Po co Bóg stworzył człowieka?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 453
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-05-22, 13:55

Moim zdaniem Andej jest to pytanie z tych na które nie da się odpowiedzieć na tym świecie.Życzę Ci z całego serca abyś po śmierci miał możliwość zapytania się Ojca "Po co nas stworzył?". Wierzymy że zostaliśmy stworzenie przez MIŁOŚĆ,z miłości,do miłości,ale to jest dla wielu zbyt ogólne stwierdzenie.Chyba najbliżej prawdy w tym temacie są kobiety w ciąży która zagraża ich życiu,i pomimo tego że wielu doradza im aby ją usunęły,one nadal pragną urodzić, choćby miały to przypłacić własnym życiem.Miłość wydaje się czasami irracjonalna (nie mylić z zakochaniem),na szczęście tylko się wydaje.
1 Ale teraz tak mówi Pan,
Stworzyciel twój, Jakubie,
i Twórca twój, o Izraelu:
«Nie lękaj się, bo cię wykupiłem,
wezwałem cię po imieniu; tyś moim!

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 752
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 82 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: pom » 2023-05-22, 14:03

A ja uważam, że Bóg stworzył człowieka, by się rozwijał w miłości, pokorze, posłuszeństwie, pokoju, czystości i dążył do poznawania Boga. Natomiast po grzechu pierworodnym jesteśmy tu dla próby, by się określić czy jesteśmy bytem dobrym, czy złym. I dopiero w Niebie będziemy także dążyć do poznawania Boga. Na ziemi też dążymy do poznawania Boga, ale w ograniczony sposób bo nękają nas pokusy i pożądliwości tego świata zmysłowego.
Ostatnio zmieniony 2023-05-22, 14:13 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 752
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 82 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: pom » 2023-05-22, 15:39

W Niebie moim zdaniem nie będziemy mieli pokus, pożądliwości tego świata zmysłowego i cierpień związanych z materialnym ciałem i otaczającym nas światem.
Ostatnio zmieniony 2023-05-22, 15:40 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-22, 16:36

Wiesława pisze: 2023-05-22, 09:33 Cel stworzenia - wielu naucza, że stworzeni zostali tylko pierwsi ludzie, a cała reszta to ich potomstwo, ale już nie stworzone.
Tak, rzeczywiście tytuł może się tak kojarzyć. Ale każdy z nas jest stworzony. Ino osadzony w czasie wybranym przez Boga.
Wiesława pisze: 2023-05-22, 09:33 Ja jednak o sobie myślę (i o innych ludziach), że Bóg mnie stworzył w sensie, że moją duszę wysła na ten świat i dał jej ciało oraz jakieś konkretne zadania do spełnienia.
Tak, to zadanie do spełnienia jest rzeczywiście tym, co powinno być dla nas najważniejsze.
Wiesława pisze: 2023-05-22, 09:33 Moim celem jest zadania te rozpoznać, wypełnić i wrócić do Stwórcy.
Wrócić do Stwórcy, czyli zostać zbawionym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-22, 16:41

Pytanie trochę powiązane, "dlaczego ludzie stworzyli bogów" ale dające odpowiedź na pytanie w wątku. Bóg jest Twórcą, nie musi nic, ale Twórca tworzy, nieskończona miłość dzieli się nią, nieskończone dobro emanuje nim na zewnątrz.
Stworzenie szuka swego Twórcy, chce zrozumieć sens, stąd mamy różne religie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Ate » 2023-05-24, 22:26

Jeśli nas stworzył z miłości i do miłości, to trochę dziwne, że nie dał nam umysłów, które mogą pojąć w Nim coś więcej niż puste pojęcia, które mniej wyjaśniają niż nie wyjaśniają, czy podobne kwadratury koła. Ja osobiście nie potrafię kochać jakiegoś zagadkowego teoretycznego i niepojętego bytu. Jestem konkretna, więc potrzebuję konkretów. A ta cała wiara to takie bujanie w obłokach. I tyle. Trzymam się wiary tylko siłą woli i pragnienia, bo umysł każdego, kto naprawdę uczciwie pochyli się nad podstawowymi pojęciami religijnymi, po prostu nie znajdzie w tych pojęciach żadnego punktu zaczepienia.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 752
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 128 times
Been thanked: 82 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: pom » 2023-05-24, 22:33

Miłość objawiona

21 Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie». 22 Rzekł do Niego Juda, ale nie Iskariota6: «Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?» 23 W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. 24 Kto Mnie nie miłuje, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 22:37 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-24, 22:37

Ate pisze: 2023-05-24, 22:26 Jeśli nas stworzył z miłości i do miłości, to trochę dziwne, że nie dał nam umysłów, które mogą pojąć w Nim coś więcej niż puste pojęcia
No tak, rzeczywiście dla wielu osób miłość jest pustym pojęciem. To przykre, ale wiele osób, a chyba nawet większość, uważa miłość za pustą abstrakcję. No, oczywiście poza miłościa własną.
Ate pisze: 2023-05-24, 22:26 nie potrafię kochać jakiegoś zagadkowego teoretycznego i niepojętego bytu.
I tu się zgadzam, bo trudno jest kochać zagadkowy i teoretyczny byt. Na szczęście mamy Boga. Niepojętego, ale konkretnego. Którego można kochać nie tylko dla Niego samego, ale za wszystkie jego dzieła. Za cały świat. Za wszystkich, którzy są nam bliscy. Za obietnice zbawienia.
Ate pisze: 2023-05-24, 22:26 A ta cała wiara to takie bujanie w obłokach.
Ale tylko dla tych, którzy nie wierzą. Dla wierzących jest konkretem. I to takim, który ma bezpośrednie przełożenie na całokształt życia.
Ate pisze: 2023-05-24, 22:26 umysł każdego, kto naprawdę uczciwie pochyli się nad podstawowymi pojęciami religijnymi,
daje mu sens i siłę do życia. Staje się treścią życia. I doskonalenia tegoż.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Ate » 2023-05-24, 22:38

Wszystko to są obrazy czysto ludzkie, a przecież non stop jest tu - na forum - wałkowane, że Bóg jesy całkowicie niepojęty dla człowieka i jego małego rozumku, że jest Osobą - a jednak nie taką osobą, jak to się mówi, tylko inaczej. Jak? Nie wiadomo.
No tak, rzeczywiście dla wielu osób miłość jest pustym pojęciem. To przykre, ale wiele osób, a chyba nawet większość, uważa miłość za pustą abstrakcję. No, oczywiście poza miłościa własną.

Tu już robisz chochoła - miłość do prawdziwych osób, z krwi i kości, jest jak najbardziej realną miłością, w przeciwieństwie do miłości do pustego pojęcia. jak można kochać pojęcie? A na dodatek takie, które nie zawiera w sobie żadnej treści dostępnej mojemu pojmowaniu?
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 22:41 przez Ate, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-24, 22:52

Ate pisze: 2023-05-24, 22:41 Tu już robisz chochoła - miłość do prawdziwych osób, z krwi i kości, jest jak najbardziej realną miłością,
Niekoniecznie. Co najmniej połowa ludzi nie wie, co to znaczy miłość. Jeśli wiesz, znasz to pojęcie, to opisz w kilku słowach, czym jest miłość.
Ate pisze: 2023-05-24, 22:41 Tu już robisz chochoła - miłość do prawdziwych osób, z krwi i kości, jest jak najbardziej realną miłością, w przeciwieństwie do miłości do pustego pojęcia. jak można kochać pojęcie?
Oczywiście, nonsensem jest miłość do pustego pojęcie. W poprzednim poście to napisałem. Ale też nikt nie kocha pustego pojęcia. Wydaje mi się, że nie ma takiego człowieka. Chyba, że jakaś choroba psychiczna.
Ate pisze: 2023-05-24, 22:41 A na dodatek takie, które nie zawiera w sobie żadnej treści dostępnej mojemu pojmowaniu?
A tu już podajesz konkretne kryterium. Zatem uważasz, że wszystko to, czego nie potrafisz zrozumieć, jest pustym pojęciem. Sama wyznaczyłaś dla samej siebie kryterium. Nie rozumiesz całek nieoznaczonych, zatem są pustym pojęciem. Nie rozumiesz teorii kwantowej, zatem to puste pojęcie. Nie wiesz co to neutrino i nie możesz sobie tego wyobrazić, zatem to puste pojęcie. 90 % wiedzy zawartej w encyklopedii jest niezrozumiała, zatem sa to tylko puste pojęcia.
Ale uznawanie wszystkiego tego, czego się nie rozumie za puste pojęcia lub uznając, że nie istnieją, jest tylko cenzurką, którą sama sobie wystawiasz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Ate » 2023-05-24, 23:04

A tu już podajesz konkretne kryterium. Zatem uważasz, że wszystko to, czego nie potrafisz zrozumieć, jest pustym pojęciem. Sama wyznaczyłaś dla samej siebie kryterium. Nie rozumiesz całek nieoznaczonych, zatem są pustym pojęciem. Nie rozumiesz teorii kwantowej, zatem to puste pojęcie. Nie wiesz co to neutrino i nie możesz sobie tego wyobrazić, zatem to puste pojęcie. 90 % wiedzy zawartej w encyklopedii jest niezrozumiała, zatem sa to tylko puste pojęcia.
Ale uznawanie wszystkiego tego, czego się nie rozumie za puste pojęcia lub uznając, że nie istnieją, jest tylko cenzurką, którą sama sobie wystawiasz

- nie, na ten temat już pisałam chyba w moim najnowszym wątku. Taka pisanina nie ma sensu, bo nie chce mi się tysiąc razy wytłuszczać mojego stanowiska. Czuję, że "ja o niebie, wy o chlebie". Nic niewarte dyskusje, w których każdy rozmówca pod tymi samymi pojęciami odbiera skrajnie różne treści.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-25, 08:10

Ate pisze: 2023-05-24, 23:04 Nic niewarte dyskusje, w których każdy rozmówca pod tymi samymi pojęciami odbiera skrajnie różne treści.

Jednak warte, bo umożliwiają zrozumienie czegoś więcej.
Ale to prawda, że bardzo często trudno się porozumieć ze względu na używane słownictwo. Ale jest SJP PWN skąd można czerpać definicje określające znaczenie słowa. Wydaje mi się, że to ułatwia porozumienie. Co nie znaczy, że w naszym języku nie ma homonimów. Ale ich treść wynika z kontekstu. Wydaje mi się, że zawsze są szanse na porozumienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13650
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1995 times
Been thanked: 2166 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-05-25, 08:35

Po co Bóg stworzył człowieka?
By stworzenie mogło Miłować.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-25, 09:08

sądzony pisze: 2023-05-25, 08:35
Po co Bóg stworzył człowieka?
By stworzenie mogło Miłować.
Tak, ale to relacja dwustronna. A ukoronowaniem, zbawienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13650
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1995 times
Been thanked: 2166 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-05-25, 09:38

Andej pisze: 2023-05-25, 09:08
sądzony pisze: 2023-05-25, 08:35
Po co Bóg stworzył człowieka?
By stworzenie mogło Miłować.
Tak, ale to relacja dwustronna. A ukoronowaniem, zbawienie.
Zgadza się. Ale metaforycznie zbawienie jest właśnie zjednoczeniem poprzez Miłością.

"Zbawienie – uwolnienie się z niekorzystnego stanu lub okoliczności. Szczególnie istotny w chrześcijaństwie i judaizmie akt wybawienia ludzi przez Boga." (...)
"Katolicyzm:
Zbawienie jest stanem, w którym Bóg za sprawą Jezusa przywraca człowieka ze stanu grzechu i śmierci do stanu jedności ze sobą i życia wiecznego."


https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbawienie
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”