Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Aga1986 » 2023-05-06, 13:50

Witajcie. Czy będąc w stanie grzechu nie mam prawa prosić Boga o cokolwiek bo i tak nie będę wysłuchana?
J 9,31
Wiemy, że Bóg grzeszników nie wysłuchuje, natomiast Bóg wysłuchuje każdego, kto jest czcicielem Boga i pełni Jego wolę.

Kolejna rzecz.
Mk 11,24-25
Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie. 25 A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze»*.

Tu z kolei nic nie ma o zależności grzechu co do wysłuchania modlitwy, jest za to zależność silnej wiary oraz przebaczenie bliźnim jego win, żeby nasza modlitwa była skuteczna.
Czyli łącząc te dwa fragmenty można odnieść wrażenie że skuteczność naszej modlitwy zależy od wiary, bycia w stanie łaski uświęcającej oraz przebaczenie bliźnim. Czy znacie jeszcze jakieś warunki skutecznej modlitwy z Pisma Świętego lub nauki Kościoła?
Jeszcze tylko dodam od siebie że zawsze jak się modliłam o cokolwiek i bardzo w to wierzyłam to spełniało się. Nie zwracałam wtedy uwagi czy jestem w stanie grzechu, czy komuś coś przebaczyłam- po prostu silna wiara i zostawienie tej sprawy Bogu żeby działał i byłam pewna że będzie pozytywnie. Taka dziecięca modlitwa - pomodlę się i już będzie dobrze i paradoksalnie działało to świetnie. Wyleczyłam dzięki temu swoje lęki. Czytając od jakiegoś czasu te fragmenty Pisma Świętego wzbudziło to we mnie jakiś niepokój - nie wiem czy słusznie. Że muszę spełniać pewne warunki. No i teraz nie wiem. Ogólnie cierpię na zaburzenia lękowe i bardzo często ( praktycznie codziennie ) zawierzam Bogu moje sprawy, lęki itp. i zawsze było ok. A czytając o tych warunkach czuję jakiś taki niepokój, taki ucisk, niepewność, że jednak Bóg może mnie nie wysłucha, że nie zasługuję, bo jestem grzeszna, bo może nie taka jest Jego wola i będę cierpieć. Po prostu zamiast takiej ślepej wiary która mi pomagała pojawiają się wątpliwości i nie działa to dobrze na moją psychikę.
Nie zrozumcie mnie źle - nie chodzi mi o wartość modlitwy jako takiej w znaczeniu duchowym, bo modlitwa zawsze ma wartość, tylko o bycie wysłuchanym w konkretnych sprawach. W końcu mamy modlić się i wierzyć. I wiem, że Bóg nie jest od spełniania naszych życzeń, ale łatwo jest tak mówić ale jeśli z lękiem zmagam się codziennie i te sprawy są dla mnie istotne, bo zabierają mi np zdrowie i radość życia. Powiedzcie czy ja to źle jakoś rozumiem?
Na podsumowanie jeszcze mam pytanie odnośnie silnej wiary w spełnienie modlitwy a woli Pana Boga. Czy modląc się mogę wierzyć że to będzie mi dane nie znając woli Pana Boga? Czy pomimo tego mogę mieć taką wiarę? Czy pod wpływem modlitwy wola Boża odnośnie mojej sprawy może zostać hmm...przyspieszona albo zmieniona w jakiś sposób ( zaznaczam że proszę o dobro dla siebie lub kogoś innego, broń Boże o coś złego). Czy Bóg swojej woli już nie zmienia i jest w tych sprawach nieugięty? Wiem że dziwne pytania ale proszę w miarę możliwości o jakąś odpowiedź, może pocieszenie.
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 16:08 przez Morkej, łącznie zmieniany 5 razy.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: faraon » 2023-05-06, 14:01

Wiele pozornie drobnych i wydawalo by sie malo waznych szczegolow jest pomijane w nauczaniach, nie Nauczaniach Kosciola, tylko nauczaniach domoroslych nauczycieli ktorzy nie do konca rozumieja Nauczanie Kosciola.
Najczesciej skutki sa takie ze niszcza wiare u tych ktorych rzekomo chca nauczyc poprawnej wiary, a zamiast tego niszcza ja.
Nie sadze abys zle to rozumiala.
Te warunki o ktorych piszesz sprowadzaja sie do wiary i czystego serca. Jednak to o co prosimy nie moze stanowic czy powodowac krzywdy dla kogos innego.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2562
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Abstract » 2023-05-06, 14:13

Nie znamy woli Boga, stąd dyskusja o skuteczności modlitwy jest kwestią drugoplanową.
Bo niby jak można ocenić skuteczność modlitwy?

Jedyna modlitwa która nie niesie za sobą bagażu rozczarowań
Panie, daj mi cierpliwość, abym umiał znieść to, czego zmienić nie mogę; daj mi odwagę, abym umiał konsekwentnie i wytrwale dążyć do zmiany tego, co zmienić mogę; i daj mi mądrość, abym umiał odróżnić jedno od drugiego
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Aga1986 » 2023-05-06, 14:19

Czyli będąc np w stanie grzechu nie będę wysłuchana? Czy muszę być po spowiedzi? Wiem i sprawdziłam na swoim przykładzie że u mnie ta zależność nie działała a jednak czytam że jest inaczej. Wystarczyła więc u mnie wiara? Powiem jeszcze tylko że parę dobrych lat temu nie będąc nawet praktykująca, przeczytałam kiedyś o koronce do miłosierdzia Bożego i odmówiłam ją w pewnej sprawie beznadziejnej dla mnie. Jednak odmawiałam ją nieprawidłowo ( wtedy nie wiedziałam ) a i tak Bóg mnie wysłuchał i to natychmiast, wręcz można powiedzieć że beznadziejna sytuacja została rozwiązana błyskawicznie. Zaznaczę tylko że prosiłam w sprawie dobrej dla mnie i otoczenia. Teraz już praktykuję, przystępuję do sakramentów. Czy jeśli taka ślepa wiara mi pomagała to czy mogę wierzyć i modlić się mimo wszystko nawet jeśli nie jestem od razu po spowiedzi?
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 14:24 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: faraon » 2023-05-06, 14:25

Czasem juz sama modlitwa moze byc czyms co bedzie zalem doskonalym.
A sam zal doskonaly dosc trudno okreslic czym jest.
Jezus tez nie bez powodu mowil do Apostolow, "gdybyscie mieli wiare jak ziarnko gorczycy, powiedzieli byscie gorze by rzucila sie do morza i tak by sie stalo".
Glownym problemem czlowieka jest mala wiara.
Bardziej wierzy w to co materialne, czy nawet jakies teorie, a nie bardzo jest sklonny uwierzyc Bogu i Nauczaniu Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 14:26 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Aga1986 » 2023-05-06, 15:49

Jednak rozczytałam się po internecie na ten temat i rzeczywiście modlitwa sprawiedliwego ma wielką moc. Jest Bogu bardzo miła ale i tak Bóg według własnej woli działa. Ja rzadko kiedy jestem dłużej w stanie łaski uświęcającej niż 2 -3 dni po spowiedzi.

Dodano po 34 sekundach:
I ważne też żeby dziękować Bogu za to co się już ma a nie tylko prosić.

Dodano po 3 minutach 7 sekundach:
I jeszcze dodam że napisałam temat do rozważenia lub wiedzy innych użytkowników o jakichś tekstach biblijnych itp. Jak by co to nie miałam zamiaru zniechęcać nikogo do modlitwy i wiary. To i tak od Boga zależy wszystko. Miłego popołudnia.
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 15:54 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: faraon » 2023-05-06, 17:01

Jednak Nauczanie Jezusa mowi nieco innaczej, "ze to glownie zalezy od naszej wiary, a to wlasnie Bog nam przekazal, wiec jest to wrecz jak obietnica spelnienia prosb.
Dlatego tez ciagle boli mnie jak widze czy czytam jak ktos niszczy wiare innych.
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 17:03 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Aga1986 » 2023-05-06, 17:09

Faraonie co masz na myśli mówiąc o niszczeniu wiary innych?

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: faraon » 2023-05-06, 17:54

Bledne tlumaczenia i bledne sposoby tego tlumaczenia.
Najmniej zauwazalne sa tlumaczenia ktore sa poprawne, ale tlumaczone w sposob destruktywny dla wiary

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Andej » 2023-05-06, 18:22

Aga1986 pisze: 2023-05-06, 13:50 Witajcie. Czy będąc w stanie grzechu nie mam prawa prosić Boga o cokolwiek bo i tak nie będę wysłuchana?
Masz prawo prosi. Masz prawo się modlić. I masz obowiązek wyspowiadania się.
A to, czy Bóg wysłucha, zależy od Niego. On zna Ciebie lepiej niż Ty sama. Zna Twoje intencje i motywy. Uczyni to, co prowadzi do zbawienie. Ale niekoniecznie do spełnienia tego, co Tobie wydaje się najlepsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2562
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Abstract » 2023-05-06, 18:37

faraon pisze: 2023-05-06, 17:01 Jednak Nauczanie Jezusa mowi nieco innaczej, "ze to glownie zalezy od naszej wiary, a to wlasnie Bog nam przekazal, wiec jest to wrecz jak obietnica spelnienia prosb.
Nie masz żadnej obietnicy spełnienia próśb ponieważ Bóg nie jest złotą rybką.
Nie mamy pojęcia o wiązaniach przyczynowo skutkowych, dlatego treści naszych modlitw nie zawsze są spełniane przez Boga ale na pewno wysłuchane.

Gdy rodzice śmiertelnie chorego dziecka żarliwie modlą się wraz z całą rodziną i przyjaciółmi o powrót dziecka do zdrowia a ono umiera mają sobie dodatkowo w cierpieniu zarzucić powód jakim miałaby być ich mała wiara?
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 18:37 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: faraon » 2023-05-06, 18:42

Nie bede tego tlumaczyl bo nie jest to latewe, moge ci jedynie odpowiedziec ze niewlasciwie rozumiesz to co napisalem.
Bo to co napisalem nie jest tym co ty piszesz.
W ogole to wrzucenie gory w morze nie ma takiego samego kontekstu jak uleczenie z choroby, a poza tym nie dotyczy kazdego, bo Apostolowie to nie byl kazdy tak jak to dzis jest z powszechnym kaplanstwem.
A tak w ogole to to o czym napisales ma dwa rozne znaczenia, bo moze znaczyc ze Bog jednak mial inne plany dla nas czy dla osoby zmarlej, a myslenie ze to przez mala wiare, to tez w pewnym sensie nawet brak wiary w Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-05-06, 18:50 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy skuteczność modlitwy zależy od pewnych warunków?

Post autor: Andej » 2023-05-06, 18:43

Abstract pisze: 2023-05-06, 18:37... mają sobie dodatkowo w cierpieniu zarzucić powód jakim miałaby być ich mała wiara?
Tak jedynie, gwoli uzupełnienia.
Mt 5.15 ... ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Łk 13. 4 Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ