Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

ODPOWIEDZ
faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-05-09, 10:20

Jednak zwroc uwage na okienko z zaznaczonymi detalami co chcesz usunac z historii wyszukiwarki, bo jak skasujesz wszystko, to wszedzie od nowa bedziesz musial sie zalogowac ponownie.
Zostaw przynajmnie cookies, bo ono utrzymuja identyfikacje twojego kompa i dzieki temu logowanie jest automatyczne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Andej » 2023-05-09, 10:26

faraon pisze: 2023-05-09, 10:20 Jednak zwroc uwage na okienko z zaznaczonymi detalami co chcesz usunac z historii wyszukiwarki, bo jak skasujesz wszystko, to wszedzie od nowa bedziesz musial sie zalogowac ponownie.
Zostaw przynajmnie cookies, bo ono utrzymuja identyfikacje twojego kompa i dzieki temu logowanie jest automatyczne.
Niestety, to już dla mnie za trudny język. Nie dotykam takich elementów. Nawet nie chcę wiedzieć, że istnieją. Bowiem, jeśli zacznę coś grzebać, to na pewno narozrabiam. Operacje zostawiam chirurgom, a komputer informatykom.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-05-09, 10:28

Andej pisze: 2023-05-09, 10:26
faraon pisze: 2023-05-09, 10:20 Jednak zwroc uwage na okienko z zaznaczonymi detalami co chcesz usunac z historii wyszukiwarki, bo jak skasujesz wszystko, to wszedzie od nowa bedziesz musial sie zalogowac ponownie.
Zostaw przynajmnie cookies, bo ono utrzymuja identyfikacje twojego kompa i dzieki temu logowanie jest automatyczne.
Niestety, to już dla mnie za trudny język. Nie dotykam takich elementów. Nawet nie chcę wiedzieć, że istnieją. Bowiem, jeśli zacznę coś grzebać, to na pewno narozrabiam. Operacje zostawiam chirurgom, a komputer informatykom.
Jesli nie czyscisz historii wyszukiwarki to zamula to dzialanie kompa, robi sie coraz wolniejszy.
Jak klikniesz na slowo historia nad okienkiem wyszukiwarki to pokaze ci sie okienko z lista linkow historii, a po kliknieciu na "wyczysc obecna historie" pokaze sie okienko z lista historii i detali ktore zwykle sa wszystkie zaznaczone, a wtedy odznaczasz te ktore chcesz zostawic, a te ktore pozostana jako zaznaczone, po kliknieciu wyczysc, zostana usuniete z historii wyszukiwarki.
Jesli chcesz zrezygnowac z czyszczenia czegokolwiek, to klikasz "cancel"
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 2023-05-09, 10:51 przez faraon, łącznie zmieniany 4 razy.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 651
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 32 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Przeemek » 2023-05-09, 10:50

sądzony pisze: 2023-05-09, 07:58 "Wniosek" - to nie obrady sejmu :)
Niech będzie twierdzenie, wypowiedź.. jak zwał....
Przeemek pisze: 2023-05-08, 23:21 Obejmuje, ale, wydaje mi się poprzez jedność duchową. Rozwój i integracja powinna realizować się na płaszczyźnie ciała, psyche (dusza zmysłowa), duch (dusza duchowa). Jednakże, która płaszczyzna jest obecnie najbardziej zaniedbywana?
A to ja bardziej podkreślałem aspekt fizyczny, który jest różny - mimo podobnego składu, DNA, itd. - i od reszty żywych organizmów, zwierząt i roślin, wbrew temu co zakłada ewolucja (biologiczna). Ludzie są wyjątkowi i różni, są kompletnie innym "gatunkiem" w Planie Stworzenia.......
Przeemek pisze: 2023-05-08, 23:21 W sensie, że co. Uduchowienie = zdrowie fizyczne?
Nie chodziło mi o "uduchowienie", ale ideę, że wartość i godność człowieka wykraczają poza jego fizyczną naturę i odnoszą się do wewnętrznego, duchowego aspektu.
Obraz Boży odnosi się do człowieka jako jedności psychofizycznej (umysł i ciało), ale nie jest zależny od stanu fizycznego. Czyli, nawet jeśli ciało jest zdeformowane lub niepełnosprawne, obraz Boży nadal jest obecny. Jest to zgodne z ideą, że duch człowieka niesie obraz Boży, a ciało jest jakby "świątynią" dla tego obrazu. W związku z tym, zdrowie fizyczne nie jest jednoznaczne z "uduchowieniem". Ktoś może być zdrowy fizycznie, ale nie być "uduchowiony" w sensie duchowym. Podobnie, ktoś może mieć problemy zdrowotne, ale nadal być "uduchowiony" dzięki duchowemu aspektowi swojego istnienia. Wreszcie, podkreślenie, że nasze ciała są narzędziami sprawiedliwości i powinny być traktowane z szacunkiem, nie oznacza, że nasze zdrowie fizyczne jest jednoznaczne z naszym duchowym zdrowiem lub "uduchowieniem". Wskazuje to raczej na ideę, że nasze ciała są ważne i powinny być odpowiednio pielęgnowane, ale nie stanowią całkowitej miary naszej duchowości.
Andej pisze: 2023-05-09, 09:00 Ale, co to znaczy "dogadać się"? Czy osiągnąć wspólne stanowisko? Kosztem ustępstw każdej ze strony? Czy przekonać rozmówcę do swoich racji? A może przyjąć za prawdę tezy interlokutora? Czy też zrozumieć to, co uznaje za słuszne Twój polemista? I bez przekonywania go spokojnie rozmawiać?
Jakkolwiek jest to możliwe...... jeżeli jest.
Andej pisze: 2023-05-09, 09:00 Dla ekspermentu wezmę pierwszy z niedawnego postu:
.....
Czy nie widzisz w tym stwierdzeniu manipulacji? Wmawianie czegoś innego niż wielokrotnie pisałem? Pozwolę sobie poprawić to zdanie na poprawne:
Według teorii ewolucji, ludzie i zwierzęta rozwijają się przez proces ewolucji, który jest oparty na naturalnym doborze i przystosowaniu (do tej pory, prawda), z wieloma Boskimi interwencjami (zmieniony fragment), jak opisano w Biblii.
Wielokroć tłumaczyłem, że właśnie te szczeliny, niewytłumaczalne fragmenty ewolucji stanowią dowód ingerencji Boga w rozwój świata. Potwierdzają Jego rolę w powstawaniu i rozwoju wszystkiego, co na świecie jest. Ewolucje jest zarówno potwierdzeniem Boskiej kreacji jak i narzędziem wykorzystywanym przez niego. Bóg stworzył mechanizmy, ale nie steruje ręcznie każdym zdarzeniem czy zjawiskiem zachodzącym na świecie. Interweniuje wtedy, gdy uważa to za konieczne. I tylko wtedy.
Perspektywa którą przedstawiasz nie jest zgodna z tradycyjnym rozumieniem teorii ewolucji, jak to jest przedstawiane przez większość naukowców. Teoria ewolucji, jako naukowe wyjaśnienie, opiera się na naturalnych procesach, takich jak mutacje genetyczne i dobór naturalny, bez potrzeby odwoływania się do jakichkolwiek boskich interwencji. W tym sensie, teoria ewolucji jest naturalistyczna i nie zawiera w swoim założeniu interwencji boskich. Poza tym, choć teoria ewolucji opisuje procesy, które prowadziły do rozwoju różnych form życia, nie stawia tez na temat celowości lub kierunku tych procesów. Idea, że Bóg mógłby interweniować w ewolucji w określonym celu, niezgodna z tą teorią i powodami dla których został opisana. Zakładasz, że Bóg interweniował w proces ewolucji, co jest poglądem niezgodnym z tradycyjnym rozumieniem teorii ewolucji w nauce.

To co przedstawiasz, to próba połączenia naukowej teorię ewolucji z twoimi osobistymi przekonaniami religijnymi, tworząc swoją własną interpretację procesu ewolucji. Nie dość, że samej Teorii Ewolucji nie da się udowodnić - przedstawić dowodu, to jeszcze uważasz, że teorię tą i wiarę w Boga można pogodzić, ale trudno jest to zrobić bez zmiany lub rozszerzenia tradycyjnego rozumienia jednego lub obu tych poglądów. Ale znowu to dopiero byłby kolejny krok, gdyby okazało się, że TE jest udowodniona.

Sednem jest to, że TE tak jak jest przedstawiana i akceptowana przez większość naukowców, nie obejmuje żadnych elementów boskich interwencji. Jest to opis procesów naturalnych, takich jak mutacje i dobór naturalny, które prowadziły do rozwoju i dywersyfikacji form życia na Ziemi. Tworząc własną wersję tej teorii musisz przedstawić dodatkowe jeszcze dowody....
krystian.zawistowski pisze: 2023-05-09, 09:06 @Przemek
A Tobie chodzi o sam darwinizm, czy o całą ewolucję i pokrewne fakty z geologii?

Np czy uważasz, że:
- od milionów lat zmieniają się gatunki istot żywych (pojawiają się i znikają)
- jedne gatunki są spokrewnione z innymi.
- Ziemia ma jakieś parę miliardów lat.
?

Ja jestem niechętny wobec darwinizmu, ale nie wątpię w powyższe fakty, ani też nie sądzę by były sprzeczne z Objawieniem.
Wygląda na to, że odnosisz się do różnych aspektów z których korzysta Teoria Ewolucji jako całość, a nie tylko z "darwinizmu", który jest jednym z aspektów tej teorii.
Ewolucja, jako szeroki termin naukowy, odnosi się do procesu, w którym różne formy życia na Ziemi zmieniły się i rozwijały się na przestrzeni miliardów lat. Obejmuje to wiele różnych mechanizmów i procesów, w tym dobór naturalny, dryft genetyczny, migrację (przepływ genów) i mutacje.

Darwinizm jest teorią, która wyjaśnia, jak dobór naturalny prowadzi do ewolucji. Dobór naturalny to proces, w którym najlepiej przystosowane organizmy do danego środowiska mają większą szansę na przeżycie i rozmnażanie, co prowadzi do stopniowego zmieniania się populacji na przestrzeni pokoleń.

Geologia jest nauką, która ma pomóc i dostarczyć dowodów na ewolucję, takich jak skamieniałości i zapisy warstw skalnych, które mają pokazywać, jak różne formy życia zmieniały się na przestrzeni czasu. W tym kontekście Teoria ewolucji i dowody geologiczne są ze sobą powiązane - Ale Faraon już wskazał na czym polega słabość tego aspektu geologii.

Teoria Ewolucji jest bardziej złożona i obejmuje więcej niż tylko darwinizm. A po odkryciach na polu genetyki, ponownie została rozszerzona o neodarwinizm, który częściowo nawet zmodyfikował teorię ewolucji Darwina. Neodarwinizm łączy idee Darwina o ewolucji opartej na doborze naturalnym z nowoczesnymi odkryciami w dziedzinie genetyki i biologii molekularnej. Neodarwinizm podkreśla, że ewolucja zachodzi na poziomie genów, a zmiany w genotypach organizmów prowadzą do zmian w fenotypach, które mogą wpłynąć na ich zdolność do przetrwania i rozmnażania w środowisku. Neodarwinizm uwzględnia również inne mechanizmy ewolucyjne, takie jak dryft genetyczny i przepływ genów, które nie były uwzględnione w pierwotnej teorii Darwina. Neodarwinizm tak zdominował teorię, że niektórzy ewolucjoniści twierdzą, że bez skamieniałości da się Teorię Ewolucji udowodnić, ale specjaliści, którzy na co dzień zajmują się badaniami DNA, dostrzegają, że to "pic na wodę", tylko wielu nie ogłasza tego publicznie (można poczytać o tym w tej petycji która wcześniej likowałem), m. in. dlatego, że opinia jest jest istotna(wierzenia), a nikt nie chce tracić np. dofinansowania. Faraon podał wiele dobrych przykładów na czym to polega.....

Jednak trzeba mieć na uwadze, że Teoria Ewolucji, jak ją znamy dzisiaj, jest mocno osadzona na koncepcjach Charlesa Darwina, szczególnie na idei doboru naturalnego jako kluczowego mechanizmu ewolucji. Darwinizm, jako pierwotna teoria ewolucji, stanowi fundament dla wszystkich późniejszych rozwinięć i modyfikacji teorii, takich jak neodarwinizm.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: sądzony » 2023-05-09, 11:05

Przeemek pisze: 2023-05-09, 10:50 Nie chodziło mi o "uduchowienie", ale ideę, że wartość i godność człowieka wykraczają poza jego fizyczną naturę i odnoszą się do wewnętrznego, duchowego aspektu.
Obraz Boży odnosi się do człowieka jako jedności psychofizycznej (umysł i ciało), ale nie jest zależny od stanu fizycznego. Czyli, nawet jeśli ciało jest zdeformowane lub niepełnosprawne, obraz Boży nadal jest obecny. Jest to zgodne z ideą, że duch człowieka niesie obraz Boży, a ciało jest jakby "świątynią" dla tego obrazu. W związku z tym, zdrowie fizyczne nie jest jednoznaczne z "uduchowieniem". Ktoś może być zdrowy fizycznie, ale nie być "uduchowiony" w sensie duchowym. Podobnie, ktoś może mieć problemy zdrowotne, ale nadal być "uduchowiony" dzięki duchowemu aspektowi swojego istnienia. Wreszcie, podkreślenie, że nasze ciała są narzędziami sprawiedliwości i powinny być traktowane z szacunkiem, nie oznacza, że nasze zdrowie fizyczne jest jednoznaczne z naszym duchowym zdrowiem lub "uduchowieniem". Wskazuje to raczej na ideę, że nasze ciała są ważne i powinny być odpowiednio pielęgnowane, ale nie stanowią całkowitej miary naszej duchowości.
Spoko. To jednak nie idea, a wiara. "Duchostwo" to proces, nie stan.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Andej » 2023-05-09, 12:29

faraon pisze: 2023-05-09, 10:28Jesli nie czyscisz historii wyszukiwarki to zamula to dzialanie kompa, robi sie coraz wolniejszy.
Dzięki, cenna uwaga. Jednak nie mam tej górnej listwy z tymi pozycjami. Ale jak się zjawi u mnie, któryś z synów, to pokaże im Twoje rady, to mnie tego nauczą.
Na razie za trudne. Ale każda nauka jest cenna. Dziękuję za sugestie i radę.

Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Przeemek pisze: 2023-05-09, 10:50 To co przedstawiasz, to próba połączenia naukowej teorię ewolucji z twoimi osobistymi przekonaniami religijnymi, tworząc swoją własną interpretację procesu ewolucji. Nie dość, że samej Teorii Ewolucji nie da się udowodnić - przedstawić dowodu, to jeszcze uważasz, że teorię tą i wiarę w Boga można pogodzić, ale trudno jest to zrobić bez zmiany lub rozszerzenia tradycyjnego rozumienia jednego lub obu tych poglądów. Ale znowu to dopiero byłby kolejny krok, gdyby okazało się, że TE jest udowodniona.
Nie jestem naukowcem (choć napisałem podręcznik akademicki, ale z innej dziedziny). Dla mnie, to co pisałem, jest spójne. Pozwala mi na przyjmowania Objawienia i godzenia tego z naukami przyrodniczymi. Nie przeciwstawiam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 651
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 32 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Przeemek » 2023-05-09, 16:11

sądzony pisze: 2023-05-09, 11:05 Spoko. To jednak nie idea, a wiara. "Duchostwo" to proces, nie stan.
To nawet nie wiara, a fakt oparty na prawdzie Słowa Bożego, czyli relacji od naocznego Świadka jak to jest dokładnie stworzone(zbudowane)... :) .
Ale zgadzasz się z moim rozwinięciem twoich wypowiedzi/wniosków?
Andej pisze: 2023-05-09, 12:33 Nie jestem naukowcem (choć napisałem podręcznik akademicki, ale z innej dziedziny). Dla mnie, to co pisałem, jest spójne. Pozwala mi na przyjmowania Objawienia i godzenia tego z naukami przyrodniczymi. Nie przeciwstawiam.
Ja też nie jestem naukowcem z tej dziedziny. Ale to nie zmienia faktu, że nie wykazałeś żadnych konkretów, ani tych związanych z Teorią Ewolucji, ani tych opartych na twoich wnioskach wynikających z rozszerzenia Teorii Ewolucji o twoje poglądy. Dlatego ciężko się dogadać i merytorycznie odnieść....

Może to co napisałeś jest spójne dla ciebie, ale nie dla czytelników, nie ma konkretów - jak Ty to tłumaczysz w świetle twierdzeń Teorii Ewolucji? A którą część nawet opierasz na objawieniu od Boga?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: sądzony » 2023-05-09, 16:28

Przeemek pisze: 2023-05-09, 16:11 To nawet nie wiara, a fakt oparty na prawdzie Słowa Bożego, czyli relacji od naocznego Świadka jak to jest dokładnie stworzone(zbudowane)... :) .
Dla mnie to nie "nie_wiara", a wiara. Dla mnie wiara ma większą wartość niż "fakt". A z ciekawości, kto jest świadkiem?
Przeemek pisze: 2023-05-09, 16:11 Ale zgadzasz się z moim rozwinięciem twoich wypowiedzi/wniosków?
Na tyle na ile je zrozumiałem, na dzień dzisiejszy - tak, zgadzam się. Choć używaliśmy pojęć, których nie można jednoznacznie "dookreślić".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: Andej » 2023-05-09, 16:32

Przeemek pisze: 2023-05-09, 16:11 jak Ty to tłumaczysz
Tak, jak napisałem. Stworzeniem. Na różnych etapach rozwoju.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: krystian.zawistowski » 2023-05-09, 16:59

@Przeemek
Nie odpowiedziałeś mi na pytanie wprost "czy wierzysz, że Ziemia ma parę mld lat" .

Anglosascy protestanci czasem zakładają, że
a) Ziemia ma 6000 lat i gatunki zwierząt istnieją od zawsze takie, jak istniały.
b) Istnienie Boga powinno wynikać głownie z obserwacji świata zwierząt i roślin.

Jedno i drugie uważam za konsekwencję wyrzucenia z Biblii Księgi Mądrości i Syracha, odrzucenia komentarzy patrystycznych i późniejszej tradycji. Nie dotyczy więc katolicyzmu i innych zbliżonych wersji chrześcijaństwa i katolicy nie mają interesu by w tym uczestniczyć
Ostatnio zmieniony 2023-05-09, 17:11 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-05-09, 17:29

krystian.zawistowski pisze: 2023-05-09, 16:59 @Przeemek
Nie odpowiedziałeś mi na pytanie wprost "czy wierzysz, że Ziemia ma parę mld lat" .

Anglosascy protestanci czasem zakładają, że
a) Ziemia ma 6000 lat i gatunki zwierząt istnieją od zawsze takie, jak istniały.
b) Istnienie Boga powinno wynikać głownie z obserwacji świata zwierząt i roślin.

Jedno i drugie uważam za konsekwencję wyrzucenia z Biblii Księgi Mądrości i Syracha, odrzucenia komentarzy patrystycznych i późniejszej tradycji. Nie dotyczy więc katolicyzmu i innych zbliżonych wersji chrześcijaństwa i katolicy nie mają interesu by w tym uczestniczyć
Moze ja odpowiem chociaz na czesc pytan.
a) nie wiadomo dokladnie jak dlugo istnieje ziemia, bo 6000 tys lat to raczej zamalo,, a miliardy to kwestia dokladnosci sposobu pomiaru, ktory moze zawierac blad w sporej ilosci zer. A rodzaje, (rodziny) zwierzat istnialy od zawsze, niekoniecznie wygladajace identycznie jak dzisiaj.
Istnienie Boga wynika z Objawienia, a nie obserwacji swiata, bo ten jest skazony grzechem, jednak stworzenia sa dowodem na to ze Bog istnieje.
Nie bardzo rozumiem co wspolnego ma wyrzucenie ksiag z Biblii z faktami naukowymi?

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: krystian.zawistowski » 2023-05-09, 17:58

@faraon

Od starożytnych czasów chrześcijaństwa istniał sposób egzegezy Biblii mniej-więcej zgodny z obecnymi poglądami na temat ewolucji (nie wliczam oczywiście neodarwinizmu w zastosowaniu do człowieka itp).

Św. Augustyn w oparciu o Księgę Mądrości i wskazówki w Księdze Rodzaju miał wniosek, że Bóg stworzył wszystko jednocześnie. Co więcej, tłumaczy on stworzenie w oparciu o formy z greckiej filozofii. Np mogłoby to działać tak, że dąb został stworzony jako forma (coś jak wzorzec, projekt), ze wszystkimi cechami i własnościami jakie każdy dąb ma jako roślina w każdym stadium wzrostu. I potem ta forma aktualizuje się w materii w określonym czasie i miejscu.
https://www1.villanova.edu/villanova/ar ... logy0.html

W Księdze Mądrości i Syracha są też inne ciekawe rzeczy na temat nauk przyrodniczych, ale o tym kiedy indziej.

Dodano po 6 minutach 1 sekundzie:
A co do protestantów to sobie poczytaj np https://answersingenesis.org/ to taki typowy portal Young Earth Creationists.

Całkiem spory interes z tego mają nawet, 18 mln USD z datków. Fakt, że cel moim zdaniem bezsensowny, ale można pogratulować
gorliwości i zdolności organizacji. Fajnie by było, jakby Polacy mogli się podobnie do czegoś zmobilizować, zamiast dawać sobie ciągle wejść na łeb.
Ostatnio zmieniony 2023-05-09, 18:18 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 3 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-05-09, 18:18

Podales linkdo czyjejs narracji Augustyna, a nie same bez komentarza slowa Augustyna.

Dodano po 5 minutach 29 sekundach:
poza tym rosliny maja tez rodziny-rodzaje.
Dab, jesion i wiele gatunkow orzechow.
To nie sa oddzielne kompletnie rosliny, tylko grupa-rodzina- rodzaj.
One uksztaltowaly sie tak samo jak rodziny-rodzaje zwierzat.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: krystian.zawistowski » 2023-05-09, 18:26

faraon pisze: 2023-05-09, 18:18 Podales linkdo czyjejs narracji Augustyna, a nie same bez komentarza slowa Augustyna.
Wiem. Cytowana tam jest jego książka "On the Literal Interpretation of Genesis".
Tu jest krótki fragment z tej ksiązki o opisanym fragmencie
https://catenabible.com/com/5e1fdd2a8bc66721fe4efb86
Ostatnio zmieniony 2023-05-09, 18:28 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Teoria ID (IP), a Chrześcijaństwo. Skąd bierze się ślepa wiara w ewolucję?

Post autor: faraon » 2023-05-09, 19:47

krystian.zawistowski pisze: 2023-05-09, 18:26
faraon pisze: 2023-05-09, 18:18 Podales linkdo czyjejs narracji Augustyna, a nie same bez komentarza slowa Augustyna.
Wiem. Cytowana tam jest jego książka "On the Literal Interpretation of Genesis".
Tu jest krótki fragment z tej ksiązki o opisanym fragmencie
https://catenabible.com/com/5e1fdd2a8bc66721fe4efb86
Tak to co innego.
Ogolnie to nie lubie czytac ani sluchac czyichs narracji, tylko wole pierw sam przeczytac, a dopiero pozniej czyjas narracje.
Zreszta w tym temacie ewolucji to nie ma na nia zadnych dowodow, tylko same narracje, a brak konkretow.
Poza tym, to ze wiekszosci ludzi te narracje wystarczaja, to nie znaczy ze mi tez musza wystarczyc.
Ostatnio zmieniony 2023-05-09, 19:50 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ