Chrystus naszych wyobrażeń

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Dezerter » 2023-05-21, 11:21

A tak szczerze to masz Biblie w domu?
U nas ksiądz od lat jak chodzi po kolędzie, to mówi, że na stole ma leżeć Biblia, więc byłem przekonany, że tak jest u wszystkich
Ostatnio zmieniony 2023-05-21, 11:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5378
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 854 times
Been thanked: 1407 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: abi » 2023-05-21, 11:26

a jak mam Biblie to nic nie dostane?nawet obrazka?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Dezerter » 2023-05-21, 11:28

Dostaniesz życzenia
smacznego :) i miłego obiadu
wczoraj ja z nim jadłem :)
A właśnie , czy Abi w swojej bibliotece to ma Biblię?!?
Ostatnio zmieniony 2023-05-21, 11:29 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6263
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 873 times
Been thanked: 709 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-21, 11:36

Ale chodzi mi po głowie i my pomysł. Zrobić na święta Szlachetną Forumową Paczkę dla rodziny w potrzebie.

Kto robił wie że no niestety, taki zastrzyk pomocowy jest potrzebny.

Wybrać rodzinę, spisać potrzeby, przekazać jakiemuś zaufanemu forumowiczowi, który dysponuje czasem, wybrać rodzine z jego regionu, i wpłacać kasę albo zrobić paczkę na adres. Co Wy na to?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Andej » 2023-05-21, 11:40

No to jestem poważnie zakłopotany.
Bo rzeczywiście nikt nie ma wyobrażenia Jezusa. Choć są wyobrażenia Jego woli (słusznie, bo do tego mamy podstawy). Jest też wyobrażenie i "trzech Jezusach". Ale nie ma odniesienia do tytułowego pytania.
Jest natomiast ucieczka od tematu. Zmiana tematu dyskusji na niezwiązany z wątkiem. Czyli o drukowanym wydaniu Biblii.
Wobec takiej wolty i w świetle nie odnoszenia się stricte do tematu podanego w tytule, proponuję zmianę tegoż tytułu na dostosowany do treści dyskusji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6263
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 873 times
Been thanked: 709 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-21, 12:16

Ja mam tylko NT komunijny.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5378
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 854 times
Been thanked: 1407 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: abi » 2023-05-21, 13:31

Dezerter pisze: 2023-05-21, 11:28 Dostaniesz życzenia
smacznego :) i miłego obiadu
wczoraj ja z nim jadłem :)
A właśnie , czy Abi w swojej bibliotece to ma Biblię?!?
dwie sa :ymblushing: jedna cala, wielkie tomicho
druga mala i zgrabna nt

Dodano po 42 sekundach:
uzywam na zastepstwa z religii, a tak to malo kto wypozycza
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Dezerter » 2023-05-21, 13:53

To i tak dobrze, że są i można sprawdzić co ten Jezus tam narozrabiał i nagadał te 2000 lat temu a nie tylko żyć w świecie domysłów i zasłyszanych opinii, które tworzą wyobrażenia
Pamiętam jak w młodości zaczytywałem się książkami w których Jezus
- przyjął na kiju i gąbce jakiś narkotyk, który mu podał przekupiony żołnierz i zapadł w stan "narkolepsji" z którego wybudzili go apostołowie i dlatego grób był pusty
- inna opisywała młodzieńcze życie Jezusa a Indiach, gdzie szkolił się na bramina i yogina i z taką wiedzą i mocami wrócił do Izraela, nauczał i czynił cuda
- innego Jezusa opisuje Talmud np maga wykształconego w Egipcie
ale to wszystko wyobrażenia autorów
nie idźcie w ich ślady, zaglądajcie do testów źródłowych
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Andej » 2023-05-21, 14:25

Dezerter pisze: 2023-05-21, 13:53- przyjął na kiju i gąbce jakiś narkotyk, który mu podał przekupiony żołnierz i zapadł w stan "narkolepsji" z którego wybudzili go apostołowie i dlatego grób był pusty
Dwa fragmenty. Nieco mylone ze sobą. Co nie znaczy, że nie mają wiele wspólnego.
Mk 15, 22-23 Przyprowadzili Jezusa na miejsce Golgota, to znaczy miejsce Czaszki. Tam dawali Mu wino zaprawione mirrą, lecz On nie przyjął.
J 19.28-30 Potem Jezus świadom, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: «Pragnę». Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop11 gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: «Wykonało się!» I skłoniwszy głowę oddał ducha.
W Mk narkotyk, ale nie na tyczce. Na dodatek odmówił, aby przyjąć na siebie świadomiej dobrowolnie cały ogrom męki umierania na krzyżu.
W J na tyczce. Być może ten sam napój, tj. skwaśniałe wino zaprawione mirrą. Jednak nie napił się, ale zwilżył usta. Aby powiedzieć ostatnie słowa. I zaraz skonał. Zatem nie mógł to być żaden narkotyk o piorunującym działaniu. Nie ma podstaw do takich domniemań.
Dezerter pisze: 2023-05-21, 13:53- ale to wszystko wyobrażenia autorów
No właśnie. to wyobrażenia autorów, a nie wyobrażenia Jezusa. A temat dotyczy naszych wyobrażeń Jezusa. Wyobrażeń Jego samego, a nie jego czynów i słów. Bo te są opisane i nie trzeba ich sobie wyobrażać. Fakty nie podlegają wyobrażeniom. Ale też nie są przedmiotem tego wątku, gdyż dotyczy on Chrystusa, a nie Jego misji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5378
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 854 times
Been thanked: 1407 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: abi » 2023-05-21, 14:32

Dezerter pisze: 2023-05-21, 13:53 To i tak dobrze, że są i można sprawdzić co ten Jezus tam narozrabiał i nagadał te 2000 lat temu a nie tylko żyć w świecie domysłów i zasłyszanych opinii, które tworzą wyobrażenia
Pamiętam jak w młodości zaczytywałem się książkami w których Jezus
- przyjął na kiju i gąbce jakiś narkotyk, który mu podał przekupiony żołnierz i zapadł w stan "narkolepsji" z którego wybudzili go apostołowie i dlatego grób był pusty
a przebicie boku wlocznia znakomicie poprawilo Mu wentylacje pluc [-(
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Dezerter » 2023-05-21, 20:54

Andej pisze
Bo te są opisane i nie trzeba ich sobie wyobrażać.
I o tym cały czas piszę i do tego namawiam = cieszę się, że wreszcie się zgadzamy :)
Jak ktoś nie czyta to ma swoje wyobrażenia :-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Ate » 2023-05-21, 22:09

Andej pisze: 2023-05-21, 11:40 No to jestem poważnie zakłopotany.
Bo rzeczywiście nikt nie ma wyobrażenia Jezusa. Choć są wyobrażenia Jego woli (słusznie, bo do tego mamy podstawy). Jest też wyobrażenie i "trzech Jezusach". Ale nie ma odniesienia do tytułowego pytania.
Jest natomiast ucieczka od tematu. Zmiana tematu dyskusji na niezwiązany z wątkiem. Czyli o drukowanym wydaniu Biblii.
Wobec takiej wolty i w świetle nie odnoszenia się stricte do tematu podanego w tytule, proponuję zmianę tegoż tytułu na dostosowany do treści dyskusji.
Andej, to nie ja zmieniłam tok dyskusji, więc proszę nie sugeruj zmiany tytułu mojego wątku. Moderacja powinna dbać o porządek dyskusji, ja nic nie poradzę na to, że sam administrator zaangażował się w tę kwestię zamiast odpowiedzieć na twoje cenne pytanie. Ja już całkiem się pogubiłam w tym co tu jest pisane, więc po prostu opuszczam dyskusję.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Andej » 2023-05-21, 22:16

Ate pisze: 2023-05-21, 22:09 proszę nie sugeruj zmiany tytułu mojego wątku.
Masz rację. Jednak moja intencja było to, aby Tytuł wątku zgodny był z jego treścią.
Od lat usiłuje dociec, dlaczego cz=asem jest bardzo rygorystyczne podejścia do trzymania się tematyki. Włącznie za mykaniem wątków. A czasem (właściwie często) jest to tolerowane. A nawet hołubione. Pytałem wielokrotnie o kryteria powodujące dwojaki stosunek. Ale nigdy nie otrzymałem wyjaśnień.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Dezerter » 2023-05-21, 22:25

Andej pisze: 2023-05-20, 22:14
Ate pisze: 2023-05-20, 19:37Nawet w obrębie jednego KK są różni księża, którzy potrafią zupełnie inaczej wyjaśniać te same rzeczy... Poza tym w ogóle nie ma żadnej dyscypliny medialnej w KK, wolna amerykanka tu panuje i na yt co kanał katolicki włączysz, to nieraz jeden drugiemu przeczy...
I tu jest problem. Wydaje mi się, że wielu księży jest niedouczonych. Słuchając kazań z wieloma się nie zgadzam. Sądzę, że księża powinni być zobowiązani do stałego dokształcania się. Ale jest, jak jest. NA szczęście i my się uczymy. I doskonalimy.
I może właśnie dzięki temu, że nie ma dyscypliny, coraz lepiej rozumiemy, czego Bóg od nas oczekuje.
Nie zgodzę się z wami
Różnice są zgoda, ale dlatego, że
jeden ksiądz opiera się na objawieniach Maryjnych
inny na pismach świętych
jeszcze inny na tej czy innej tradycji
tych różnic by aż takich nie było gdyby się opierali na Objawieniu, Biblii i Tradycji starożytnej uczniów Apostolskich

Jezus będzie nas rozliczał z tego o czym powiedział w Biblii, więc
powtarzam za Hieronimem
Nieznajomość Biblii jest nieznajomością Chrystusa
a brak znajomości skłania nas do tworzenia swoich wyobrażeń
Ostatnio zmieniony 2023-05-21, 22:26 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Chrystus naszych wyobrażeń

Post autor: Andej » 2023-05-22, 07:59

Dezerter pisze: 2023-05-21, 22:25 Jezus będzie nas rozliczał z tego o czym powiedział w Biblii,
Prawdzie robimy tzw. off top, ale skoro już, to błagam, rozwiń tę myśl. Bo jeśli to co teraz mi się nasuwa na myśl, to mnie przeraża. I moja odpoaiwdź mogłaby zaboleć.

A co księży, kolejny off top, to każdy z nich ma obowiązek opierać się na Magisterium Ecclesiae. I koniec. żadnych własnych pomysłow, ani pomijanie tego, co niewygodne dla któregoś z nich.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ