Czym jest wolna wola?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 09:01

Wolność, będąca możliwością działania lub niedziałania, osiąga swoją doskonałość jedynie wtedy, gdy jest ukierunkowana na Boga; bez tego ukierunkowania można mówić o niewoli namiętności i grzechu. Tym samym możliwość wyboru jest warunkiem koniecznym wolności, jednak nie jest warunkiem dostatecznym, którym jest wybór dobra.”

https://dsft.dominikanie.pl/wp-content/ ... e-3OKT.pdf
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Lalo_Salamanca
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 3 maja 2023
Wyznanie: Agnostyk

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: Lalo_Salamanca » 2023-05-04, 09:32

Abstract pisze: 2023-05-04, 08:27 @Lalo_Salamanca a więc temat zszedł do determinizmu. W pierwszym poście linkowałem do dyskusji na ten temat, założyłeś podobny wątek w 2 -3 tygodniowej odległości, nie chcę mi się klepać wszystkiego od nowa. Możesz się odnieść mojego pierwszego wpisu.

Czy uznajesz odpowiedzialność czlowieka za swoje czyny?
Jeśli tak to w jaki sposób? Widzisz deterministe bardzo łatwo zaatakować jego bronią.
Tak, uznaje odpowiedzialność człowieka za swoje czyny. Wcześniej pisałem, że dla mnie wolna wola związana jest z możliwością świadomego wyboru między dobrem a złem. I właśnie tym według mnie różnią się ludzie od zwierząt i dlatego tylko w przypadku człowieka może mówić o wolnej woli. Chodzi mi o to, że kiedy przy podejmowaniu wyboru do bilansu czynników wchodzi aspekt moralny to taki wybór może nie być w pełni deterministyczny. Natomiast wybór jakiego dokona zwierze będzie zawsze całkowicie deterministyczny.

Dodano po 6 minutach 1 sekundzie:
Andej pisze: 2023-05-03, 22:00
Lalo_Salamanca pisze: 2023-05-03, 21:27 Zdefiniuj zatem...
Za trudne. Mogę jedynie spróbować napisać, czym ona jest dla mnie. Ale nie wiem, czy bez głębszej analizy się uda.

Wolną wolę uważam za możliwość dokonywania wyborów. Wyborem może być też nie dokonywanie ich. W przypadku człowieka, wydaje mi się, że wolna wola musi być powiązana z rozumem i świadomością. No i warunkiem koniecznym jest istnienie, przynajmniej, alternatywy.
Dlaczego piszesz o dodatkowym warunku w przypadku człowieka? Chyba definicja wolnej woli powinna być jednakowa dla każdego podmiotu, któremu można ją przypisać.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: Abstract » 2023-05-04, 09:45

@Lalo_Salamanca dla mnie wolna wola jest wisienką na deterministycznym torcie.
A więc jestem świadomy determinantów które rysują taki a nie inny wybór, natomiast finalnie o wyborze decyduje ja, a więc nie jestem biernym obserwatorem swoich decyzji jako wynikowych działania na nie determinantów, lecz kimś kto świadomy istnienia determinantów ma ostatnie słowo. Stąd też rodzi się subiektywizm, odstępstwo od mechanicznego działania.
Przy podejmowaniu decyzji moralnych, lub finansowych mamy tendencje do zamykania się często w deterministycznych kleszczach jeśli coś poszło nie tak, szukamy zewnętrznych czynników wpływu jako przeważających w samym procesie podejmowania decyzji, jeśli natomiast decyzja była słuszna cała chwała przypada na nas, czynniki zewnętrzne to margines ;).
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: Andej » 2023-05-04, 09:49

Rozumny lub instynktowny wybór. Conditio sine qua non jest posiadanie jednego lub obu. W przypadku osiadania jednego nie da się kierować drugim. A nie wszystkie istoty żyjące posiadają obydwa te przymioty.
Człowiek posiada, dlatego podejmuje rozumne (no, można mieć poważne zastrzeżenia co do tego czy zawsze rozumne).
U człowieka rozum idzie w parze z wolną, czyli nieprzymuszoną, wolą. Choć czasem bardzo wolno.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Lalo_Salamanca
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 3 maja 2023
Wyznanie: Agnostyk

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: Lalo_Salamanca » 2023-05-04, 09:54

@Abstract Podoba mi się takie wyjaśnienie, chyba jest to najlepsza próba wyjaśnienia wolnej woli jaką widziałem :ymapplause: Czyli według ciebie zwierzęta nie mogą mieć wolnej woli?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 09:58

Z chrześcijańskiego punktu widzenia "wolność woli", a z nią "wolność człowieka" rośnie wraz z relacją z Bogiem.

"Wolna wola jest kształtowana przez wybory wyrażające się w czynach. Papież naucza, że jeśli wolna wola podejmie decyzję akceptującą przedmiot czynu, który nie współbrzmi z prawdziwym dobrem osoby, to wybór takiego działania sprawia, że nasza wola i my sami stajemy się moralnie źli, to znaczy, że sprzeciwiamy się naszemu ostatecznemu celowi i najwyższemu dobru – czyli samemu Bogu [5]. Takie wybory odrywają wolną wolę od prawdy, czyli ją znieprawiają. Trudno wówczas mówić o wolnej woli. Decyzje podejmowane przez wolę zniewoloną nieprawdą są błędne, a moralne skutki czynów − złe. Może to zaowocować wadą.

(...) Wolna wola uzdalnia do miłości. Obdarzając stworzenia wolną wolą, Bóg chciał, aby w świecie urzeczywistniała się owa prawdziwa miłość, która jest możliwa tylko na gruncie wolności. (...) Papież stwierdza, że od wolnej woli człowieka zależy jego wzrastanie."


http://www.wikijp2.pl/index.php?title=Wolna_wola
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: Andej » 2023-05-04, 10:06

sądzony pisze: 2023-05-04, 09:58 Z chrześcijańskiego punktu widzenia
Ale nie wszyscy mają taki punkt widzenia. A dla przeciwników wiary jest on przykładem zniewolenia.
Także dobro nie jest wykładnikiem. Niestety.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 10:23

Andej pisze: 2023-05-04, 10:06
sądzony pisze: 2023-05-04, 09:58 Z chrześcijańskiego punktu widzenia
Ale nie wszyscy mają taki punkt widzenia. A dla przeciwników wiary jest on przykładem zniewolenia.
Także dobro nie jest wykładnikiem. Niestety.
Dlatego napisałem "z chrześcijańskiego", (abstrahując od tego, że jesteśmy "zChrystusem).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: Abstract » 2023-05-04, 10:46

Lalo_Salamanca pisze: 2023-05-04, 09:54 @Abstract Podoba mi się takie wyjaśnienie, chyba jest to najlepsza próba wyjaśnienia wolnej woli jaką widziałem :ymapplause: Czyli według ciebie zwierzęta nie mogą mieć wolnej woli?
Myślę że zwierzęta nie mają tak wysokiego stopnia samoświadomości. Tylko nieliczne są świadome np swojego wyglądu i poznają się w lustrze, tafli wody.
Wszystko sprowadza się do odpowiedzialności, za Wolniewiczem
"„akt woli”. Akty te nie podlegają przyczynowej determinacji, a jednak wpływają na bieg zdarzeń: mają skutki, choć nie mają przyczyn".
Zwierze nie jest świadome determinantów wpływających na jego zachowanie, nie analizuje swoich stanów emocjonalnych, skupia się na podtrzymaniu życia i przedłużeniu życia, dominuje instynkt, przetrwanie. Chociaż imponujące są zachowania wzajemnej pomocy, również różnogatunkowej.
Nie obarczamy zwierząt odpowiedzialnością tak jak ludzi, usypianie niebezpiecznych osobników jest prewencją a nie karą samą w sobie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: greg77 » 2024-03-29, 21:24

Dla mnie osobiście wolna wola to możliwość świadomego wyboru. Uważam że coraz częściej mylimy ją z wolnością, a wolność z bezkarnością.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2493
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1048 times
Been thanked: 938 times

Re: Czym jest wolna wola?

Post autor: Susanna » 2024-03-29, 21:59

Dla mnie wolna wola to ... Chcę ale nie muszę.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”