Churching

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Churching

Post autor: faraon » 2023-05-05, 23:14

Dezerter pisze: 2023-05-05, 23:10 To co z tym chodzeniem do różnych kościołów
ktoś w ogóle to praktykuje, bo ja nie
A ja musze. ;)
I nie mam innego wyjscia. :((
Ostatnio zmieniony 2023-05-05, 23:17 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Churching

Post autor: Dezerter » 2023-05-05, 23:35

No tak, ty rzeczywiście
ale konserwa też się na odwiedzał tych kościołów #-o
Marek to robi Churching międzynarodowy i międzywyznaniowy i nawet ruinom nie przepuści ;)
nawet jak w Jordanii się schowają w piaskach
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Churching

Post autor: faraon » 2023-05-05, 23:39

Dezerter pisze: 2023-05-05, 23:35 No tak, ty rzeczywiście
ale konserwa też się na odwiedzał tych kościołów #-o
Marek to robi Churching międzynarodowy i międzywyznaniowy i nawet ruinom nie przepuści ;)
nawet jak w Jordanii się schowają w piaskach
I nie dziwie sie ze sie przed nim chowaja w piaskach. ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Churching

Post autor: Dezerter » 2023-05-05, 23:53

faraon pisze: 2023-05-05, 23:39
Dezerter pisze: 2023-05-05, 23:35 No tak, ty rzeczywiście
ale konserwa też się na odwiedzał tych kościołów #-o
Marek to robi Churching międzynarodowy i międzywyznaniowy i nawet ruinom nie przepuści ;)
nawet jak w Jordanii się schowają w piaskach
I nie dziwie sie ze sie przed nim chowaja w piaskach. ;)
Marek nie jest dla nich groźny, bo on tylko ogląda i fotografuje
a ty jak się dorwiesz, to zaraz byś remontował, naprawiał i ulepszał :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Churching

Post autor: faraon » 2023-05-06, 00:29

A, no, juz jedna w Polsce upatrzylem. ;)
I dostalem zgode. ;) To jest duzo ciekawsze niz fotografowanie. W wielu przypadkach to jak archeologia, bo kazda musze pierw przestudiowac pod wzgledem historii, pozwiedzac okoliczne koscioly z tego samego okresu by poznac lokalny styl itp. a pozniej odnajdywac na strychach orginalne czesto uszkodzone elementy,, albo na podstawie przeroznych informacji, zdjec czy nawet sladow w miejscach gdzie cos bylo ustawione, lub przymocowane, dorobic repliki zagubionych elementow. Tak bylo z ostatnio rekonstruowanym konfesjonalem z 17-tego wieku, ktory znalazlem na strychu budynku gospodarczego. Byl niemal w proszku i trudno bylo te luzne kawalki drewna skojarzyc z konfesjonalem.
Bylo to nie lada wezwanie, bo jak zadzwonilem ze znalazlem orginalny konfesjonal ktorego stan byl zalosny a koszty rekonstrukcji spore, dostalem pytanie czy dam rade, odpowiedzialem ze tak ale dlugo to potrwa. Nie bylo wiecej pytan tylko odpowiedz "to zrob to".

Obrazek

Obrazek

A tak przy okazji, to zastanawiam sie czy ktos jeszcze zajmuje sie tradycyjna fotografia, bo mam praktycznie caly sprzet, koreksy, kuwety powiekszalnik z glowica do CB i koloru, mierniki natezenia itp. Nie mam pewnosci co do aktualnego stanu sprawnosci, bo sprzet jest juz ponad 30 lat nieuzywany.
Oddal bym go komus kto sie tym interesuje, a nie ma sprzetu, bo sie marnuje.
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 01:42 przez faraon, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Churching

Post autor: Andej » 2023-05-06, 11:02

faraon pisze: 2023-05-06, 00:29 pozwiedzac okoliczne koscioly
...
Oddal bym go komus kto sie tym interesuje, a nie ma sprzetu, bo sie marnuje.
Jeno kilka razy zdarzyło mi się być w przestrzeniach nadkościelnych, między sufitem kościoła a dachem. Zwykle zbiorowisko zabytków. Ale nie rusz, niech zostanie jak jest. Przeraża mnie brak zrozumienia.
Kiedyś pewien ksiądz z pewnego opactwa opowiadał jak zapadła się ziemię pod nowa=a trasa drogi. Jakieś piwnice. Pozbył się problemu zamawiając ileś wywrotek ziemi, aby zasypywać, co się da. Nikt nie wszedł, nie zawiadomił archeologów, nikogo nie powiadomił. Szybko pozbył się problemu. Mie to przeraża.
...
Jeśli nikt się nie zgłosi, to zgłoszę w parafii, jeśli taka Twoja wola.
...
Konfesjonał. To też powód do kościołowania. Takze tu, na Forum wielokrotnie omawiany problem. Szukanie dobrych spowiedników. To też przyczyna kościołowania. Nie jeden raz jeździłem gdzieś daleko, gdy potrzebowałem dobrej spowiedzi, dobrej rady. Teraz wydaje mi się, że jest to ważny i bardzo sensowny argument przemawiający za kościołowaniem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Churching

Post autor: konserwa » 2023-05-06, 11:38

Kiedys prowadzilem prace na terenie parceli firmowej ( za granica ) . pewnego dnia odkopalem fragment starego traktu ( jeszcze z czasow rzymskich 9. Nieprzemyslanie szef zglosil to do urzedu. Zaczal sie koszmar - w koncu firma upadla,obciazoan kosztami wykopow archeo i zablokowaniem wszelkiej dzialanosci, ludzie stracili prace i ... zadnej pomocy od panstwa. Wszyscy poszli z torbami.
Przeraza mnie terror archeo i spychanie problemu na obywatela.
Moim zdaniem ksiadz wybral lepsza czastke.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5325
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 844 times
Been thanked: 1403 times

Re: Churching

Post autor: abi » 2023-05-06, 11:44

od tej pory pewnie boisz sie wykopac ziemniaki w polu

a serio to ja ide do obcej parafii w jednym z trzech przypadkow
- mama mnie prosi zebym poszla z nia bo sama juz nie daje rady
- spowiedz u franciszkanow jest na okraglo a gdzie indziej nie ma
- jest koncert organowy gdzies albo chor spiewa itp
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Churching

Post autor: konserwa » 2023-05-06, 12:17

Chyba w tym wzgledzie nic nie jest ani nakazane, ani zakazane.
Juz Jezus uprawial churching ( a moze "synagogizm"?).

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Churching

Post autor: faraon » 2023-05-06, 12:35

Andej pisze: 2023-05-06, 11:02
faraon pisze: 2023-05-06, 00:29 pozwiedzac okoliczne koscioly
...
Oddal bym go komus kto sie tym interesuje, a nie ma sprzetu, bo sie marnuje.
Jeno kilka razy zdarzyło mi się być w przestrzeniach nadkościelnych, między sufitem kościoła a dachem. Zwykle zbiorowisko zabytków. Ale nie rusz, niech zostanie jak jest. Przeraża mnie brak zrozumienia.
Kiedyś pewien ksiądz z pewnego opactwa opowiadał jak zapadła się ziemię pod nowa=a trasa drogi. Jakieś piwnice. Pozbył się problemu zamawiając ileś wywrotek ziemi, aby zasypywać, co się da. Nikt nie wszedł, nie zawiadomił archeologów, nikogo nie powiadomił. Szybko pozbył się problemu. Mie to przeraża.
...
Jeśli nikt się nie zgłosi, to zgłoszę w parafii, jeśli taka Twoja wola.
...
Konfesjonał. To też powód do kościołowania. Takze tu, na Forum wielokrotnie omawiany problem. Szukanie dobrych spowiedników. To też przyczyna kościołowania. Nie jeden raz jeździłem gdzieś daleko, gdy potrzebowałem dobrej spowiedzi, dobrej rady. Teraz wydaje mi się, że jest to ważny i bardzo sensowny argument przemawiający za kościołowaniem.
To jest wlasnie powod ze zabytki sa cenne, bo mimo wszystko w jakis sposob przetrwaly, uchowaly sie przed ludzmi, wojnami, zgnilizna i robakami.
Jednak tak jak pisze konserwa, kosztami nie powinni byc obciazani lokalni ludzie, tylko urzedy konserwacji zabytkow.
Wiele urzednikow traktuje konserwacje zabytkow jak latwy biznes, a wykonawcy czesto przesadnie zawyzaja ceny wlasnie tylko z tego wzgledu ze to co naprawiaja jest zabytkowe, ze potrzebne zezwolenia itd. itp.
Wyobraz sobie ze wymiana konstrukcji dachu i renowacji scian w jednym niewielkim kosciele we Francji przekracza 15 milionow euro.
Za te pieniadze mozna by wybudowac conajmniej 3 takie same koscioly.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5325
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 844 times
Been thanked: 1403 times

Re: Churching

Post autor: abi » 2023-05-06, 13:19

to "kosciolowanie" jest niezreczne
proponuje sformulowanie za ksiedzem twardowskim

Pewien ksiądz, Francuz, odprawiając Mszę po polsku, zrobił trzy błędy: zamiast „Oto
Baranek Boży” – powiedział: „Oto Owiec Boży”, zamiast „Dzieciątko Boże” –
„Dziewczątko Boże”, a po skończeniu zapytał: „Kiedy mogę jeszcze raz mszyć?”
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Churching

Post autor: faraon » 2023-05-06, 13:25

abi pisze: 2023-05-06, 11:44 od tej pory pewnie boisz sie wykopac ziemniaki w polu
Dla rolnika bylo by to korzystne, bo archeolodzy wykopali by wszystkie ziemniaki, bez uszkodzen, malymi lopatkami. ;)
Trzeba by jedynie wybrac odpowiedni momen t przed wykopkami by ziemniaki byly gotowe do wykopania. ;)
W UK nie obciazaja kosztami rolnikow, a nawet placa rekompensaty za strate plonow jesli wykopki trwaja kilka lat. ;)
Poza tym, wszelkie cenne artefakty, czy nawet skarby, zloto, monety itp, sa wlasnoscia wlasciciela posesji, a osobie ktora za zgoda wlasciciela robila poszukiwania i znalazla, to nalezne jej jest 50 % wartosci skarbu.
Jesli muzeum narodowe chce to miec, to po prostu musi to zakupic na aukcji.
W tym wzgledzie to anglicy trzymaja sie scisle Pism, a podstawa w tym przypadku jest przypowiesc o skarbie znalezionym w ziemi, a by moc byc jego wlascicielem trzeba byc wlascicielem pola na ktorym jest ten skarb.
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 13:35 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5325
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 844 times
Been thanked: 1403 times

Re: Churching

Post autor: abi » 2023-05-06, 14:15

chyba sobie jeszcze zrobie rundke po starych legnickich kosciolach ze wzgledu na wnetrza
wczoraj sie gapilam na oltarz w katedrze jak przyklejona
2023-05-05 16.04.25.png
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Churching

Post autor: Lwica » 2023-05-06, 14:24

Na Jasnej Górze jest ładnie przyzdobione, na bogato :-bd Wczoraj też tak się patrzyłam i patrzyłam, szczególnie na sufit... I tak sobie myślalam, że to ma tak wiele lat (!) I ile pieniędzy trzeba w to wkładać żeby utrzymać, a jeszcze nie zepsuć. I ludziom wtedy tak się chciało to dłubać. Teraz to drukarką 3D by pewnie coś wydrukowali i przykleili ;))

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Churching

Post autor: faraon » 2023-05-06, 14:50

Lwica pisze: 2023-05-06, 14:24 Na Jasnej Górze jest ładnie przyzdobione, na bogato :-bd Wczoraj też tak się patrzyłam i patrzyłam, szczególnie na sufit... I tak sobie myślalam, że to ma tak wiele lat (!) I ile pieniędzy trzeba w to wkładać żeby utrzymać, a jeszcze nie zepsuć. I ludziom wtedy tak się chciało to dłubać. Teraz to drukarką 3D by pewnie coś wydrukowali i przykleili ;))
Wlasnie tu jest ta roznica, bo reczna robota jest niepowtarzalna, bo nawet ten sam artysta, nawet gdy chce zrobic druga taka sama prace, nie jest w stanie idealnie skopiowac tej pierwszej, a maszynami, czy drukarka 3D to juz bedzie masowa produkcja, a jako taka jest tania, nie tylko materialnie, ale i duchowo.
Poza tym maszyny sa w duzym stopniu ograniczone w przestrzeni geometrycznej i nie sa w stanie wykonac pewnych elementow konstrukcji przestrzennej, ktore nie stanowia problemow przy manualnym wykonaniu. Czasem rzezbienia sa nie tylko przestrzenne 3D, ale jakby 3D wewnatrz 3D, tak ze trzeba by cala maszyne wsadzic do wnetrza rzezbienia by maszyna to wykonala. Dla czlowieka z dlutem nie stanowi to problemu.
Nawet gdy uzywa sie maszyn przy renowacji, czy rekonstrukcji, robi sie jedynie glowny profil, ktory wykancza sie reczne, by nie bylo nawet sladow uzywania maszyny, a maszyn w ogole uzywa sie jedynie do zgrubnej obrobki, by latwiej i szybciej usunac nadmiar materialu.

ODPOWIEDZ