Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 774
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: pom » 2023-05-04, 20:45

Na początek;
Skąd się bierze wiara w ewolucję u niektórych katolików? Nie jest mi znany żaden dokument UNK na temat ewolucji.

Nieliczne wypowiedzi św. Jana Pawła II lub raczej okazjonalne wzmianki zawarte
w papieskim przemówieniu i kilku katechezach można by zmieścić na jednej
stronie maszynopisu. Można więc uznać, że św. Jan Paweł II nie rozstrzygnął
sporu o ewolucję, zostawiając ten problem dalszym pokoleniom teologów
i kolejnym papieżom.

Skąd więc jest ta ślepa wiara w ewolucję u niektórych katolików?

Dwa biblijne opisy o stworzeniu człowieka podają, w barwnej formie literackiej, bardzo głębokie prawdy o nim samym i o jego Stwórcy. Pismo św. uczy, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, zdolny do poznawania i miłowania swego Stwórcy. Przez Niego też został ustanowiony panem wszystkich stworzeń ziemskich. Ma nimi rządzić i posługiwać się, oddając przez to chwałę Bogu. Człowiek, stworzony jako mężczyzna i kobieta, posiada wielką godność. Bóg nie stworzył człowieka samotnym, lecz przeznaczył do życia wspólnotowego. Małżeństwo stanowi podstawową wspólnotę osób. Człowiek ze swej natury jest istotą społeczną, dlatego też bez stosunków z innymi ludźmi nie może żyć ani też rozwijać swoich uzdolnień. Wszystko, co Bóg stworzył, było dobre i bardzo dobre. Bóg nie stwarza zła (por. KDK 12).

Człowiek, stanowiący jedność ciała i duszy, skupia w sobie dwie rzeczywistości: materialną i duchową. Ciało jest czymś dobrym, dlatego człowiekowi nie wolno nim gardzić. Wyraża ono ducha ludzkiego, pomaga komunikować się z innymi osobami. Człowiek jest osobą, pewną indywidualnością, dlatego nie może być uważany za anonimowy składnik społeczności państwowej lub cząstkę przyrody. Dusza ludzka powoduje, że zdecydowanie przewyższa on wszystkie inne stworzenia ziemskie (por. KDK 14). Stworzona przez Boga dusza ludzka jest duchowa i nieśmiertelna. Dzięki niej życie człowieka nie kończy się w chwili śmierci, lecz trwa nadal na zawsze.

Człowieka odróżnia od zwierząt również to, że posiada sumienie. W głębi serca odkrywa on prawo, którego sam sobie nie nakłada, a któremu powinien być posłuszny. To prawo nakłania go do miłowania, do czynienia dobra w każdej sytuacji życiowej i do unikania zła. Prawe sumienie powinno się dostosować do obiektywnych norm moralności, które ma wiernie odczytywać. Człowiek powinien unikać samowoli w dziedzinie moralnej i dobrze formować swoje sumienie, które wskutek zaniedbania poszukiwania prawdy i dobra oraz z powodu nawyku do grzechu, może ulec powolnemu zaślepieniu (por. KDK 16).

Wolność odróżnia człowieka od świata rzeczy i zwierząt. Jest ona pewnym uzdolnieniem, umożliwiającym dokonywanie swobodnych wyborów. Wolność może ulec zewnętrznemu i wewnętrznemu skrępowaniu. Wewnętrzne rodzi się wskutek nałogów, przyzwyczajeń, nastrojów, kaprysów itp. Dzięki łasce Chrystusa człowiek może się stać prawdziwie wolny, czyli zdolny do całkowicie bezinteresownej miłości, nie krępowanej przez egoistyczne nawyki i przyzwyczajenia. Tego wewnętrznego wyzwolenia dokonuje Duch Święty. Godność człowieka wymaga, aby działał ze świadomego i wolnego wyboru, a nie pod wpływem ślepego popędu wewnętrznego, namiętności lub zewnętrznego przymusu (por. KDK 17).

Pierwsi rodzice, oprócz darów naturalnych, otrzymali od Boga jeszcze łaskę, przez którą zostali z Nim zjednoczeni i mogli żyć z Nim w przyjaźni. To zjednoczenie zapewniało im jedność, nieśmiertelność, harmonijne zespolenie z całym stworzeniem i dawało udział w Bożej wiedzy. Ten umiłowany przez Boga i hojnie obdarowany człowiek dopuścił się jednak grzechu, zrywając w ten sposób jedność ze Stwórcą i ponosząc różne konsekwencje swego czynu. Cała ludzkość została skażona przez grzech.


====================================================
Podczas spotkania w Castel Gandolfo z grupą swoich byłych studentów Benedykt XVI stwierdził: – Teorii ewolucji nie można całkowicie udowodnić, ponieważ mutacji zachodzących przez setki tysięcy lat nie można powtórzyć w warunkach laboratoryjnych.


Papież stwierdza także, iż jest bezsensownym opowiadanie się całkowicie po którejkolwiek ze stron; za kreacjonizmem, który całkowicie wyklucza naukę - czy też za teorią ewolucji, która neguje wszystko co wykracza poza naukowe wyjaśnienie. Jednakże broni kreacjonizmu, za składową którego uważa ewolucję.
Ostatnio zmieniony 2023-05-04, 21:22 przez pom, łącznie zmieniany 4 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Teoria ID, a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 20:55

Wiesz, wydaje mi się i w to wierzę, że są "rzeczy", które każdy chrześcijanin musi rozeznać sam w relacji z Bogiem.
Byłoby "nieBoskie" gdyby Ojciec podawał nam wszystko na tacy za pośrednictwem Kościoła.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID, a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-05-04, 21:08

Co ten skrot ID oznacza bo mi sie kojazy z Identification Document, czyli potocznie dowod osobisty. ;)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5386
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1407 times

Re: Teoria ID, a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: abi » 2023-05-04, 21:17

moze -"Inteligentny projekt (ang. intelligent design, ID; teoria inteligentnego projektu) – pseudonaukowa teoria[1], według której gatunki żywych organizmów powstały nie dzięki ewolucyjnym mechanizmom przypadkowych mutacji i naturalnej selekcji, lecz w wyniku realizacji inteligentnego projektu. Podobnie jak tradycyjny argument teleologiczny za istnieniem Boga, powołuje się ona na ślady celowego działania w świecie, ale unika określenia natury lub tożsamości Projektanta"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 774
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Teoria ID, a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: pom » 2023-05-04, 21:20

Po polsku IP, przepraszam.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 21:24

Nic tu się nie wyklucza.
Planem Bożym czyli Projektanta jest stworzenie człowieka, który pokocha Go tak jak On jego co realizuje się na drodze ewolucji.
:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5386
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1407 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: abi » 2023-05-04, 21:26

nie kloc sie, to byl tylko cytat
nie ze zaraz moje zdanie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 21:28

abi pisze: 2023-05-04, 21:26 nie kloc sie, to byl tylko cytat
nie ze zaraz moje zdanie
Jeśli to do mnie, to nie z Tobą, a z "tylko cytatem, nie że zaraz Twoim zdaniem".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Andej » 2023-05-04, 21:28

pom pisze: 2023-05-04, 20:45 Jednakże broni kreacjonizmu, za składową którego uważa ewolucję.
Tak też uważamy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 774
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: pom » 2023-05-04, 21:32

Np. jest ewolucja wszechświata i wewnątrzgatunkowa. Także chemiczna, ale to już szerszy temat. Ale skąd ślepa wiara w ewolucję homo sapiens. Gdzie podstawy teologiczne?
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2533
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 407 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Abstract » 2023-05-04, 21:35

@pom Czy ID uwzględnia skażenie świata poprzez grzech pierworodny? Jeśli tak to nie ma sensu bronić każdego elementu składowego tego dzieła ponieważ jest skażone. Jeśli nie uwzględnia to jak to pogodzić z Bogiem poza czasem?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: sądzony » 2023-05-04, 21:37

pom pisze: 2023-05-04, 21:32 Np. jest ewolucja wszechświata i wewnątrzgatunkowa. Także chemiczna, ale to już szerszy temat. Ale skąd ślepa wiara w ewolucję homo sapiens. Gdzie podstawy teologiczne?
Popatrz jak pięknie i wymownie ewoluuje duchowość relacji Bóg - człowiek na kartach PŚ. Od grzechu w Adamie ku zmartwychpowstaniu w Chrystusie.
:ymhug:
Ostatnio zmieniony 2023-05-04, 21:37 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Andej » 2023-05-04, 21:41

pom pisze: 2023-05-04, 21:32 Np. jest ewolucja wszechświata i wewnątrzgatunkowa. Także chemiczna, ale to już szerszy temat. Ale skąd ślepa wiara w ewolucję homo sapiens. Gdzie podstawy teologiczne?
Nie ślepa. Podbudowana obserwacjami.
Nie ma podstaw teologicznych kategorycznie zaprzeczających.
Ewolucja, jak sam napisałeś, jest elementem Boskiej kreacji człowieka. Nie tylko człowieka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-05-04, 21:43

sądzony pisze: 2023-05-04, 21:37
pom pisze: 2023-05-04, 21:32 Np. jest ewolucja wszechświata i wewnątrzgatunkowa. Także chemiczna, ale to już szerszy temat. Ale skąd ślepa wiara w ewolucję homo sapiens. Gdzie podstawy teologiczne?
Popatrz jak pięknie i wymownie ewoluuje duchowość relacji Bóg - człowiek na kartach PŚ. Od grzechu w Adamie ku zmartwychpowstaniu w Chrystusie.
:ymhug:
Tyle tylko ze to jest zwyczajny rozwoj i nie ma najmniejszej potrzeby uzywac do tego slowo ewolucja, chocby z tego wzgledu ze nie powieksza sie w dziedziczeniu, tylko kazde pokolenie ten rozwoj przechodzi. Kazdy pojedynczy czlowiek, bez wzgledu na to czy rodzice byli slabo czy mocno wierzacy.
Juz pisalem w sasiednim temacie, ze to jakas nowomoda i wrecz wszystko bezsensownie nazywane jest ewolucja.
To sie chyba wszystko zaczelo od wprowadzenia specjalizacji, ktorych wprowadzenie uwazam za uwstecznianie szkolnictwa, by doprowadzic do niemal wtornego analfabetyzmu, by nikt nie byl w stanie niczego sam sprawdzic, a wyniki badan mialy okreslony cel.

Dodano po 8 minutach 18 sekundach:
Andej pisze: 2023-05-04, 21:41
pom pisze: 2023-05-04, 21:32 Np. jest ewolucja wszechświata i wewnątrzgatunkowa. Także chemiczna, ale to już szerszy temat. Ale skąd ślepa wiara w ewolucję homo sapiens. Gdzie podstawy teologiczne?
Nie ślepa. Podbudowana obserwacjami.
Nie ma podstaw teologicznych kategorycznie zaprzeczających.
Ewolucja, jak sam napisałeś, jest elementem Boskiej kreacji człowieka. Nie tylko człowieka.
Jesli w ogole jakas ewolucja istnieje, czy tez istniala. Bo z tego co widze i czytam, to ona jedynie istnieje w glowach niektorych ludzi.
Ostatnio zmieniony 2023-05-04, 21:52 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Andej » 2023-05-04, 21:58

faraon pisze: 2023-05-04, 21:51 Tyle tylko ze to jest zwyczajny rozwoj i nie ma najmniejszej potrzeby uzywac do tego slowo ewolucja,
Zatem zastąpmy w tej dyskusji słowo "ewolucja" słowem "rozwój".
Wtedy tytułowe pytanie brzmieć będzie: Skąd bierze się ślepa wiara w rozwój?
Najlepiej, aby w całej dyskusji dokonać tych zmian. Będzie lepiej?
Dla mnie bez znaczenia. Ale jeśli mamy bawić się w przepychankę słowną, to dyskusja nie ma żadnego sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ