Dzieci Maryi - dziewictwo

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-25, 19:57

Stwierdzenie faktu jest dziwnym stwierdzeniem :-o
Przecież KK dozwala wierzyć, że opisywani w Piśmie bracia i siostry Jezusa, to bracia i siostry przyrodnie, więc o co ci chodzi?
Kompletnie cię nie rozumiem o co ci chodzi :?:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-25, 22:22

Rozumiesz... Pisząc "brat" i osobno kuzyn, sugerujesz moim zdaniem, że możliwa jest interpretacja, że to brat rodzony. Mylę się?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-26, 17:33

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-25, 22:22 Rozumiesz... Pisząc "brat" i osobno kuzyn, sugerujesz moim zdaniem, że możliwa jest interpretacja, że to brat rodzony. Mylę się?
x_x brat przyrodni :!:
gdzie ja piszę o rodzonym?????
cięgle pisze, że nie rodzony, tylko przyrodni, ale Marek nie, Marek wietrzy spisek protestancki i pentakostalizację :ymalien: :-h ;))
... nawet jak cytuję Słowo Boże, brat to dla Marka jest podejrzane :-o

ps
przepraszam, że tak dosadnie, ale przegiąłeś
Ostatnio zmieniony 2022-04-26, 17:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2022-04-26, 19:42

Podobnie jak Marek zrozumiałem wypowiedź.
Ale fakt, że nie napisałeś, to fakt.
Niezależnie od tego, wydaje mi się, że słowo brat należy traktować tak, jak to było rozumiane przez ówczesnych.
Być może w grę wchodzi uczulenie na antykatolicką interpretację, którą szermują nasi przeciwnicy. Stąd dmuchanie na zimne.

Wierze w to, że nikt nie chce zła. Dlatego obawa, że zostanie to źle zrozumiane przez wątpiących. Wydaje mi się, że trzeba unikać niedomówień. A tym samym unikać domniemań. Wierzymy, że jest jednorodzonym. Nie mamy podstaw do innych twierdzeń. Jestem zwolennikiem, aby trzymać się twardych wyjaśnień.

Zatem, zakończmy, mam nadzieję, że w zgodzie. Bez odnoszenia się do wieku Józefa, jak też możliwości posiadania wcześniejszego potomstwa. To domniemania.

Przepraszam, niepotrzebnie się przyczepiłem do wieku Józefa. Nie mam dowodów na jego wiek. I do naśladowania Chrystusa nie jest mi to potrzebne. Ikonografia, w większości, potwierdza mniemanie Deza. Nie wiem, czy to dobrze, ale sceptycznie odnoszę się do tego, co nie wynika (wg mnie) z Pisma.

Niech Bóg prowadzi nas wszystkich do prawdy. A Duch święty rozświetla nasze umysły.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-26, 20:42

Zatem, zakończmy, mam nadzieję, że w zgodzie. Bez odnoszenia się do wieku Józefa, jak też możliwości posiadania wcześniejszego potomstwa. To domniemania.
Dzięki za rozsądny post, ale z powyższym się nie mogę zgodzić, bo poza źródłami biblijnymi, które mówią o braciach (a więc mogą mówić o braciach przyrodnich) mamy poza biblijne źródła i to bardzo stare a więc ich autorzy mogli mieć wiedzę pewną
Żydowski historyk Józef Flawiusz żyjący w czasach apostołów czyli I wiek w swoim dziele „Starożytności żydowskie” pisze o Jakubie, przełożonym czyli biskupie Kościoła jerozolimskiego, jako o „bracie Jezusa zwanego Chrystusem”.
Kolejne źródło to nieco starsze z II wieku, ale bardzo cenione w środowisku Kościoła - apokryf z II wieku „Protoewangelia Jakuba”, gdzie czytamy takie słowa opisu małżeństwa Maryi i Józefa, który wyznaje:
„Mam synów, jestem starcem, ona zaś jest młodziutką dzieweczką!”

więc jak widzisz Andeju i wiek i dzieci są częścią Tradycji Kościoła a nie moim mniemaniem, czy wymysłem malarzy.
Jak Jezus zaczął nauczanie, to Józef już nie żył (tak wynika pośrednio z Pisma i tak opisują to badacze chrześcijańscy, czyli mądrzejsi ode mnie), a Maria żyła jeszcze długie lata - kolejna przesłanka co do wieku.
Ale
tak jak powiedziałeś
Nie ma to żadnego znaczenia dla mojego, ani twojego zbawienia :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-26, 22:41

Dobrze, że się wyjaśniło. Jeśli uraziłem, przepraszam, ale naprawdę to, co napisałeś, mogło wprowadzić w błąd.

A żaden apokryf nie wchodzi w zakres Tradycji Kościoła. Co najwyżej "tradycji".
Co nie znaczy, że niektóre nie są godne szacunku.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-26, 23:01

Polemizował bym, że nie stała się częścią Tradycji
bo z niej pochodzą, poza podanymi faktami, które weszły do tradycji
Imiona rodziców Maryi, jej dziewictwo po urodzeniu Jezusa,
stała się ona podstawą do powstającej ikonografii chrześcijańskiej Wschodu i Zachodu, znalazła swoje odbicie w liturgii (święto Ofiarowania w świątyni) i przyczyniła się do rozwoju pobożności maryjnej.
dalej jeden z atrybutów Józefa kwitnąca różdżka Jessego również pochodzi z protoewangelii i wiele innych Tradycji, czy tradycji
ale ja o literkę się nie będę sprzeczał
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Tek de Cart » 2022-04-27, 09:19

Dezerter pisze: 2022-04-26, 23:01 Polemizował bym, że nie stała się częścią Tradycji
bo z niej pochodzą, poza podanymi faktami, które weszły do tradycji
Imiona rodziców Maryi, jej dziewictwo po urodzeniu Jezusa,
stała się ona podstawą do powstającej ikonografii chrześcijańskiej Wschodu i Zachodu, znalazła swoje odbicie w liturgii (święto Ofiarowania w świątyni) i przyczyniła się do rozwoju pobożności maryjnej.
dalej jeden z atrybutów Józefa kwitnąca różdżka Jessego również pochodzi z protoewangelii i wiele innych Tradycji, czy tradycji
ale ja o literkę się nie będę sprzeczał
nie tyle apokryf stał się częścią Tradycji co raczej zawiera pewną Tradycję. Tak samo jak zawiera Tradycję o tym że Jezus jest Bogiem. Tradycja jest starsza od Pisma i od innych pism apokryficznych też - jest to po prostu przekaz wiary pierwszych apostołów.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-27, 21:24

Teku - nie zgodzę się z tobą do końca, bo wiele rzeczy wymienionych stało się popularnych w Kościele właśnie z tego apokryfu
chyba, że chodzi ci o to, że w tym apokryfie po raz pierwszy zapisano pewne prawdy, które żyły w Tradycji ustnej w Kościele- z takim ujęciem sprawy się zgadzam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2022-04-27, 22:04

No i tu jest poważny błąd - popularność, która zastępuje prawdę. Dobrze, że przestrzegasz. Wydaje mi się, że trzeba być bardzo ostrożnym przy różnych popularnych zjawiskach w Kościele.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ