Pytania co do spowiedzi

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Pytania co do spowiedzi

Post autor: skruszycsie » 2023-05-10, 20:06

1. Czy jeśli na spowiedzi nie powiedziałam „więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie żałuję, postanawiam się poprawić/poprawę”, to spowiedź jest nadal ważna? Bo oczywiście żałuję, tylko tego nie powiedziałam (bo ksiądz już zadawał pokutę i ze mną rozmawiał)
2. Czy jeśli poczułam się gorzej po spowiedzi to nienajlepszy objaw? Bo jakby sumienie mnie teraz mocniej gryzie + wydaje mi się, że trochę przestraszyłam księdza, bo te moje grzechy to były też te z dawnych lat, których jeszcze kiedyś nie wyznałam i teraz uzbierało się ich sporo za jednym razem, a powiedziałam, że ostatnio u spowiedzi byłam niedawno, ponad tydzień temu?
Ostatnio zmieniony 2023-05-10, 20:52 przez skruszycsie, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania co do spowiedzi

Post autor: Andej » 2023-05-10, 20:54

Bóg nie jest buchalterem rozliczającym z każdego wypowiedzianego słowa. Warunkiem dobrej spowiedzi nie jest wypowiedzenie formułki, ale szczery żal. Było OK.
Jeśli powiedziałaś, że były popełnione dawno to OK. Jeśli to nie były grzechy zatajone, tylko zapomniane, to OK.
Tylko w przypadku, gdyby były świadomie zatajone, konieczne byłoby poinformowanie o tym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Pytania co do spowiedzi

Post autor: skruszycsie » 2023-05-11, 07:35

Andej pisze: 2023-05-10, 20:54 Jeśli powiedziałaś, że były popełnione dawno to OK. Jeśli to nie były grzechy zatajone, tylko zapomniane, to OK.
Tylko w przypadku, gdyby były świadomie zatajone, konieczne byłoby poinformowanie o tym.
Właśnie niestety nie powiedziałam i to brzmiało jakbym popełniła wszystkie w ciagu jednego tygodnia. Nie wiem co w takim przypadku. Po prostu potraktowałam jakby miały być normalnie wyznane, a kiedy popełnione to nie aż tak istotne
Ostatnio zmieniony 2023-05-11, 07:42 przez skruszycsie, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania co do spowiedzi

Post autor: Andej » 2023-05-11, 08:46

skruszycsie pisze: 2023-05-11, 07:35Właśnie niestety nie powiedziałam i to brzmiało jakbym popełniła wszystkie w ciagu jednego tygodnia. Nie wiem co w takim przypadku. Po prostu potraktowałam jakby miały być normalnie wyznane, a kiedy popełnione to nie aż tak istotne
Obawiam się, że zwróciłaś uwagi na to, co jest najważniejsze. Tj. na zatajenie. Jeśli te grzechy nie były zatajone, to spowiedź jest ważna. Grzecg=hy zostały Ci odpuszczone.

A to, że powtarzałaś już odpuszczone jest tylko przejawem słabej wiary. Ale wszyscy jesteśmy słabej wiary, choć w różnym stopniu. Z tego co wyjaśniasz uczyniłaś to w dobrej wierze. Zatem OK (pod warunkiem, że wcześniej nie było zatajenia) Teraz tylko podziękuj Bogu za odpuszczenie. Wyraź swoją wdzięczność przystąpieniem (niejednokrotnym) do Stołu Pańskiego. I zapamiętaj, że grzech raz odpuszczony, jest odpuszczony na zawsze. Chyba, że znów się zrobi to samo. Ale wtedy jest to nowy grzech, choć taki sam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Pytania o spowiedź cz. 2

Post autor: skruszycsie » 2024-01-20, 12:04

1. Czy zadośćuczynienia należy dokonać przed czy po spowiedzi? Czy może to bez różnicy, a najlepiej po prostu jak najszybciej?

2. Jakiś czas temu znalazłam artykuł (https://infostrow.pl/wiadomosci/grzechy ... id,82962,a), w którym wymieniony był taki grzech:

"Świętokradztwo to innymi słowy znieważenie Najświętszego Sakramentu. Można to zrobić poprzez podeptanie go, przyjęcie bez spowiedzi i rozgrzeszenia, albo w inny sposób. Za takie czyny rozgrzeszenie można otrzymać jedynie od Stolicy Apostolskiej. Jest to grzech śmiertelny, najcięższy według prawa kanonicznego."

Jak to rozumieć? Czy chodzi tu po prostu o "zwykłą", świętokradzką Komunię np: po zatajeniu grzechu, po którym spowiedź była nieważna, czy chodzi też o np: przyjęcie Komunii po latach bez spowiedzi? A nawet jeśli, to wydawało mi się, że za ten grzech można uzyskać rozgrzeszenie od każdego księdza. Czy to po prostu błąd w artykule czy zależy to od sytuacji/świadomości grzechu?

3. Co to jest tak właściwie cel świętokradczy? Czy jeżeli ktoś przyjmował Komunię bez spowiedzi, przez ignorancję i przekonanie, że tak można w wieku nastoletnim to jest to od razu cel świętokradczy czy po prostu nieświadomość?

4. Czy za celowe przetrzymywanie czyjegoś Indeksu do Bierzmowania przez jakiś czas u siebie w domu (ale w końcu żałowanie i oddanie właścicielowi) można normalnie otrzymać rozgrzeszenie od każdego księdza, posiadającego uprawnienia do spowiadania, czy jest to już grzech zarezerwowany dla np: władzy biskupiej?

Prosiłabym o odpowiedź nawet na jedno z pytań, jeśli ktoś ją zna.
Ostatnio zmieniony 2024-01-20, 12:51 przez skruszycsie, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania co do spowiedzi

Post autor: Andej » 2024-01-20, 18:32

Najpierw przeczytaj:
KKK
2118 Pierwsze przykazanie Boże potępia grzechy bezbożności, do których należą przede wszystkim: kuszenie Boga w słowach i czynach, świętokradztwo i symonia.
2120 Świętokradztwo polega na profanowaniu lub niegodnym traktowaniu sakramentów i innych czynności liturgicznych, jak również osób, rzeczy i miejsc poświęconych Bogu. Świętokradztwo jest grzechem ciężkim, zwłaszcza jeżeli jest popełnione przeciw Eucharystii, ponieważ w tym sakramencie jest obecne w sposób substancjalny Ciało samego Chrystusa.
2139 Wystawianie Boga na próbę w słowach lub czynach, świętokradztwo i symonia są grzechami bezbożności zakazanymi przez pierwsze przykazanie.
KPK
Kan. 1367. Kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej; duchowny może być ponadto ukarany inną karą, nie wyłączając wydalenia ze stanu duchownego.

Potem zweryfikuj pytania. Albo zadaj konkretne dotyczące tego, co dręczy.
Ad. 4. Nie sądzę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ