Po co Bóg stworzył człowieka?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-21, 07:06

Cóż wiemy o aniołach? Niewiele.
A o człowieku wiemy, że został stworzony do zbawienia. Aniołowie nie zostali stworzeni do zbawienia. Nawet nie wiemy, czy mają jakieś szanse na zbawienie. A człowiek ma. I to wielkie. Wystarczy kochać. Wystarczy nie sprzeciwiać się woli Bożej.
Niestety, czasem trudno ja odczytać, a wypełnienia może wymagać ofiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 752
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 82 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: pom » 2023-05-21, 07:34

Aniołowie mają ciało z materii duchowej i są mieszkańcami Nieba. Mają kontakt bezpośredni z Bogiem poza tymi, którzy nie sprostali próbie i zostali strąceni do piekła.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wiesława » 2023-05-21, 11:48

Abstract pisze: 2023-05-21, 05:24
Wiesława pisze: 2023-05-20, 12:31 Zauważcie, że zanim Bóg stworzył człowieka Jego Aniołowie się zbuntowali. A przecież to istoty przewyższające człowieka pod każdym względem.
Wolna wola aniołów i ludzi jest taka sama.
Nie wiem czy taka sama, ale aniołowie pod każdym względem przewyższają nasze możliwości. Niejako jesteśmy bezbronni wobec wybiegów (np.nieszczerych) aniołów.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-21, 12:03

Abstract pisze: 2023-05-21, 05:24 Wolna wola aniołów i ludzi jest taka sama.
Właśnie jest wielka różnica: anioł ma wolę "doskonałą", nie zmienia decyzji.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-21, 12:10

Ciekawym skąd ta wiedza o aniołach?
Jeśli mają wolną wolę, to moga decydować, wybierać.
Jeśli nie zmieniają decyzji, to znaczy, że nie mają wolnej woli.

Ale co mają aniołowie do sensu stworzenia człowieka? Wydaje mi się, że nic. Chyba, że uważacie, iż Bóg stworzył człowieka dla aniołów. Aby miały kogo prowadzić.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wiesława » 2023-05-21, 12:43

Andej pisze: 2023-05-21, 12:10 Ciekawym skąd ta wiedza o aniołach?
Jeśli mają wolną wolę, to moga decydować, wybierać.
Jeśli nie zmieniają decyzji, to znaczy, że nie mają wolnej woli.

Ale co mają aniołowie do sensu stworzenia człowieka? Wydaje mi się, że nic. Chyba, że uważacie, iż Bóg stworzył człowieka dla aniołów. Aby miały kogo prowadzić.
Wiedza o aniołach jest z Biblii. W ST aniołowie przecież wypełniają różne polecenia Boga. Przewyższają nas na przykład pod tym względem, że mogą przybierać ludzką postać, czyli zmieniać "konsystencję", "energię".
Ja nie uważam, że Bóg stworzył człowieka dla aniołów. Natomiast aniołowie mają wiele wspólnego z stworzeniem człowieka, a właściwie z stworzonym człowiekiem. Aniołowie zazdrościli człowiekowi, anioł zły stał się przyczyną upadku człowieka. W tym sensie pisałam. Nie wiem, jak inni rozmówcy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-21, 13:16

@Wiesława @Andy72 To bardzo ciekawe stwierdzenie, moim zdaniem pycha ma się nijak do inteligencji czy też mocy, dotyka tak samo bez względu na atrybuty. Bo jaka to wolność skoro uznaje sie relatiwizm wolnościowy.
To że wybór aniołów jest ostateczny jest oczywiste. One stoją przed obliczem Boga, my przed obliczem wiary w Niego. One działają w pewności my w niepewności, ale w żaden sposób nie narusza to autonomii wolności.
Jeśli ktoś wierzy w częściowe oskryptowanie stworzeń Boga to nie ma tu miejsca na wolną wolę lecz jej uwiązanie.
Ostatnio zmieniony 2023-05-21, 13:32 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wiesława » 2023-05-21, 13:41

Abstract pisze: 2023-05-21, 13:16 @Wiesława @Andy72 To bardzo ciekawe stwierdzenie, moim zdaniem pycha ma się nijak do inteligencji czy też mocy, dotyka tak samo bez względu na atrybuty. Bo jaka to wolność skoro uznaje sie relatiwizm wolnościowy.
To że wybór aniołów jest ostateczny jest oczywiste. One stoją przed obliczem Boga, my przed obliczem wiary w Niego. One działają w pewności my w niepewności, ale w żaden sposób nie narusza to autonomii wolności.
Jeśli ktoś wierzy w częściowe oskryptowanie stworzeń Boga to nie ma tu miejsca na wolną wolę lecz jej uwiązanie.
Ja nie podważam wolnej woli. Raczej wskazać chcę, że człowiek (z wolną wolą) nie ma równych szans z aniołem (z wolną wolą).
Nawiasem mówiąc człowiek nie ma w pełni wolnej woli, ale to chyba inny temat.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-21, 14:11

Wiesława pisze: 2023-05-21, 13:41 Raczej wskazać chcę, że człowiek (z wolną wolą) nie ma równych szans z aniołem (z wolną wolą).
Ależ człowiek ma większe możliwości. Bo człowiek może zostać zbawiony, a anioł nie może.
Aniołowie nie mogą przystępować do komunii świętej, nie mogą przyjmować Ciała Pańskiego. A człowiek może.
Aniołowie nie moga ofiarować Bogu swojego cierpienia. Człowiek może.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-21, 15:06

Wiesława pisze: 2023-05-21, 13:41 Ja nie podważam wolnej woli. Raczej wskazać chcę, że człowiek (z wolną wolą) nie ma równych szans z aniołem (z wolną wolą).
Nawiasem mówiąc człowiek nie ma w pełni wolnej woli, ale to chyba inny temat.
To warto założyć wątek lub znaleźć już istniejący. Czy WOLNA wola może nie być w pełni wolna. Czy możemy nazywać ją wówczas wolną.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wiesława » 2023-05-21, 15:50

Andej pisze: 2023-05-21, 14:11
Wiesława pisze: 2023-05-21, 13:41 Raczej wskazać chcę, że człowiek (z wolną wolą) nie ma równych szans z aniołem (z wolną wolą).
Ależ człowiek ma większe możliwości. Bo człowiek może zostać zbawiony, a anioł nie może.
Aniołowie nie mogą przystępować do komunii świętej, nie mogą przyjmować Ciała Pańskiego. A człowiek może.
Aniołowie nie moga ofiarować Bogu swojego cierpienia. Człowiek może.
Status anioła jest zupełnie inny niż ludzki. Chyba mówimy o różnych sprawach.
Ja mam w pamięci to, że mówimy o stworzeniu człowieka i popadnięcie w grzech (za namową anioła-złego anioła i bądź co bądź zbuntowanego syna bożego).
Nie bardzo umiem powiązać plan zbawienia, który jest tylko dla człowieka i to było zaplanowane od początku. Los aniołów także jest inny i z komunią choćby nie ma nic wspólnego. W każdym razie ja nie potrafię tego połączyć.

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
Abstract pisze: 2023-05-21, 15:06
Wiesława pisze: 2023-05-21, 13:41 Ja nie podważam wolnej woli. Raczej wskazać chcę, że człowiek (z wolną wolą) nie ma równych szans z aniołem (z wolną wolą).
Nawiasem mówiąc człowiek nie ma w pełni wolnej woli, ale to chyba inny temat.
To warto założyć wątek lub znaleźć już istniejący. Czy WOLNA wola może nie być w pełni wolna. Czy możemy nazywać ją wówczas wolną.
Mamy ograniczoną "wolną" wolę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-21, 20:33

Wiesława pisze: 2023-05-21, 15:51 Ja mam w pamięci to, że mówimy o stworzeniu człowieka
Nie o stworzeniu pierwszego człowieka, ale o stworzeniu każdego z nas. Każdego z ludzi żyjących.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 752
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 82 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: pom » 2023-05-21, 22:38

św. Jan Paweł II pisze: ...Opatrzność Boża ogarnia więc także świat czystych duchów, które pełniej jeszcze niż człowiek są rozumne i wolne.
...
Opatrzność jako miłująca Mądrość Boga objawiła się przede wszystkim w stworzeniu istot czysto duchowych, których podobieństwo do Boga przerasta wszystko, co stworzone w świecie widzialnym, razem z człowiekiem, który jest niezniszczalnym obrazem Boga. Wobec Boga, który jest Duchem absolutnie doskonałym, świat stworzeń duchowych jest z natury, tzn. z racji swojej duchowości, o wiele bliższy, aniżeli świat stworzeń materialnych. Stanowi on jakby najbliższe „środowisko” Stwórcy. Pismo Święte daje dosyć wyraźne świadectwo tej bliskości aniołów wobec Boga. Mówiąc o nich posługuje się takimi przenośniami, jak „tron” Boga, Jego „zastępy”, Jego „niebiosa”. Przez całe stulecia chrześcijaństwa poezja i sztuka czerpały z Pisma Świętego natchnienie, przedstawiając nam aniołów jako „orszak Boga”.
Z katechezy św. Jana Pawła II w cyklu "Wiara w Boga, Stworzyciela rzeczy widzialnych i niewidzialnych"
Audiencja generalna, środa, 9 lipca 1986

https://www.siostryodaniolow.pl/node/150

Dodano po 5 minutach 57 sekundach:
Katechezy o aniołach św. Jana Pawła II

Jest to cykl katechez o Bogu Ojcu, dotyczące artykułu "Wierzę w Boga, Stworzyciela rzeczy widzialnych i niewidzialnych".

Stworzyciel wszystkich "rzeczy (istot, bytów) widzialny i niewidzialnych" (9 lipca 1986 r.)

Stwórca Aniołów - istot wolnych (23 lipca 1986 r.)

Stwórca "rzeczy niewidzialnych": Aniołów (30 lipca 1986 r.)

Udział Aniołów w dziejach zbawienia (6 sierpnia 1986 r.)

Aniołowie upadli, czyli szatani (13 sierpnia 1986 r.)

Zwycięstwo Chrystusa nad złym duchem (20 sierpnia 1986 r.)

Polskie tłumaczenie tekstów zaczerpnięte ze strony http://www.apostol.pl/
https://www.siostryodaniolow.pl/node/149
Ostatnio zmieniony 2023-05-21, 23:15 przez pom, łącznie zmieniany 6 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-22, 08:38

A tytuł wątku brzmi: Po co Bóg stworzył człowieka?
Ale nikt tego nie dostrzega.
Wątek nie dotyczy aniołów, ale człowieków. Wszystkich. Dotyczy Ciebie, mnie, ich, nas i was. Wszystkich żyjących teraz, tych, którzy już umarli oraz tych, którzy dopiero są zaplanowani do osadzenia w czasie.

Wątek dotyczy przeznaczenia człowieka. Nie aniołów takich i siakich. ale ludzi. Dotyczy tego, co jest zaplanowaną metą dla każdego z nas.
Dlaczego większość postów zupełnie nie dotyczy tematu? Jeśli zupełnie nie interesuje cel stworzenia człowieka, ani to, do czego dążymy zgodnie z wolą Bożą, to po co wypisujecie cokolwiek w tym wątku? Chcesz pisać, pisz na temat. A jak nie interesuje, to wątek sam wygaśnie. Albo zostanie zablokowany za trzymanie się tematu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Wiesława
Bywalec
Bywalec
Posty: 182
Rejestracja: 1 maja 2018
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 29 times
Been thanked: 13 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Wiesława » 2023-05-22, 09:33

Andej pisze: 2023-05-22, 08:38 A tytuł wątku brzmi: Po co Bóg stworzył człowieka?[/size

Wątek dotyczy przeznaczenia człowieka. Nie aniołów takich i siakich. ale ludzi. Dotyczy tego, co jest zaplanowaną metą dla każdego z nas.
Dlaczego większość postów zupełnie nie dotyczy tematu? Jeśli zupełnie nie interesuje cel stworzenia człowieka, ani to, do czego dążymy zgodnie z wolą Bożą, to po co wypisujecie cokolwiek w tym wątku? Chcesz pisać, pisz na temat. A jak nie interesuje, to wątek sam wygaśnie. Albo zostanie zablokowany za trzymanie się tematu.
To wyjaśnienie powinno znaleźć się w pierwszym poście, albo tytuł wątku powinien być inaczej sformułowany. Jest naturalne, że "stworzenie człowieka" kojarzy się z Ks.Rdz. i stworzeniem człowieka. Tak zrozumiałam temat i chyba inni też skoro do tego się odnoszą. Aniołowie - bo za przyczyną złego anioła ludzkość popadła w grzech.
Może rozmowa poszła by w dobrym kierunku, gdyby tytuł brzmiał na przykład: Po co jesteś na tym świecie? W jakim celu Bóg cię stworzył? czy jakoś podobnie.
Cel stworzenia - wielu naucza, że stworzeni zostali tylko pierwsi ludzie, a cała reszta to ich potomstwo, ale już nie stworzone.
Ja jednak o sobie myślę (i o innych ludziach), że Bóg mnie stworzył w sensie, że moją duszę wysła na ten świat i dał jej ciało oraz jakieś konkretne zadania do spełnienia.
Moim celem jest zadania te rozpoznać, wypełnić i wrócić do Stwórcy.
To tak w telegraficznym skrócie. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”