Najbardziej szkodliwa nauka

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Quinque » 2023-04-22, 22:09

Uważam za najbardziej szkodliwą naukę dla społeczeństwa i religii, naukę o mózgu (tzw. neuroscience / neuronauka)

Dlaczego? Jest kilka powodów
- neuronauka sprowadza osobę ludzką do funkcji wyładowań elektrycznych w kawałku mięsa w czaszcze
- neuronauka ma być jedynym z argumentów przeciw wolnej woli. Co ma wynikać z eksperymentu Libeta

I teraz najważniejsze
- nauka o mózgu mówi że świadomość wynika z mózgu. Co znaczy że jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość. Co za tym idzie nie ma życia po śmierci. A nawet jeśli Bóg miałby w jakiś sposób odbudować naszą świadomość po śmierci to nie będziemy tą samą osobą. Jest to dla mnie o tyle personalne że przez ten argument panicznie boję się śmierci

- odbiera tradycyjne wldze duszy i oddaje je w moc działania mózgu. Teraz to jest mózg rozumny a nie dusza rozumna jak mówił Tomasz z Akwinu

- Jeśli władze tradycyjnie nadawane duszy są władzami mózgu. To de facto znaczy że dusza ewoluowała, z tym że dusza w tym miejscu jest rozumiana jako przenośnia
Ostatnio zmieniony 2023-04-22, 22:13 przez Quinque, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: sądzony » 2023-04-22, 22:49

Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 - nauka o mózgu mówi że świadomość wynika z mózgu.
Tak.
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 Co znaczy że jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość.
Niekoniecznie. Świadomość odciska piętno na duszy.
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 Co za tym idzie nie ma życia po śmierci.
Nawet jeśli odetniesz świadomość człowiek nadal żyje.
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 A nawet jeśli Bóg miałby w jakiś sposób odbudować naszą świadomość po śmierci to nie będziemy tą samą osobą.
Śmiem sądzić, że to właśnie teraz nie jesteśmy sobą. W dużej mierze dzięki świadomości.
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 Jest to dla mnie o tyle personalne że przez ten argument panicznie boję się śmierci
Śmierć nie jest końcem, a początkiem.
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 - odbiera tradycyjne wldze duszy i oddaje je w moc działania mózgu. Teraz to jest mózg rozumny a nie dusza rozumna jak mówił Tomasz z Akwinu
Wg św. Jana od Krzyża są 3 władze duszy: rozum, pamięć i wola. Wg tego doktora mistycznego dusza, aby zjednoczyć się z Bogiem winna zastąpić je odpowiednio wiarą, nadzieją i miłością.
Rozum, mózg, świadomość, ego są częściami psychiki, ciała.
Nie możesz zapomnieć siebie bo w drodze do Boga coraz bardziej się do siebie zbliżasz i poznajesz.
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 - Jeśli władze tradycyjnie nadawane duszy są władzami mózgu. To de facto znaczy że dusza ewoluowała, z tym że dusza w tym miejscu jest rozumiana jako przenośnia
Nie rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Abstract » 2023-04-23, 08:55

@Quinque to nie nauka jest szkodliwa lecz idee z nią związane.
Kartezjański dualizm też ci zrobił kuku. Będziemy mieli do czynienia ze zmartwychwstaniem duszy i ciała, a nie samej duszy. Przecież całe nasze ciało jest stymulowane prądem nie tylko mózg i jest to nic innego jak pomysł Boga. Bóg dał nam mądrość i zdolność na poznawanie Jego dzieła, świat jest racjonalny.
Jeśli obecnie w niedługim czasie będziemy mogli stymulować obszary mózgu i wymuszać doznania na poziomie mistycyzmu co z tego? Ty się boisz odkrywania świata i człowieka chociaż wiara nie daje nam na to innej odpowiedzi, konkretnej odpowiedzi, jedynie szkielet koncepcyjny na miarę danych czasów. Prawdopodobnie podobnie będziesz się bał gdyby doszło do odkrycia życia na innej planecie.

O doświadczeniu Libeta jest trochę tutaj
viewtopic.php?t=14324
i tutaj
viewtopic.php?t=13364&start=75#p322873
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 08:55 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: AdamS. » 2023-04-23, 08:56

Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 (...) nauka o mózgu mówi że świadomość wynika z mózgu. Co znaczy że jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość. Co za tym idzie nie ma życia po śmierci.
Gdyby tak było, to nie mielibyśmy tak wielu relacji z pogranicza śmierci, gdy aktywność mózgu staje się linią ciągłą - a to właśnie wtedy pacjenci ze szczególnie wyostrzoną świadomością przeżywają wyjście z ciała, generalny rachunek sumienia i spotkanie ze Świetlista Osobą, a także z osobami, które już odeszły z tego świata. To nie są opowieści płynące z wyobraźni, czy też - jak próbują to niektórzy tłumaczyć (również językiem pseudonaukowym) - "uboczne efekty aktywności mózgu w sytuacji pogranicza". Dowodem, że tak nie jest, są liczne relacje z przebiegu operacji u pacjentów, u których aparatura zarejestrowała całkowitą nieaktywność mózgu. Opisywali oni w szczegółach zachowanie personelu podczas akcji ratunkowej - i to z perspektywy innej, niż własne ciało.

Takie relacje zostały udokumentowane w wielu pozycjach (sam przeczytałem co najmniej 6 książek pisanych przez samych lekarzy, w których przytaczano po kilkadziesiąt takich przypadków w każdej z pozycji. Podam tu przykłady - może uda się Wam odnaleźć:
1) "Przejście. Śmierć i to, co potem", Piotr Kalinowski - autor jest polskim lekarzem i opisuje swoje doświadczenia z dużą precyzją
2) "Światłość i śmierć" dr Michael Sabom - uderzające relacje z operacji spisane przez lekarza amerykańskiego
3) "Polskie życie po życiu. Relacje ludzi uratowanych ze stanu śmierci klinicznej"
4) "Dowód" Eben Aleksander (relacja znanego, amerykańskiego neurochirurga)
5) "Powrót z jutra. Sekrety życia po życiu" George G. Ritchie
6) "Za bramą śmierci" dr Maurice S. Rowlings

Zgadzam się z Tobą, że redukcja człowieka do procesów biochemicznych jest groźna - dodałbym tu, że nie tylko dla religii, ale dla samego człowieczeństwa, bo im więcej ludzi w takie pseudonaukowe brednie uwierzy, tym większe żniwo zbiorą nowe rewolucje kulturowe, które uderzają już nie tylko w życie duchowe, ale także w moralność i zwykły zdrowy rozsądek. Mieć na uwadze, że życie nie ogranicza się do biochemii, to nie tylko kwestia religii - to podstawowy fundament bycia człowiekiem.
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 09:11 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Abstract » 2023-04-23, 09:19

@AdamS. nawet jeśli NDE okazałoby się efektem DMT to nie oznacza że nie ma nic po śmierci. Śmierć jest granicą z za której nikt nie wrócił oprócz Jezusa, Łazarza...
Używanie słowa redukcja również robi krzywdę dziełu Boga. Wiara nie wymaga po otwarciu czaszki widoku jakieś lewitującej plazmy nieznanego pochodzenia, jako boskiej cząstki. Jesteśmy stworzeniem biochemicznym stymulowanym prądem elektrycznym, nasz mózg pełni rolę wyrażania nas samych, jesteśmy pod wpływem nieskończonych ilości determinantów które są brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji, nasz mózg pełni rolę nośnika tego co doświadczyliśmy, kim jesteśmy, gromadzi nasze całe doświadczenie, wyraża nas, utrzymuje świadomość.

Wedle koncepcji zredukowania, Jezus jako syn Boga również został zredukowany z króla do roli syna stolarza/cieśli.
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 09:19 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Andej » 2023-04-23, 10:20

Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 Uważam za najbardziej szkodliwą ...
rzecz, sianie wątpliwości. Wynajdywanie sztucznych problemów.

Procesy fizykochemiczne dziejące się naszych mózgach mają się nijak do nauki o zbawieniu i zmartwychwstaniu. Takie kombinowanie to kwadratura koła albo porównywania minut z kilogramami. Prawa biologiczne stworzył sam Bóg. Jeśli Bóg zaplanował, aby aktywność naszych mózgów, nasz świadomość za życie biologicznego wykorzystywała przepływy i impulsy chemiczno-elektrycznie między komórkami mózgu, to jest to najwspanialszym rozwiązaniem. Za które winniśmy dziękować Bogu, a nie krytykować Go za to, że takie rozwiązanie zaplanował.

A to, że nasza świadomość wykracza poza biologiczna substancję jest faktem z zupełnie innej dziedziny niż nauki przyrodnicze. Tak samo jak to, że dusza jest nieśmiertelna i ponadczasowa (włączona w czas jedynie na okres naszego życia biologicznego).

Chora wyobraźnia ludzka wymyśla problemy, które mają odciągać człowieka od Boga. Szatańskie pokusy skłaniają do dociekań, które sa poza możliwościami ludzkiego intelektu. Szatan namawia, aby człowiek usiłował dorównać Bogu wyjaśniając Jego tajemnice. Ten brak pokory wobec geniuszu stworzenia (w tym procesów życiowych) jest wymysłem diabelskim. Nie zrozumiemy, nie poznamy nic więcej ponad to, co Bóg pozwali nam pojąć. Szukajmy, badajmy, ale nie zarzucajmy Bogu, że źle stworzył świat. Uwierzmy, że te impulsy mózgowe, to Jego świadome dzieło. I chwała Mu za to.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: sądzony » 2023-04-23, 10:41

Abstract pisze: 2023-04-23, 08:55 Jeśli obecnie w niedługim czasie będziemy mogli stymulować obszary mózgu i wymuszać doznania na poziomie mistycyzmu co z tego?
Jeżeli "doznanie mistyczne" nie jest poprzedzone procesem, praktyką i relacją ukierunkowaną ku Bogu, nie będzie niczym więcej jak narkotycznym czy psychotycznym "uniesieniem".

Dodano po 5 minutach 33 sekundach:
Abstract pisze: 2023-04-23, 09:19 Jesteśmy stworzeniem biochemicznym stymulowanym prądem elektrycznym, nasz mózg pełni rolę wyrażania nas samych, jesteśmy pod wpływem nieskończonych ilości determinantów które są brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji, nasz mózg pełni rolę nośnika tego co doświadczyliśmy, kim jesteśmy, gromadzi nasze całe doświadczenie, wyraża nas, utrzymuje świadomość.

Wedle koncepcji zredukowania, Jezus jako syn Boga również został zredukowany z króla do roli syna stolarza/cieśli.
Problem w tym, że człowiek "zmartwychwstały" winien chyba wyrażać Boga, nie siebie.

Dodano po 6 minutach 42 sekundach:
Andej pisze: 2023-04-23, 10:20 A to, że nasza świadomość wykracza poza biologiczna substancję jest faktem z zupełnie innej dziedziny niż nauki przyrodnicze. Tak samo jak to, że dusza jest nieśmiertelna i ponadczasowa (włączona w czas jedynie na okres naszego życia biologicznego).
Zgadzam się. Świadomość to proces, który nie obejmuje jedynie ciała, psyche i funkcji dyskursywnych.
Andej pisze: 2023-04-23, 10:20 Chora wyobraźnia ludzka wymyśla problemy, które mają odciągać człowieka od Boga. Szatańskie pokusy skłaniają do dociekań, które sa poza możliwościami ludzkiego intelektu. Szatan namawia, aby człowiek usiłował dorównać Bogu wyjaśniając Jego tajemnice. Ten brak pokory wobec geniuszu stworzenia (w tym procesów życiowych) jest wymysłem diabelskim. Nie zrozumiemy, nie poznamy nic więcej ponad to, co Bóg pozwali nam pojąć. Szukajmy, badajmy, ale nie zarzucajmy Bogu, że źle stworzył świat. Uwierzmy, że te impulsy mózgowe, to Jego świadome dzieło. I chwała Mu za to.
św. Jan od Krzyża pisze:

"Do Boga dusza powinna dążyć raczej nie rozumiejąc, niż rozumiejąc."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Abstract » 2023-04-23, 11:12

sądzony pisze: 2023-04-23, 10:53
Problem w tym, że człowiek "zmartwychwstały" winien chyba wyrażać Boga, nie siebie.
Tu nie ma żadnego problemu. Jesteśmy dziełem Boga. Wyrażamy siebie poprzez dobro płynące od Boga. Nie jesteśmy częścią Boga, a Jego tworem.
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 11:13 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Dezerter » 2023-04-23, 11:29

Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 Uważam za najbardziej szkodliwą naukę dla społeczeństwa i religii, naukę o mózgu (tzw. neuroscience / neuronauka)

Dlaczego? Jest kilka powodów
- neuronauka sprowadza osobę ludzką do funkcji wyładowań elektrycznych w kawałku mięsa w czaszcze
- neuronauka ma być jedynym z argumentów przeciw wolnej woli. Co ma wynikać z eksperymentu Libeta

I teraz najważniejsze
- nauka o mózgu mówi że świadomość wynika z mózgu. Co znaczy że jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość. Co za tym idzie nie ma życia po śmierci. A nawet jeśli Bóg miałby w jakiś sposób odbudować naszą świadomość po śmierci to nie będziemy tą samą osobą. Jest to dla mnie o tyle personalne że przez ten argument panicznie boję się śmierci

- odbiera tradycyjne wldze duszy i oddaje je w moc działania mózgu. Teraz to jest mózg rozumny a nie dusza rozumna jak mówił Tomasz z Akwinu

- Jeśli władze tradycyjnie nadawane duszy są władzami mózgu. To de facto znaczy że dusza ewoluowała, z tym że dusza w tym miejscu jest rozumiana jako przenośnia
A co neuronauka, kognitywistyka itp mówi o duchu
Biblia uczy, że to duch jest naszą najbardziej zbliżona do Ducha a więc Boga "cząstką"
więc gdzie prbblem?
wróć do biblijnego rozumienia człowieka, który promuję na forum od lat
a porzuć greckie, filozoficzne rozumienie człowieka jako duszy nieśmiertelnej i złego ciała

Dodano po 13 minutach 23 sekundach:
sądzony pisze: 2023-04-22, 22:49
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 - nauka o mózgu mówi że świadomość wynika z mózgu.
Tak.
NIE nauka nie ma narazie pojęcie ani czym jest świadomość ani skąd się bierze, naturalną teorią jest , że gdzieś z działania mózgu, ale to tylko na razie gdybanie
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 Co znaczy że jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość.
Niekoniecznie. Świadomość odciska piętno na duszy.
wskaż mi jedno badanie naukowe, które potwierdza, że 'jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość."
nie wskażesz :p
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 A nawet jeśli Bóg miałby w jakiś sposób odbudować naszą świadomość po śmierci to nie będziemy tą samą osobą.
Co Biblia mówi o chwili śmierci wielokrotnie
ducha MEGO oddaje w Twoje ręce skoro ja w chwili śmierci powiem do Boga, że w Jego ręce oddaje ducha MOJEGO, to po powrocie na zmartwychwstanie ciała będzie to MÓJ duch czy nie ?
no dla mnie pytanie retoryczne :) , więc nie gaś bracie ducha, tylko w nim pokładaj nadzieję i niech twój duch współdziałając z Duchem zapewni sobie życie wieczne.
Zajrzyj jeszcze raz do wątku
duch dusza ciało
i przyjmij wreszcie biblijny obraz człowieka a wszystkie wątpliwości znikną
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 12:10 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: sądzony » 2023-04-23, 13:29

Abstract pisze: 2023-04-23, 11:12 Wyrażamy siebie poprzez dobro płynące od Boga.
Nie. To On nas Sobą wyraża.
Abstract pisze: 2023-04-23, 11:12 Nie jesteśmy częścią Boga, a Jego tworem.
"Zjednoczenie (...) może dokonać się jedynie wtedy, gdy dusza oderwie się od wszystkiego co nie jest Bogiem, (...)" św. Jan od Krzyża

Co nie oznacza, że nie może On nas ze sobą jednoczyć.

Dodano po 2 minutach 9 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-04-23, 11:43
sądzony pisze: 2023-04-22, 22:49
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 - nauka o mózgu mówi że świadomość wynika z mózgu.
Tak.
NIE nauka nie ma narazie pojęcie ani czym jest świadomość ani skąd się bierze, naturalną teorią jest , że gdzieś z działania mózgu, ale to tylko na razie gdybanie
Zaprzeczasz, by potwierdzić :-?

Dodano po 2 minutach 38 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-04-23, 11:43
Quinque pisze: 2023-04-22, 22:09 Co znaczy że jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość.
Niekoniecznie. Świadomość odciska piętno na duszy.
wskaż mi jedno badanie naukowe, które potwierdza, że 'jeżeli mózg umiera to człowiek traci świadomość."
nie wskażesz :p
A Ty mi wskaż gdzie napisałem, że ją traci :p
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Abstract » 2023-04-23, 13:45

sądzony pisze: 2023-04-23, 13:33
Abstract pisze: 2023-04-23, 11:12 Wyrażamy siebie poprzez dobro płynące od Boga.
Nie. To On nas Sobą wyraża.
sądzony czasem mam wrażenie że jesteś strażnikiem komplikowania prostych określeń.

Kto jest odbiorcą wyrażania nas przez Boga? Chyba nie sam Bóg?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: sądzony » 2023-04-23, 13:56

Abstract pisze: 2023-04-23, 13:45
sądzony pisze: 2023-04-23, 13:33
Abstract pisze: 2023-04-23, 11:12 Wyrażamy siebie poprzez dobro płynące od Boga.
Nie. To On nas Sobą wyraża.
sądzony czasem mam wrażenie że jesteś strażnikiem komplikowania prostych określeń.
Kto jest odbiorcą wyrażania nas przez Boga? Chyba nie sam Bóg?
Inny. Bliźni. Jesteśmy po to, by dawać co darmo otrzymaliśmy.

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
Abstract pisze: 2023-04-23, 13:45 sądzony czasem mam wrażenie że jesteś strażnikiem komplikowania prostych określeń.
Przyznam, ze ja Ciebie również dość często nie rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Andej » 2023-04-23, 14:07

Abstract pisze: 2023-04-23, 13:45 czasem mam wrażenie że jesteś
No i dobrze, że jest. Ale faktem jest, że wiele mądrych myśli ubiera w takie słowa, które zapewniają, że zdanie traci sens albo staje się całkowicie niezrozumiałe. Ale też czasem jest zabawne.
Sądzę, że Sądzony jest zbyt inteligentny aby w ten sposób silić się na udawanie inteligencji i elokwencji. To rodzaj zabawy.
Kojarzy mi się to z: https://www.google.com/search?q=skecz+% ... ALox68P01Q
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19130
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4643 times
Kontakt:

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-23, 14:30

Jest tylko jeden rodzaj fałszywej nauki: nauka nieprawdziwa.
Choć czasem może niektórym osobom zaszkodzić wiedza cząstkowa (gdy z części prawdy wysnuwają daleko idące wnioski o jej całości) - "Mało wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem."/Ludwik Pasteur/
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 14:54 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Najbardziej szkodliwa nauka

Post autor: Abstract » 2023-04-23, 15:17

@Andej piszę o szukaniu ukrytych znaczeń (sensu) w sprzecznościach. Głównie tematu wolnej woli.
Ostatnio zmieniony 2023-04-23, 15:19 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ