
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 15:44 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 16:42

Dopuszcza mord. Zabijania, nie zakazuje, nie stygmatyzuje grzechem pomimo, iż sam tego nie czyni i nie jest do tego zdolny :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4453
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-04-22, 17:09

zdrogi pisze: 2023-04-22, 11:42 właśnie straciłem nadzieję na to, że w naszym społeczeństwie jest jeszcze odrobina krytycyzmu spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, przez pryzmat tego co widzimy czujemy i w czym uczestniczymy, a nie tylko przez to co nam mówią.
Co rozumiesz pod tym pojęciem "w naszym społeczeństwie"? Bo zauważyłam, że gdy omawiamy jakiś czynnik negatywny, to czasem odnosimy go do "społeczeństwa". Ja też tak czasem piszę, ale to właściwie mało rozsądne i bez sensu, że tak piszę. Bo społeczeństwo jest jednak czymś bardzo zróżnicowanym, każdy jest inny. Wszyscy tworzą społeczeństwo. A bywa tak, że używamy tego słowa, gdy chcemy zaznaczyć, że "nas" dane zjawisko nie dotyczy albo dotyczy mniej. I w ten sposób powstają tezy, że "społeczeństwo czyta mało książek" albo "społeczeństwo jest podatne na sugestię". Taka odległa, abstrakcyjna kategoria. A najlepszy jest ten zwrot "przeciętny Polak... coś tam". Nikt nie chce być tym "przeciętnym" i chyba nikt się z tym nie utożsamia. Nic dziwnego, bo nikt nie jest przeciętny, każdy jest, na swój własny sposób, wyjątkowy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6281
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-22, 18:10

W naszym spoleczeństwie oznacza, że w sporej ilości, że to nie marginalny przypadek, że ludziom brakuje krytycyzmu. Można używać takiego stwierdzenia. Jest socjologiczne.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: faraon » 2023-04-22, 21:21

CiekawaXO pisze: 2023-04-22, 12:27Nie morduj.
Kiedys slyszalem takie slowo w sensie gadania-pyskowania, ale pyskowanie jest od slowa pysk, a mordowanie od slowa morda. ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-22, 21:26

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-04-22, 17:09 Co rozumiesz pod tym pojęciem "w naszym społeczeństwie"? Bo zauważyłam, że gdy omawiamy jakiś czynnik negatywny, to czasem odnosimy go do "społeczeństwa". Ja też tak czasem piszę, ale to właściwie mało rozsądne i bez sensu, że tak piszę. Bo społeczeństwo jest jednak czymś bardzo zróżnicowanym, każdy jest inny. Wszyscy tworzą społeczeństwo. A bywa tak, że używamy tego słowa, gdy chcemy zaznaczyć, że "nas" dane zjawisko nie dotyczy albo dotyczy mniej. I w ten sposób powstają tezy, że "społeczeństwo czyta mało książek" albo "społeczeństwo jest podatne na sugestię". Taka odległa, abstrakcyjna kategoria. A najlepszy jest ten zwrot "przeciętny Polak... coś tam". Nikt nie chce być tym "przeciętnym" i chyba nikt się z tym nie utożsamia. Nic dziwnego, bo nikt nie jest przeciętny, każdy jest, na swój własny sposób, wyjątkowy.
100% zgody."
W ogóle mi takie utyskiwania przypominają przypowieść o faryzeuszu https://biblia.apologetyka.co/read?q=%C ... m=1&sort=0. Takie "Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie".

ODPOWIEDZ