Po co Bóg stworzył człowieka?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 18:10

@Andy72
1 Cierpienie to odbieranie i interpretowanie bólu, zwierzęta i rośliny są za bardzo proste aby to robić.

3i4
No właśnie rodząc się, nie możemy już uciec przed wiecznością. Co więcej istnieje możliwość, że będziemy cierpieć, albo w tym świecie, albo i w tym i w tamtym. Nie można od tego uciec . Myślę,że tutaj wierzący muszą udowodnić, że ten sposób stworzenia można połączyć z dobrocią Boga, bo właśnie uważam, że ów sposób stworzenia może godzić w te dobro. ( Więc nie chciał bym odpowiedzi typu " dobry bóg to zaplanował. "

Pozdr.

Dodano po 1 minucie 58 sekundach:
@Abstract

1 to co napisałem do @Andy72

2 wydaje mi się, że ogień nie jest metaforą, skoro np. jest napisane,że będziemy się w piekle dusić ( w KKK )
Pozdr.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 18:18

1.Rośliny czy bakerie są w ogóle za proste, by nawet czuć ból.
O ile ból bez cierpienia byłby marzeniem masochistów, to cierpienie z definicji jest tym czego nie chcemy. Zwierzęta aby działać , chcą pewnych rzeczy a pewnych nie, więc odczuwają cierpienie.

3i4
Dlaczego uważasz niebyt za dobry?!!!
Też kiedyś miałem zainfekowanie niebytem, to bardzo utrudnia życie.
Aby się uwolnić może spróbuj dziękować Bogu za to że Cię stworzył.
Choć z początku byłaby to modlitwa , z którą byś się wewnętrznie nie zgadzał.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 18:20 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 18:21

@Andy72 @Abstract
Myślę, że Bóg nie może być dobry, skoro skazał nas na taką rzeczywistość.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-28, 18:25

lotnikującylotnik pisze: 2023-05-28, 18:10 No właśnie rodząc się, nie możemy już uciec przed wiecznością. Co więcej istnieje możliwość, że będziemy cierpieć, albo w tym świecie, albo i w tym i w tamtym. Nie można od tego uciec . Myślę,że tutaj wierzący muszą udowodnić, że ten sposób stworzenia można połączyć z dobrocią Boga, bo właśnie uważam, że ów sposób stworzenia może godzić w te dobro. ( Więc nie chciał bym odpowiedzi typu " dobry bóg to zaplanował. "
Pozdr.
Dobry Bóg nie planuje twoje woli, ale możliwość wybierania. Zna wynik twoich wyborów ale ich nie determinuje co do konkretnego wyboru, jedynie determinuje zbiory możliwości wyboru. Nie możesz wybrać tego czego nie ma w zbiorze.
Odrzucenie Boga dokonuje się w świadomości tego czynu, a nie przez pomyłkę. Poprzez zarzut, że twoje decyzje były słuszne i nie mają nic wspólnego z pychą. A więc jeśli odrzuciłbym Boga piekło nie będę nazywał piekłem. Jeśli odrzucę dobro, brak dobra nie będzie w moim mniemaniu czymś przerażającym, dopiero gdy w piekle spotkam się ze swoim lustrzanym odbiciem mojej pychy w kimś innym, uświadomię sobie z czym przyjdzie mi się mierzyć, a więc z samym sobą.
A więc największym zagrożeniem w piekle dla mojej osoby będę ja sam, broniący swojej pychy przed samym sobą, przed innym i finalnie przed samym Bogiem.
Lotniku myślę że za wcześniej jako stworzenie wyciągasz wnioski z żalem że zostałeś powołany do życia. Lepiej jest szukać sensu powołania niż udawać że się wie do czego zostało się powołanym i zarzucać to zbyt wcześnie Twórcy.

Jeśli Bóg nie może być dobry, to jest dobry i zły jednocześnie, jak człowiek. Wówczas idziemy na skróty.
Bóg dając wybór, pozwolił człowiekowi na wybór braku dobra, a więc zła. Jedyne co Bóg zrobił to skazał cię na taką tymczasową rzeczywistość, abyś sam odkrył siebie takim jakim jesteś w Jego zamyśle.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 18:26 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 18:25

Czego nie można zmienić , trzeba zaakceptować :)
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 18:34

@Abstract
Czy skoro Bóg wiedziałże ludzie będą skazywać się na męki w piekle ( ponieważ nie natknąłem się na argumenty, które znoszą te męki ) lepiej nie byłoby nie urzeczywistniać świata ? Pewnie odpowiesz,że Bóg jest dobry więc wie lepiej, ale chce zauważyć że to nas dotyczy nasze istnienie wieczne, którego nie możemy się zrzec. Uważam że jeżeli nie można podać powodu stworzenia świata, zasadnym jest wątpienie w dobroć stwórcy . Pozdr.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-28, 18:43

lotnikującylotnik pisze: 2023-05-28, 18:34 @Abstract
Czy skoro Bóg wiedziałże ludzie będą skazywać się na męki w piekle ( ponieważ nie natknąłem się na argumenty, które znoszą te męki ) lepiej nie byłoby nie urzeczywistniać świata ? Pewnie odpowiesz,że Bóg jest dobry więc wie lepiej, ale chce zauważyć że to nas dotyczy nasze istnienie wieczne, którego nie możemy się zrzec. Uważam że jeżeli nie można podać powodu stworzenia świata, zasadnym jest wątpienie w dobroć stwórcy . Pozdr.
Natknąłeś się, ale nie pasują ci do linii światopoglądowej. Przyjdzie z czasem.

Taki eksperyment myślowy.
Wyobraź sobie że żyjesz w świecie gdzie wszyscy będą zbawieni ale o tym nie wiesz. Twój lament na zgubę nie wpłynie na twoją zgubę.
Szatan wiedzie człowieka na zgubę również poprzez nieadekwatne wzmacnianie winy i swojego obecnego położenia jako beznadziejne. Wówczas osoba atakowana umieszcza się już za życia w piekle i zarzuca to Bogu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14724
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4083 times
Been thanked: 2893 times
Kontakt:

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 19:02

lotnikującylotnik pisze: 2023-05-28, 18:34 @Abstract
Czy skoro Bóg wiedziałże ludzie będą skazywać się na męki w piekle ( ponieważ nie natknąłem się na argumenty, które znoszą te męki ) lepiej nie byłoby nie urzeczywistniać świata ? Pewnie odpowiesz,że Bóg jest dobry więc wie lepiej, ale chce zauważyć że to nas dotyczy nasze istnienie wieczne, którego nie możemy się zrzec. Uważam że jeżeli nie można podać powodu stworzenia świata, zasadnym jest wątpienie w dobroć stwórcy . Pozdr.
Ten świat jest najlepszy z możliwych, tak twierdzą wierzący filozofowie
Szansę na zbawienie mają wszyscy
Bóg pragnie zbawienia wszystkich!
Szanuje jednak wolną wolę człowieka
Jego Miłosierdzie jest skandalicznie wielki i niezrozumiałe przykład :
ktoś komu błogosławi i kto ma wspaniałe życie wypina się na niego, sprzedaje majątek i jedzie w świat gdzie imprezuje z dziwkami, pije, baluje i ma w głębokim poważaniu zasady i moralność Ojca
jak wszystko przepuszcza i traci przyjaciół spada na dno, głodując i żyjąc prawie jak zwierze.
Wraca do domu Ojca i co się dzieje dalej? - skandal Miłości Miłosiernej *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 19:12

@Abstract

Nie rozumiem pierwszego akapitu.

Po drugie, my w takim świecie nie istniejemy.

Myślę, że nie można nazwać Boga dobrym, jeżeli zdecydował się urzeczywistnić ten świat. Co więcej, nie chcę przyjąć argumentacji, że Bóg jest doskonale dobry, gdyż właśnie teraz staram się ją odrzucić, wysuwając argument. Lepiej byłoby nic nie urzeczywistniać ( czyli skoro Bóg wie o wszystkim, oznacza to ocalić ludzi którzy go odrzucą , w ogóle ich nie teorząc ), i tutaj proszę mi wykazać dlaczego jestem w błędzie. Wydaję mi się oczywiste,że lepiej jest uchronić grzeszników od kary ich nie tworząc, a skoro ich się nie stworzy to nie ingeruje się w ich wolną wolę, niż aby bezcelowo urzeczywistniać świat. Dodam, że przecież Bóg niczego nie potrzebuje, oraz ,że bie można prosić Boga o anihilację duszy .

Pozdr.

Dodano po 5 minutach 59 sekundach:
Co więcej, uważam, że można Boga oskarżać o piekło,gdyż to on - wszechwiedzący - urzeczywistnił taki świat w którym można Go odrzucić - a konsekwencję tego odrzucenia są wiekuiste. I albo się na niego zgodzimy, albo będziemy cierpieć. Co więcej z tego powodu uważam że może być moralne odrzucać Boga ( że jesteśmy powoływani do istnienia, i nic z tym nie możemy zrobić )

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 19:25

Ten świat jest najlepszy z możliwych, to znaczy CAŁY świat a nie tylko widoczna, doczesna jego część. Skoro uważasz, że to było źle przemyślane, to powiedz jak byś Ty urządził świat?
A pewnie powiesz że byś wcale nie tworzył świata.
Zdaje mi się że było coś takiego:
w Dzienniczku siostra Faustyna pisze o Miłosierdziu Boga objawiającym się tym, że nas stworzył. Było to krytykowane jako głupota, aż podobne zdanie okazało się że miał św. Tomasz z Akwinu, sw. siostra Faustyna jako niewykształcona nie mogła tego wiedzieć.
Jeszcze raz początek Katechizmu:
1 Bóg, w samym sobie nieskończenie doskonały i szczęśliwy, zamysłem czystej dobroci, w sposób całkowicie wolny, stworzył człowieka, by uczynić go uczestnikiem swego szczęśliwego życia. Dlatego w każdym czasie i w każdym miejscu jest On bliski człowiekowi. Bóg wzywa człowieka i pomaga mu szukać, poznawać i miłować siebie ze wszystkich sił. Wszystkich ludzi rozproszonych przez grzech zwołuje, by zjednoczyć ich w swojej rodzinie - w Kościele. Aby to zrealizować, posłał swego Syna jako Odkupiciela i Zbawiciela, gdy nadeszła pełnia czasów. W Nim i przez Niego Bóg powołuje ludzi, by w Duchu Świętym stali się Jego przybranymi dziećmi, a przez to dziedzicami Jego szczęśliwego życia.

Lotniku czy jesteś antynatalistą? Czy mogąc mieć dzieci, uważałbyś że nie masz prawa powoływać ich do życia?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 19:28

@Andy72
Tak, jestem antynatalistą.

Pozdr..

Dodano po 10 minutach 25 sekundach:
Przepraszam, ale oczekuję odpowiedzi

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 19:39

Na to że jesteś antynatalistą? Na poprzednie odpisałem
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 19:40 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 19:46

@Andy72
Wybacz, chciałem wiedzieć czy @Abstract mi odpisze.

@Andy72 wybacz, ale Twój argumenty do mnie nie przemawiają .

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2514
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Abstract » 2023-05-28, 19:49

@lotnikującylotnik jak ma się realizować inaczej wolność, skoro wybór jednej z opcji jest niemożliwy, ponieważ nie może się zmaterializować bez zarzutów o jakich piszesz. Jeśli odrzucisz Boga, to On cię skazuje i wybiera za ciebie, czy ty sam to czynisz? Z drugiej strony idea pustego piekła jest kusząca.

Jeśli martwisz się o tych którzy mogą wylądować w piekle możesz się za nich modlić. Martwisz się o innych, a więc nie kieruje tobą pycha, a więc sam nie powinieneś myśleć że będziesz w piekle.
Jeśli martwisz się o siebie wykorzystując jako argument troskę o innych kieruje tobą tak naprawdę pycha i asekuracyjnie atakujesz coś co mogłoby ci zagrozić w jej pielęgnowaniu.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 19:56

@Abstract
Proszę przytoczyć moje słowa , do których się Pan odnosi.


Jeżeli chodzi o wybór między stworzeniem i niestworzeniem rzeczywistości, to Bóg może będąc wolnym dokonać obydwu wyborów. Tylko, że ja piszę że jeżeli wybierze aby stworzyć, to nie może być dobry. Ale ciągle jest wolny.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 20:02 przez lotnikującylotnik, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”