Po co Bóg stworzył człowieka?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-22, 13:38

greg77 pisze: 2023-06-22, 12:57 A co do wolnej woli w raju. To gdzie w nauce KK jest powiedziane że nasza wola w raju będzie jednaka z Jego? Mi to raczej zalatuje troszku buddyzmem.
A to w Buddyzmie jest Bóg?
Tak jak i Ty nie znam wszystkich "powiedzeń" nauki KK, ale wierzę w to, że nasza wola będzie w najwyższej relacji Miłosnego zjednoczenia z Bogiem. Bóg jest Miłością. To czyni i również my będziemy to czynić.

Abstrahując - czy mistycyzm jest wg Ciebie nauką Kościoła?

Dodano po 5 minutach 48 sekundach:
Andej pisze: 2023-06-22, 13:17
greg77 pisze: 2023-06-22, 12:19 Czy ograniczoną czy też jak to nazwałeś ukierunkowaną wolę można jeszcze nazwać wolną?
Czy jeśli ktoś lubi słodycze, tj. ma takie ukierunkowanie, to ma wolna wolę aby jeśli słodycze? Albo nie jeść słodyczy? Albo jeść słodycze bez ograniczeń? Czy posiadanie apetytu na słodycze zaprzecza posiadaniu wolnej woli?
Uświadommy sobie, że po grzechu, nie mamy całkowicie wolnej woli. Zarówno zmysły jak i duch zawsze pozostaje "zanieczyszczony".
Moim zdaniem bardziej nawet jesteśmy zniewoleni przez świat, ciało i złego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-06-22, 13:58

Video meliora proboque deteriora sequor? Bez udziału woli?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-22, 14:06

Andej pisze: 2023-06-22, 13:17
greg77 pisze: 2023-06-22, 12:19 Czy ograniczoną czy też jak to nazwałeś ukierunkowaną wolę można jeszcze nazwać wolną?
Czy jeśli ktoś lubi słodycze, tj. ma takie ukierunkowanie, to ma wolna wolę aby jeśli słodycze? Albo nie jeść słodyczy? Albo jeść słodycze bez ograniczeń? Czy posiadanie apetytu na słodycze zaprzecza posiadaniu wolnej woli?
W tym przypadku raczej chodziło by o niemożność posiadania lub nieposiadania apetytu na słodycze.A to moim zdaniem ogranicza wolną wolę.Skoro jednak uważasz że może istnieć coś co nazywać możemy ograniczoną czy ukierunkowaną wolą i że to nie pozbawia nas wolnej woli,to pozwolisz że zadam Ci kolejne pytanie.To dlaczego Bóg nie "ukierunkował" nas tak żebyśmy nie popełnili grzechu pierworodnego,dlaczego naszej woli nie ograniczył?W jakim świetle stawia to naszego Ojca?Dlaczego jak to ujął sądzony wola "Pierwszych Rodziców" nie mogła być jednaka z Jego?Ileż by nam to zaoszczędziło nieszczęść?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-06-22, 14:21

Ależ ukierunkował. Dał mnóstwo dobra. Właściwie wszystko, poza atrybutami należnymi wyłącznie jemu.
A&E byli ukierunkowani na dobro. Ale pojawił się ktoś, kto ukierunkował inaczej. Pokazał coś, na co wcześniej nie zwracali uwagi. Nie zauważali piękna, ani przydatności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-22, 14:29

Andej pisze: 2023-06-22, 13:58 Video meliora proboque deteriora sequor? Bez udziału woli?
Nie rozumiem bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę - to właśnie czynię.

Dodano po 7 minutach 57 sekundach:
greg77 pisze: 2023-06-22, 14:06 Dlaczego jak to ujął sądzony wola "Pierwszych Rodziców" nie mogła być jednaka z Jego?Ileż by nam to zaoszczędziło nieszczęść?
Bóg właśnie takimi nas tworzy. Z dnia na dzień powołuje nas do zjednoczenia w Jego Miłości poprzez Plan Zbawienia.
To tak jakbym zapytał Cię kiedy stajesz się dorosły, dojrzały, spełniony, wolny, prawdziwy, kiedy jesteś sobą? To proces nie stan.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-22, 14:37

sądzony pisze: 2023-06-22, 13:43
greg77 pisze: 2023-06-22, 12:57 A co do wolnej woli w raju. To gdzie w nauce KK jest powiedziane że nasza wola w raju będzie jednaka z Jego? Mi to raczej zalatuje troszku buddyzmem.
A to w Buddyzmie jest Bóg?
Tak jak i Ty nie znam wszystkich "powiedzeń" nauki KK, ale wierzę w to, że nasza wola będzie w najwyższej relacji Miłosnego zjednoczenia z Bogiem. Bóg jest Miłością. To czyni i również my będziemy to czynić.

Abstrahując - czy mistycyzm jest wg Ciebie nauką Kościoła?

Dodano po 5 minutach 48 sekundach:
Andej pisze: 2023-06-22, 13:17
greg77 pisze: 2023-06-22, 12:19 Czy ograniczoną czy też jak to nazwałeś ukierunkowaną wolę można jeszcze nazwać wolną?
Czy jeśli ktoś lubi słodycze, tj. ma takie ukierunkowanie, to ma wolna wolę aby jeśli słodycze? Albo nie jeść słodyczy? Albo jeść słodycze bez ograniczeń? Czy posiadanie apetytu na słodycze zaprzecza posiadaniu wolnej woli?
Uświadommy sobie, że po grzechu, nie mamy całkowicie wolnej woli. Zarówno zmysły jak i duch zawsze pozostaje "zanieczyszczony".
Moim zdaniem bardziej nawet jesteśmy zniewoleni przez świat, ciało i złego.
A czy ja napisałem że w buddyzmie jest Bóg osobowy?Raczej chodziło mi że według buddyzmu wchodząc w stan nirwany stajemy się jednością z tzw.Absolutem.Natomiast w mistycyzmie chrześcijańskim nie stajemy się jednością z Bogiem,a trwamy w Bogu.Tak więc Bóg szanuje naszą wolną wolę,nie pozwalając aby była jednością z Jego.Bóg wręcz do szaleństwa szanuje naszą odrębność,nawet po śmierci.Przynajmniej tak to rozumiem.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: piotruniog » 2023-06-22, 14:52

Wolna wola.
Witaminy, hormony, aminokwasy i inne. Obniżony czy zawyżony poziom wpływa na nasze zachowanie, samopoczucie. Weźmy np. tryptofan. Odpowiada ilość tryptofanu w codziennej diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Wiąże się to z faktem, że tryptofan jest prekursorem serotoniny, czyli substancji określanej jako hormon szczęścia. Jego obniżony poziom wpływa na:
Bezsenność, wahania nastroju, uczcie lęku, skłonności do przejadania się i przygnębienie.
Jak zatem odróżnić brak silnej woli człowieka od zwykłego braku pewnych minerałów w organizmie ?
Czy to nie jest trochę tak, że wraz z rozwojem nauk medycznych, w tym dziedzinie zajmującej się budowa i działaniem mózgu, musimy wciąż i wciąż gdzieś dalej spychać ducha i duszę ...
Czy moje ,,JA" nie jest tym czym jest mój mózg ?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-22, 14:53

greg77 pisze: 2023-06-22, 14:37 A czy ja napisałem że w buddyzmie jest Bóg osobowy?Raczej chodziło mi że według buddyzmu wchodząc w stan nirwany stajemy się jednością z tzw.Absolutem.
Rozmawiamy jednak o Bogu Osobowym.
greg77 pisze: 2023-06-22, 14:37 Natomiast w mistycyzmie chrześcijańskim nie stajemy się jednością z Bogiem,a trwamy w Bogu.
Mistycy chrześcijańscy piszą o zjednoczeniu. Może nie rozumiesz pojęcia "zjednoczenia" i dlatego się go obawiasz. Krótki opis E. Stein:

“Przy zjednoczeniu duszy z Duchem Bożym, Bóg i dusza nie stają się w ten sposób jednym, tzn. częściami jednego bytu. Boskie istnienie przez swe zjednoczenie z ludzkim nie pomnaża się ani pomniejsza, ani nie ulega jakiejkolwiek zmianie. Dusza natomiast (stąd i cały człowiek) doznaje wskutek zjednoczenia gruntownej przemiany. Nie staje się jednakże tylko cząstką istnienia Bożego, lecz zostaje zachowana w swoim własnym. Mimo to, takie zjednoczenie jest bardziej ścisłe i jest we właściwszym znaczeniu przebywaniem jednego w drugim aniżeli w przypadku duszy i ciała”

Nie wiem natomiast co dokładnie mają na myśli mistycy buddyjscy. Nie sądzę jednak by stan nirwany był "zjednoczeniem". Bo niby z czym mają się zjednaczać?
greg77 pisze: 2023-06-22, 14:37 Tak więc Bóg szanuje naszą wolną wolę,nie pozwalając aby była jednością z Jego.Bóg wręcz do szaleństwa szanuje naszą odrębność,nawet po śmierci.Przynajmniej tak to rozumiem.
Oczywiście, że szanuje, ale czy ten szacunek ogranicza nas w "poddaniu się" Jego Woli i staniu się "niewolnikiem Chrystusa", który już "nie żyje lecz żyje w nim Chrystus"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-22, 14:57

Andej pisze: 2023-06-22, 14:21 Ależ ukierunkował. Dał mnóstwo dobra. Właściwie wszystko, poza atrybutami należnymi wyłącznie jemu.
A&E byli ukierunkowani na dobro. Ale pojawił się ktoś, kto ukierunkował inaczej. Pokazał coś, na co wcześniej nie zwracali uwagi. Nie zauważali piękna, ani przydatności.
Chyba się nie rozumiemy.Mi chodzi o to że,dlaczego w raju (czy też piekle)już nie możemy "chcieć" wybrać inaczej a mimo to posiadamy wolną wolę,a "Pierwsi Rodzice" mogli "chcieć" też posiadając wolną wolę?To że jesteśmy ukierunkowani na dobro to rzecz zrozumiała. Ale dlaczego w raju Bóg pozwolił się im ukierunkować na zło,a w raju po śmierci już takiej możliwości posiadać nie będą?A zarówno na ziemi jak i po śmierci będą posiadać wolną wolę.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-22, 15:18

piotruniog pisze: 2023-06-22, 14:52 Wolna wola.
Witaminy, hormony, aminokwasy i inne. Obniżony czy zawyżony poziom wpływa na nasze zachowanie, samopoczucie. Weźmy np. tryptofan. Odpowiada ilość tryptofanu w codziennej diecie zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Wiąże się to z faktem, że tryptofan jest prekursorem serotoniny, czyli substancji określanej jako hormon szczęścia. Jego obniżony poziom wpływa na:
Bezsenność, wahania nastroju, uczcie lęku, skłonności do przejadania się i przygnębienie.
Jak zatem odróżnić brak silnej woli człowieka od zwykłego braku pewnych minerałów w organizmie ?
Czy to nie jest trochę tak, że wraz z rozwojem nauk medycznych, w tym dziedzinie zajmującej się budowa i działaniem mózgu, musimy wciąż i wciąż gdzieś dalej spychać ducha i duszę ...
Czy moje ,,JA" nie jest tym czym jest mój mózg ?
Jeżeli całkiem zdrowo funkcjonuje gdy przyjmuję leki, a tragicznie gdy nie to oczywistym wydaje się, że moje funkcjonowanie do pewnego stopnia zależne jest od pewnych (w moim wypadku) specyficznych substancji.

Człowiek to nie jedynie wola. Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "silna wola"? Może przykład.
Ja nie uważam swej woli za szczególne słabą. Udało mi się ogarnąć kilka spraw. Nie potrafię jednak rzucić papierosów.
Co znaczy spychać ducha i duszę? One wciąż są na miejscu. Powiedziałbym bardziej, że coraz bardziej odwracamy się od duchowości własnej duszy.

Moim zdaniem Twoje "ja" jest poniekąd tym z czym je identyfikujesz. Jeżeli jestem inżynierem, mam żonę i dziecko, lubię też jazdy na rowerze i norweskie kino to moje ja będzie w zasadzie tym co wiąże się z pracą, inżynierią, jedzeniem, żoną, dziećmi, rowerami i norweskim kinem. W moim ja nie będzie "kompleksów myślowych" na temat mistyki chrześcijańskiej, fizyki kwantowej, ogrodnictwa czy łyżwiarstwa. Jeżeli będą to raczej "niezintegrowane" i będę doświadczał ich jako coś "zewnętrznego".

"Ja" jest jak drżąca pajęczyna w ciągłym procesie plecenia gdzie pająk jest naszą świadomością. Moje "ja" w swej pajęczynie może przeciąż się z Twoim i stworzyć więź - silniejszą pajęczynę. Może również jedna przeciąć drugą niszcząc jej strukturę.

Moim jednak zdaniem "ja" to nie jest całość człowieka, a jego świadoma część.

Dodano po 6 minutach 55 sekundach:
greg77 pisze: 2023-06-22, 14:57 Chyba się nie rozumiemy.Mi chodzi o to że,dlaczego w raju (czy też piekle)już nie możemy "chcieć" wybrać inaczej a mimo to posiadamy wolną wolę,a "Pierwsi Rodzice" mogli "chcieć" też posiadając wolną wolę?To że jesteśmy ukierunkowani na dobro to rzecz zrozumiała. Ale dlaczego w raju Bóg pozwolił się im ukierunkować na zło,a w raju po śmierci już takiej możliwości posiadać nie będą?A zarówno na ziemi jak i po śmierci będą posiadać wolną wolę.
A czy nawrócenie nie polega na "oddaniu" chęci decydowania o dobru i złu, byciu takim jak Bóg, czyż nie tym był grzech?
Dla mnie to trochę: "Nie umiem decydować, przekonałem się, prowadź mnie Tato."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1932
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andy72 » 2023-06-22, 17:35

greg77 pisze: 2023-06-22, 14:57 Chyba się nie rozumiemy.Mi chodzi o to że,dlaczego w raju (czy też piekle)już nie możemy "chcieć" wybrać inaczej a mimo to posiadamy wolną wolę,a "Pierwsi Rodzice" mogli "chcieć" też posiadając wolną wolę?To że jesteśmy ukierunkowani na dobro to rzecz zrozumiała. Ale dlaczego w raju Bóg pozwolił się im ukierunkować na zło,a w raju po śmierci już takiej możliwości posiadać nie będą?A zarówno na ziemi jak i po śmierci będą posiadać wolną wolę.
Po śmierci wola się utwardza, wybieramy doskonale to co chcemy. Tak jak anioły.
Twoje pytanie oznacza "dlaczego nie zostałem stworzony aniołem?" Tylko teraz póki żyjesz , mimo kolejnych złych decyzji, masz jeszcze szansę zawsze na Niebo.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-22, 19:37

greg77 pisze: 2023-06-22, 12:57 A co do wolnej woli w raju.To gdzie w nauce KK jest powiedziane że nasza wola w raju będzie jednaka z Jego?
Wracając jeszcze do tematu z wolą. Właśnie czytam św. Jana od Krzyża. Co prawda nie pisze o Raju, a o zjednoczeniu duchowym w kontemplacji wlanej co autor "Obłoku niewiedzy" nazywał "duchowym byciem w Królestwie Niebieskim":

"Moja wola wyszła z siebie, zamieniwszy się w boską, gdyż złączona z boską miłością, już nie miłuje nieudolnie swoją własną siłą naturalną, lecz siłą i czystością Ducha Świętego." św. Jan od Krzyża (NC, K II, R 4, pkt. 2, str. 89)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-22, 22:27

Andy72 pisze: 2023-06-22, 17:35
greg77 pisze: 2023-06-22, 14:57 Chyba się nie rozumiemy.Mi chodzi o to że,dlaczego w raju (czy też piekle)już nie możemy "chcieć" wybrać inaczej a mimo to posiadamy wolną wolę,a "Pierwsi Rodzice" mogli "chcieć" też posiadając wolną wolę?To że jesteśmy ukierunkowani na dobro to rzecz zrozumiała. Ale dlaczego w raju Bóg pozwolił się im ukierunkować na zło,a w raju po śmierci już takiej możliwości posiadać nie będą?A zarówno na ziemi jak i po śmierci będą posiadać wolną wolę.
Po śmierci wola się utwardza, wybieramy doskonale to co chcemy. Tak jak anioły.
Twoje pytanie oznacza "dlaczego nie zostałem stworzony aniołem?" Tylko teraz póki żyjesz , mimo kolejnych złych decyzji, masz jeszcze szansę zawsze na Niebo.
Pytanie, czy dokonujemy naszego wyboru bycia z Bogiem za życia, a po śmierci się on tylko utwierdza doskonale? Czy też wybór dokonujemy po śmierci? Jeżeli po śmierci, to rzeczywiście jak aniołowie. Ale do mnie jakoś bardziej przemawia ta pierwsza wersja.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6288
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-22, 22:39

greg77 pisze: 2023-06-22, 14:57
Andej pisze: 2023-06-22, 14:21 Ależ ukierunkował. Dał mnóstwo dobra. Właściwie wszystko, poza atrybutami należnymi wyłącznie jemu.
A&E byli ukierunkowani na dobro. Ale pojawił się ktoś, kto ukierunkował inaczej. Pokazał coś, na co wcześniej nie zwracali uwagi. Nie zauważali piękna, ani przydatności.
Chyba się nie rozumiemy.Mi chodzi o to że,dlaczego w raju (czy też piekle)już nie możemy "chcieć" wybrać inaczej a mimo to posiadamy wolną wolę,a "Pierwsi Rodzice" mogli "chcieć" też posiadając wolną wolę?To że jesteśmy ukierunkowani na dobro to rzecz zrozumiała. Ale dlaczego w raju Bóg pozwolił się im ukierunkować na zło,a w raju po śmierci już takiej możliwości posiadać nie będą?A zarówno na ziemi jak i po śmierci będą posiadać wolną wolę.
Wolna wola w raju nie istnieje, bo tam nie ma zła, więc nie możesz go wybrać. Adam i Ewa mieli, bo byli w Edenie, ale na ziemii, a nie w niebie, mieli ciała. My po śmierci tego wszystkiego nie mamy..Nie żyjemy już na ziemi.
Po Zmartwychwstaniu też szatan nie będzie już mógł nas kusić,bo wszystko zaczęłoby się od poczatku.
Ciekawe gdzie będzie szatan i potępieni po Zmartwychwstaniu. Teraz wie co się dzieje na ziemi, a po wszystkim... Nie będzie miał zawodu, emerytura. I pewnie nie będzie wiedział jak będzie wyglądał świat. Czyli będzie siedział i... nic nie robił?

Dodano po 12 minutach 2 sekundach:
Nie wiadomo też, czy w niebie jest o czym decydować.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: faraon » 2023-06-23, 01:21

Szatan nie tyle nie bedzie mial co robic, co nie bedzie mial jak i komu cokolwiek rozrobic czy skusic, bo jedni co beda w niebie beda rozumieli w szczegolach diabelskie kuszenie, a ci co mu sie za zycia poddali beda jak jego niewolnicy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”