Po co Bóg stworzył człowieka?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-19, 11:33

W wątku poświęconym Modlitwie Pańskiej padło pytanie:
Siostra pisze: 2023-05-19, 10:07 Co jednak konkretnie jest wolą Ojca naszego?
.

Wydaje mi się, że jest ono zasadnicze dla naszej egzystencji. Jak też dla naszej postawy wobec Boga i świata.
Bóg stworzył człowieka z przeznaczeniem do zbawienia. Plan był taki, aby wszyscy zostali zbawieni. Ale zdarzył się bunt. I zbuntowani starają się odwodzić ludzi od celu ich stworzenia.
Bóg chce zbawić każdego. I to pomimo jego grzechów. Ale Bóg, choć Wszechmocny, nie może (właściwie: nie chce) łamać naszej woli. A my stale łamiemy Jego wolę. I dopiero nasz upór może spowodować to, że nie zostaniemy zbawieni. Jesli konsekwentnie, do samej smierci będziemy odrzucać Jego miłość.
Jeśli będziemy odrzucać cel, dla którego nas stworzył.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Drwal » 2023-05-19, 11:45

Bóg nas stworzył z miłości przede wszystkim, podczas stwarzania świata stworzył nas i ten świat nam oddał, abyśmy nim zarządzali. Niestety jak pisałeś człowiek się zbuntował i zniszczył świat i cierpią przez niego sprawiedliwi ludzie, ale przez to Ci sprawiedli się uszlachetniają, co nas prowadzi do Boga. Ważne aby spełniać jego wolę niezależnie od wszystkiego. Przynajmniej się starać. Przynajmniej zachowywać 10 przykazań.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-19, 12:22

Przede wszystkim zachowywać przykazania miłości. To najwyższy stopień.

Myślę, że nie najważniejsze to, że przez grzech człowiek niszczy świat. Ale o to, że sprzeciwiając się miłości pogrąża siebie i innych.

Bóg chce nas wszystkich w niebie. Nie należy się temu sprzeciwiać. Tylko ten sprzeciw może nas pogrążyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 752
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 82 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: pom » 2023-05-19, 19:05

Trzeba modlić się też za innych, by jak najwięcej osób było zbawionych. Wiele osób w młodości nie miało przekazanej wiary i już na starcie miało gorzej. Nie byli też być może wychowani na wartościach katolickich. Więc to nie ich wina niejednokrotnie, że mieli gorszy strat. Bardzo dużo zależy od wychowania.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-19, 19:17

Andej pisze: 2023-05-19, 11:33 Bóg stworzył człowieka z przeznaczeniem do zbawienia. Plan był taki, aby wszyscy zostali zbawieni. Ale zdarzył się bunt. I zbuntowani starają się odwodzić ludzi od celu ich stworzenia.
Bóg nie "planował" wszystkich zbawić, jest to sprzeczne z negatywnymi skutkami daru wolności, wiedział jaki jest koszt związany z nadużyciem wolności, wiedział że część stworzenia go odrzuci. Moim zdaniem realizacją Jego "planu" jest wolność człowieka i osiągnięcie zbawienia poprzez wolność.
Bóg tak wyważył okoliczności wyboru abyśmy to my mieli ostatnie słowo, zaraz po wpływie przypadku i determinantów.
Stąd ateiści zadają pytanie dlaczego stworzył tych którzy Go odrzucą i finalnie zgubią siebie.
Bóg ma wiedzę kto będzie zbawiony, ale nie determinuje zbawienia, robimy to my sami swoimi wyborami.

Idea finalnie pustego piekła niweluje wiele dylematów wszechwiedzy Boga i ludzkich losów w dziele stworzenia.
Ostatnio zmieniony 2023-05-19, 19:26 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1942
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 426 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Praktyk » 2023-05-19, 19:53

Stworzył bo „widział, że było to dobre”. Jeśli ktoś uważa inaczej to znaczy, że nie wie czegoś co wie Bóg :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3020
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 316 times
Been thanked: 464 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: konserwa » 2023-05-19, 21:24

Chyba przedtem stworzyl istoty o wiele inteligentniejsze od ludzi. Bylo to dobre, ale pewnej liczbie odbilo i cos im sie pokrecilo ... woleli przejsc na ciemna strone mocy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Dezerter » 2023-05-19, 22:12

Andej pisze: 2023-05-19, 11:33 W wątku poświęconym Modlitwie Pańskiej padło pytanie:
Siostra pisze: 2023-05-19, 10:07 Co jednak konkretnie jest wolą Ojca naszego?
.

Wydaje mi się, że jest ono zasadnicze dla naszej egzystencji. Jak też dla naszej postawy wobec Boga i świata.
Bóg stworzył człowieka z przeznaczeniem do zbawienia. Plan był taki, aby wszyscy zostali zbawieni. Ale zdarzył się bunt. I zbuntowani starają się odwodzić ludzi od celu ich stworzenia.
Bóg chce zbawić każdego. I to pomimo jego grzechów. Ale Bóg, choć Wszechmocny, nie może (właściwie: nie chce) łamać naszej woli. A my stale łamiemy Jego wolę. I dopiero nasz upór może spowodować to, że nie zostaniemy zbawieni. Jesli konsekwentnie, do samej smierci będziemy odrzucać Jego miłość.
Jeśli będziemy odrzucać cel, dla którego nas stworzył.
Chyba się nie zgodzę, że Bóg stworzył nas do zbawienia
Bóg stworzył nas do życia w Swojej bliskości i Obecności, w komunii, w obecności drzewa życia, które dawało nam czasową nieśmiertelność, stworzył nas na swój obraz i podobieństwo jako obraz Boga na Ziemi, jako Jego reprezentacja, byśmy panowali i czynili sobie ziemię poddaną, byśmy jak Bóg tworzyli ją ciągle na nowo.
Bóg stworzył nas z miłości i dla miłości, którą winniśmy mu oddawać i miłości wzajemnej.
Ale myśmy to tak po ludzku spartolili :(
Stąd zbawcza misja Jezusa, odkupienie i nadzieja zbawienia
ale to później

Dodano po 7 minutach 50 sekundach:
Praktyk pisze: 2023-05-19, 19:53 Stworzył bo „widział, że było to dobre”. Jeśli ktoś uważa inaczej to znaczy, że nie wie czegoś co wie Bóg :)
Ja uważam inaczej, bo było "bardzo dobre"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-19, 22:34

Abstract pisze: 2023-05-19, 19:17 Bóg nie "planował" wszystkich zbawić, jest to sprzeczne z negatywnymi skutkami daru wolności, wiedział jaki jest koszt związany z nadużyciem wolności, wiedział że część stworzenia go odrzuci.
Tak, słowo planował, w odniesieniu do Boga nie jest najszczęśliwsze. Ale...
Bóg "planował" wszystkich zbawić, jest to zgodne z pozytywnymi skutkami daru wolności, wiedział jaki jest koszt związany z nadużyciem wolności, wiedział że część spełni Jego wolę.
Abstract pisze: 2023-05-19, 19:17 Idea finalnie pustego piekła niweluje wiele dylematów wszechwiedzy Boga i ludzkich losów w dziele stworzenia.
Po pierwsza, to co napisałem, ma się nijak do pustego nieba. Po drugie nie zaprzecza wszechwiedzy. Wola Boga jes to, aby wszyscy byli zbawieni. Ale, szanuje nasze wybory.
Dezerter pisze: 2023-05-19, 22:20 Bóg stworzył nas do życia w Swojej bliskości i Obecności, w komunii,
Czyili do zbawienia. Bo czymże innym jest zbawienie, jeśli nie życiem w Jego bliskości?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Dezerter » 2023-05-19, 23:15

Zbawienie – uwolnienie się z niekorzystnego stanu lub okoliczności. Szczególnie istotny w chrześcijaństwie i judaizmie akt wybawienia ludzi przez Boga.
No chyba po stworzeniu nie było niekorzystnego stanu :-w
Słowo mówi, że był bardzo dobry stan :)
Chyba nie chcesz powiedzieć, że Bóg chciał nas wybawić z Raju
Zbawienie jest misją ratunkową potrzebną później, dużo później
Ostatnio zmieniony 2023-05-19, 23:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-19, 23:16

We wstępie do Katechizmu Kościoła Katolickiego:
1 Bóg, w samym sobie nieskończenie doskonały i szczęśliwy, zamysłem czystej dobroci, w sposób całkowicie wolny, stworzył człowieka, by uczynić go uczestnikiem swego szczęśliwego życia. Dlatego w każdym czasie i w każdym miejscu jest On bliski człowiekowi. Bóg wzywa człowieka i pomaga mu szukać, poznawać i miłować siebie ze wszystkich sił. Wszystkich ludzi rozproszonych przez grzech zwołuje, by zjednoczyć ich w swojej rodzinie - w Kościele. Aby to zrealizować, posłał swego Syna jako Odkupiciela i Zbawiciela, gdy nadeszła pełnia czasów. W Nim i przez Niego Bóg powołuje ludzi, by w Duchu Świętym stali się Jego przybranymi dziećmi, a przez to dziedzicami Jego szczęśliwego życia.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wiesława » 2023-05-20, 12:31

Zauważcie, że zanim Bóg stworzył człowieka Jego Aniołowie się zbuntowali. A przecież to istoty przewyższające człowieka pod każdym względem.
Stworzył na z miłości i do miłości, dał nam ziemię do zarządzania i wszelkie życie na ziemi na powierzył. Człowiek uległ istocie anielskiej, która go omamiła, oszukała; człowiek wypowiedział posłuszeństwo Bogu. No i mamy to, co mamy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-20, 14:26

Dezerter pisze: 2023-05-19, 23:15 No chyba po stworzeniu nie było niekorzystnego stanu
No nie mam pewności. Oczywiście wiele osób zostało stworzonych w doskonałych okolicznościach, miejscach i czasie. Ale jaka jest sytuacja dzieci stwarzanych teraz na Ukrainie, w Etiopii czy Sudanie? Dar stworzenia, czyli cud poczęcia od razu (z wyjątkiem pierwszych ludzi) jest obarczony grzechem. Ale czy oni, współcześnie stworzeni nie są przeznaczeni do nieba? Czy bóg wyklucza ich ze zbawienia?
Jeśliby ludzie nie byli stworzeni do zbawienia, to jaki sens miałaby Ofiara Chrystusa? Przecież to najlepszy dowód na to, jak Bogu zależy na zbawieniu każdego człowieka. Wszystkich nas powołał do zbawienia. Tak jak wszystkich zaprasza do udziału w ofierze eucharystycznej. Nikogo nie odrzuca. Lecz dzieje się odwrotnie. To człowiekowi zdarza się odrzucać Boga. I sprzeciwiać Mu się.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Dezerter » 2023-05-20, 22:56

Andej pisze: 2023-05-20, 14:26
Dezerter pisze: 2023-05-19, 23:15 No chyba po stworzeniu nie było niekorzystnego stanu
No nie mam pewności. Oczywiście wiele osób zostało stworzonych w doskonałych okolicznościach, miejscach i czasie. Ale jaka jest sytuacja dzieci stwarzanych teraz na Ukrainie, w Etiopii czy Sudanie? Dar stworzenia, czyli cud poczęcia od razu (z wyjątkiem pierwszych ludzi) jest obarczony grzechem. Ale czy oni, współcześnie stworzeni nie są przeznaczeni do nieba? Czy Bóg wyklucza ich ze zbawienia?
Jeśliby ludzie nie byli stworzeni do zbawienia, to jaki sens miałaby Ofiara Chrystusa? Przecież to najlepszy dowód na to, jak Bogu zależy na zbawieniu każdego człowieka. Wszystkich nas powołał do zbawienia. Tak jak wszystkich zaprasza do udziału w ofierze eucharystycznej. Nikogo nie odrzuca. Lecz dzieje się odwrotnie. To człowiekowi zdarza się odrzucać Boga. I sprzeciwiać Mu się.
Ja o raju a ty o Krymie, no nie dogadamy się :-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-21, 05:24

Wiesława pisze: 2023-05-20, 12:31 Zauważcie, że zanim Bóg stworzył człowieka Jego Aniołowie się zbuntowali. A przecież to istoty przewyższające człowieka pod każdym względem.
Wolna wola aniołów i ludzi jest taka sama.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”