Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Napisz tutaj jaką masz propozycje, sugestie odnośnie forum, jakie zauważyłeś błędy, zadaj pytanie, administracja odpowie.
ODPOWIEDZ
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: Quinque » 2023-04-22, 22:00

Jak w tytule, żeby zamieszczać tam np. wątki związane z ewolucją i generalnie tematami o relacjach nauka - religia
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 22:01 przez Quinque, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: AdamS. » 2023-04-23, 12:00

Quinque pisze: 2023-04-22, 22:00 Jak w tytule, żeby zamieszczać tam np. wątki związane z ewolucją i generalnie tematami o relacjach nauka - religia
Popieram ten pomysł, Brakuje mi tu też innych działów, np.
1) Filozofia a chrześcijaństwo
2) Sztuka i religia
3) Kościół a społeczeństwo
pewnie można by jeszcze parę innych dorzucić. :)
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 12:00 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: Andej » 2023-04-23, 13:10

A ja niezbyt to widzę.
1. Możecie zakładać takie wątki, jeśli to was interesuje.
2. Uważam, że tak tematyka raczej będzie okazją do kłótni, niż konstruktywnych dyskusji i wniosków. Zawsze znajdą się osoby, które na siłę będą przeciwstawiać jedno drugiemu i wyszukiwać konflikty.

Pomysł na wątek (a nie dział) 3) Kościół a społeczeństwo jest sensowny, ale ze względu na wrogość do wątków politycznych raczej niewłaściwy. Tym niemniej jestem przekonany, że Nauka Społeczna Kościoła jest bardzo ważnym tematem, choć stricte politycznym, jak i religijnym. Choć i do teg mam zastrzeżenie, mianowicie, nie wydaje mi się, aby dało się systematycznie omówić tematykę. Którą należałoby zacząć ab ovo, tj. Rerum Novarum.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: Dezerter » 2023-04-23, 18:07

Quinque pisze: 2023-04-22, 22:00 Jak w tytule, żeby zamieszczać tam np. wątki związane z ewolucją i generalnie tematami o relacjach nauka - religia
Ciekawa propozycja, a w jakim dziale/strukturze forum byś to widział?
AdamS. pisze: 2023-04-23, 12:00
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:00 Jak w tytule, żeby zamieszczać tam np. wątki związane z ewolucją i generalnie tematami o relacjach nauka - religia
Popieram ten pomysł, Brakuje mi tu też innych działów, np.
1) Filozofia a chrześcijaństwo
2) Sztuka i religia
3) Kościół a społeczeństwo
pewnie można by jeszcze parę innych dorzucić. :)
Ad 1 mamy Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale cieszy się dość słabym zainteresowaniem, wiec zawężony tylko do filozofii a charześcijaństwo będzie świecił pustkami, ale nie mówię nie, wyrażam tylko swoje zdanie
Ad 2 znów bardzo wąski dział (i tak ich mamy chyba za dużo na forum) Mamy dział Pozostałe tematy chrześcijańskie chyba, że tam zrobić podtematy proponowane
Ad 3 A Życie katolickie to nie to samo
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 18:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: AdamS. » 2023-04-24, 08:54

Dezerter pisze: 2023-04-23, 18:07 Ad 2 znów bardzo wąski dział (i tak ich mamy chyba za dużo na forum) Mamy dział Pozostałe tematy chrześcijańskie
OK, masz większe doświadczenie funkcjonowaniu tego Forum i wiesz na pewno, co cieszy się większą aktywnością, więc nie naciskam.

Dodano po 4 minutach :
Andej pisze: 2023-04-23, 13:10 2. Uważam, że tak tematyka raczej będzie okazją do kłótni, niż konstruktywnych dyskusji i wniosków. Zawsze znajdą się osoby, które na siłę będą przeciwstawiać jedno drugiemu i wyszukiwać konflikty.
A to ciekawe, Andej - nie spoglądałem na to od tej strony. Jest w tym jakiś znak czasów, że czujemy obawę nawet tam, gdzie chodzi o łączenie życia duchowego z innymi dziedzinami. Czy nie za bardzo wycofujemy się na pozycje obronne? I czy w ogóle nie za bardzo koncentrujemy się na "obleganiu twierdzy", podczas gdy trzeba raczej wychodzić do świata z pokazaniem całego bogactwa, jakie chrześcijaństwo dało naszej cywilizacji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: Andej » 2023-04-24, 09:08

AdamS. pisze: 2023-04-24, 08:58 nie spoglądałem na to od tej strony.
Już kilka razy takie stawianie sprawy wywoływało kłótnie. Np. gdy mowa o ewolucji. Albo o tezy (niezbyt naukowe, ale przez niektórych tak traktowane) zawarte w jakiejś księdze. Także temat odnoszący się do stworzenia człowieka.
Po prostu są osoby przeciwstawiające naukę wierze. Wielokrotnie różne osoby wykazywały, że między nauką a wiarą nie ma sprzeczności. Że nauki przyrodnicze nie stoją w żadnej sprzeczności z wiarą. Ale to nie trafiało.
AdamS. pisze: 2023-04-24, 08:58 Jest w tym jakiś znak czasów, że czujemy obawę nawet tam, gdzie chodzi o łączenie życia duchowego z innymi dziedzinami.
Nie sądzę, aby była taka obawa. Wydaje mi się, że wśród katolików jest to powszechne i pożądane. Uważam, że nie da się być katolikiem nie przekładając wiary na całokształt życia i światopoglądu. Życie duchowe musi promieniować na wszystkie przejawy naszego życia. Jednak nie ma o żadnego związku z tematyką "wiara i nauka". Raczej jest problem dotyczący "nauki wiary".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1419
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: AdamS. » 2023-04-24, 09:19

Andej pisze: 2023-04-24, 09:08 Życie duchowe musi promieniować na wszystkie przejawy naszego życia. Jednak nie ma o żadnego związku z tematyką "wiara i nauka". Raczej jest problem dotyczący "nauki wiary".
Andej, doskonale Cię rozumiem i się z Tobą zgadzam. Faktycznie w kwestiach naukowych istnieje wiele sztucznie wywołanych ognisk zapalnych. Choć i tu można by przytaczać takie autorytety, jak Michał Heller... Ale warto więcej mówić o dorobku Kościoła w rozwijaniu nauki, bo w tym zakresie oddaliśmy narrację drugiej stronie, która już od dawna lansuje pogląd, że Kościół pełnił tylko rolę hamulcowego, jeśli nie prześladowcy.

Jeszcze ważniejszą dziedziną jest rozwój sztuki, inspirowanej chrześcijaństwem. Nie wspomnę już o myśli filozoficznej - to już prawdziwa głębia i różnorodność tematów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wnioskuję o dodanie działu "wiara i nauka"

Post autor: Andej » 2023-04-24, 09:31

AdamS. pisze: 2023-04-24, 09:19 warto więcej mówić o dorobku Kościoła w rozwijaniu nauki
Warto. Jak też o wkładzie ludzi wierzących w rozwój świata. Ale wtedy należałoby precyzyjnie określić tematykę wątku. Niedawno ktoś proponował wątek poświęcony wynalazcom, ludziom nauki. Temat upadł. Nie wróżę popularności. Zauważ, że tematy wymagające wykazywania się znajomością rzeczy, konkretna wiedzą szybko gasną. Także tematy wymagające dokonywania analiz, interpretacji, głębszego zrozumienia nie wzbudzają zainteresowania. Na przykład omawianie dokumentów kościelnych. Zbyt trudne, aby dyskutować systematycznie.
Forum żyje tematyką lekką, łatwą i przyjemną.
AdamS. pisze: 2023-04-24, 09:19 Kościół pełnił tylko rolę hamulcowego, jeśli nie prześladowcy
Szkoda pary. Jeśli ktoś nienawidzi Kościoła, to nie ma sensu przekonywać. Szkoda pereł.
AdamS. pisze: 2023-04-24, 09:19 Jeszcze ważniejszą dziedziną jest rozwój sztuki, inspirowanej chrześcijaństwem. Nie wspomnę już o myśli filozoficznej - to już prawdziwa głębia i różnorodność tematów.
A to są kolejne tematy. Warto. Ale jeśli je założysz, to okażą się one monologami. Czasem ktoś zareaguje. Czasem ktoś przeczyta. Może kogoś wzbogaci. Ale dyskusji nie przewiduję.
Forum musi być lekkie. łatwe i przyjemne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Propozycje, sugestie, błędy, pytania”