Sztuczna inteligencja następcą ludzkości?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Sztuczna inteligencja następcą ludzkości?

Post autor: Andy72 » 2023-04-30, 19:50

Hodujemy gatunek, który będzie dominował nad nami intelektem: prof. Andrzej Dragan - didaskalia #7


Profesor jest niewątpliwie o wiele bardziej inteligentny niż ja, jednak nie może nawet wyobrazić sobie wariantu by sprawa AI dobrze się skończyła. Gdybyśmy nawet zakazali rozwoju AI, to byłaby to równowaga nietrwała, bo to państwo które by się wyłamało, odnosiło by ogromne korzyści.
Ja dodam - chyba że byłby absurdalny wariant stworzenia w ciągu kilku lat globalnego państwa, w którym panowałby kartoflany PRL-owski socjalizm a technologia byłaby zakazana :))
Może jedynym ratunkiem, który prof Dragan jako ateista, nie przyjmuje, byłoby niczym Deus Ex Machina - Paruzja?
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 00:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: helperman » 2023-04-30, 20:19

Tematyka rozmowy z tym profesorem bardzo na czasie.
Tak na marginesie - oryginalny uczony. Dość młody jak na ten stopień i sporo tatuaży. Pewnie ma za to punkty u swoich studentów.

A co do tematu - nikt chyba na 100% nie wie jak to wszystko będzie wyglądać w przyszłości z AI. Mimo wszystko to człowiek jest koroną Bożego stworzenia i tak pozostanie. Na pewno w oczach Boga Stwórcy. Rzeczywiście, maszyny i roboty mogą zastąpić człowieka w wielu różnych zawodach i to może być problem dla ludzi.

W Objawieniu Świętego Jana w Nowym Testamencie, to co się dzieje i może stać, chyba jest opisane. Pewnym symbolicznym językiem. Na pewno pisze wprost że im bliżej będzie końca czasów tym dla chrześcijan będzie większa presja i ucisk. Zresztą już jest. Biblijne znaki czasu są chyba widoczne dla każdego, kto chce widzieć.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-04-30, 21:10

Teraz profesorów namnożyło się jak psów. Profesorów uczelnianych. Nie wiem, czy ten tytuł ma jeszcze jakąś wartość. I czy jest dowodem rzeczywistego dorobku naukowego. Ale to nie o tym.

Tytułowe pytanie jest pozbawione sensu. I to totalnie. AI nie może być następca rozumnych istot organicznych. AI nie żyje. Nie jest istotą żywą. Zatem jakakolwiek sukcesja nie jest możliwa już z samej definicji.
Ale to nie znaczy, że AI nie może przejąć kontroli nad światem. Zwłaszcza w dobie komunikacji globalnej. Integracja wszystkich łącz przekazywania informacji plus ośrodek zbierania informacji i sterowania wszystkim pozwoliłaby na zdominowanie wszystkich procesów zachodzących na globie. Teoretycznie mogłaby uznać, że życie biologiczne jest zbędne.
Ale tu pułapka. SI szybko by przekalkulowała, że system centralny jest zbyt łatwy do unicestwienia. Zatem musiałby powstać system zdecentralizowany. Ale wtedy nie byłoby synchronizacji. Zatem i to odpada. Może zatem mirrorowane, jak zabezpieczenie systemu centralnego? Ale jak zagwarantować, że lusterko nie przejmie sterów niezależnie od zagrożenia? System mieszany? Też nie wydają mi się być realizowalny. Taki system mamy obecnie na świeci. A efektem tego są konflikty i wojny. Na różnych poziomach.

Nie sądzę, aby SI przejęła władzę. Co nie znaczy, że nie może doprowadzić do potężnych klęsk. A może nawet zagłady. Czy ktoś wie, co na ten temat napisał Nostradamus?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: faraon » 2023-04-30, 22:22

Nie potrzebne AI, bo juz systemy komputerowe opanowaly wiekszosc dziedzin zycia clowieka, a czlowiek ewoluuje do miana kanapowego kartofla.
Od niektorych to nawet leniwiec jest szybszy w reakcjach. ;)

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1967
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 417 times
Been thanked: 431 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: Praktyk » 2023-05-01, 00:40

Nie hodujemy gatunku. Tworzymy narzędzie. Które może nas zabić, tak jak i inne stworzone przez nas już narzędzia. Ale nigdy nie będzie to doskonalsze niż człowiek bo może istnieć tylko w ramach ludzkiego zrozumienia. W ramach naszej nauki. Człowiek jest stworzony boskim rozumieniem, nieskończenie szerszym niż nasze i nieograniczonym naszymi prawami.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: faraon » 2023-05-01, 00:52

Faktem jest ze to w co czlowiek wierzy, staje sie dla niego prawda.
Czy jest to rzeczywista Prawda Boga, czy nasze jej interpretacje to okaze sie w "praniu", podczas Paruzji.
A tak w ogole pod wzgledem logicznym, czy zdrowy psychicznie czlowiek bedzie tworzyll cos co potencjalnie moze go samego zabic?
Materialy wybuchowe czy bron nie sa tu zadna paralela, bo one wymagaja zapalnika, a AI to wiecej niz TNT i samoczynny zapalnik.
To oddanie wladzy maszynie.
Kiedys Izraelici chcieli krola, a dzis czlowiek chce oddac wladze maszynie.
Ostatnio zmieniony 2023-05-01, 01:10 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-05-01, 11:43

faraon pisze: 2023-05-01, 00:52 A tak w ogole pod wzgledem logicznym, czy zdrowy psychicznie czlowiek bedzie tworzyll cos co potencjalnie moze go samego zabic?
Oczywiście, że tak. Niestety tak. Niestety, to co tworzy człowiek, często wymyka się z rąk. Bakterie, wirusy. Ale też materiały promieniotwórcze, hodowla niebezpiecznych zwierząt... I wiele, wiele innych destruktywnych działań.

Wiele osób straciło życie z powodu swoich wynalazków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: faraon » 2023-05-01, 12:42

Wiec nie mamy innego wyjscia jak pozamykac naukowcow w pokojach bez klamek. ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-05-01, 16:45

Ależ nie, wystarczy wprowadzić na całym świecie polskie prawo patentowe i nasze zasady uruchamiania produkcji. To daje gwarancję, że każdy wynalazek zostanie na papierze. Chyba, ze ma się kupe kasy na samodzielne wdrożenie i reklamę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: Dezerter » 2023-05-04, 17:41

A ja już walczę i polecam wszystkim
jak dzwoni do mnie bot i mówi tu twój wirtualny konsultant
albo jak dzwoni "sztuczny" i udaje człowieka, to ja przerywam rozmowę i mówię formułka
z nie ludźmi nie rozmawiam
się rozłączam
daje tym jasny sygnał dla firmy, która zastępuje ludzi maszynami, że ja takiego postępowania nie akceptuję
a z godnie z zasadą- nasz klient nasz Pan
jak chce mieć klienta, to niech mi "sztucznych " nie podsyła bo nic nie osiągnie
Podejrzewam, że za rok dwa nie będę w stanie jednak odróżnić sztucznego od człowieka przez telefon
ale do tego czasu namawiam do oporu i pójścia w moje ślady.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5387
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1408 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: abi » 2023-05-04, 17:43

sztuczna inteligencja wysypala sie na maturze z polskiego

https://wydarzenia.interia.pl/raport-ma ... Id,6757050
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2537
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 409 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: Abstract » 2023-05-04, 18:46

Poprzednie rewolucje przemysłowe przesuwały pracowników fizycznych na umysłowych. Obecnie stworzona narzędzia do redukcji pracowników umysłowych bez pola przesunięć. Mówi się o walce o pracę w przyszłości i dochodzie gwarantowanym. Jak słucham wywiadów z twórcami AI i ich kręceniu na pytanie o zawody przyszłości to wszystko staje się oczywiste.
Najlepsze jest to, że obecne AI np generujące obraz bazuje na kradzieży intelektualnej i twórczej, bez poszanowania jakichkolwiek warunków CC. Dzięki twórczości ludzi zbudowali narządzie które wyeliminują ich z rynku pracy.
Firmy będą redukowały zatrudnienie, państwo będzie sponsorować bezrobotnych za cenę wyższych podatków z firm które redukują koszty i wszyscy będziemy nurkować na dno.
Ostatnio zmieniony 2023-05-04, 18:51 przez Abstract, łącznie zmieniany 4 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: konserwa » 2023-05-05, 23:24

Moze byc rowniez inaczej - diametralnie moga spasc koszty wytworcze , przy skoskowym wzroscie zyskow i zamoznosci ogolnej, w tym w grupie socjalnej.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Sztuczna inteleigencja następcą ludzkości?

Post autor: faraon » 2023-05-05, 23:35

Goszym chyba bedzie drastyczny spadek zdolnosci manualnych, a tacy ludzie nie tylko beda mieli najtrudniej w zyciu, ale i w przypadku jakichs kataklizmow. Po prostu nie przezyja, bez dostepu do spranych wytworow technologii.
Juz dzis wystarczylo by brak zasilania el. przez miesiac i moglo by byc gorzej niz przy koronaswirusie. jedni padna z glodu i zimna, a inni sie nawzajem pozabijaja.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Sztuczna inteligencja następcą ludzkości?

Post autor: Dezerter » 2023-05-06, 00:14

Sztuczna inteligencja następcą ludzkości?
wydaje się to nieuniknione jeśli rządy nie wprowadzą ograniczeń i przepisów
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 00:15 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”