Gdzie to ocieplenie klimatu?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5524
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Gdzie to cieplenie klimatu?

Post autor: abi » 2023-05-02, 11:20

faraon pisze: 2023-05-02, 11:02 Raz jak mialem 5, pozniej 22.
Pamietam tez jedna taka zime, jako nastolatek, ale nie mam pewnosci co do roku.
wszystko sie zgadza :ymblushing:

Dodano po 23 sekundach:
jak mialam 12 to ty 18
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Gdzie to cieplenie klimatu?

Post autor: Andej » 2023-05-02, 11:49

Zimy były pamiętna. Ta stulecia zastała mnie, gdym do pracy dojeżdżał pociągiem. Do roboty jakoś szło. Ale powrót gorszy. Pociąg stawał między stacją Włochy a Zachodnia i przymarzał. Wtedy wiele osób otwierało drzwi i wysiadało. Do najbliższej drogi był niespełna kilometr. Śnieg powyżej kolan, ale mniej niż do pasa. Potem droga. W lecie miała po dwa pasy w każdym kierunku. Tamtej zimy zamieniła się w ciasny wąwóz, na którym przeciskały się samochody w dwóch kierunkach oraz piesi. Do domu miałem ze 2 - 3 km. Zawsze się rozgrzałem tym marszem. Bo w domu było + 5 stopni. Ino raz było ciężko, gdy pacyną zmarzłego piachu wystrzelona z piaskarki dostałem w kolano. Długa to była droga. Ale przeżyłem, aby móc tu marudzić i narzekać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Gdzie to cieplenie klimatu?

Post autor: faraon » 2023-05-02, 11:58

Abi, to pewnie bylo kilka kolejnych zim, o podobnych temperaturach i zasniezeniu.
Tak jak pisalem wczesniej, to byly powtarzajace sie okresy zimna, stopniowo przechodzace w okresy coraz cieplejsze i z poowrotem w zimne na przestrzni co 10-12 lat. Mozna by to zapisac w ciagu liczbowym temperatur. zimy : -30, -25, -20, -18, -15, -12, -10, -7, -5, 0, +5, lata: +15, +18, +20, +22, +25, +27, +30

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5524
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Gdzie to cieplenie klimatu?

Post autor: abi » 2023-05-02, 12:05

Andej pisze: 2023-05-02, 11:49 raz było ciężko, gdy pacyną zmarzłego piachu wystrzelona z piaskarki dostałem w kolano. Długa to była droga. Ale przeżyłem, aby móc tu marudzić i narzekać.
O:-) zaiste chwalebny cel przyswiecal
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Gdzie to cieplenie klimatu?

Post autor: faraon » 2023-05-02, 12:20

Andej, a mi sie trafilo wlasnie w ta zime, pracowac w transporcie PGKIM, jako kierowca piaskarki z plugiem odsnieznym. ;) i pewnie niejeden dostal piaskiem po nogach. ;)
Oj, bylo co odgarniac a pozniej odsniezarka wirnikowa ladowac na ciezarowki i wywozic nad rzeke poza miasto. Kilka ciezarowek robilo po 30 kursow dziennie, pozniej tydzien, dwa spokoj i od nowa to samo.
Ale o dziwo, udawalo sie dyrekcji firmy utrzymac w miescie czarne drogi przez wiekszosc czasu.
Praktycznie to ani sol, ani piasek nie robily roznicy, a jedyne wyjscie to usuwanie sniegu z drog kompletnie, by po odwilzy nie powstala szklaneczka na powierzchni drog, a piasek niie zapychal instalacji burzowej miasta, co moglo spowodowac powodzie w niektorych rejonach miasta, jak przychodzila odwilz. Zreszta, uzycie piasku w miescie wiaze sie pozniej z jego wybieraniem z osadnikow i wywiezieniem, wiec wywoz sniegu mial praktyczne i ekonomiczne uzasadnienie.
Ostatnio zmieniony 2023-05-02, 12:37 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2572
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 414 times

Re: Gdzie to cieplenie klimatu?

Post autor: Abstract » 2023-05-02, 17:35

:) Cóż klimat się ocieplał już za Chryzostoma Paska
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-02, 19:46

Abstract pisze: 2023-05-02, 17:35 :) Cóż klimat się ocieplał już za Chryzostoma Paska
Pasek to XVII wiek. W sumie to był bardzo zimny okres, z tym, ze się to zimne kończyło:

Obrazek

A dokładniej:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-05-02, 20:53 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: Andej » 2023-05-02, 19:53

Wydaje mi się, że dyskusja na temat globalnego ocieplenia przypomina dyskusję na temat kształtu Ziemi.
Cykliczne zmiany w przeszłości nie przekonają tych, którzy mają interes w głoszeniu ocieplenia, ani tych, którzy bezkrytycznie wierzą w to, co propagandyści wmawiają.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2572
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 414 times

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: Abstract » 2023-05-02, 20:01

@Andej nie wierzą w cykliczność ocieplenia. Tak jak wciskają nam elektryczne samochody i gigantyczny problem przyszłości zużytych baterii. Ludzki czynnik w klimacie to margines. Ale śmiecenia już się nie wyprzemy.
Ostatnio zmieniony 2023-05-02, 20:03 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: faraon » 2023-05-02, 20:17

W UK, przez to wrecz na sile wprowadzanie EV to popiepszylo wszystkim w glowach bo ladowanie tych elektrykow zrobili za darmo, a od spalinowych podniesli podatek o ponad 100%.
za ubiegly rok placilem £200 ,a w tym walneli £415.
chca by wlasciciele spalinowych placili za energie el. do elektrycznych aut.
Twierdza tez ze elektryczne auta zuzywaja energie el. z wiatrakow, tylko ciekawe jak oni to moga sprawdzic ktore elektrony sa z wiatraka, a ktore z tradycyjnej elektrowni, czy nuklearnej.
Ja tez moge powiedziec ze w domu zuzywam wylacznie energie z wiatrakow. ;) Innej nie akceptuje. ;)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5524
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 875 times
Been thanked: 1440 times

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: abi » 2023-05-02, 20:19

B-) z wiatraka to taki swiezy zapach wiatru maja
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-02, 20:27

Samochody elektryczne to dobry pomysł - ale dla pewnych zastosowań i nie na siłę. Na razie nie są zbyt ekologiczne i są nieproporcjonalnie drogie.
Wygląda na to że elektryczny samochód to przyszłość komunikacji miejskiej. Jeśli idzie o dalekie trasy, to potrzebny nam skok technologiczny w dwu sprawach:
  • trakcja bezprzewodowa (swoje indukcyjne pod powierzchnią drogi)
  • dobra, przyczepna nawierzchnia autostrad, złożona z elementów fotowoltaicznych
Być może samochody przyszłości będą poruszały się wzdłuż autostrad na zasadzie silnika liniowego (trochę jak jednoszynowe koleje japońskie).

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: pom » 2023-05-02, 20:37

https://zielona.interia.pl/wideo/czysta ... Id,5147246
- Wiemy, że Ziemia stopniowo ochładzała się od około 2 tys. lat - tłumaczy prof. Malinowski - i za kilkadziesiąt tysięcy lat zapewne wpadłaby w następną epokę lodowcową, gdyby ludzkość nie wyemitowała tyle CO2 do atmosfery.

I co Wy na to?
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-02, 20:56

No cóż, porównaj z wykresami.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Gdzie to ocieplenie klimatu?

Post autor: pom » 2023-05-02, 21:54

Dokładnie, a rozwijając Grenlandia, po Duńsku GrønLand - Grøn Land -zielony kraj. Więc całe szczęście, że się klimat ociepla bo groziłby nam kataklizm, ale w drugim kierunku.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

ODPOWIEDZ