Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5329
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: abi » 2023-04-22, 22:23

a ja czesto mowie - Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie i latwo mnie odroznic :p
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: faraon » 2023-04-22, 22:36

Ja tez dziekuje Bogu ze nie jestem jak inni ludzie i moge robic to co lubie robic, bo w biurze, czy na tasmie produkcyjnej nie wysiedzial bym nawet godziny, a jak bym musial co dzien po 8 godzin, to pewnie co tydzien bym musial chodzic do psychiatry.
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 22:38 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13760
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 22:51

już to pisałem kilka razy
każdy z nas jest zupełnie inny i dlatego właśnie wszyscy jesteśmy tacy sami
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: faraon » 2023-04-22, 22:58

sądzony pisze: 2023-04-22, 22:51 już to pisałem kilka razy
każdy z nas jest zupełnie inny i dlatego właśnie wszyscy jesteśmy tacy sami
:)
A chcialbys sie zamienic praca? ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13760
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 23:08

generalnie to chyba nie chciałbym się zamieniać z nikim na nic, chyba, że Bóg zechce
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Andej » 2023-04-23, 10:29

Marek_Piotrowski pisze: 2023-04-22, 21:26"Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie"
Jakże mnie cieszy to wspaniałe wyznanie. A jeszcze bardziej to, że są osoby, które wbrew oficjalnej wykładni dostrzegają w tym wyznaniu nie tylko zarozumiałość, ale też wdzięczność i pokorę wobec Boga.
To wspaniałe wyznanie faryzeusza świadczy o jego wdzięczności do Boga, za to, że tak wiele mu dał. Że obdarował go wspaniałymi darami, talentami. Że postawił go w takim czasie i miejscu, w których może okazywać swoją wdzięczność i miłość.
Co jakiś czas zwracam uwagę na to wyznanie. I na to, że Jezus wysoko cenił faryzeuszy za ich zaangażowanie. Za to, jak się starają. A także za ich mądrość i słowo, które głoszą. Co nie znaczy, że nie wytykał niektórym z nich hipokryzji. A czynił to ze względu na szczególną role pełniona przez nich w społeczeństwie. Z troski o nich samych jak i o cały lud.

Dziękuję Ci panie za indywidualność każdego z nas, dzięki której możemy wzbogacać się wzajemnie. Wspierać się i otwierać, jedni drugim oczy, na to co dla niektórych zakryte. Dziękuję Ci Boże za to, że każdemu dałeś inne talenty i zdolności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-23, 12:24

Indywidualność jest dobra, ale nie zmieniajcie przesłania tego fragmentu. Nie godzi się.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: faraon » 2023-04-23, 12:37

Czemuz to wyjasnienie tego cytatu nie godzi sie?
Wyraznie widac w tym cytacie ze nie chodzi w nim o to ze takie modlenie sie jest zle, tylko o to ze zle jest myslenie i uwazanie ze ci inni inni sa gorsi.

To jest tez jeden w bardzo wielu przykladow jak nauczanie moze zredukowac wiare i sprowdzic ja do niemal jednego mozliwego sposobu modlitwy.
To tak jaby jedne slowa byly zle, a inne dobre, tu przecinek jest zly, a tam dobry. Jeszcze tylko brakuje by jakichs modlitw nie wolno bylo odmawiac w czsie pelni ksiezyca. ;)
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 12:41 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-23, 12:50

Bible twisting. Ani nic w tekście nie ma na temat czy "takie modlenie jest złe" ani czy jest dobre. Nie dopowiadajmy treści do Słowa, ten temat tam nie jest omawiany.

Tam jest konkretne przesłanie: podnoszenie sobie samooceny na zasadzie narzekania na "innych ludzi" (np. "nasze społeczeństwo") jest słabe.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6198
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-23, 12:55

Cytat można sobie interpretować i rozważać w odłączeniu od kontekstu, jako...rozrywkę intelektualną. Ale kontekst jest jeden i nie można zmieniać tego nauczania biblijnego.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Andej » 2023-04-23, 12:57

Jezus wskazywał zarówno na dobro niesione przez faryzeuszy, jak też zło. Uważam, że nie powinno się mieć klapek na oczach odczytując Pismo. Oficjalna wykładnia zawiera to, co Kościół uznał za główne przesłanie. Ale to nie powinno nam zasłaniać szerszego spojrzenia. Ani, tym bardziej, odnajdywania dobra, dobrego przykładu.
Każdy medal ma dwie strony. Wolę dostrzegać bardziej tę dobrą, niż tę złą. Z przypowieści staram się wyciągać wskazówki dla siebie. To, co jest dobre. Zatem uczę się z niej i skromności (celnik) i wdzięczności (faryzeusz).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6198
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-23, 13:07

Ale to dobrze rozważać Pismo i rozkładać na różne części. Tylko jak napisałam, w odłączeniu od kontekstu, do prywatnego omawiania. Ale i tak najważniejsze jest co Jezus nam chciał powiedzieć, a nie co nam wyszło na drodze interpretacji. Interpretacja Jezusa będzie jedna, ludzka-tyle ile ludzi tyle opinii.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: Andej » 2023-04-23, 13:13

Pozostaje mieć nadzieję, że to co czynimy w stanie łaski uświęcającej będzie nas zbliżać do Boga i Jego obietnic.
A wyrywanie z kontekstu, rzeczywiście często prowadzi na manowce. Interpretacja powinna być podporządkowane celowi, jakim jest nasze zbawienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5329
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: abi » 2023-04-23, 17:45

Marek_Piotrowski pisze: 2023-04-23, 12:24 Indywidualność jest dobra, ale nie zmieniajcie przesłania tego fragmentu. Nie godzi się.
jestem za odczytywaniem innego przeslania, jesli ostatecznie prowadzi ku Bogu :x
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6198
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 871 times
Been thanked: 704 times

Re: Jaka jest wiara naszego społeczeństwa

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-23, 18:02

@abi ale nie może nic bardziej, niż interpretacja samego Boga, prowadzić do Boga.

ODPOWIEDZ