Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: Aga1986 » 2023-04-22, 13:19

Witajcie jak w tytule znalazłam dziś pieniądze na chodniku i je wzięłam. Nieduża kwota. Wyszłam z założenia że znalezione nie kradzione. Rozejrzałam się jeszcze czy ktoś ich nie szuka ale ludzie spokojnie przechodzili, nawet jak podniosłam i widziałam później że jakaś para szła w tym kierunku ale szli spokojnym krokiem uznałam że raczej nie zgubili. I teraz się zastanawiam bo może ktoś ich jednak będzie szukał. Pieniądze już wzięte minął jakiś czas, myślę że i tak jak by ktoś ich szukał to już w tym czasie. Powiedzcie czy dobrze zrobiłam czy wy też tak byście zrobili? Miejsce w którym znalazłam to chodnik w otwartej galerii handlowej ( na dworze).
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 13:24 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: faraon » 2023-04-22, 13:32

Jesli masz z tym klopot, to daj je jakiemus potrzebujacemu.
Pewnie wielu takich jest w twojej okolicy.
Ja mialem raczej odwrotnie, pierw dawalem, a pozniej znajdowalem takie same kwoty w takich samych nominalach.
Im wiecej dawalem, tym wiecej dostawalem i nadal dostaje.
Obroc je w wieksze dobro niz wlasne zadowolenie ze znalezienia.
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 13:35 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: Andej » 2023-04-22, 13:38

Aga1986 pisze: 2023-04-22, 13:19 znalezione nie kradzione
Znalezione, jak kradzione. Tak prawi prawo. Z tego co mi się wydaje, jest jakaś kwota, poniżej której nie ma obowiązku oddania, przekazania policji. Ktoś dociekliwy może sprawdzi.
Ale od strony etycznej, to rada Faraona jest ze wszech miar słuszna. Przekaż te pieniądze na jakiś słuszny cel. I dołóż cegiełkę od siebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: Aga1986 » 2023-04-22, 13:39

Dobrze. Pomyślałam że przed kościołem w niedzielę stoi często pan zbierający na coś, więc to jemu dam jutro te pieniądze. Pozdrawiam.

Dodano po 2 minutach 40 sekundach:
Faraonie fajne jest to co piszesz, że znajdowałeś zawsze kwoty które dawałeś innym.
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 13:45 przez Aga1986, łącznie zmieniany 2 razy.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: faraon » 2023-04-22, 13:50

Aga1986 pisze: 2023-04-22, 13:42 Dobrze. Pomyślałam że przed kościołem w niedzielę stoi często pan zbierający na coś, więc to jemu dam jutro te pieniądze. Pozdrawiam.

Dodano po 2 minutach 40 sekundach:
Faraonie fajne jest to co piszesz, że znajdowałeś zawsze kwoty które dawałeś innym.
Nie zawsze. tak bylo na poczatku, jakby ktos chcial mi powiedziec ze na tym nie strace, a jedynie zyskam.
A kwoty ktore dostawalem dziesiatki i setki razy przekraczaly te ktore dalem komus potrzebujacemu, a te otrzymane dalej rozdawalem.
To jest niemal jak rozmnazanie pieniedzy i coraz wieksze kwoty.
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 13:53 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: Aga1986 » 2023-04-22, 13:53

faraon pisze: 2023-04-22, 13:50
Aga1986 pisze: 2023-04-22, 13:42 Dobrze. Pomyślałam że przed kościołem w niedzielę stoi często pan zbierający na coś, więc to jemu dam jutro te pieniądze. Pozdrawiam.

Dodano po 2 minutach 40 sekundach:
Faraonie fajne jest to co piszesz, że znajdowałeś zawsze kwoty które dawałeś innym.
Nie zawsze. tak bylo na poczatku, jakby ktos chcial mi powiedziec ze na tym nie strace, a jedynie zyskam.
A kwoty ktore dostawalem dziesiatki i setki razy przekraczaly te ktore dalem komus potrzebujacemu.
Super:-)
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 13:54 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: faraon » 2023-04-22, 14:02

Wiesz, jak ktorys z tych potrzebujacych sie za ciebie pomodli, to tak jakby sam Jezus sie za toba wstawial u Ojca.
"gdy byllem glodny nie nakarmiliscie mnie, gdy bylem spragniony, nie napoiliscie mnie, gdy bylem uwieziony, nie odwiedziliscie mnie".
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 14:02 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: Abstract » 2023-04-22, 14:21

Żadne kradzione! Znalezione pieniądze oddaje się podając swoje dane miejscowym organom. Wówczas zgłaszasz ewentualne roszczenie o 10% znaleźnego. Jeśli po dwóch latach nie znajdzie się właściciel, własność przechodzi na znalazce czyli ciebie.
Mniejszych kwot nikt nie oddaje organom, a przekazanie bezdomnemu nie zmienia faktu że właściciel nadal nie ma tego co zgubił. Nie ma pół moralności. Bezdomnego można zasilić bez znaleźnego.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5394
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1411 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: abi » 2023-04-22, 14:23

jesli bylaby to suma kilkudziesieciu zl to bym po prostu wziela, oczywiscie w znaczeniu pojedynczy banknot
natomiast wieksza sume lub w portfeliku zatrzymalabym wywieszajac obok miejsca znalezienia kartke - znaleziono pieniadze (i moj tel)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: faraon » 2023-04-22, 15:01

Abstract pisze: 2023-04-22, 14:21 Żadne kradzione! Znalezione pieniądze oddaje się podając swoje dane miejscowym organom. Wówczas zgłaszasz ewentualne roszczenie o 10% znaleźnego. Jeśli po dwóch latach nie znajdzie się właściciel, własność przechodzi na znalazce czyli ciebie.
Mniejszych kwot nikt nie oddaje organom, a przekazanie bezdomnemu nie zmienia faktu że właściciel nadal nie ma tego co zgubił. Nie ma pół moralności. Bezdomnego można zasilić bez znaleźnego.
A jak wyobrazasz sobie w praktyce znalezienie wlasciciela znalezionych pieniedzy, szczegolnie gdy jest to pojedynczy banknot?
Daj ogloszenie i podaj swoj nr. telefonu, to w ciagu godziny bateria ci padnie od odbierania telefonow od potencjalnych wlascicieli. ;)
No, chyba ze ktorys poda ci nr seryjny banknotu to bedziesz mial pewnosc ze to jego banknot. ;)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2542
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: Abstract » 2023-04-22, 15:20

faraon pisze: 2023-04-22, 15:01 A jak wyobrazasz sobie w praktyce znalezienie wlasciciela znalezionych pieniedzy, szczegolnie gdy jest to pojedynczy banknot?
Daj ogloszenie i podaj swoj nr. telefonu, to w ciagu godziny bateria ci padnie od odbierania telefonow od potencjalnych wlascicieli. ;)
No, chyba ze ktorys poda ci nr seryjny banknotu to bedziesz mial pewnosc ze to jego banknot. ;)
Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz ze zrozumieniem. Później swój. Przemyśl do czego się odnosisz. Gdzie ja pisałem o jakimś ogłoszeniu?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Znalazłam pieniądze i je wzięłam.

Post autor: faraon » 2023-04-22, 15:39

Chodzi o to ze jest wyjatkowa rzadkoscia by znajdujac jakiekolwiek pieniadze byla jakas szansa na znalezienie wlasciciela.
Nawet chyba jesli byla by to walizka z pieniedzmi i przekazal bys ja wladzom, to jesli nie znajdzie sie wlasciciel to wladze przekaza te pieniadze na jakis cel charytatywny. A dawanie potrzebujacym od czegos trzeba zaczac. Niekoniecznie od znalezionych pieniedzy.

Z drugiej strony, jesli chodzilo by o te 10 % znaleznego, to jak obliczysz faktyczna wartosc np. przedmiotu zabytkowego, ktorego jedynym sposobem na wlasciwa waluacje jest sprzedarz na aukcji? Do tej kwoty np. w celach ubezpieczeniowych dodale sie spory % z uwagi na prawdopodobienstwo trudnosci znalezienia takiego samego przedmiotu i ewentualnych kosztow nabycia go by zastapic ten ubezpieczony. ;)
Ogolnie mowiac to nie sa takie proste sprawy jakby sie wydawalo. poza tym, jak mowia Anglicy, " rubish for some, can be treasure for others". " smieci dla jednych moga byc skarbem dla innych".
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 15:45 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ