Książki o teodycei

ODPOWIEDZ
lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Książki o teodycei

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-11, 18:28

Czy znacie jakieś przystępne, ale i dobre książki na temat teodycei ?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Książki o teodycei

Post autor: AdamS. » 2023-05-12, 10:48

lotnikującylotnik pisze: 2023-05-11, 18:28 Czy znacie jakieś przystępne, ale i dobre książki na temat teodycei ?
Chyba najlepszym współczesnym rzecznikiem teodycei jest czeski teolog ks. Tomaś Halik - pierwszą książkę kupiłem z polecenia Gościa Niedzielnego, był to tytuł "Drzewo ma jeszcze nadzieję", później zacząłem sięgać po następne pozycje, połykając jedną za drugą (czytałem wszystkie, jakie ukazały się w Polsce). W temacie teodycei polecam jeszcze "Cierpliwość wobec Boga", "Dotknij ran", "Chcę, abyś był", "Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi." Wszystkie tego samego autora.

Nie są to pozycje, które z tytułu miałyby założenie bronić Bożej miłości i wszechmocy w obliczu manifestacji zła na świecie, ale pozwalają znacznie głębiej spojrzeć na istnienie cierpienia, zagubienia i osamotnienia. Otwierają też zupełnie inną perspektywę wiary - nie jako triumfującej pewności, ale w kategoriach nieustannej drogi, przepełnionej inspirującą przygodą intelektualną i głęboką nadzieją (którą na każdym kroku Autor odróżnia od światowego optymizmu).

Przy okazji muszę zaznaczyć, że nie po drodze mi jest z ideologiczno-politycznym profilem tego duchownego, ale wysoko cenię jego podejście do wiary i refleksyjną metodę jej pogłębiania (podobnie było z Tischnerem). Tutaj naprawdę można jedno od drugiego oddzielić. Paradoksem jest też dla mnie Leszek Kołakowski, który sam określał się jako agnostyk, ale uważam, że we współczesnej Polsce nikt bardziej skutecznie nie stawał w obronie wiary i Boga na płaszczyźnie filozofii, niż właśnie on - oczywiście czynił to w zakresie refleksji czysto hipotetycznej i na płaszczyźnie głębokiej znajomości kultury i historii chrześcijaństwa.
Ostatnio zmieniony 2023-05-12, 10:54 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2537
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 411 times

Re: Książki o teodycei

Post autor: Abstract » 2023-05-12, 11:30

"Świat najlepszy z możliwych" Tadeusz Pabjan
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ