Po co Bóg stworzył człowieka?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-06-23, 07:44

Hbr 9.27 A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd,
Teraz przyszło mi do głowy pytanie, czy człowiek mam wolny wybór po dokonaniu wyboru?
Czy pytanie o wolna wole w niebie ma sens? Bo wybór został już dokonany. Sąd się odbył.

Czy pasażer samolotu ma wolną wolę? Albo pasażer statku wycieczkowego, aby już nie wspominać załogi ładzi podwodnej. Mają wolną wolę? Czy nie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-23, 08:40

CiekawaXO pisze: 2023-06-22, 22:51
Wolna wola w raju nie istnieje, bo tam nie ma zła, więc nie możesz go wybrać. Adam i Ewa mieli, bo byli w Edenie, ale na ziemii, a nie w niebie, mieli ciała. My po śmierci tego wszystkiego nie mamy..Nie żyjemy już na ziemi.

Dodano po 12 minutach 2 sekundach:
Nie wiadomo też, czy w niebie jest o czym decydować.
Ciekawa teoria,raczej sprzeczna z nauką KK ale każdy ma prawo do swojej opinii.Mi raczej taka opcja raju nie odpowiada.Ja osobiście uważam że w niebie będziemy jednością z Bogiem coś na kształt Trójcy Świętej.Trzy Osoby a każda posiada swoją wolną wolę a jednak Jedność.Jak to rozwiązał Bóg nikt nie ma zielonego pojęcia,a jednak wierzymy że tak jest.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-23, 08:41

Ale co się nie zgadza?

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-23, 08:50

CiekawaXO pisze: 2023-06-23, 08:41 Ale co się nie zgadza?
Brak wolnej woli po śmierci.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 616
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 151 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: krz30 » 2023-06-23, 09:07

1 Kor 2,9 „ lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują„

:)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-23, 09:07

Za duży skrót myślowy. Chodziło bardziej o to, czy jest ona tam do czegoś potrzebna, czy my tam podejmujemy jakieś decyzje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Andej » 2023-06-23, 09:21

krz30 pisze: 2023-06-23, 09:07 1 Kor 2,9 „ lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują„
A skoro tak, to znaczy, że wszelkie dyskusje na temat tego jak tam będzie, i co tam będzie są jeno bezpłodnym biciem piany. Ten przyszły stan przekracza możliwości ludzkiej percepcji i wyobraźni. Aby się dowiedzieć, trzeba przejść przemianę. Przejść przez śmierć i Sąd. Wtedy odpowiedzi staną się oczywiste.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-23, 10:19

Andej pisze: 2023-06-23, 09:21
krz30 pisze: 2023-06-23, 09:07 1 Kor 2,9 „ lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują„
A skoro tak, to znaczy, że wszelkie dyskusje na temat tego jak tam będzie, i co tam będzie są jeno bezpłodnym biciem piany. Ten przyszły stan przekracza możliwości ludzkiej percepcji i wyobraźni. Aby się dowiedzieć, trzeba przejść przemianę. Przejść przez śmierć i Sąd. Wtedy odpowiedzi staną się oczywiste.
Można tak skwitować wszystkie rozmowy na temat Boga.

Dodano po 14 minutach 45 sekundach:
greg77 pisze: 2023-06-23, 08:40 Ja osobiście uważam że w niebie będziemy jednością z Bogiem coś na kształt Trójcy Świętej.Trzy Osoby a każda posiada swoją wolną wolę a jednak Jedność.Jak to rozwiązał Bóg nikt nie ma zielonego pojęcia,a jednak wierzymy że tak jest.
W sensie jak Bóg, Ty i Kto ten trzeci?

Mogę zgodzić się, że na wzór Trójcy realizuje się nasze duchowe wnętrze: wola, rozum, pamięć, której odpowiada - Duch święty, Syn, Ojciec realizujący się poprzez cnoty teologalne miłość, wiara, nadzieja (patrz. św. Augustyn, św. Jan od Krzyża).

Że zdrowa duchowość realizuje się w jedności trojkierunkowej relacji miłości do Boga, siebie i innego.
Że małżeństwo w macierzyństwie w jakiś sposób może realizować trójjedyną relację zradzając z wylewającej się miłości małżonków potomstwo.

Ale jak rozumiesz Trójistnienie człowieka z Bogiem w niebie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-23, 10:59

sądzony pisze: 2023-06-23, 10:34
Andej pisze: 2023-06-23, 09:21
krz30 pisze: 2023-06-23, 09:07 1 Kor 2,9 „ lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują„
A skoro tak, to znaczy, że wszelkie dyskusje na temat tego jak tam będzie, i co tam będzie są jeno bezpłodnym biciem piany. Ten przyszły stan przekracza możliwości ludzkiej percepcji i wyobraźni. Aby się dowiedzieć, trzeba przejść przemianę. Przejść przez śmierć i Sąd. Wtedy odpowiedzi staną się oczywiste.
Można tak skwitować wszystkie rozmowy na temat Boga.

Dodano po 14 minutach 45 sekundach:
greg77 pisze: 2023-06-23, 08:40 Ja osobiście uważam że w niebie będziemy jednością z Bogiem coś na kształt Trójcy Świętej.Trzy Osoby a każda posiada swoją wolną wolę a jednak Jedność.Jak to rozwiązał Bóg nikt nie ma zielonego pojęcia,a jednak wierzymy że tak jest.
W sensie jak Bóg, Ty i Kto ten trzeci?

Mogę zgodzić się, że na wzór Trójcy realizuje się nasze duchowe wnętrze: wola, rozum, pamięć, której odpowiada - Duch święty, Syn, Ojciec realizujący się poprzez cnoty teologalne miłość, wiara, nadzieja (patrz. św. Augustyn, św. Jan od Krzyża).

Że zdrowa duchowość realizuje się w jedności trojkierunkowej relacji miłości do Boga, siebie i innego.
Że małżeństwo w macierzyństwie w jakiś sposób może realizować trójjedyną relację zradzając z wylewającej się miłości małżonków potomstwo.

Ale jak rozumiesz Trójistnienie człowieka z Bogiem w niebie?
Nie chodziło mi o jakąkolwiek liczbę,raczej o tajemnicę zachowania odrębności przy jednoczesnym byciu Jednością.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-23, 11:53

greg77 pisze: 2023-06-23, 10:59 Nie chodziło mi o jakąkolwiek liczbę,raczej o tajemnicę zachowania odrębności przy jednoczesnym byciu Jednością.
Jeżeli tak to zgadzam się jak najbardziej :)

Gwoli uzupełnienia woli w ujęciu św. Jana od Krzyża:

"Zjednoczenie to dokonuje się wtedy, gdy dwie wole, to jest wola duszy i wola Boga, są zupełnie zgodne i nic ich nie dzieli. Gdy więc dusza odrzuci to wszystko co się sprzeciwia woli Bożej i nie jest z nią zgodne, wówczas będzie przemieniona w Boga przez miłość. [...] Jeżeli więc dusza całkowicie ma wolę uzgodnioną i upodobnioną do woli Boga, wtedy całkowicie i nadprzyrodzenie jest zjednoczona i przeobrażona w Boga" (DGK II, 5,3-4).

Wola jest więc "oddana", niesprzeciwiająca się Bogu, upodobniona. Wydaje mi się, że nie jest więc całkowicie taka jak obecnie ją postrzegamy. Dlatego, paradoksalnie i metaforycznie, z obecnego punktu widzenia, możemy powiedzieć, że nasza wolność to "zniewolenie w Chrystusie".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: greg77 » 2023-06-29, 11:18

Dlaczego Bóg stworzył człowieka?Oto jak do tego tematu podszedł św.Ambroży.
Dziękujmy Bogu za doprowadzenie do końca dzieła,po którym mógł odpocząć.Stworzył niebo i nie jest napisane,że po tym odpoczywał.Stworzył słońce,księżyc i gwiazdy i znów nie czytam,że odpoczywał.Ale czytam,że stworzył człowieka i wówczas odpoczywał mając wreszcie kogoś,komu mógł przebaczyć grzechy

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: sądzony » 2023-06-29, 11:24

Ładnie :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: konserwa » 2023-06-29, 16:06

Pan Bog przyozdobil czlowiekiem ziemie, a czlowiek w podziece zaczal tworzyc betonowa pustynie. LADNE KWIATKI

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 394
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Zuben Ninja » 2023-07-29, 16:00

Prawdziwym celem stworzenia człowieka jest zapełnienie wszystkich pozostawionych, pustych miejsc kręgów nieba z każdego poziomu przez zbawione dusze ludzkie. Te kręgi nieba, które wcześniej zajmowały obecne demony muszą zostać wszystkie zapełnione przez nas ludzi a miejsc jest 3 tryliony (6 trylionów dobrych aniołów i 3 tryliony demonów jako trzecia część zbuntowanych aniołów). Świat nie skończy się dopóki to się nie stanie.
Ostatnio zmieniony 2023-07-29, 16:12 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 3 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Po co Bóg stworzył człowieka?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-29, 16:02

To żart? Skąd masz takie informacje?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”