Po co Bóg stworzył człowieka?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 21:03

@Abstract
jak ? To ja myślę, że nie odpowiedziano mi na pytanię

Dodano po 2 minutach 7 sekundach:
@Albertus ]
tylko nie ważne co zrobimy, nie można nie odpowiedzieć. I jeszcze, w wypadku wyboru na pustyni jakoś z woli naszej lub innego człowieka ( istoty niedoskonałej ) znaleźliśmy się na tej pustyni, życie mamy dzięki istocie doskonałej.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 21:10 przez lotnikującylotnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5858
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 830 times
Been thanked: 682 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-28, 21:08

Jemu chodzi o stary jak świat argument, że ludzie często wierzą, bo boją się piekła. To jest wolny wybór, ale ze strachu.
Ja tak zaczynałam, trochę ze strachu, nie przeczę.
Ale mi przeszło.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5903
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 444 times
Been thanked: 900 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Albertus » 2023-05-28, 21:10

lotnikującylotnik pisze: 2023-05-28, 21:06 @Albertus ]
tylko nie ważne co zrobimy, nie można nie odpowiedzieć.
Nie bardzo rozumiem.

Na pustyni też nie masz trzeciej opcji niż iść do źródła i żyć albo iść na pustynię i umierać w męczarniach z pragnienia.

Podobnie jak odetniesz się od źródła miłości którym jest Bóg to nie będziesz miał miłości.

Nie rozumiem dlaczego brak innej opcji miałby powodować to że wybór nie jest w pełni wolny?

Dodano po 6 minutach 43 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-05-28, 21:08 Jemu chodzi o stary jak świat argument, że ludzie często wierzą, bo boją się piekła. To jest wolny wybór, ale ze strachu.
To podobnie jak ojciec który idzie z dzieckiem przez las i mówi mu - pilnuj się mnie i nie oddalaj bo się zgubisz a w lesie są wilki.

Straszy go? Nie po prostu mówi mu prawdę o tym jaka jest rzeczywistość.

lotnikującylotnik
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: lotnikującylotnik » 2023-05-28, 21:20

Myslę, że
1 o ile z naszej strony nic więcej na pustyni nie możemy zrobić, to np. może przylecieć helikopter, i nas zabrać. Takich przykładów można podać wiele, chodzi o to, że na nas może też działać świat zewnętrzny,
Z życiem wiecznym tak nie ma - miłość Boga, lub nie. Dlaczego nasz wybór nie musi być w pełni wolny ? Bo możemy się bać piekła, i tyle

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 21:24

Ja też tak miałem, mówiłem; jakim prawem! Bóg kogokolwiek tworzy?!
to bez sensu. Jeśli czegoś nie możemy zmienić , trzeba to zaakceptować
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5903
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 444 times
Been thanked: 900 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Albertus » 2023-05-28, 21:25

lotnikującylotnik pisze: 2023-05-28, 21:20 Myslę, że
1 o ile z naszej strony nic więcej na pustyni nie możemy zrobić, to np. może przylecieć helikopter, i nas zabrać. Takich przykładów można podać wiele, chodzi o to, że na nas może też działać świat zewnętrzny,
Z życiem wiecznym tak nie ma - miłość Boga, lub nie. Dlaczego nasz wybór nie musi być w pełni wolny ? Bo możemy się bać piekła, i tyle
Podobieństwo z pustynią jest oczywiście niedoskonałe ale oddaje istotę rzeczy - Bóg jest źródłem miłości - jeśli odetniesz się od tego źródła to w końcu ci tej miłości zabraknie i będziesz cierpiał.Taka jest po prostu natura rzeczy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5858
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 830 times
Been thanked: 682 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-28, 21:25

@Albertus nie do końca dobre porównanie. Bo Bóg mógł, jako że może wszystko, stworzyć piekło bez cierpienia, jakiegokolwiek, ot po prostu jakieś miejsce odosobnione. Tymczasem w naszej religii jest ono "jakimś strasznym miejscem z diabłami".
Wtedy ludzie nie wierzyliby ze strachu.
Ale może o to chodziło. Może negatywne wzmocnienie jest potrzebne do nawrócenia? Tylko czy wtedy to nawrócenie będzie trwałe i zdrowe?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-28, 21:40

A nawet mógł stworzyć dwa nieba. Jedno dla tych, którzy Mu uwierzyli, a drugie dla tych, którzy uwierzyli szatanowi. I dodatkowo jeszcze autostradę łączącą oba nieba, aby można było się odwiedzać. Albo przeprowadzić, gdyby było za ciepło lub zbyt wspaniale.
Bóg jestr wszechmocny i wszechwiedzący. Mógł się spytać forumowiczów jak stworzyć i zorganizować cały świat, zarówno materialny jak i niematerialny. Miał szansę, ale z niej nie skorzystał.
Imponuje mi poziom dyskusji. Jak wiele osób uważa, ze może pouczać Boga. Tłumaczyć Mu, jakie błędy popełnił. Może jeszcze nie jest za późno? Może tylko trzeba odpowiednio kategorycznie zażądać wprowadzenia zmian?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 21:51

Andej pisze: 2023-05-28, 21:40 Bóg jestr wszechmocny i wszechwiedzący. Mógł się spytać forumowiczów jak stworzyć i zorganizować cały świat, zarówno materialny jak i niematerialny. Miał szansę, ale z niej nie skorzystał.
=))
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-05-30, 14:02

lotnikującylotnik pisze: 2023-05-28, 21:20 Z życiem wiecznym tak nie ma - miłość Boga, lub nie. Dlaczego nasz wybór nie musi być w pełni wolny ? Bo możemy się bać piekła, i tyle
Właśnie wybór jest całkowicie wolny: wybór Boga lub nie,
gdybyśmy byli zaprogramowani na Dobro i Boga, byśmy byli robotami, nie osobami.
Ten świat, mimo że istnieje zło , jest lepszy od świata, gdzie by zło nie istniało, jednak nie było by osób lecz roboty, manekiny, czy lalki.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-05-31, 08:00

lukasz_1 pisze: 2023-05-30, 18:28 Skoro każdy człowiek jest stworzony do zbawienia to muszą iść do nieba. Myślę ze jak każdy w niebie będą mieć przemienione ciała.
Tak, jestem przekonany o tym, że każdy człowiek został stworzony do zbawienia. Także ci, którzy kategorycznie tego odmawiają. I tylko oni mogą uniknąć zbawienia.
lukasz_1 pisze: 2023-05-30, 18:28 Ciekawe jaki jest sens ich przyjścia na ziemię skoro nikt nie wie o ich istnieniu, one same zapewne też nie mają świadomości na tym etapie rozwoju.

To dobre pytanie. Sądzę, że na odpowiedź będziemy musieli poczekać do momentu, w którym się z nimi spotkamy.
Natomiast to, czy ktokolwiek wie o ich istnieniu nie ma żadnego wpływu, ani związku ze zbawienie. [Właściwie słowo zbawienie jest tu niezbyt adekwatne, bo jak zbawiać bezgrzeszna istotę? Można ją po prostu od razu przyjąć do nieba lub dać drugie życie; ale reinkarnację odrzucamy).
Również świadomość ludzka tych poczętych dzieci nie ma wielkiego znaczenia, ważniejsza jest dusza i świadomość, która jest ściśle z nią związana. Ta świadomość Boga sądzę, że jest.

Ale to wszystko jest oczywiście gdybaniem. To fajne ewolucje myślowe, które bawią, ale do niczego nie prowadza. Rodzaj zabawy. Nikt nie znajdzie odpowiedzi. Nikt, dopóki żyje, nie pozna tajemnic Bożych. A po śmierci, zapewne też nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: piotruniog » 2023-06-20, 20:16

1. W mojej głowie też czasami powstają pytania, dlaczego tak a nie inaczej ? Ale pewnie w każdej sytuacji zadawalibyśmy sobie tego typu pytania.
Ja teraz oglądam na kanale Copernicus filmy o paleoantropologii i też mam mnóstwo pytań. Choćby patrząc na to jak młodym gatunkiem jesteśmy, albo jak skomplikowaną drogą było wyłonienie się naszego gatunku spośród wielu różnych, także poprzez krzyżowanie się z ludzkimi kuzynami, a może nawet i istotami na jeszcze niższym szczeblu ewolucyjnym. Po co Bogu były dinozaury i wiele form przejściowych ? A zresztą spoglądając na antropogenezę to taki Homo Erectus istniał jakiś milion lat. Ale to akurat MY jesteśmy koroną stworzenia ?
Nie wiem czy to co napiszę nie zabrzmi nieodpowiednio, ale łatwiejszym modelem jest dla mnie to, że Bóg dał Ziemi autonomię i dopuścił prawa do zaistnienia życia na niej. Świat od początku był taki jaki jest. Piękny, ale i przerażający. Fascynujący, ale i odrażający. Spójrzmy na świat przyrody. Jest niesamowity, ale i niesamowicie groźny. I można by tu wstawić mnóstwo przeciwieństw, porównań.
Chodzi mi o to, że trudno mi do tej całej historii człowieka umiejscowić ,,pierwotny upadek" przez który wszystko się zepsuło. Od początku świata homo sapiens był zarówno dobry jak i zły. Zarówno był skory do chwalebnych czynów jak i do haniebnych.

2. Wolna wola.
Człowiek składa się m.in. z witamin, hormonów, aminokwasów i wielu innych. Obniżony czy zawyżony poziom wpływa na nasze zachowanie, samopoczucie. Weźmy np. tryptofan. Odpowiada ilość tryptofanu w codziennej diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Wiąże się to z faktem, że tryptofan jest prekursorem serotoniny, czyli substancji określanej jako hormon szczęścia.
Jego obniżony poziom wpływa na:
Bezsenność, wahania nastroju, uczcie lęku, skłonności do przejadania się i przygnębienie.
Jak zatem odróżnić brak silnej woli człowieka od zwykłego braku pewnych minerałów w organizmie ?
Pytam z punktu widzenia człowieka, który doświadczył depresji, a od lat mam nawracające nerwice lękowe. Po ostatnim epizodzie boje się następnego, to taki stan.
Czy to nie jest trochę tak, że wraz z rozwojem nauk medycznych, w tym dziedzinie zajmującej się budowa i działaniem mózgu, musimy wciąż i wciąż spychać to czego nie widać a w co wierzymy, że jest (Duch) gdzieś znowu dalej, i nie wiadomo w zasadzie gdzie ?
Czy moje ,,JA" nie jest tym czym jest mój mózg ?

Oczywiście to są moje wątpliwości i proszę patrzeć na nie przez ten pryzmat, a nie jak na kogoś kto chce podważać naukę KK.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: faraon » 2023-06-20, 20:48

Mysle ze przestrzeganie dekalogu sprzyja takze utrzymaniu odpowiedniego poziomu mineralow i innych skladnikoww potrzebnych.
Zachwianie takiej rownowagi skutkuje trudnoscia z poqrotem do tej rownowagi.
Przede wszystkim nie mozna mylic przyczyny ze skutkiem i winic skutek za przyczyne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13650
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1995 times
Been thanked: 2166 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-20, 21:00

piotruniog pisze: 2023-06-20, 20:16 1. Jak zatem odróżnić brak silnej woli człowieka od zwykłego braku pewnych minerałów w organizmie ?
Pytam z punktu widzenia człowieka, który doświadczył depresji, a od lat mam nawracające nerwice lękowe. Po ostatnim epizodzie boje się następnego, to taki stan.
2. Czy to nie jest trochę tak, że wraz z rozwojem nauk medycznych, w tym dziedzinie zajmującej się budowa i działaniem mózgu, musimy wciąż i wciąż spychać to czego nie widać a w co wierzymy, że jest (Duch) gdzieś znowu dalej, i nie wiadomo w zasadzie gdzie ?
3. Czy moje ,,JA" nie jest tym czym jest mój mózg ?
1. Też choruję. Taka tam choroba afektywna dwubiegunowa. Często zadawałem sobie pytanie: "czy to ja czy już tylko moja choroba". Moja odpowiedź jest taka: "moje choroba jest częścią mnie". Tak, zaakceptowałem ją, przytuliłem, zintegrowałem w sobie. Nie walczę z nią tylko się dogaduję, a dzięki temu ona nie musi walczyć o panowanie nade mną. Uważam, że jest ona częścią mnie lecz nie stanowi o mojej istocie.

Co do braku silnej woli spowodowanej chorobą to wydaje mi się i wierzę, że dla Boga to żaden problem.
Lęk leży u podstaw zaburzeń psychicznych. Ja również czasem go doświadczam. U mnie jest on jednak pewnie bez porównania.

2. Duch jest Bożą Osobową Miłością.

3. Moim zdaniem (i tak wierzę), nasze "ja" poniekąd jest tym z czym je identyfikujemy, gdzie je obsadzamy. To z kolei (moim zdaniem) zależy od samoświadomości i rozwoju psychiczno-duchowego.
Druga sporawa - "ja" jest "procesem/aktywnością" i nie istnieje bez relacji.
Na pytanie więc: "czy moje "ja" nie jest tym czym jest mój mózg?" odpowiem: nie jedynie.
Raczej rzekłbym, że Twoje "ja", również poprzez mózg się "realizuje, jawi, ustanawia".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13650
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1995 times
Been thanked: 2166 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-21, 07:48

piotruniog pisze: 2023-06-20, 20:16 Chodzi mi o to, że trudno mi do tej całej historii człowieka umiejscowić ,,pierwotny upadek" przez który wszystko się zepsuło. Od początku świata homo sapiens był zarówno dobry jak i zły. Zarówno był skory do chwalebnych czynów jak i do haniebnych.
Wydaje mi się, że Bóg wciąż tworzy świat wg swego wielkiego Planu Zbawienia w Miłości. Realizuje go poprzez powołanie każdego z nas i wprowadzanie go w ten sposób w czyn, ciało, materię. Wszystko jednak odbywa się w wolności.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”